Ухвала від 28.02.2017 по справі 1570/3654/2012

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2017 р.м.ОдесаСправа № 1570/3654/2012

Категорія: 12.2 Головуючий в 1 інстанції: Танцюра К.О.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого - судді Бойка А.В.,

суддів: Танасогло Т.М.,

Яковлєва О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Головного управління ДСНС України в Одеській області на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДСНС України в Одеській області, за участю старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУ юстиції в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

18.06.2015 ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до ГУ МНС України в Одеській області, в якому, з урахуванням клопотання про уточнення позовних вимог від 28.09.2012 року (т. 1 а.с.99-100), просив визнати протиправними дії щодо видачі довідки №11-22-51 від 07.02.2012 року учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивачу, в якій виникли розбіжності з довідкою від 10.11.1986 року, виданою протипожежною службою в зоні по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕСЙ; зобов'язати провести перерахунок позивачу за виконання службових обов'язків у зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно з фактично відпрацьованим часом у I-III зонах небезпеки згідно довідки від 10.11.1986 року, виданої протипожежною службою у зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; зобов'язати нарахувати грошову компенсацію (без виплати та індексації) за чергування в стані постійної бойової готовності в пожежній частині м. Чорнобиль у складі Одеського зведеного загону протипожежної служби МВС України згідно листа Держкомпраці СРСР №3310-БГ від 02.10.1986 року, вказівкою МВС СРСР від №1/5725 від 21.10.1986 року та наказу УВС Одеського Облвиконкому Одеської обласної ради народних депутатів №15 від 15.01.1987 року і включити у суму заробітної плати, нарахованої за роботу у зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; зобов'язати видати позивачу довідку з фактично відпрацьованим часом роботи при ліквідації наслідків аварії ЧАЕС, виходячи з установленого у зоні відчуження, згідно наказом Міністра внутрішніх справ УРСР №008 від 01.05.1986р. цілодобового режиму роботи: 24 години на добу в 3 (три) зміни по 8 годин в 1 та 3 зоні, останні 16 годин в м. Чорнобиль -1 зона, яка затверджена листом Міністерства соціального захисту населення України №01-3/244-013-21 від 27.02.1986 року, заповненої по всім реквізитам та графам для перерахунку пенсій згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року; зобов'язати нарахувати позивачу премію за діючою системою преміювання в УПО Одеського облвиконкому у 1986 році за безпосередню участь в роботах (виконання службових обов'язків) по усуненню наслідків аварії по ЧАЕС відповідно до постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07.05.1986 року №153/10-43 на збільшені, згідно п.1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.1986 року №524-156 тарифні ставки і посадові оклади і включити у суму заробітної плати, нарахованої за роботу у зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; зобов'язати ГУ МНС України в Одеській області перерахунки, нарахування та премію провести відповідно до діючого законодавства, що діяли у період видання оскаржуваної довідки.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2012 року адміністративний позов задоволено частково; зобов'язано ГУ МНС України в Одеській області провести перерахунок заробітної плати позивачу за виконання службових обов'язків у зоні ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно з фактично відпрацьованим часом у І-ІІІ зонах небезпеки, згідно довідки від 10 листопада 1986 року, виданої протипожежною службою в зоні по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; нарахувати позивачу грошову компенсацію (без виплати та індексації) за чергування в стані постійної бойової готовності в пожежній частині м. Чорнобиль у складі Одеського зведеного загону протипожежної служби МВС України згідно листа Держкомпраці СРСР №3310-БГ від 02.10.1986 р., вказівкою МВС СРСР від №1/5725 від 21.10.1986 р. та наказу УВС Одеського Облвиконкому Одеської обласної ради народних депутатів №15 від 15.01.1987 р.; включити у суму заробітної плати, нарахованої за роботу у зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та видати позивачу відповідну довідку за фактично відпрацьований час роботи при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для перерахунку пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210.

30.10.2012 року вказане рішення набрало законної сили та 10.04.2014 року по вказаній адміністративній справі було видано виконавчий лист № 1570/3654/2012(т.3 а.с.173).

08.05.2015 року відкрито виконавче провадження № 47485699 по виконавчому листу № 1570/3654/2012.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 04.04.2016 року було замінено боржника у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа, виданого Одеським окружним адміністративним судом 10.04.2014 року по адміністративній справі №815/3654/2012 з Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій в Одеській області на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області.

08.12.2016 року до Одеського окружного адміністративного суду від Головного управління ДСНС України в Одеській області надійшла заява про визнання виконавчого листа №1570/3654/2012 від 10.04.2014 року, виданого на виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2012 року по справі №1570/3654/2012 таким, що не підлягає виконанню, у зв'язку з його фактичним виконанням.

В подальшому, 15.12.2016 року до Одеського окружного адміністративного суду від Головного управління ДСНС України в Одеській області надійшла заява про зупинення провадження по справі, оскільки заявником подано до Приморського відділу поліції ГУНП в Одеській області повідомлення про вчинення кримінального правопорушення.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 15.12.2016 року відмовлено у задоволенні заяви про зупинення провадження по справі.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 15.12.2016 року відмовлено у задоволенні заяви про визнання виконавчого листа №1570/3654/2012 від 10.04.2014 року, виданого на виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2012 року по справі №1570/3654/2012 таким, що не підлягає виконанню.

Не погоджуючись з ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 15.12.2016 року про відмову у задоволенні заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, 05.01.2017 року Головне управління ДСНС України в Одеській області подало апеляційну скаргу на вказану ухвалу суду. Крім того, у межах вказаної апеляційної скарги Головне управління ДСНС України в Одеській області виловив свою незгоду з ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 15.12.2016 року про відмову у задоволенні заяви про зупинення провадження по справі, яка не підлягає окремому оскарженню. Апелянт зазначає, що вказані ухвали суду першої інстанції прийняті без урахування всіх обставин справи та з порушенням норм процесуального права. На підставі зазначеного апелянтом ставиться питання про скасування ухвал Одеського окружного адміністративного суду від 15.12.2016 року та прийняття нової про визнання виконавчого листа №1570/3654/2012 від 10.04.2014 року, виданого на виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2012 року по справі №1570/3654/2012 таким, що не підлягає виконанню.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Сторонами були подані до суду апеляційної інстанції клопотання про розгляд справи за їх відсутності в порядку письмового провадження, а тому колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне:

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні заяви Головного управління ДСНС України в Одеській області про визнання виконавчого листа №1570/3654/2012 від 10.04.2014 року, виданого на виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2012 року по справі №1570/3654/2012 таким, що не підлягає виконанню, виходив того, що заявником не надано доказів належного виконання рішення суду.

Колегія суддів погоджується з вказаним рішенням суду першої інстанції та зазначає наступне:

Відповідно до ч.1 ст. 259 КАС України виконавчий лист має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим Законом України "Про виконавче провадження".

Вимоги до виконавчого листа визначені у ст. 19 Закону України "Про виконавче провадження", відповідно до якої у виконавчому листі повинні бути зазначені:

1) назва виконавчого документа - виконавчий лист, дата видання та найменування адміністративного суду, прізвище та ініціали судді, що видав документ;

2) дата і номер судового рішення, за яким видано виконавчий документ;

3) найменування (для органів, юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові за його наявності для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для органів, юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника за його наявності (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника за його наявності (для фізичних осіб - платників податків), а також інші відомості, якщо вони відомі суду, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, такі як дата і місце народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника тощо;

4) резолютивна частина судового рішення;

5) дата набрання законної сили судовим рішенням (або звернення його до негайного виконання);

6) строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.

Виконавчий лист має бути підписаний суддею і скріплений печаткою суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 259 КАС України суд, який видав виконавчий лист, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, або визнати виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню, та стягнути на користь боржника безпідставно одержане стягувачем за виконавчим листом.

У відповідності до ч. 4. ст. 259 КАС України суд ухвалою вносить виправлення до виконавчого листа, а у разі якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин, суд визнає виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню повністю або частково. Якщо стягнення за таким виконавчим листом уже відбулося повністю або частково, суд одночасно на вимогу боржника стягує на його користь безпідставно одержане стягувачем за виконавчим листом.

З наведеного вбачається, що суд визнає виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню, у разі: 1) якщо його було видано помилково. Помилка може стосуватися особи, якій видано виконавчий лист, і яка не має права на його одержання (були відсутні повноваження, не було заяви стягувача), боржника, законної сили судового рішення тощо; 2) якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням добровільним виконанням боржником чи іншою особою. В цьому випадку суду слід надати докази добровільного виконання; 3) з інших причин, зокрема, у разі втрати виконавчого документа, який повинен бути повернутий до суду.

Колегія суддів, оглянувши наявну у матеріалах справи копію виконавчого листа № 1570/3654/2012 зазначає, що вказана копія відповідає вимогам встановленими ст. 19 Закону України "Про виконавче провадження".

Заявник вказує на вчинення ним дій щодо добровільного виконання рішення суду, а саме зазначає, що позивачу видано відповідну довідку за фактично відпрацьований час роботи при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для перерахунку пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210.

Визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню необхідно у випадках, якщо стягувач подав виконавчий лист для примусового виконання після добровільного повного чи часткового виконання зобов'язань боржника за судовим рішенням

Проте, колегія суддів зазначає що добровільне виконання рішення передбачає виконання зобов'язань боржником самостійно до відкриття виконавчого провадження. Механізм визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, в даному випадку, захищає боржника від повторного виконання рішення через примус.

Проте, як вже було встановлено колегією суддів, 08.05.2015 року було відкрито виконавче провадження № 47485699 по виконавчому листу № 1570/3654/2012 та в подальшому проводились дії, направлені на примусове виконання боржником вимог цього виконавчого провадження.

Відповідач на підтвердження добровільного виконання рішення надав до суду довідку Головного управління ДСНС України в Одеській області від 18.04.2016 року № 02/242/16 про грошове забезпечення ОСОБА_2 з додатком (т.4 а.с. 78-80) та рішення Суворовського об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Одесі № 119 від 06.10.2016 року (т.4 а.с. 85).

З огляду на зазначене, колегія суддів доходить висновку, що всі дії відповідача направлені на виконання рішення були вчинені після 08.05.2015 року, тобто після відкриття виконавчого провадження, та не можуть сприйматись, як добровільне виконання рішення суду.

Крім того, колегія суддів, оглянувши рішення Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі № 119 від 06.10.2016 року, звертає увагу, що ОСОБА_2 було відмовлено у перерахунку пенсії згідно із довідкою Головного управління ДСНС України в Одеській області від 18.04.2016 року № 02/242/16 про грошове забезпечення, оскільки перевіркою первинних документів встановлено, що у відомостях про заробітну плату не відображено нарахування перерахунку заробітної плати за виконання службових обов'язків у зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до постанови Одеського окружного адміністративного суду. Крім цього, форма вищевказаної довідки на відповідає формі, затвердженій листом Міністерства соціального захисту населення від 27.02.1996 року №01-3/244-013-2.

17.11.2016 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУ юстиції в Одеській області винесено вимогу № 1-14935/В-7 до Головного управління ДСНС України в Одеській області про виконання належним чином та в повному обсязі виконавчого листа № 1570/3654/2012, виданого 10.04.2014 року.

Вказане свідчить, що Головним управлінням ДСНС України в Одеській області не вжито належних заходів щодо повного та своєчасного виконання вимог виконавчого листа № 1570/3654/2012, виданого 10.04.2014 року.

При цьому, наявність будь-яких інших підстав, передбачених ст. 259 КАС України для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, в даному випадку, заявником не доведено та судом не встановлено.

З огляду на зазначене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що подана Головним управлінням ДСНС України в Одеській області заява про визнання виконавчого листа №1570/3654/2012 від 10.04.2014 року, виданого на виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2012 року по справі №1570/3654/2012 таким, що не підлягає виконанню, є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.

Що стосується незгоди апелянта з відмовою суду першої інстанції задовольнити його заяву про зупинення провадження по справі, слід зазначити наступне:

Так, 15.12.2016 року до Одеського окружного адміністративного суду від Головного управління ДСНС України в Одеській області надійшла заява про зупинення провадження по справі, в якій в якості підстав для такого зупинення зазначено, що заявником подано до Приморського відділу поліції ГУНП в Одеській області повідомлення про вчинення кримінального правопорушення.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 15.12.2016 року у задоволенні вказаної заяви про зупинення провадження по справі було відмовлено.

В обґрунтування заявленого клопотання відповідач зазначив, що Головному управлінню ДСНС України в Одеській області 23.11.2016 року стало відомо, що довідка від 10.11.1986 року, на підставі якої постановою від 04.10.2012 року по справі №815/3654/2012 зобов'язано нарахувати грошову компенсацію ОСОБА_2, викликає сумнів у своїй достовірності або є фальшивою у зв'язку з надходженням на адресу Управління листа Департаменту охорони здоров'я та соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації. Також, заявником зазначено, що 23.11.2016 року ГУ ДСНС України в Одеській області за вих. №02/6142/03 подало до Приморського відділу поліції в м. Одесі ГУНП в Одеській області повідомлення про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.358 КК України, про що 25.11.2016 року інформацію внесено до ЄРДР за номером кримінального провадження 12016160500008945.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.156 КАС України суд зупиняє провадження у разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.

Для застосування цієї підстави в суду має бути достовірна інформація про наявність у провадженні того чи іншого суду справи. Якщо провадження у такій справі не відкрито, це виключає застосування зазначеної підстави.

Заявником не надано доказів відкриття будь-яким судом провадження по справі, що має значення для вирішення питання про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.

З огляду на зазначене, колегія суддів доходить висновку, що судом першої інстанції правомірно відмовлено Головному управлінню ДСНС України в Одеській області у задоволенні клопотання про зупинення провадження по справі.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи, правильно по суті вирішено справу, та постановлено судове рішення з додержанням норм процесуального права, а тому, у відповідності до ст.200 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 184, 185, 197, 199, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДСНС України в Одеській області залишити без задоволення, а ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2016 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: А.В. Бойко

Судді: Т.М. Танасогло

О.В. Яковлєв