Рішення від 22.09.2009 по справі 5020-12/498-3/270

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

Іменем України

РІШЕННЯ

"22" вересня 2009 р. справа № 5020-12/498-3/270

За позовом Приватного підприємства “КСМ-Крим”

(99004, м. Севастополь, Перша Бастіонна, буд. 4, кв. 60)

до Інкерманської міської Ради

(99703, м. Севастополь, вул. Шовкопляса, 37)

про спонукання провести конкурс з метою визначення орендаря земельної ділянки,

Суддя Головко В.О.

Представники сторін:

позивач -Корзік С.М., директор, наказ №1 від 15.03.2005, паспорт серії АР № 296391, виданий Нахімовським РВ УМВС України в м. Севастополі від 18.04.2002, Приватне підприємство "КСМ-Крим";

відповідач -Кулагін О.О., начальник юридичного відділу, довіреність № 555 від 12.08.2008, Інкерманська міська рада депутатів;

СУТЬ СПОРУ:

22.08.2008 Приватне підприємство "КСМ-Крим" (далі -Позивач) звернулось до суду з позовною заявою (вх. №2242 від 22.08.2008) до Інкерманської міської Ради (далі -Відповідач) про спонукання провести конкурс з метою визначення орендаря земельної ділянки, обґрунтовуючи позовні вимоги посиланням на статтю 124 Земельного кодексу України та статті 641, 642, 649 Цивільного кодексу України, які регулюють питання укладення договорів та вирішення переддоговірних спорів.

Ухвалою від 26.08.2008 позовна заява прийнята до розгляду суддею Харченком І.А., порушено провадження у справі №5020-12/498.

Відповідач позовні вимоги не визнав, про що надав письмовий відзив; пояснив, що Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені зміни до статей 6, 16 Закону України "Про оренду землі" та статті 124 Земельного кодексу України, у зв'язку з чим передача в оренду земельних ділянок державної або комунальної власності здійснюється виключно на аукціонах (т.1, арк.с. 28, 142).

Рішенням господарського суду міста Севастополя від 11.09.2008 позов ПП "КСМ-Крим" задоволено повністю; зобов'язано Інкерманську міську Раду провести конкурс, оголошений 28.03.2007, з метою визначення орендаря земельної ділянки за адресою: м.Інкерман, район вулиці Генерала Жидилова та гори Суздальської, приблизною площею 22.0 га (т.1, арк.с. 55-56).

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 14.10.2008 рішення господарського суду міста Севастополя від 11.09.2008 залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 24.12.2008 постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 14.10.2008 та рішення господарського суду міста Севастополя від 11.09.2008 у справі №5020-12/498 скасовано, справу направлено для нового розгляду.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вказала на те, що судами обох інстанцій не з'ясовано наявність підстави (рішення органу місцевого самоврядування) щодо проведення конкурсу і створення конкурсної комісії з визначення орендарів земельних ділянок та чинність такого рішення на момент винесення судових актів.

Крім того, Вищий господарський суд України в постанові від 24.12.2008 зауважив, що ані місцевим, ані апеляційним господарськими судами не досліджено в повному обсязі матеріали та обставини справи, які мають суттєве значення для вирішення спору. Зокрема, в матеріалах справи відсутнє рішення органу місцевого самоврядування про погодження місця розташування спірної земельної ділянки або про надання дозволу на розробку проекту її відведення.

Відповідно до статті 111№І Господарського процесуального кодексу України вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.

Ухвалою від 03.07.2009 справу прийнято до провадження суддею Головко В.О. з привласненням їй №5020-12/498-3/270. Розгляд справи призначений на 16.07.2009.

У порядку статті 77 Господарського кодексу України розгляд справи неодноразово відкладався, в судовому засіданні 28.07.2009 оголошувалась перерва до 04.08.2009.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд -

ВСТАНОВИВ:

27.12.2006 Інкерманською міською Радою в місцевій газеті "Слава Севастополя" № 242 (22424) було дано оголошення про проведення конкурсу щодо визначення орендаря земельної ділянки, розташованої в місті Інкерман, вул. Генерала Жидилова та гори Суздальської, орієнтовною площею 22,0 га (т.1, арк.с. 7).

13.02.2007 Приватне підприємство "КСМ-Крим" звернулось до Інкерманської міської ради з клопотанням № 3/02 щодо надання дозволу на складання проекту відведення з наступним передаванням в оренду на строк 49 років земельної ділянки орієнтовною площею 22 га, розташованої в районі гори Суздальської у місті Інкерман для будівництва та обслуговування кварталу житлових будинків та забудови котеджів (т.1, арк.с. 8).

Відповідно до протоколу № 3 від 26.02.2007 конкурс щодо визначення орендаря вказаної земельної ділянки був визнаний таким, що не відбувся; листом № 254 від 28.03.2007 учасників було повідомлено про нову дату проведення конкурсу -14 червня 2007 року (т.1, арк.с. 9, 10).

01.06.2007 Приватне підприємство "КСМ-Крим" звернулось до Інкерманської міської ради з клопотанням № 1/06 про участь у конкурсі, до якого додало необхідні документи (т.1, арк.с. 11).

Як вбачається з Протоколу № 5 від 13.06.2007, напередодні проведення конкурсу конкурсна комісія вирішила його перенести з об'єктивних причин, а саме: через активізацію зсувних процесів в районі ТЕЦ (м. Севастополя) на період до стабілізації зсувних деформацій (т.1, арк.с. 12).

15.05.2008 Приватне підприємство "КСМ-Крим" звернулось до Інкерманської міської ради (лист № 2/05) із проханням сповістити чергову дату проведення конкурсу щодо визначення орендаря спірної земельної ділянки (т.1, арк.с. 13).

20.05.2008 виконавчим комітетом Інкерманської міської ради на адресу ПП "КСМ-Крим" надіслано листа № 346, яким повідомлено про неможливість проведення конкурсу у зв'язку з прийняттям Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України на 2008 рік", а саме -щодо передавання землі в оренду виключно на аукціонах (т.1, арк.с. 14).

В цьому листі виконком Інкерманської міської Ради послався на роз'яснення Державного комітету України із земельних ресурсів (лист №14-17-6/4315 від 24.04.2008 -т.1, арк.с. 51), згідно з яким "передача в оренду земельних ділянок державної або комунальної власності здійснюється виключно на аукціонах, тобто право оренди земельних ділянок для передачі їх в оренду, які виставлялися відповідними органами місцевого самоврядування або виконавчої влади на конкурс, після прийняття Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" підлягає продажу виключно на аукціонах".

Відмова у проведенні конкурсу з боку Інкерманської міської ради і стала підставою для звернення ПП "КСМ-Крим" з позовом про спонукання провести конкурс з метою визначення орендаря зазначеної земельної ділянки.

Проаналізувавши та оцінивши фактичні обставини у справі, надані сторонами докази, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі статтею 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Враховуючи те, що станом на день прийняття рішення у справі конкурс щодо визначення орендаря земельної ділянки, розташованої в місті Інкерман, район вул. Генерала Жидилова та гори Суздальської, орієнтовною площею 22,0 га, не відбувся, а також з огляду на позовну вимогу (як-от: "зобов'язати Інкерманську міську раду провести конкурс…") застосуванню до спірних правовідносин підлягає законодавство, яке є чинним на теперішній час.

Стаття 142 Конституції України та стаття 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (з наступними змінами і доповненнями) встановлюють, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є земля і природні ресурси, які є у власності територіальних громад міст.

За приписами статті 17 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування мають діяти лише у спосіб та на підставі закону.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування -це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Згідно з пунктом 34 частини першої статті 26, частиною другою статті 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельних ділянок в оренду та поновлення договору оренди земельної ділянки) вирішується на пленарному засіданні ради -сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Статтею 12 Земельного кодексу України міській раді надані повноваження у галузі земельних відносин, в т.ч.:

- розпорядження землями територіальних громад (пункт "а");

- надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності (пункт "в");

- вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону (пункт "к").

Таким чином, міській раді як суб'єкту, який здійснює повноваження власника землі, належить право розпорядження нею, передачі земельних ділянок у власність або користування, надання в оренду.

Пунктами 2 та 21 розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 № 309-VI внесені зміни до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі", згідно з якими право оренди земельної ділянки набувається виключно на аукціонах.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ "Прикінцеві положення" вказаного Закону він набирає чинності з дня його опублікування, а саме -з 04 червня 2008 року, -та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", тобто з 22 травня 2008 року.

Отже, починаючи з 22.05.2008 застосуванню підлягають такі норми:

Стаття 116 Земельного кодексу України, згідно з якою громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Частини перша та друга статті 124 Земельного кодексу України, з яких витікає, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. При цьому така передача здійснюється за результатами проведення земельних торгів (які проводяться у формі аукціону -частина перша статті 135 ЗК України), крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Позивачем не наведено обставин, передбачених частинами другою та третьою статті 134 Земельного кодексу України, які б виключали обов'язковість продажу права оренди на спірну земельну ділянку на конкурентних засадах.

Згідно зі статтею 16 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV (з наступними змінами і доповненнями) укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Дійсно, частина шоста статті 16 Закону України "Про оренду землі" в редакції, що діяла до набрання чинності Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", тобто до 01.01.2008, передбачала можливість проведення відповідними органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування конкурсу щодо набуття права оренди земельної ділянки в разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності.

З цією метою рішеннями Інкерманської міської ради депутатів від 28.09.2006 № 04/69 та № 04/70 навіть було затверджено Положення про проведення конкурсу щодо визначення орендарів земельних ділянок (т.1, арк.с. 145-150) та створено відповідну конкурсну комісію і затверджено її персональний склад (т.1, арк.с. 143-144).

Втім, рішенням Інкерманської міської ради депутатів від 26.09.2008 № 26/486 рішення № 04/70 від 28.09.2006 скасовано (т.1, арк.с. 151).

Дане рішення набрало чинності з дня його прийняття, тобто з 26.09.2008 (пункт 2). Отже, станом на теперішній час в Інкерманській міській раді відсутній відповідний орган, уповноважений на проведення конкурсів щодо визначення орендарів земельних ділянок, та і взагалі відсутні правові підстави для проведення такого конкурсу.

Чинним земельним законодавством України передбачені окремі випадки передачі земельних ділянок в оренду без проведення земельних торгів (аукціонів).

Так, відповідно до абзацу третього пункту 1 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України, у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Згідно з частинами першою, другою і шостою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Судом встановлено, а сторонами не заперечувалося, що подібні рішення (про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки) відповідачем не приймалися. Саме за результатами конкурсу Інкерманська міська рада мала прийняти рішення про надання переможцеві дозволу на складення проекту відведення земельної ділянки (як це передбачено пунктом 3.9 Положення про проведення конкурсу щодо визначення орендарів земельних ділянок, затвердженого рішенням Інкерманської міської ради депутатів від 28.09.2006 № 04/69, -т.1, арк.с. 145-150).

Таким чином, починаючи з 01.01.2008 і до теперішнього часу відсутні будь-які чинні законодавчі акти, які регламентують проведення органами місцевого самоврядування саме конкурсу щодо визначення орендаря земельної ділянки. Також відсутні обставини, які виключають дотримання позивачем встановленого порядку купівлі-продажу права оренди землі на аукціоні.

За таких обставин суд вважає вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Як вбачається з матеріалів справи (т.1, арк.с. 68), відповідачем за квитанцією № 10 від 24.09.2008 здійснено оплату державного мита в сумі 42,50 грн. за подачу апеляційної скарги на рішення господарського суду м. Севастополя від 11.09.2008, яке було скасовано постановою Вищого господарського суду України від 24.12.2008.

Отже, ці витрати підлягають відшкодуванню за рахунок позивача.

Беручи до уваги вищевикладене, керуючись статтями 49, 82, 84-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Стягнути з Приватного підприємства “КСМ-Крим” (99004, м. Севастополь, вул. Перша Бастіонна, 4, кв. 60, ідентифікаційний код 33450092, відомості про рахунки в установах банку в матеріалах справи відсутні) на користь Інкерманської міської Ради (99703, м. Севастополь, вул. Шовкопляса, 37, ідентифікаційний код 00433288, відомості про рахунки в установах банку в матеріалах справи відсутні) витрати по сплаті державного мита за подачу апеляційної скарги в сумі 42,50 грн. (сорок дві гривні 50 копійок).

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя В.О. Головко

Рішення оформлено відповідно

до вимог ст. 84 Господарського

процесуального кодексу України

і підписано 12.10.2009.

РОЗСИЛКА:

1. ПП “КСМ-Крим”

(99004, м. Севастополь, Перша Бастіонна, буд. 4, кв. 60)

2. Інкерманська міська Рада

(99703, м. Севастополь, вул. Шовкопляса, 37)

3.