Справа № 450/196/17 Провадження № 3/450/194/17
"03" березня 2017 р. суддя Пустомитівського районного суду Львівської області Мусієвський В.Є., розглянувши матеріали, які надійшли від командира військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , офіцера-майора оперативного відділення штабу в/ч НОМЕР_1 НГУ м.Львів, жителя АДРЕСА_1 ,
за ст.172-20 ч.1 КУпАП,-
Згідно протоколу серії НГ №002071 від 14.12.2016 р., складеного командиром військової частини НОМЕР_1 НГУ полковником ОСОБА_2 , 16.11.2016 р. ОСОБА_1 виконував обов"язки військової служби на території в/ч НОМЕР_1 на військовому стрільбищі в АДРЕСА_2 у стані алкогольного сп"яніння, а тому вчинив правопорушення, передбачене ст.172-20 ч.1 КУпАП.
15.02.2017 р. ОСОБА_1 та його захисник Дуліч-Рибій Ю.В. в судове засідання з"явилися та просили розгляд справи відкласти у зв"язку з необхідністю ознайомитись з матеріалами справи, а 03.03.2017 р. не з"явились, подали заяви про розгляд справи у їх відсутність, надали письмові пояснення про закриття провадження у справі у зв"язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення та копію протоколу серії НГ №002071 від 14.12.2016 р.
Розглядаючи матеріали адміністративної справи в межах наявних доказів, приходжу до висновку, що провадження у справі слід закрити за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення виходячи з наступного.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно вимог ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім"я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз"яснюються його права і обов"язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до "Інструкції з оформлення командирами військових частин Національної гвардії України матеріалів про військові адміністративні правопорушення", затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України №863 від 15.07.2015 р. (далі Інструкція), протокол про військове адміністративне правопорушення складається у двох примірниках на спеціальному бланку, один з яких вручається військовослужбовцю, що притягається до адміністративної відповідальності, під його особистий підпис. Усі реквізити протоколу заповнюються державною мовою та розбірливим почерком. Не допускається заповнення протоколу олівцем та закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після підписання протоколу особою, стосовно якої він складений. У графах, які не заповнюються під час складання протоколу, проставляються прочерки. У протоколі зазначаються, зокрема , місце, час учинення і суть адміністративного правопорушення . Бланки протоколів виготовляються друкарським способом і мають номер та серію. У разі виявлення факту розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв військовослужбовцем на території військових частин, військових об"єктів або виконання ним обов"язків військової служби у нетверезому стані для підтвердження вчинення ним військового адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 172-20 КУпАП, командир військової частини з відповідним письмовим направленням направляє його в супроводі двох представників військової частини до закладу охорони здоров"я для отримання висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп"яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, форма якого наведена в додатку 4 до Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп"яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров"я України від 09.11.2015 р.№1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 р. за №1413/27858.
Однак, наведені вище норми не дотримані командиром військової частини НОМЕР_1 НГУ полковником ОСОБА_2 , який вносив у протокол після його складення додаткові позначки у графі "Потерпілі", графа "Підпис командира військової частини, який склав протокол" заповнена іншою особою, графа "дата, час, місце вчинення і суть військового адміністративного правопорушення" доповнена і виконана іншим почерком, як і графа "До протоколу додається".
Отже, наданий суду оригінал протоколу серії НГ №002071 від 14.12.2016 р., є відмінним від його копії, яка надана ОСОБА_1 , у яких крім вказаного не зазначено час вчинення військового адміністративного правопорушення.
Наведені обставини свідчать про фабрикування інформації командиром військової частини НОМЕР_1 НГУ полковником ОСОБА_2 у письмових доказах, зокрема оригіналу та копії протоколу серії НГ №002071 від 14.12.2016 р., які є неналежними доказами, здобуті всупереч вимогам чиного законодавства з істотними порушеннями, а тому не приймаються до уваги.
Крім цього, наданий суду висновок медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп"яніння №002841 від 16.11.2016 р., яким встановлено відмову ОСОБА_1 від проходження огляду, не є доказом виконання останнім обов"язків військової служби у стані алкогольного сп"яніння.
Інших доказів, які б свідчили про вчинення особою ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, перебаченого ст.172-20 ч.1 КУпАП, командиром військової частини НОМЕР_1 НГУ полковником ОСОБА_2 не надано.
Оскільки в матеріалах справи відсутні докази виконання ОСОБА_1 обов"язків військової служби у стані алкогольного сп"яніння, провадження в справі підлягає закриттю за відсутності в діях останнього складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-20 ч.1 КУпАП.
Керуючись ст.ст.247, 251, 256, 283, 284 КУпАП, суддя,-
Закрити провадження в адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.172-20 ч.1 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Львівської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Мусієвський В.Є.