Рішення від 26.10.2009 по справі 1/99пд

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.10.09 Справа № 1/99пд

За позовом Петрівської селищної ради Станично-Луганського району Луганської області, смт. Петрівка Станично-Луганського району Луганської області

до приватного підприємця ОСОБА_1, смт. Петрівка Станично-Луганського району Луганської області

про спонукання укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки

С у д д я Зюбанова Н.М.

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача - Матвієвська А.В., дов. від 14.09.09;

від відповідача - не прибув;

Суть пору: про зобов'язання відповідача укласти додаткову угоду від 14.04.09 до договору оренди земельної ділянки № 40842300054 від 24.03.08, в частині зміни пункту 8 щодо розміру орендної плати.

У відповідності до розпорядження голови господарського суду Луганської області Зубової Л.В. від 14.09.09 справу № 1/99пд передано на розгляд судді Зюбановій Н.М.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав, у судове засідання не прибув. Як свідчать матеріали справи, ним двічі було подане клопотання про відкладення розгляду справи, тому ухвалою заступника голови господарського суду від 13.10.09 строк вирішення справи було продовжено на один місяць, але у судове засідання 26.19.09 відповідач знову не прибув.

Таким чином, учасників судового процесу було належним чином повідомлено про час та місце проведення судового засідання та судом з урахуванням вимог ст. 43 ГПК України створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом.

Неприбуття повторно у судове засідання відповідача, який був належним чином повідомлений про час і місце проведення судового засідання не перешкоджає розгляду спору по суті згідно положень ст. 75 ГПК України, оскільки до повноважень господарських суддів не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб -учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій.

Тому, направлення кореспонденції на адресу відповідача відповідно до інформації, що міститься в матеріалах справи, є належним доказом виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення судом певних процесуальних дій.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача, встановивши фактичні обставини справи, суд дійшов до наступного.

Так, 20.03.08 Петрівською селищною радою Луганської області було прийняте рішення № 25/2 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку під існуючою будівлею магазину ОСОБА_1".

На підставі вказаного рішення 24.03.08 між Петрівською селищною радою Луганської області /позивачем/ та ОСОБА_1 /відповідачем/ було укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого відповідачу було передано в оренду земельну ділянку загальною площею 449 кв.м. із складу земель резервного фонду смт. Петрівка Луганської області.

У відповідності до акту прийому-передачі земельної ділянки від 11.09.08 орендодавець передав орендарю в оренду земельну ділянку, що підтверджено підписами сторін.

За умовами п. 8, п. 9 договору загальна сума орендної плати становить 1043 грн. 93 коп., обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Також сторони передбачили, що орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати за землю.

Згідно ст. 18 Закону України "Про оренду землі" від 02.10.03 № 1211 /далі -Закон України № 1211/ та умов договору останній набирає чинності з дня його підписання сторонами та державної реєстрації у встановленому порядку. Договір оренди земельної ділянки укладений сторонами на 49 років.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання положень цивільного законодавства, яке регулює порядок внесення змін до договору, позивач в установленому порядку надіслав на адресу відповідача проект додаткової угоди від 14.04.09 до договору оренди земельної ділянки № 40842300054 від 24.03.08, за змістом якої запропонував п. 8 договору викласти в наступній редакції:

"Орендна плата вноситься орендарем у розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель населених пунктів смт. Петрівка та с. Войтово Петрівської селищної ради Станично-Луганського району Луганської області, що складає 1491,87 гривні (одна тисяча чотириста дев'яносто одна грн. 87 коп.) на рік з подальшим щорічним переглядом процентної ставки."

Відповідачем у справі було отримано вказану додаткову угоду та листом від 30.04.09 відмовлено у її укладанні з мотивів відсутності за діючим законодавством та укладеним договором зв'язку між розміром орендної плати за землю та її нормативною грошовою оцінкою, тому позивач звернувся до суду з даним позовом.

З наведеного вбачається, що фактично предметом спору є спонукання відповідача укласти додаткову угоду від 14.04.09 до договору оренди земельної ділянки № 40842300054 від 24.03.08.

Оцінивши доводи позивача та обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення повністю, з огляду на наступне.

Так, відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні селищні, міські ради, а за межами населених пунктів -відповідні органи виконавчої влади.

Стаття 12 ЗК України визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Статтею 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ст.16 Закону України „Про оренду землі” та ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст.126 ЗК України).

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 ЗК України).

Частиною 1 ст. 206 ЗК України передбачено, що використання землі в Україні є платним, а відповідно до ч. 3 ст.2 Закону України „Про плату за землю” за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Матеріалами справи підтверджено факт укладення сторонами у справі договору оренди земельної ділянки № 040842300054 від 24.03.08.

Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Пунктом 12 договору оренди земельної ділянки передбачено, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом 34 договору оренди землі сторони передбачили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

У відповідності до ст. 21 Закону України № 1211 /в редакції Закону від 28.12.07/ орендна плата за землю -це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди; річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення -розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

Статтею 14 Закону України „Про систему оподаткування” передбачено, що плата (податок) за землю належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкові платежі).

Статтями 13, 14, 19 Закону України „Про плату за землю” визначено в якості підстав для нарахування земельного податку дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, договір оренди такої земельної ділянки. Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

З наведеного випливає, що розмір орендної плати, яку відповідач має сплачувати за договором оренди земельної ділянки, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Оскільки на момент укладення договору оренди земельної ділянки від 24.03.09 нормативна грошова оцінка земель населеного пункту смт. Петрівка не була проведена, то відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" та рішення Петрівської селищної ради від 20.03.08 №25/2 розмір орендної плати розраховувався згідно ставок земельного податку для населених пунктів, де не проведена нормативна грошова оцінка земель і складав 1043,93 грн. на рік.

Як вбачається з матеріалів справи, 26.06.08 рішенням №28/4 позивачем затверджено технічну документацію по нормативній грошовій оцінці земель населених пунктів смт. Петрівка та с . Войтове Петрівської селищної ради Станично-Луганського району Луганської області.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про плату за землю" ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, визначається у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.

Тобто, мінімальна орендна плата за користування земельною ділянкою комерційного призначення, розташованою в межах населеного пункту, по землях якого проведена та затверджена нормативна грошова оцінка земель, повинна складати трикратний розмір земельного податку, що, в свою чергу, складає 3 відсотки від нормативної грошової оцінки.

На підставі викладеного 28.01.09 Петрівською селищної ради Станично-Луганського району Луганської області були прийняті рішення № 37/1 та № 37/2, якими встановлено орендну плату на 2009 рік за користування земельними ділянками в межах населених пунктів смт. Петрівка та с . Войтове Петрівської селищної ради Станично-Луганського району в розмірі 3 (трьох) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Земельна ділянка, яка згідно договору оренди була надана в користування відповідачу ОСОБА_1, знаходиться в першій економіко-планувальній зоні, де вартість 1 кв.м. землі з урахуванням коефіцієнту індексації на 2009 рік (3,022) складає 110,76 гривень.

Таким чином пункт 8 додаткової угоди від 14.04.09 до договору оренди земельної ділянки № 40842300054 від 24.03.08 слід викласти у наступній редакції:

"Орендна плата вноситься орендарем у розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель населених пунктів смт. Петрівка та с. Войтово Петрівської селищної ради Станично-Луганського району Луганської області, що складає 1491,87 гривні (одна тисяча чотириста дев'яносто одна грн. 87 коп.) на рік з подальшим щорічним переглядом процентної ставки."

Щодо дати набрання чинності додатковою угодою, то в ч. 3 ст. 653 ЦК України зазначено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюються або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку , зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

За вказаних обставин вимоги позивача за позовом підлягають до задоволення повністю з віднесенням судових витрат на відповідача у відповідності до ст. 49 ГПК України.

Позивачу підлягають до повернення з державного бюджету України 79 грн. 00 коп. зайве сплачених витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу за платіжним дорученням від 31.07.09 № 713 на суму 315 грн. 00 коп., оскільки з 13.08.09, коли позивач звернувся до суду, розмір даних витрат складав 236 грн. 00 коп. згідно постанови КМ України від 05.08.09.

На підставі викладеного, ст. ст. 181, 188 ГК України та керуючись ст. ст. 44, 75, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Додаткову угоду від 14.04.09 до договору оренди земельної ділянки № 40842300054 від 24.03.08 між орендодавцем -Петрівською селищною радою Луганської області, смт. Петрівка Станично-Луганського району Луганської області, пл. Червоних партизан, б. 1, ідент. код 04335759 та орендарем -приватним підприємцем ОСОБА_1, АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1 вважати укладеною з дати набрання рішенням суду законної сили з наступним змістом:

"Орендна плата вноситься орендарем у розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель населених пунктів смт. Петрівка та с. Войтово Петрівської селищної ради Станично-Луганського району Луганської області, що складає 1491,87 гривні (одна тисяча чотириста дев'яносто одна грн. 87 коп.) на рік з подальшим щорічним переглядом процентної ставки."

3. Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1 на користь Петрівської селищної ради Станично-Луганського району Луганської області, смт. Петрівка Станично-Луганського району Луганської області, пл.. Червоних партизан, б. 1, ідент. код 04335759 державне мито в сумі 85 грн. 00 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.

4. Повернути позивачу з державного бюджету України 79 грн. 00 коп. зайве сплачених витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу за платіжним дорученням від 31.07.09 № 713 на суму 315 грн. 00 коп. На повернення витрат надати довідку.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.

Дата підписання рішення - 02.11.09.

Суддя Н.М.Зюбанова

Помічник судді Г.А.Кравцова