Справа № 214/4919/16-а
2-а/214/31/17
Іменем України
02 березня 2017 року м. Кривий Ріг
Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Ступак Н.Р.,
при секретарі - Рендюк Н.В.,
за участю:
представника позивача - Пилипенко О.В.,
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради м. Кривого Рогу до ОСОБА_2 про стягнення надміру перерахованих сум субсидій, -
Представник позивача звернувся до суду із зазначеним позовом, в обґрунтування якого вказав, що відповідач зареєстрована в трьох кімнатній квартирі №99, розташованій в будинку №80 на вул. Співдружності в м. Кривому Розі, перебувала на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради та отримувала субсидію з 01.03.2007 року по 30.04.2011 року. Субсидія призначалась на підставі поданих відповідачем заяв, наданих довідок та власноручно заповненими деклараціями про дохід та майновий стан осіб, що звертаються за призначенням житлової субсидії. В зазначених деклараціях відповідач не вказала про наявність у неї або у членів її сім'ї - більше одного транспортного засобу. Так, відповідно до поданих заяв про призначення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та декларацій про майновий стан та доходи родини, яка звертається за призначенням житлової субсидії, відповідач не вказала про наявність у володінні її чоловіка ОСОБА_3 транспортних засобів - автомобілів марки ВАЗ 2102, 1976 року випуску, н.з. НОМЕР_2, зареєстрованого у ДАЇ на підставі договору купівлі-продажу від 03.04.1996 року та марки VOLVO 740, 1984 року випуску, н.з. НОМЕР_1, зареєстрованого у ДАЇ на підставі договору дарування від 16.09.2004 року.
Згідно з п.5 п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 «Про спрощення Порядку надання населення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» субсидія не призначається, якщо уповноважений власник житла, на якого відкритий особливий рахунок, має у своєму володінні більше одного автомобіля, транспортного засобу. Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб іншого житлового приміщення (будинку) та більше ніж одного автомобіля, транспортного засобу (механізму) декларується під час подання заяви про призначення субсидії.
У розділі 4 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням допомоги, відповідач зазначила, що транспортних засобів, які перебувають у власності та власності членів сім'ї, немає. Таким чином, відповідач надала недостовірну інформацію, щодо наявних у власності членів її сім'ї транспортних засобів. Особа несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Пунктом 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 849 «Про спрощення Порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» із змінами та доповненнями визначено, що надання раніше призначеної субсидії призначаються, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидій, з місяця в якому виявлено порушення.
Оскільки під час перевірки виявилось, що відповідачем було подано недостовірну інформацію про наявність у володіння її чоловіка вказаних вище транспортних засобів, тому відповідачеві були надміру перераховани суми субсидій. На адресу відповідача направлялись повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим субсидіям на суму 11 640 грн. на час звернення до суду відповідач частково відшкодувала заборгованість у сумі 700 грн., тому сума надміру перерахованих відповідачу бюджетних коштів складає 10940 грн. 78 коп., яка до теперішнього часу не повернута, тому представник позивача звернувся до суду із позовною заявою.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, просила задовольнити.
Відповідач у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала, суду пояснила, що з чоловіком одружились 2006 року. Данні щодо автомобіля «Вольво» вона подавала, про автомобіль «ВАЗ» вона не знала, оскільки чоловік його продав за генеральною довіреністю, тому у власності його не було. Чоловік із нею в квартирі не прописаний, доходи не прописувала. Частково згодна з боргами, тому сплачувала кошти.
Вислухавши пояснення учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом на підставі матеріалів справи та дослідженої в судовому засіданні особової справи відповідача, наданої представником позивача, встановлено, що відповідач зверталась до позивача з відповідними заявами про надання субсидій на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.26,30,37,42-43,46) та в період з березня 2007 року по квітень 2011 року (включно) відповідачу надавались субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.24,25,28,29,33-36, 39-41,45).
Субсидії призначались згідно з заявами, наданими довідками та власноруч заповненими деклараціями, в яких відповідач зазначала, зокрема, про відсутність в неї або у членів її сім'ї транспортних засобів (а.с.27, 31,37,44,47).
Однак у результаті проведеної позивачем перевірки було встановлено, що відповідачем була надана невірна інформація щодо транспортних засобів, які є у власності її чоловіка ОСОБА_3, оскільки згідно довідки УДАІ ГУ МВС В Дніпропетровській області, за власником ОСОБА_3 зареєстровані автомобілі: марки ВАЗ 2102, 1976 року випуску, н.з. НОМЕР_2, зареєстрований у ДАЇ на підставі договору купівлі-продажу від 03.04.1996 року та марки VOLVO 740, 1984 року випуску, н.з. НОМЕР_1, зареєстрований у ДАЇ на підставі договору дарування від 16.09.2004 року. (а.с.23).
24.07.2013 року ОСОБА_2 отримала повідомлення про припинення надання житлової субсидії від 11.07.2013 року. Згідно зазначеного повідомлення, ОСОБА_2 повідомлено про припинення виплати субсидії, починаючи з 30.04.2011 року та про необхідність повернути виплачену субсидію і перерахувати кошти в сумі 11640 грн. 78 коп. до 11.08.2013 року (а.с.22).
Згідно з п. п. 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.95 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива» субсидія не призначається, якщо уповноважений власник житла, на якого відкрито особовий рахунок, має у своєму володінні більше одного автомобіля, транспортного засобу. Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб іншого житлового приміщення (будинку) та більше ніж одного автомобіля, транспортного засобу (механізму) декларується під час подання заяви про призначення субсидії.
Для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає відділу (управлінню) субсидій довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінпраці, та відомості про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами за формами, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями.
У відділі (управлінні) субсидій громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінпраці.
У розділі 4 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням соціальної допомоги, відповідач зазначила, що транспортних засобів, які перебувають у її власності та власності членів її сім'ї, немає.
Таким чином, відповідач приховала інформацію щодо наявних у її власності транспортних засобів від Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради м. Кривого Рогу.
Особа несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Пунктом 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 849 «Про спрощення Порядку надання населення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» із змінами та доповненнями, визначено, що надання раніше призначеної субсидії припиняється якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Також, згідно з п. 20 зазначеної Постанови сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
На час розгляду справи загальна сума надміру перерахованих відповідачу бюджетних коштів складає 10940 грн. 78 коп. (з урахуванням часткового погашення відповідачем заборгованості в сумі 700 грн.), до теперішнього часу належна сума бюджетних коштів на рахунок відділу не надійшла.
У разі, коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують в судовому порядку.
До доводів відповідача щодо того, що автомобіль «ВАЗ» був проданий її чоловіком, а тому не перебував у їх власності, суд ставиться критично, оскільки відповідач в поясненнях зазначає, що транспортний засіб було продано за довіреністю. Також відповідач не надала суду належних доказів переходу права власності на вказаний транспортний засіб до будь-якої іншої особи.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені належними та допустимими доказами, відтак підлягають задоволенню у повному обсязі.
Крім того, згідно ч.2 ст. 94 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача понесені та документально підтверджені судові витрати, а саме стягнути судовий збір у розмірі 1378 грн. 00 коп. (а.с.55).
Керуючись п. п. 4, 5, 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.95 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива», ст. ст. 8, 9, 12, 102, 128, 158-163, 167 КАС України, суд, -
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради м. Кривого Рогу до ОСОБА_2 про стягнення надміру перерахованих сум субсидій - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради м. Кривого Рогу 10940 (десять тисяч дев'ятсот сорок) грн. 78 коп., виплачених у вигляді надміру нарахованої субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради м. Кривого Рогу сплачений судовий збір у розмірі 1378 грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Н.Р. Ступак