Рішення від 27.02.2017 по справі 924/1254/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"27" лютого 2017 р.Справа № 924/1254/16

Господарський суд Хмельницької області у складі:

суддя Виноградова В.В., розглянувши матеріали справи

за позовом заступника прокурора Хмельницької області, м. Хмельницький в інтересах держави

до 1. департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації, м. Хмельницький;

2. товариства з обмеженою відповідальністю "Левтехпроект", м. Львів

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, м. Хмельницький

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Земельно-аграрного центру "Карат",

про визнання недійсними рішення тендерного комітету Департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації, оформлені протоколами №10 та №11 в частині відхилення пропозицій конкурсних торгів Земельно-аграрного центру "Карат" та оцінки пропозицій конкурсних торгів від 11.08.2016 р., визнання недійсним договору №2 про закупівлю послуг від 08.09.2016 р., укладеного між Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації та товариством з обмеженою відповідальністю "Левтехпроект"

за участю представників:

від прокуратури: Шнайдер М.А. - за посвідченням №031300 від 12.01.2015 р.

від відповідача - департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької ОДА: Прокопчук В.К., Мельничук І.М. - за довіреністю №1 від 06.01.2017 р.

від відповідача - ТОВ "Левтехпроект": не з'явився

від третьої особи - Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області: не з'явився

від третьої особи - ЗАЦ "Карат": не з'явився

Відповідно до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

встановив: заступник прокурора Хмельницької області в інтересах держави звернувся до суду з позовом до департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації та ТОВ "Левтехпроект", в якому просить визнати недійсним рішення тендерного комітету Департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації, оформлені протоколами №10 та №11 в частині відхилення пропозицій конкурсних торгів Земельно-аграрного центру "Карат" та оцінки пропозицій конкурсних торгів від 11.08.2016 р., визнати недійсним договір №2 про закупівлю послуг від 08.09.2016 р., укладений між Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької ОДА та ТОВ "Левтехпроект".

В обґрунтування позовних вимог (в позовній заяві, письмових поясненнях від 05.01.2017 р., 19.01.2017 р., 27.02.2017 р.) зазначає, що 11.08.2016 р. в ході розкриття пропозицій конкурсних торгів (з надання послуг із розроблення землевпорядної документації (проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду) із встановлення меж в натуру (на місцевість) територій та об'єктів природно-заповідного фонду) комітетом з конкурсних торгів Департаменту складено протокол, яким відхилено пропозицію ЗАЦ "Карат" на підставі п. 3 ч. 1 ст. 29 Закону України "Про здійснення державних закупівель" у зв'язку з невідповідністю пропозиції конкурсних торгів умовам документації конкурсних торгів, оскільки на час розкриття пропозиції на представника ЗАЦ "Карат" Галюк О.М. не надані у складі пропозиції документи, які би підтверджували його повноваження як представника учасника відповідно до ч. 2 р. 4 документації конкурсних торгів. Звертає увагу на те, що у протоколі вказано про присутність під час розкриття пропозицій директора ЗАЦ "Карат" Ніцевича Т.В., на якого надано відповідні документи, які підтверджують його повноваження як представника учасника. Вважає, що при прийнятті рішень, оформлених протоколами №10 від 11.08.2016 р. та №11 відхилення пропозицій конкурсних торгів та оцінки конкурсних торгів в частині відхилення пропозиції ЗАЦ "Карат", відповідачем 1 було порушено вимоги ч. 2 ст. 27 Закону України "Про здійснення державних закупівель".

Обґрунтовуючи вимогу про визнання недійсним договору №2 про закупівлю послуг від 08.09.2016 р., укладеного між Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької ОДА та ТОВ "Левтехпроект" за результатами відкритих торгів, посилаючись на положення ст. ст. 203, 215 ЦК України, ст. ст. 1, 12, 16, 22, 40 Закону України "Про здійснення державних закупівель", вказує, що в порушення зазначених вимог Закону в договір не внесено ряд істотних умов, визначених документацією (п. 2 р. VI) з конкурсних торгів. Крім того, стверджує, що оспорюваний договір укладений за результатами неправомірних торгів, в яких тендерним комітетом відхилено дві економічно вигідні пропозиції інших учасників закупівлі (ЗАЦ „Карат”, ТОВ „Добробут-землевпоряд”).

Стверджує, що оспорюванні рішення відповідача 1, оформлені протоколами №№ 10, 11 в частині відхилення пропозицій ЗАЦ „Карат”, оспорюваний договір призвели до неефективного використання бюджетних коштів на закупівлю послуг за завищеними цінами, що може призвести до зайвих витрат бюджетних коштів на суму 485 тис. грн., чим створена загроза економічним інтересам держави.

Прокурор у судовому засідання позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позові та додаткових поясненнях.

Повноважні представники відповідача 1 - Департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької ОДА у судовому засіданні проти позову заперечили, вважають його безпідставним, необґрунтованим та не доведеним належними доказами. У відзиві на позовну заяву (від 10.01.2017 р. №01.2-96) відповідач вважає, що під час відхилення пропозицій конкурсних торгів учасників було дотримано вимог чинного законодавства та документації конкурсних торгів. Зазначає, що згідно із п. 2 розділу IV документації конкурсних торгів (далі - ДКТ) повноваження представника учасника підтверджується копією виписки з протоколу засновників або копією наказу про призначення або довіреністю або дорученням або іншим документом, що підтверджує повноваження посадової особи учасника на участь у процедурі розкриття цінових пропозицій. Для підтвердження особи такий представник повинен надати паспорт або інший документ, який згідно з законодавством України посвідчує особу уповноваженого представника учасника, засобів масової інформації та/або громадських об'єднань. Копії документів на представників учасників надаються у складі документів цінової пропозиції. Відповідно до протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів інтереси ЗАЦ "Карат" представляли дві особи: директор Ніцевич Г.В. та представник Галюк О.М. Однак в складі пропозиції учасника, на виконання вимог п. 1 розділу ІІІ, п. 2 розділу IV, п. 1 розділу VI ДКТ надано документи, що підтверджують повноваження директора щодо підпису пропозиції конкурсних торгів, підписання договору та копію документу, що посвідчує його особу. Вказує, що згідно із ч. 3 ст. 27 Закону України "Про здійснення державних закупівель" (далі - Закон) та п. 2 Розділу IV ДКТ під час розкриття пропозицій конкурсних торгів перевіряється, оголошується наявність чи відсутність усіх необхідних документів, передбачених документацією конкурсних торгів, а також оголошуються найменування та місцезнаходження кожного учасника, ціна кожної пропозиції конкурсних тортів або частини предмета закупівлі (лота). Повідомляє, що всупереч вимогам, встановленим в ДКТ, учасником відкритих торгів ЗАЦ "Карат" у складі пропозиції конкурсних торгів не надано документів, які б підтверджували повноваження представника Галюк О.М., чим не дотримано вимог п. 2 розділу IV ДКТ. При цьому, посилаючись на п. 3 ч. 1 ст. 29 Закону, стверджує, що доказів, які підтверджують незаконність відхилення пропозиції конкурсних торгів учасника - ЗАЦ "Карат", прокурором не надано. Крім того, вважає, що з дотриманням вимог Закону було здійснено і акцепт пропозиції конкурсних торгів ТОВ "Левтехпроект". Так, всупереч п. 2 ч. 3 ст. 17 Закону, п. 6 розділу III ДКТ ТОВ "Добробут-землевпоряд" у встановлений строк передбачені законодавством та ДКТ документи не надав. Посилаючись на ч. 3 ст. 31 Закону, повідомляє, що замовником торгів 25.08.2016 р. на адресу ТОВ "Левтехпроект" було надіслано повідомлення про акцепт його пропозиції конкурсних торгів. Окрім того, акцепт пропозиції даного учасника оприлюднено на веб-порталі уповноваженого органу. Також зазначає, що порядку відхилення пропозиції учасника у разі неподання переможцем документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 цього Закону, та оприлюднення такої інформації ст. ст. 10, 29 Закону не передбачено. А тому після спливу 10-денного строку на подачу документів ТОВ "Добробут-землевпоряд" комітетом з конкурсних тортів було проведено засідання щодо повторного визначення переможця торгів на закупівлю.

З приводу укладеного із ТОВ "Левтехпроект" договору про закупівлю послуг, посилаючись на положення п. 7 ч. 2 ст. 22 Закону, п. 2 розділу VI ДКТ, ст. 638 Цивільного кодексу України, повідомляє, що згідно гарантійного листа №53 від 20.07.2016 р. ТОВ "Левтехпроект" надає гарантію щодо погодження із переліченими істотними умовами договору та можливістю їх включення до договору про закупівлю у разі перемоги в торгах. Укладений між замовником та учасником договір №2 від 08.09.2016 р. містить усі істотні умови, щодо яких вони дійшли згоди. Також посилається на п. п. 2.1, 2.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №11 від 29.05.2013 р. "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними".

У поясненнях (від 19.01.2017 р., від 27.02.2017р.) відповідач, з-поміж іншого, зазначив, що листи ДФІ, на які посилається прокурор, не можуть підтверджувати порушення вимог Закону України "Про здійснення державних закупівель" з огляду на положення ст. 7 Закону України "Про здійснення державних закупівель", п. п. 4, 6 Положення про Державну фінансову інспекцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 р. №310, яким не встановлено порядку здійснення моніторингу державних закупівель, ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", Порядок проведення перевірок державних закупівель, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 р. №631, п. 5 р. IX Закону України "Про публічні закупівлі". Звертає увагу на те, що прокурором не доведено порушень інтересів держави за результатами проведеної закупівлі.

Відповідач 2 - ТОВ "Левтехпроект” повноважного представника у судове засідання не направив, письмовий відзив на позов з документальним обґрунтуванням своїх доводів не надав, про причини неявки та неподання доказів не повідомив, своїм процесуальним правом не скористався. Ухвали суду від 21.12.2016 р., 11.01.2017 р., 23.01.2017 р., 02.02.2017 р., 14.02.2017 р. направлялись на адресу відповідача, зазначену в позовній заяві та витязі з ЄДРЮО, ФОП та ГФ.

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області у письмових поясненнях (від 23.01.2017 р., від 31.01.2017р.) повідомила, що Державною фінансовою інспекцією в Хмельницькій області (Західний офіс Держаудитслужби - правонаступник Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області) проведено аналіз закупівлі інженерних послуг з розроблення землевпорядної документації (проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду) із встановлення меж в натуру (на місцевість) територій та об'єктів природно-заповідного фонду), оголошення №131917, оприлюдненого Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації (далі - Департамент) на веб-порталі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. За результатами аналізу встановлено, що комітетом з конкурсних торгів Департаменту відхилено пропозицію ЗАЦ "Карат" на підставі пункту 3 частини 1 статті 29 Закону України "Про здійснення державних закупівель" (далі - Закон № 1197), а саме: пропозиція конкурсних торгів не відповідає умовам документації конкурсних торгів. Аналізом встановлено, що пропозицію ЗАЦ "Карат", вартістю 968123,35 грн. без ПДВ, відхилено неправомірно, оскільки на процедурі розкриття, окрім представника Галюк О.М., був присутній директор Ніцевич Т.В., на якого надано в складі пропозиції конкурсних торгів документи, які підтверджують повноваження представника учасника відповідно до частини 2 розділу 4 документації конкурсних торгів. Присутність під час процедури розкриття пропозицій конкурсних торгів Галюк О.М. не може обмежувати участь учасника (ЗАЦ "Карат") в процедурі закупівлі та бути підставою для відхилення пропозиції конкурсних торгів. Відповідно до статті 3 Закону № 1197 комітет з конкурсних торгів Департаменту мав керуватися принципом максимальної економії та ефективності, а тому акцепт пропозиції учасника ТОВ "Левтехпроект" з ціною пропозиції 1453172,47 грн. без ПДВ та підписання договору про закупівлю послуг від 08.09.2016 №2 призвело до неефективного використання бюджетних коштів і закупівлі вищезазначених послуг за завищеними цінами, що може призвести до втрати фінансових ресурсів на суму 485049,12 грн. Враховуючи викладене, з метою упередження порушень законодавства про здійснення державних закупівель було запропоновано Департаменту (лист від 06.10.2016 р. № 22-13-03-14/5491) розглянути питання щодо розірвання договору про закупівлю послуг від 08.09.2016 р. №2.

З посиланням на абз. 3 п. 4 Порядку проведення перевірок державних закупівель Державною фінансовою інспекцією та її територіальними органами, затвердженого постановою КМ України від 01.08.2013 р. №631, зазначає, що оскільки Департамент надав відповідь на запит органу державного фінансового контролю, підстав для проведення перевірки державних закупівель не було.

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ЗАЦ "Карат" повноважного представника у судове засідання не направила, письмових пояснення щодо заявлених позовних вимог не надала, про причини неявки не повідомила, своїм процесуальним правом не скористалася, хоча була належним чином повідомлена про судовий розгляд справи, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення від 26.01.2017 р., 25.01.2017 р., 06.02.2017 р., 16.02.2017 р.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Рішенням Хмельницької обласної ради від 21.04.2016 р. №19-5/2016 "Про програму охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області на 2016-2020 роки" затверджено програму охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області на 2016-2020 роки, доручено департаменту екології і природних ресурсів обласної державної адміністрації здійснювати координацію роботи з виконання заходів програми.

До заходів програми віднесено, зокрема, утримання об'єктів природно-заповідного фонду та забезпечення дотримання заповідного режиму, у т.ч.: розроблення землевпорядної документації (проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду) із встановлення меж в натуру (на місцевість) територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Виконавцем заходу, з-поміж інших, визначено Департамент екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації. Термін виконання - 2016-2020 роки. Джерела фінансування - державний бюджет, місцеві бюджети. Орієнтовні обсяги фінансування - у межах бюджетних призначень.

Згідно з переліком місцевих (регіональних) програм, які фінансуються за рахунок коштів обласного бюджету у 2016 році (додаток 7 до рішення Хмельницької обласної ради "Про внесення змін до обласного бюджету на 2016 рік" від 21.04.2016 р. №23-5/2016) головному розпоряднику коштів - департаменту екології та природних ресурсів ОДА на виконання програми охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області на 2016-2020 роки в частині збереження природно-заповідного фонду (Обласний фонд охорони навколишнього природного середовища) виділено 1502188 грн. (спеціальний фонд).

У матеріали справи надано копію кошторису на 2016 рік департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації, затвердженого у сумі 1502188 грн., вид бюджету - обласний, класифікація видатків - збереження природно-заповідного фонду; а також довідки про зміни до річного розпису бюджету на 2016 р. (№188 від 04.05.2016 р.).

Також подано копію кошторису, складеного Хмельницькою регіональною філією ДП ЦДЗК" на замовлення департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької ОДА, на роботи зі встановлення меж територій природно-заповідного фонду на загальну суму 1502187,90 грн.

Відповідно до протоколу №1 від 12.05.2016 р. засідання комітету з конкурсних торгів департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької ОДА про затвердження річного плану вирішено, зокрема, затвердити річний план державних закупівель на 2016 рік в формі, передбаченій наказом Мінекономрозвитку України №1106 від 15.09.2014 р. З-поміж іншого, у річному плані зазначено предмет закупівлі: послуги інженерні код за ДК 016-2010:71.12.1 (ДК 021:2015-71250000-5) (розроблення землевпорядної документації (проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду) із встановлення меж в натуру (на місцевість) територій та об'єктів природно-заповідного фонду). Очікувана вартість 1502188,00 грн. Процедура - відкриті торги. Орієнтовний початок проведення процедури закупівлі - травень-червень 2016 р.

Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації зроблено оголошення про проведення відкритих торгів із закупівлі послуг інженерних (розроблення землевпорядної документації (проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду із встановленням меж в натуру (на місцевість) територій та об'єктів природно-заповідного фонду) - відповідно до технічного завдання ДКТ. Розмір бюджетного призначення за кошторисом або очікувана вартість предмета закупівлі - 1502188 грн. Строк надання послуг - до 31.12.2016 р. Зазначено, що місце отримання документації конкурсних торгів - м. Хмельницький, вул. Івана Франка, 2/2, департамент екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації, 2 поверх приймальня. Розмір і вид забезпечення пропозиції конкурсних торгів: застава (внесок на рахунок замовника) - 40000 грн., умови надання: строк дії 120 календарних днів, умови неповернення відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону. Строк подання пропозицій конкурсних торгів - 10:00 год. 22.07.2016 р., місце - м. Хмельницький, вул. Івана Франка, 2/2, департамент екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації, 2 поверх приймальня. Розкриття пропозицій конкурсних торгів - 11:00 год. 22.07.2016 р., місце - м. Хмельницький, вул. Івана Франка, 2/2, департамент екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації, 2 поверх приймальня.

У документації з конкурсних торгів (далі - ДКТ) на закупівлю послуг: "Послуги інженерні" код державного класифікатора продукції та послуг ДК 016-2010 - 71.12.1., код ДК 021:2015 - 71250000-5 "Архітектурні, інженерні та геодезичні послуги" (розроблення землевпорядної документації (проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду) із встановлення меж в натуру (на місцевість) територій та об'єктів природно-заповідного фонду), затвердженій рішенням комітету з конкурсних торгів Департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації, оформленим протоколом засідання комітету №6 від 10.06.2015 р., зазначено, що замовником відкритих торгів із закупівлі "послуг інженерних - розроблення землевпорядної документації (проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду) із встановлення меж в натуру (на місцевість) територій та об'єктів природно-заповідного фонду є Департамент екології та природних ресурсів Хмельницької облдержадміністрації, м. Хмельницький, вул. І. Франка, 2/2.

Розділ ІІІ ДКТ "Підготовка пропозицій конкурсних торгів" визначив, зокрема, порядок оформлення пропозиції конкурсних торгів (п. 1), зміст пропозиції конкурсних торгів учасника (п. 2), кваліфікаційні критерії до учасників (п. 6).

Згідно з п. 2 р. ІІІ ДКТ пропозиція конкурсних торгів, яка подається учасником процедури закупівлі, повинна складатися, зокрема, з інших документів, передбачених чинним законодавством та даною документацією конкурсних торгів.

Відповідно до ч. 2 розділу IV ДКТ "Подання та розкриття пропозицій конкурсних торгів" до участі у процедурі розкриття пропозицій конкурсних торгів замовником допускаються всі учасники або їх уповноважені представники, а також представники засобів масової інформації та уповноважені представники громадських об'єднань. Відсутність учасника або його уповноваженого представника під час процедури розкриття пропозицій конкурсних торгів не є підставою для відмови в розкритті чи розгляді або для відхилення його пропозиції конкурсних торгів.

Повноваження представника учасника підтверджується копією виписки з протоколу засновників або копією наказу про призначення або довіреністю або дорученням або іншим документом, що підтверджує повноваження посадової особи учасника на участь у процедурі розкриття цінових пропозицій.

Представники засобів масової інформації та уповноважені представники громадських об'єднань повинні надати документи згідно з діючим законодавством, що підтверджують їх повноваження та приналежність до відповідних засобів масової інформації та/або громадських об'єднань. Для підтвердження особи такий представник повинен надати паспорт, або інший документ, який згідно з законодавством України посвідчує особу уповноваженого представника учасника, засобів масової інформації та/або громадських об'єднань.

Копії документів на представників учасників надаються у складі документів цінової пропозиції.

Під час розкриття пропозицій конкурсних торгів перевіряються, оголошуються наявність чи відсутність усіх необхідних документів, передбачених документацією конкурсних торгів, а також оголошуються найменування та місцезнаходження кожного учасника, ціна кожної пропозиції конкурсних торгів або частини предмета закупівлі (лота). Зазначена інформація вноситься до протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів. Протокол розкриття пропозицій конкурсних торгів складається в день розкриття пропозицій конкурсних торгів за формою, встановленою уповноваженим органом. Протокол розкриття пропозицій конкурсних торгів підписується членами комітету з конкурсних торгів та учасниками, які беруть участь у процедурі розкриття пропозицій конкурсних торгів. Завірена підписом голови комітету з конкурсних торгів та печаткою замовника копія протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів надається будь-якому учаснику на його запит протягом одного робочого дня з дня отримання такого запиту.

У частині 1 розділу V "Оцінка пропозицій конкурсних торгів та визначення переможця" ДКТ зазначено, що замовник визначає переможця торгів з числа учасників, пропозиції конкурсних торгів яких не було відхилено згідно з Законом, на підставі критеріїв та методики, визначених цією документацією.

Оцінка пропозицій здійснюється на основі наступного критерію: "Ціна пропозиції". Максимально можлива кількість балів по даному критерію становить 100.

Всі пропозиції, оцінені згідно з критеріями оцінки, шикуються по мірі зростання значень показника. У випадку однакового значення показника переможець визначається шляхом голосування членів комітету з конкурсних торгів простою більшістю голосів за участю в голосуванні не менш двох третин членів комітету. Якщо результати голосування розділилися порівну, вирішальний голос має Голова комітету з конкурсних торгів.

Переможець визначається рішенням комітету з конкурсних торгів. Загальний строк розгляду, оцінки та визначення переможця процедури закупівлі не повинен перевищувати 20 робочих днів з дня розкриття пропозицій конкурсних торгів. Протокол оцінки пропозицій конкурсних торгів оприлюднюється відповідно до статті 10 цього Закону України "Про здійснення державних закупівель".

Пункт 4 розділу V ДКТ передбачає, що замовник відхиляє пропозицію конкурсних торгів у разі, якщо: 1) учасник: не відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим ст. 16 Закону; не погоджується з виправленням виявленої замовником арифметичної помилки; не надав забезпечення пропозиції конкурсних торгів, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 2) наявні підстави, зазначені у статті 17 та частині сьомій статті 28 Закону; 3) пропозиція конкурсних торгів не відповідає умовам документації конкурсних торгів. Учасник, пропозиція конкурсних торгів якого відхилена, повідомляється про це із зазначенням аргументованих підстав протягом трьох робочих днів з дати прийняття такого рішення. Інформація про відхилення пропозиції оприлюднюється відповідно до статті 10 Закону.

Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням пропозиції конкурсних торгів, а саме: на виконання вимог, викладених в частині 1 розділу III документації конкурсних торгів "Оформлення пропозиції конкурсних торгів", не впливають на зміст пропозиції, а саме - відсутність нумерації сторінок, підписів, печаток на окремих документах, технічні помилки та описки в тексті документа або орфографічні помилки в словах.

За умовами п. 1 розділу VI "Укладення договору про закупівлю" ДКТ у день визначення переможця замовник акцептує пропозицію конкурсних торгів, що визнана найбільш економічно вигідною за результати оцінки. Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, пропозиція конкурсних торгів якого було акцептовано, не пізніше ніж через 30 днів з дня акцепту пропозиції відповідно до вимог документації конкурсних торгів та акцептованої пропозиції, але не раніше ніж через 10 днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів.

У разі неподання переможцем торгів документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених пунктами 1-1, 2, 4, 5 і 7 частини першої та пунктом 1 частини другої статті 17 Закону у строки, та у формі, що встановлені цією документацією конкурсних торгів, замовник торгів визначає найбільш економічно вигідну пропозицію конкурсних торгів з тих, строк дії яких ще не минув.

Учасник повинен надати у складі пропозиції інформацію (довідку в довільній формі) про особу, що уповноважена підписувати договір про закупівлю у разі перемоги учасника у торгах. Довідка повинна містити відомості про повноваження на підписання договору про закупівлю, наявність чи відсутність обмежень щодо можливості підписання договорів та зразок підпису. У разі наявності обмежень щодо підписання договору, необхідності додаткового погодження з вищестоящим органом (наприклад загальними зборами, власником) тощо, додатково необхідно надати належно завірені копії документів про наявність в особи таких повноважень. Також необхідно надати в складі пропозиції копію документу, що посвідчує особу, уповноважену на підписання договору.

У пункті 2 р. VI ДКТ встановлено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту пропозиції конкурсних торгів та не повинні змінюватися після підписання договору про закупівлю до повного виконання зобов'язань сторонами, крім випадків, передбачених чинним законодавством. Договір про закупівлю укладається в письмовій формі відповідно до положень Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України, з урахуванням особливостей, визначених Законом.

Істотними (основними) умовами договору про закупівлю є: предмет договору; кількість товарів, робіт і послуг та вимоги щодо їх якості; порядок здійснення оплати; сума, зазначена в договорі; термін та місце поставки; строк дії договору; права та обов'язки сторін; зазначення умови щодо зменшення обсягів закупівлі залежно від реального фінансування видатків; відповідальність сторін.

Зокрема, предмет договору: учасник зобов'язується у 2016 році надати Замовникові послуги, зазначені в технічному завданні даної документації конкурсних торгів, а Замовник - прийняти і оплатити такі послуги.

Кількість товарів, робіт і послуг та вимоги щодо їх якості: кількість - відповідно до технічних вимог цієї документації конкурсних торгів.

Обсяги закупівлі наданих послуг можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.

Учасник повинен поставити Замовнику послуги, якість яких відповідає затвердженим стандартам України та/або технічним вимогам замовника;

Порядок здійснення оплати: розрахунки проводяться по акту виконаних робіт і без авансових платежів. У разі затримки бюджетного фінансування не з вини Замовника розрахунок за надані послуги здійснюється протягом 10 банківських днів з дати отримання Замовником бюджетного призначення на фінансування закупівлі на свій розрахунковий рахунок.

У випадку відсутності коштів на оплату виконаних послуг початок фінансування та остаточні розрахунки можуть бути продовжені. У цьому випадку терміном закінчення дії договору вважається дата остаточних розрахунків.

Сума, зазначена в договорі: сума цього Договору становить () грн. (з ПДВ для платників податків на додану вартість, для нерезидентів - вартість послуг зменшується на суму ПДВ, що нараховується на послуги, місце постачання яких розташоване на митній території України). Сума договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін у випадках, передбачених Законом.

Термін та місце надання послуг: строк (термін) надання послуг: до 31.12.2016 року. Місце надання послуг: на території Хмельницької області.

Cтрок дії договору: договір набирає чинності з дати його укладення і діє до 31.12.2016 р., але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх обов'язків.

Права та обов'язки сторін: 1. Замовник зобов'язаний: 1.1. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати за надані послуги; 1.2. Приймати надані послуги згідно з актом приймання-передавання землевпорядної документації в 2-х примірниках, комплект землевпорядної та іншої документації, передбаченої технічним завданням та умовами договору в трьох примірниках, у тому числі повний звіт фактичних витрат і акти звірки розрахунків. Передавання оформленої у встановленому порядку документації за результатами виконання договору здійснюється за супровідними документами Виконавця. Замовник протягом 15 днів з дня одержання акту приймання-передавання послуг та звітних документів, зобов'язаний направити Виконавцеві підписаний акт приймання-передавання землевпорядної документації або мотивовану відмову від приймання послуг. У випадку мотивованої відмови Замовника, сторонами складається двосторонній акт з переліком необхідних доробок і термінів їх виконання. 1.3. Інші обов'язки.

2. Замовник має право: 2.1. Достроково розірвати цей Договір у разі невиконання зобов'язань Учасником, повідомивши про це його у строк за 15 календарних днів; 2.2. Контролювати надання послуг у строки, встановлені цим Договором; 2.3. Зменшувати обсяг закупівлі та загальну вартість цього Договору залежно від реального фінансування видатків. У такому разі Сторони вносять відповідні зміни до цього Договору. У випадку дострокового виконання послуг замовник має право достроково прийняти та оплатити послуги за фактично здійсненими витратами. 2.4. Інші права.

3. Учасник зобов'язаний: 3.1. Забезпечити надання послуг у строки, встановлені цим договором; 3.2. Забезпечити надання послуг, якість яких відповідає умовам по якості до даних послуг. 3.3. Інші обов'язки.

4. Учасник має право: 4.1. Своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надані послуги; 4.2. На дострокове надання послуг за письмовим погодженням Замовника; 4.3. Інші права. Якщо в процесі виконання послуг з'ясується неминучість одержання негативного результату, недоцільність або неможливість подальшого проведення послуг, Учасник або Замовник зобов'язані зупинити її, сповістивши про це іншу сторону у 5-ти денний термін після зупинення послуг. У цьому випадку сторони зобов'язані у 15-ти денний термін розглянути питання про доцільність та напрями продовження послуг. Рішення про припинення виконання послуг оформлюється двостороннім актом з обґрунтуванням мотивації розриву договору. При цьому Учасникові відшкодовуються фактичні витрати за виконані послуги. У випадку невиконання Учасником умов договору, доопрацювання представлених результатів відповідно до зауважень Замовника проводиться за рахунок коштів Учасника на підставі двостороннього акту з переліком необхідних доробок і визначенням термінів їх виконання.

Зазначення умови щодо зменшення обсягів закупівлі залежно від реального фінансування видатків: обсяги закупівлі можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків;

- відповідальність сторін.

У разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену законами та Договором.

У разі невиконання або несвоєчасного виконання зобов'язань при наданні Послуг за бюджетні кошти Виконавець сплачує Замовнику штрафні санкції у розмірі передбачені ст. 231 Господарського кодексу України. Сплата Виконавцем штрафу та (або) відшкодування збитків, завданих порушенням Договору, не звільняє його від обов'язку виконати зобов'язання в натурі, якщо інше прямо не передбачено чинним законодавством.

Учасник процедури закупівлі у складі своєї пропозиції надає гарантійний лист щодо погодження з істотними (основними) умовами договору та можливістю їх включення до договору про закупівлю у разі перемоги в торгах. У разі незгоди учасника з істотними (основними) умовами договору, або відсутності гарантійного листа щодо погодження його з ними, пропозиція такого учасника відхиляється як така, що не відповідає вимогам замовника.

За даними реєстру отриманих пропозицій конкурсних торгів, кваліфікаційних пропозицій, цінових пропозицій замовником - Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації 22.07.2016 р. було отримано пропозиції від: земельно-аграрного центру Карат", Подільського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру, товариства з обмеженою відповідальністю "Левтехпроект", товариства з обмеженою відповідальністю "Добробут-землевпоряд".

Відповідно до протоколу №9 розкриття пропозицій конкурсних торгів 22.07.2016 р. об 11:00 год. було розкрито пропозиції зазначених вище учасників торгів у присутності представників: від ДП "Поділлягеодезкартографія" - ОСОБА_1 , ТОВ "Добробут-землевпоряд" - Мевша Д.В., ЗАЦ "Карат" - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , про що є підписи присутніх представників у протоколі. Протокол містить дані щодо ціни пропозиції кожного з учасників: земельно-аграрного центру Карат" - 968123,35 грн., Подільського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру - 1246150,10 грн., товариства з обмеженою відповідальністю "Левтехпроект" - 1453171,47 грн., товариства з обмеженою відповідальністю "Добробут-землевпоряд" - 898245,78 грн. У протоколі зазначено про відсутність зауважень учасників процедури.

У додатку до протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів (відповідно до примітки носить лише інформаційний характер) містяться позначки щодо наявності, відсутності документів у пропозиціях учасників або про надання документів, проте у незадовільній формі. Зокрема, навпроти графи учасника №1 (ЗАЦ „Карат”) щодо виконання вимоги про надання копій документів на представників учасників у складі документів цінової пропозиції міститься позначка про подання документів, проте у незадовільній формі ("+/-").

З протоколу №10 засідання комітету з конкурсних торгів щодо відхилення пропозицій конкурсних торгів (цінових пропозицій) убачається, що 11.08.2016 р. о 12:00 год. було прийнято рішення, яким відхилено пропозиції конкурсних торгів земельно-аграрного центру "Карат" та Подільського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру на підставі ст. 29 Закону.

У протоколі зазначено, що під час детального вивчення пропозицій було встановлено, зокрема, що пропозиція конкурсних торгів земельно-аграрного центру "Карат" підлягає відхиленню на підставі п. 3 ч. 1 ст. 29 Закону України "Про здійснення державних закупівель", а саме: пропозиція конкурсних торгів не відповідає умовам документації конкурсних торгів. Під час розкриття пропозицій конкурсних торгів від учасника торгів присутні були директор Ніцевич Т.В. та представник учасника Галюк О.М., про що свідчить відповідний запис у протоколі розкриття, проте не надано в складі пропозиції конкурсних торгів документів, які підтверджують повноваження представника учасника - Галюк О.М., що не відповідає вимогам ч. 2 р. 4 ДКТ.

Листом від 11.08.2016 р. №02/1-3674 було повідомлено земельно-аграрний центр "Карат" про відхилення його пропозиції конкурсних торгів із зазначенням підстав відхилення.

Відповідно до протоколу №11 оцінки пропозицій конкурсних торгів, цінових пропозицій оцінка пропозицій проведена 11.08.2016 р. о 13:00 год. Перелік пропозицій конкурсних торгів (цінових пропозицій), допущених до процедури оцінки: ТОВ "Добробут-землевпоряд" із ціною 898245,78 грн., що становить 100 оціночних одиниць, та ТОВ "Левтехпроект" із ціною 1453172,47 грн., що становить 61,82 оціночних одиниць (п. п. 6, 8). За результатами оцінки найбільшу кількість балів набрав учасник - ТОВ "Добробут-землевпоряд", пропозиція якого є найбільш економічно вигідною та вважається акцептованою (п. 9). У п. 5 зазначено перелік відхилених пропозицій конкурсних торгів (цінових пропозицій) та причини їх відхилення. Зокрема, зазначено, що пропозиція конкурсних торгів земельно-аграрного центру "Карат" підлягала відхиленню на підставі п. 3 ч. 1 ст. 29 Закону України "Про здійснення державних закупівель", а саме: пропозиція конкурсних торгів не відповідає умовам документації конкурсних торгів. Під час розкриття пропозицій конкурсних торгів від учасника торгів присутні були директор Ніцевич Т.В. та представник учасника Галюк О.М., про що свідчить відповідний запис у протоколі розкриття, проте не надано в складі пропозиції конкурсних торгів документів, які підтверджують повноваження представника учасника - Галюк О.М., що не відповідає ч. 2 р. 4 ДКТ.

ТОВ "Добробут-землевпоряд" надіслано повідомлення (від 11.08.2016 р. №02/1-3676) про акцепт пропозиції конкурсних торгів та 12.08.2016 р. здійснено оприлюднення акцепту на веб-порталі Уповноваженого органу „Державні закупівлі”.

25.08.2016 р. о 12:30 год. відбулось засідання комітету з конкурсних торгів щодо повторного визначення переможця торгів, оформлене протоколом №12, на якому вирішено обрати переможцем торгів ТОВ "Левтехпроект", направити йому акцепт, а іншим учасникам - повідомлення про результат, забезпечити оприлюднення на порталі "Державні закупівлі" повідомлення про акцепт цінової пропозиції. Зазначене рішення прийняте, виходячи з того, що за результатами оцінки переможцю - ТОВ "Добробут-землевпоряд" було направлено акцепт поштою 11.08.2016 р. (протягом одного робочого дня з дня прийняття рішення про призначення переможця відповідно до ч. 2 ст. 31 Закону). Повідомлення про акцепт в порядку ст. 10 Закону оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу "Державні закупівлі" за №157255 ВДЗ №153 (12.08.2016) від 12.08.2016 р. Однак ТОВ "Добробут-землевпоряд" станом на 25.08.2016 р. (12 календарних днів з дати оприлюднення на веб-порталі "Державні закупівлі" повідомлення про акцепт пропозиції) не надано документи, що підтверджують відсутність підстав для відмови учаснику процедури закупівлі, визначених пунктами 1-1, 2, 4, 5 і 7 ч. 1 та пунктом 1 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про здійснення державних закупівель", та Документації торгів для процедури закупівлі "Відкриті торги". З посиланням на ч. 3 ст. 31 Закону, оскільки після пропозиції ТОВ "Добробут-землевпоряд" найбільшу кількість балів набрав учасник - ТОВ "Левтехпроект", зазначено про повторну необхідність акцептувати вже його пропозицію.

У оголошенні про результати проведення торгів зазначено, що переможцем торгів стало ТОВ "Левтехпроект"; дата акцепту пропозиції - 25.08.2016 р., дата укладення договору про закупівлю - 08.09.2016 р., сума визначена в договорі про закупівлю, - 1453172,47 грн.

ТОВ "Левтехпроект" повідомлено (лист від 25.08.2016 р. №02/1-3850) про акцепт пропозиції конкурсних торгів.

Також повідомлено (лист від 25.08.2016 р. №02/1-3851) учасникам про результати процедури закупівлі.

У матеріалах справи міститься оголошення про результати проведення торгів, звіт про результати проведення процедур відкритих і двоступеневих торгів та попередньої кваліфікації №3 від 12.09.2016 р.

Крім того, надано копію гарантійного листа ТОВ "Левтехпроект" (від 20.07.2016 р. №53), в якому останнє надає гарантію щодо погодження з істотними (основними) умовами договору, що викладені у ДКТ, та можливістю їх включення до договору про закупівлю у разі перемоги в торгах.

08.09.2016 р. між департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації (замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю "Левтехпроект" (виконавець) укладено договір №2 про закупівлю послуг (далі - договір), відповідно до п. 1.1 якого виконавець зобов'язується у 2016 році надати замовникові послуги, зазначені в технічному завданні, за цінами, що визначені кошторисами (невід'ємною частиною договору), а замовник - прийняти і оплатити такі послуги у строки та порядку, передбаченими цим договором.

Найменування послуг: "Послуги інженерні" код державного класифікатора продукції та послуг ДК 016-2010 - 71.12.1., код ДК 021:2015 - 71250000-5 "Архітектурні, інженерні та геодезичні послуги" (розроблення землевпорядної документації (проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду) із встановлення меж в натуру (на місцевість) територій та об'єктів природно-заповідного фонду) (п. 1.2 договору).

Згідно з п. 1.3 договору обсяги закупівлі послуг можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.

Виготовлена землевпорядна документація має відповідати вимогам, передбаченим чинним законодавством України. Виконавець зобов'язаний надати (поставити) замовнику послуги, кількість і якість яких відповідає умовам договору та вимогам чинного законодавства України. Кількість обсягу надання послуг: відповідно до технічного завдання ДКТ (додатку 1 до договору) (п. 2.1-2.3 договору).

За умовами п. 3.1 договору ціна договору становить - 1453172,47 грн. Ціна на послуги з виготовлення документації із землеустрою встановлюється в національній валюті України.

Ціна договору може бути зменшена за взаємною згодою сторін у випадку зменшення обсягів закупівлі залежно від реального фінансування видатків (п. 3.2 договору).

Відповідно до п. 4.1 договору оплата здійснюється замовником після надання виконавцем послуг. Замовник зобов'язується сплатити виконавцю надані послуги після підписання акту приймання-передавання наданих послуг обома сторонами.

У разі затримки бюджетного фінансування розрахунки за надані послуги здійснюються при отриманні замовником бюджетного призначення на фінансування цих послуг (п. 4.2 договору).

Згідно з п. 4.3 договору при виникненні бюджетних зобов'язань оплата за надані послуги проводиться при наявності та в межах відповідних бюджетних асигнувань.

Усі витрати, що виконавець передбачає нести, виконуючи усі умови дійсного договору, враховані в ціні договору (п. 4.4 договору).

Пунктом 5 договору передбачений строк (термін) надання послуг - до 31 грудня 2016 р. та місце надання послуг: Хмельницька область.

Виконавець зобов'язується виконати роботи, передбачені в п. 1.2, відповідно до вимог нормативно-правових актів України, якими регламентується виконання таких робіт (п. 6.1 договору).

Відповідно до п. 6.2 договору виконавець зобов'язується подати документацію із землеустрою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для внесення відомостей до Державного земельного кадастру.

Виконавець зобов'язується розпочати виконання робіт з моменту надання всієї наявної інформації на об'єкти, щодо яких виконуються роботи (п. 6.3 договору).

У п. 6.4 договору зазначено, що виконавець зобов'язується дотримуватись конфіденційності щодо отриманої інформації.

Замовник зобов'язується надати всі наявні матеріали на об'єкти, щодо яких виконуються роботи (п. 6.5 договору).

За умовами п. 6.6 договору замовник зобов'язується приймати надані послуги згідно з актом приймання-передавання землевпорядної документації в 2-х примірниках, комплект землевпорядної та іншої документації, передбаченої технічним завданням та умовами договору в трьох примірниках, в тому числі повний звіт фактичних витрат і акти звірки розрахунків.

Передавання оформленої у встановленому порядку документації за результатами виконання договору здійснюється за супровідними документами виконавця (п. 6.7 договору).

Згідно з п. 6.8 договору замовник протягом 15 днів з дня одержання акту приймання-передавання послуг та звітних документів зобов'язаний направити виконавцеві підписаний акт приймання-передавання землевпорядної документації або мотивовану відмову від приймання послуг.

У випадку мотивованої відмови замовника сторонами складається двосторонній акт з переліком необхідних доробок і термінів їх виконання (п. 6.9 договору).

У п. 7.1 договору зазначено, що виконавець несе відповідальність за порушення зі свої вини зобов'язань за договором, визначену чинним в Україні законодавством.

Порушенням зобов'язання є його невиконання або не належне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом виконання (п. 7.2 договору).

Згідно з п. 7.3 договору в разі виявлення помилок при виготовленні землевпорядної документації (невідповідність площ, розмірів тощо) виконавець вносить зміни за власні кошти протягом 5 діб з моменту виявлення помилки.

За порушення строків виконання зобов'язань за договором виконавець сплачує штраф у розмірі 0,1% від суми договору та відшкодовує спричинені замовнику збитки (п. 7.4 договору).

У п. 9.1 договору сторони погодили, що договір набирає чинності з моменту підписання та діє до 31.12.2016 р., але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань.

Після укладання договір про закупівлю набуває обов'язкової сили для сторін і має виконуватись ними відповідно до його умов. Умови договору зберігають своє силу протягом всього строку дії договору (п. 10.1 договору).

Додатковою угодою №1 від 30.12.2016 р. до договору сторони продовжили строк дії договору до 31.03.2017 р.

Крім того, Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації надано копію додаткової угоди №2 від 30.01.2017 р. до договору про закупівлю послуг №2 від 08.09.2016 р.

У зазначеній додатковій угоді сторони погодили таке:

1. Розділ ІІІ "Ціна договору та порядок здійснення оплати" доповнити п. 3.3 наступного змісту: п. 3.3. Сума договору може бути зменшена за взаємною згодою сторін у випадках, передбачених Законом.

2. Пункт 4.2 Розділу IV "Порядок здійснення оплати" викласти в наступній редакції: п. 4.2. У разі затримки бюджетного фінансування не з вини Замовника розрахунок за надані послуги здійснюється протягом 10 банківських днів з дати отримання Замовником бюджетного призначення на фінансування закупівлі на свій розрахунковий рахунок.

3. Розділ IV "Порядок здійснення оплати" доповнити пунктами 4.5 та 4.6 наступного змісту: п. 4.5. Розрахунки проводяться по акту виконаних робіт і без авансових платежів; п. 4.6. У випадку відсутності коштів на оплату виконаних послуг початок фінансування та остаточні розрахунки можуть бути продовжені. У цьому випадку терміном закінчення дії договору вважається дата остаточних розрахунків.

4. Розділ VII "Права та обов'язки сторін" викласти в наступній редакції: 6.1 Замовник зобов'язаний:

п. 6.1.1. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати за надані послуги;

п. 6.1.2. Приймати надані послуги згідно з актом приймання-передавання землевпорядної документації в 2-х примірниках, комплект землевпорядної та іншої документації, передбаченої технічним завданням та умовами договору в трьох примірниках, у тому числі повний звіт фактичних витрат і акти звірки розрахунків. Передавання оформленої у встановленому порядку документації за результатами виконання договору здійснюється за супровідними документами Виконавця. Замовник протягом 15 днів з дня одержання акту приймання-передавання послуг та звітних документів зобов'язаний направити Виконавцеві підписаний акт приймання-передавання землевпорядної документації або мотивовану відмову від приймання послуг. У випадку мотивованої відмови Замовника, сторонами складається двосторонній акт з переліком необхідних доробок і термінів їх виконання;

п. 6.3. Нести інші обов'язки, передбачені чинним законодавством.

п. 6.2. Замовник має право:

п. 6.2.1. Достроково розірвати цей Договір у разі невиконання зобов'язань Учасником, повідомивши про це його у строк за 15 календарних днів;

п. 6.2.2. Контролювати надання послуг у строки, встановлені цим Договором;

п. 6.2.3. Зменшувати обсяг закупівлі та загальну вартість цього Договору залежно від реального фінансування видатків. У такому разі Сторони вносять відповідні зміни до цього Договору;

п. 6.2.4. У випадку дострокового виконання послуг Замовник має право достроково прийняти та оплатити послуги за фактично здійсненими витратами.

п. 6.2.4. Мати інші права, передбачені чинним законодавством.

п. 6.3. Учасник зобов'язаний:

п. 6.3.1. Забезпечити надання послуг у строки, встановлені цим Договором;

п. 6.3.2. 3абезпечити надання послуг, якість яких відповідає умовам по якості до даних послуг.

п. 6.3.3. Нести інші обов'язки, передбачені чинним законодавством.

п. 6.4. Учасник має право:

п. 6.4.1. Своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надані послуги;

п. 6.4.2. На дострокове надання послуг за письмовим погодженням Замовника;

п. 6.4.3. Мати інші права, передбачені чинним законодавством.

п. 6.5. Якщо в процесі виконання послуг з'ясується неминучість одержання негативного результату, недоцільність або неможливість подальшого проведення послуг, Учасник або Замовник зобов'язані зупинити її, сповістивши про це іншу сторону у 5-ти денний термін після зупинення послуг. У Цьому випадку сторони зобов'язані у 15-ти денний термін розглянути питання про доцільність та напрями продовження послуг. Рішення про припинення виконання послуг оформлюється двостороннім актом з обґрунтуванням мотивації розриву договору. У випадку невиконання Учасником умов договору, доопрацювання представлених результатів відповідно до зауважень Замовника проводиться за рахунок коштів Учасника на підставі двостороннього акту з переліком необхідних доробок і визначенням термінів їх виконання.

5. Пункти 7.1 та 7.4 Розділу VII "Відповідальність сторін" викласти в наступній редакції:

п. 7.1. У разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену законами та Договором.

п. 7.4. У разі невиконання або несвоєчасного виконання зобов'язань при наданні послуг за бюджетні кошти Виконавець сплачує Замовнику штрафні санкції у розмірі, передбачені ст. 231 Господарського кодексу України. Сплата Виконавцем штрафу та (або) відшкодування збитків, завданих порушенням Договору, не звільняє його від обов'язку виконати зобов'язання в натурі, якщо інше прямо не передбачено чинним законодавством.

У п. п. 6, 7 додаткової угоди зазначено, що вона є невід'ємною частиною до Договору №2 від 08.09.2016 р., набуває чинності з дати підписання та відповідно до ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України поширює свою дію на відносини, що склались між сторонами із 08.09.2016 р. і діє до 31.03.2017 р., та у разі внесення змін до основного Договору - до строку, встановленому в ньому.

У матеріали справи надано, зокрема, лист Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області (від 12.10.2016 р.), адресований заступнику прокурора Хмельницької області, в якому повідомляється про пропозицію, направлену Департаменту, щодо розгляду питання про розірвання договору про закупівлю послуг №2 від 08.09.2016 р.

Також надано копію листа ТОВ "Левтехпроект" (№1 від 04.01.2017 р.) про проведені роботи для виконання договору про закупівлю послуг від 08.09.2016 р. №2 станом на 04.01.2017 р., де останнє повідомляє, що всі проекти подані на погодження до територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, та до структурних підрозділів відповідних райдержадміністрацій у сфері містобудування і архітектури.

Прокурор в інтересах держави звернувся із позовом, в якому просить визнати недійсним рішення тендерного комітету Департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької ОДА, оформлені протоколами №10 та 11 від 11.08.2016 р. про відхилення пропозицій конкурсних торгів та оцінку пропозицій торгів в частині відхилення пропозиції конкурсних торгів Земельно-аграрного центру "Карат" та визнати недійсним договір №2 про закупівлю послуг від 08.09.2016 р., укладений між Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької ОДА та ТОВ "Левтехпроект", вважаючи, що рішення відповідача 1 про відхилення пропозиції ЗАЦ "Карат" (протоколи №№10, 11) є незаконними, порушують ч. 2 ст. 27 Закону України "Про здійснення державних закупівель", а оспорений договір порушує вимоги ст. 40 Закону, оскільки його умови не відповідають змісту документації конкурсних торгів, та укладений за результатами торгів, у яких незаконного відхилено пропозиції інших учасників закупівлі, що призвело до порушень інтересів держави в результаті неефективного використання бюджетних коштів.

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд враховує таке.

Відповідно до статтей 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Беручи до уваги зміст наведених норм діючого законодавства, необхідною умовою застосування судом певного способу захисту є наявність, доведена належними у розумінні ст. 34 Господарського процесуального кодексу України доказами, певного суб'єктивного права (інтересу) у позивача та порушення (невизнання або оспорювання) цього права (інтересу) з боку відповідача.

Прокурор в інтересах держави звернувся до суду з позовом до департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації та ТОВ "Левтехпроект", в якому просить визнати недійсним рішення тендерного комітету Департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації, оформлені протоколами №10 та 11 від 11.08.2016 р. про відхилення пропозицій конкурсних торгів та оцінку пропозицій торгів в частині відхилення пропозиції конкурсних торгів Земельно-аграрного центру "Карат", визнати недійсним договір №2 про закупівлю послуг від 08.09.2016 р., укладений між Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької ОДА та ТОВ "Левтехпроект".

Згідно з положеннями ст. ст. 1150, 1151, 1154 ЦК України конкурс має право оголосити фізична або юридична особа (засновник конкурсу). Конкурс оголошується публічно через засоби масової інформації. Засновник конкурсу повідомляє про його умови одночасно із оголошенням про конкурс. Переможцем конкурсу є особа, яка досягла найкращого результату. Переможець конкурсу визначається в порядку, встановленому засновником конкурсу.

Спеціальним законом, що встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади, є Закон України "Про здійснення державних закупівель" (чинний на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон).

Згідно з визначенням, наданим у ст. 1 Закону, державна закупівля (далі - закупівля) - це придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом, а торги (конкурсні торги) - це здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця торгів (конкурсних торгів) згідно з процедурами, встановленими цим Законом (крім переговорної процедури закупівлі).

Предметом закупівлі згідно з вказаною нормою є товари, роботи чи послуги, які закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі, на які учасникам дозволяється подавати пропозиції конкурсних торгів (кваліфікаційні, цінові пропозиції) або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом. Для проведення процедури закупівлі має бути не менше двох пропозицій, крім випадків застосування замовником переговорної процедури закупівлі. Пропозиція конкурсних торгів - це пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до вимог документації конкурсних торгів. Переможцем процедури закупівлі є учасник, пропозицію конкурсних торгів або цінову пропозицію якого визнано найбільш економічно вигідною та акцептовано в разі проведення торгів (конкурсних торгів), або учасник, пропозицію якого акцептовано за результатами застосування переговорної процедури закупівлі.

Закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Річний план та зміни до нього безоплатно оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель (далі - веб-портал Уповноваженого органу) протягом п'яти робочих днів з дня затвердження річного плану або змін до нього (ст. 4 Закону).

У ст. 10 Закону передбачено, що замовник безоплатно подає для оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому цим Законом, визначену інформацію про закупівлю.

За приписами ст. 12 Закону закупівля може здійснюватися шляхом застосування, зокрема, процедури відкритих торгів.

Відкриті торги є основною процедурою закупівлі. Під час проведення процедури відкритих торгів пропозиції конкурсних торгів мають право подавати всі зацікавлені особи (ст. 20 Закону).

Положеннями ст. 23 Закону передбачено, що фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за 10 днів (за 5 днів - у разі скороченої процедури) до закінчення строку подання пропозицій конкурсних торгів звернутися до замовника за роз'ясненнями щодо документації конкурсних торгів. Замовник повинен надати роз'яснення на звернення протягом трьох днів з дня його отримання та оприлюднити його на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього Закону.

Стаття 25 Закону регламентує порядок подання пропозицій конкурсних торгів. Так, пропозиція конкурсних торгів подається у письмовій формі за підписом уповноваженої посадової особи учасника, прошита, пронумерована та в запечатаному конверті. На запит учасника замовник протягом одного робочого дня з дня надходження запиту підтверджує надходження пропозиції конкурсних торгів із зазначенням дати та часу.

Кожен учасник має право подати тільки одну пропозицію конкурсних торгів (у тому числі до визначеної в документації конкурсних торгів частини предмета закупівлі (лота). Отримана пропозиція конкурсних торгів вноситься замовником до реєстру, форма якого визначається Уповноваженим органом. Учасник має право внести зміни або відкликати свою пропозицію конкурсних торгів до закінчення строку її подання без втрати свого забезпечення пропозиції конкурсних торгів. Такі зміни чи заява про відкликання пропозиції конкурсних торгів враховуються у разі, якщо вони отримані замовником до закінчення строку подання пропозицій конкурсних торгів.

За приписами статті 27 Закону розкриття пропозицій конкурсних торгів здійснюється в день закінчення строку їх подання у час та в місці, що зазначені в оголошенні про проведення процедури закупівлі (п. 1). До участі у процедурі розкриття пропозицій конкурсних торгів замовником допускаються всі учасники або їх уповноважені представники, а також представники засобів масової інформації та уповноважені представники громадських об'єднань. Відсутність учасника або його уповноваженого представника під час процедури розкриття пропозицій конкурсних торгів не є підставою для відмови в розкритті чи розгляді або для відхилення його пропозиції конкурсних торгів (п. 2).

Під час розкриття пропозицій конкурсних торгів перевіряється, оголошується наявність чи відсутність усіх необхідних документів, передбачених документацією конкурсних торгів, а також оголошуються найменування та місцезнаходження кожного учасника, ціна кожної пропозиції конкурсних торгів або частини предмета закупівлі (лота). На вимогу суб'єктів, зазначених у частині другій цієї статті, замовник зобов'язаний продемонструвати зміст документа, що містить інформацію про ціну, наявність чи відсутність усіх необхідних документів, передбачених документацією конкурсних торгів. Зазначена інформація вноситься до протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів (п. 3). Протокол розкриття пропозицій конкурсних торгів складається в день розкриття пропозицій конкурсних торгів за формою, встановленою Уповноваженим органом. Протокол розкриття пропозицій конкурсних торгів підписується членами комітету з конкурсних торгів та учасниками, які беруть участь у процедурі розкриття пропозицій конкурсних торгів (п. 4).

Процедура розгляду та оцінки пропозицій конкурсних торгів визначена в статті 28 Закону. Зокрема, замовник має право звернутися до учасників за роз'ясненнями змісту їх пропозицій конкурсних торгів з метою спрощення розгляду та оцінки пропозицій. Замовник та учасники не можуть ініціювати будь-які переговори з питань внесення змін до змісту або ціни поданої пропозиції конкурсних торгів. Замовник проводить оцінку пропозицій конкурсних торгів, які не було відхилено згідно з цим Законом. Замовник визначає переможця торгів з числа учасників, пропозиції конкурсних торгів яких не було відхилено згідно з цим Законом (у кількості не менше двох), на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених у документації конкурсних торгів.

За результатом розгляду та оцінки пропозицій конкурсних торгів складається протокол оцінки пропозицій конкурсних торгів за формою, встановленою Уповноваженим органом, та оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього Закону.

Статтею 29 Закону передбачено, що замовник відхиляє пропозицію конкурсних торгів у разі, якщо: 1) учасник: не відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим статтею 16 цього Закону; не погоджується з виправленням виявленої замовником арифметичної помилки; не надав забезпечення пропозиції конкурсних торгів, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 2) наявні підстави, зазначені у статті 17 та частині сьомій статті 28 цього Закону; 3) пропозиція конкурсних торгів не відповідає умовам документації конкурсних торгів.

Учасник, пропозиція конкурсних торгів якого відхилена, повідомляється про це із зазначенням аргументованих підстав протягом трьох робочих днів з дати прийняття такого рішення. Інформація про відхилення пропозиції оприлюднюється відповідно до статті 10 цього Закону.

У разі якщо учасник, пропозиція конкурсних торгів якого відхилена, вважає недостатньою аргументацію, зазначену в повідомленні, такий учасник може повторно звернутися до замовника з вимогою надати додаткову інформацію про причини невідповідності його пропозиції умовам документації конкурсних торгів, зокрема технічній специфікації та/або його невідповідності кваліфікаційним критеріям, а замовник зобов'язаний надати йому відповідь з такою інформацією не пізніше ніж через п'ять днів з дня надходження такого звернення.

Згідно зі ст. 31 Закону у день визначення переможця замовник акцептує пропозицію конкурсних торгів, що визнана найбільш економічно вигідною за результатами оцінки. Замовник зобов'язаний протягом одного робочого дня з дня прийняття рішення про визначення переможця надіслати переможцю торгів повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів, а всім іншим учасникам - письмове повідомлення про результати торгів із зазначенням найменування та місцезнаходження учасника-переможця, пропозицію конкурсних торгів якого визнано найбільш економічно вигідною за результатами оцінки.

Як убачається з матеріалів справи, департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької ОДА було зроблено оголошення про проведення відкритих торгів на закупівлю послуг інженерних (розроблення землевпорядної документації (проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду із встановленням меж в натуру (на місцевість) територій та об'єктів природно-заповідного фонду) - відповідно до завдань та вимог документації конкурсних торгів.

Замовником було проведено відкриті торги із закупівлі послуг інженерних (розроблення землевпорядної документації (проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду із встановленням меж в натуру (на місцевість) територій та об'єктів природно-заповідного фонду), в яких взяли участь чотири учасника. Пропозиції учасників були розкриті конкурсним комітет 22.07.2016 р. у присутності представників: від ДП "Поділлягеодезкартографія" - Білокриницька Г.М., ТОВ "Добробут-землевпоряд" - Мевша Д.В., ЗАЦ "Карат" - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що зафіксовано у протоколі комітету конкурсних торгів №9 з додатком. Єдиним критерієм оцінки пропозицій конкурсних торгів була визначена ціна.

При цьому згідно з рішенням, оформленим протоколом №10 засідання комітету з конкурсних торгів, було відхилено пропозиції конкурсних торгів двох учасників: ЗАЦ "Карат" та Подільського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру. Зокрема, пропозиція ЗАЦ "Карат" відхилена на підставі п. 3 ч. 1 ст. 29 Закону України "Про здійснення державних закупівель", а рішення про відхилення мотивоване тим, що пропозиція конкурсних торгів не відповідає умовам документації конкурсних торгів, а саме: під час розкриття пропозицій конкурсних торгів від учасника торгів присутні були директор Ніцевич Т.В. та представник учасника Галюк О.М., про що свідчить відповідний запис у протоколі розкриття, проте не надано в складі пропозиції конкурсних торгів документів, які підтверджують повноваження представника учасника - Галюк О.М., що не відповідає вимогам ч. 2 р. 4 ДКТ.

За результатами оцінки пропозицій учасників торгів було визначено найбільш економічно вигідною та акцептовано пропозицію ТОВ "Добробут-землевпоряд" (протокол №11 від 11.08.2016 р). Однак, як убачається з протоколу засідання комітету конкурсних торгів №12 від 25.08.2016р., оскільки ТОВ "Добробут-землевпоряд" станом на 25.08.2016 р. (12 календарних днів з дати оприлюднення на веб-порталі "Державні закупівлі" повідомлення про акцепт пропозиції) не було надано документи, що підтверджують відсутність підстав для відмови учаснику процедури закупівлі, визначених пунктами 1-1, 2, 4, 5 і 7 ч. 1 та пунктом 1 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про здійснення державних закупівель" та Документації торгів для процедури закупівлі "Відкриті торги" було обрано переможцем торгів та акцептовано пропозицію ТОВ "Левтехпроект", з яким замовник уклав договір від 08.09.2016 р. №2 про закупівлю послуг.

Звертаючись за захистом інтересів держави, в обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор зазначає, що приймаючи рішення про відхилення пропозиції ЗАЦ "Карат", оформлене протоколом №10 від 11.08.2016 р., відповідачем 1 було порушено вимоги ч. 2 ст. 27 Закону України "Про здійснення державних закупівель", оскільки присутність під час процедури розкриття конкурсних торгів Галюк О.М. не може обмежувати участь учасника ЗАЦ "Карат" у процедурі закупівлі та бути підставою для відхилення пропозиції конкурсних торгів, яка була економічно вигіднішою, що створило загрозу економічним інтересам держави.

Згідно зі ст. 22 Закону після оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі кожна фізична/юридична особа має право безоплатно отримати документацію конкурсних торгів. Документація конкурсних торгів безоплатно надсилається або надається замовником протягом трьох робочих днів з дня отримання від фізичної/юридичної особи відповідного запиту. Документація конкурсних торгів безоплатно оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу для загального доступу і може бути безоплатно отримана кожною фізичною/юридичною особою. Документація конкурсних торгів повинна містити, зокрема: інструкцію з підготовки пропозицій конкурсних торгів; проект договору або основні умови, які обов'язково будуть включені до договору про закупівлю; перелік критеріїв та методику оцінки пропозицій конкурсних торгів із зазначенням питомої ваги критеріїв; зазначення способу, місця та кінцевого строку подання пропозицій конкурсних торгів; порядок надання роз'яснень щодо документації конкурсних торгів; місце, дату і час розкриття пропозицій конкурсних торгів та ін. (п. п. 1, 7, 9, 13, 14, 17 ч. 2 ст. 22 Закону).

Документація конкурсних торгів може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити. Документація конкурсних торгів має містити опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням пропозиції конкурсних торгів та не впливають на зміст пропозиції, а саме - відсутність нумерації сторінок, підписів, печаток на окремих документах, технічні помилки та описки (ч. 3 ст. 22 Закону). Документація конкурсних торгів не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників (ч. 4 ст. 22 Закону).

Як убачається з частини 2 р. ІІІ "Підготовка пропозицій конкурсних торгів" ДКТ, затвердженої комітетом конкурсних торгів, остання визначає зміст пропозиції конкурсних торгів, який включає, зокрема, інші документи, передбачені чинним законодавством та даною документацією конкурсних торгів, що не суперечить ч. 3 ст. 22 Закону.

У частині 2 розділу IV "Подання та розкриття пропозицій конкурсних торгів" документації ДКТ на закупівлю послуг департамент екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації як замовник передбачив, що до участі у процедурі розкриття пропозицій конкурсних торгів замовником допускаються всі учасники або їх уповноважені представники, а також представники засобів масової інформації та уповноважені представники громадських об'єднань. Відсутність учасника або його уповноваженого представника під час процедури розкриття пропозицій конкурсних торгів не є підставою для відмови в розкритті чи розгляді або для відхилення його пропозиції конкурсних торгів.

При цьому зазначено, що повноваження представника учасника підтверджується копією виписки з протоколу засновників або копією наказу про призначення або довіреністю або дорученням або іншим документом, що підтверджує повноваження посадової особи учасника на участь у процедурі розкриття цінових пропозицій.

Копії документів на представників учасників надаються у складі документів цінової пропозиції.

Тобто, з аналізу зазначеного слідує, що замовник - департамент екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації, користуючись передбаченим ст. 22 Закону правом на розміщення у документації іншої інформації відповідно до законодавства, яку він вважає за необхідне до неї включити, включив до документації умову щодо надання копій документів на представників учасників у складі документів цінової пропозиції.

При цьому невиконання умови щодо надання копій документів на представників учасників у складі документів цінової пропозиції ні ст. 22 Закону, ні п. 4 розділу V ДКТ не віднесено до формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх пропозицій (відсутність нумерації сторінок, підписів, печаток на окремих документах, технічні помилки та описки в тексті документа або орфографічні помилки в словах). Також зазначена вимога не може вважатися такою, що обмежує конкуренцію та призводить до дискримінації учасників (оскільки усі учасники мали право та можливість ознайомитися з вимогами документації і вчиняти відповідні дії щодо виконання цих вимог).

Як зазначалось вище, за приписами ст. 27 Закону під час розкриття пропозицій конкурсних торгів перевіряються, оголошуються наявність чи відсутність усіх необхідних документів, передбачених документацією конкурсних торгів, а також оголошуються найменування та місцезнаходження кожного учасника, ціна кожної пропозиції конкурсних торгів або частини предмета закупівлі (лота). Зазначена інформація вноситься до протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів. Протокол розкриття пропозицій конкурсних торгів складається в день розкриття пропозицій конкурсних торгів за формою, встановленою уповноваженим органом. Протокол розкриття пропозицій конкурсних торгів підписується членами комітету з конкурсних торгів та учасниками, які беруть участь у процедурі розкриття пропозицій конкурсних торгів. Завірена підписом голови комітету з конкурсних торгів та печаткою замовника копія протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів надається будь-якому учаснику на його запит протягом одного робочого дня з дня отримання такого запиту.

З матеріалів справи слідує, що пропозиція конкурсних торгів земельно-аграрного центру "Карат" згідно з протоколом №10 засідання комітету з конкурсних від 11.08.2016 р. була відхилена на підставі п. 3 ч. 1 ст. 29 Закону України "Про здійснення державних закупівель" у зв'язку з її невідповідністю умовам документації конкурсних торгів, а саме: частині 2 р. 4 ДКТ, якою передбачено, що копії документів на представників учасників надаються у складі документів цінової пропозиції.

Про наявність зазначеної невідповідності пропозиції ЗАЦ "Карат" свідчить те, що під час її розкриття в складі пропозиції конкурсних торгів не надано документів, які підтверджують повноваження представника учасника - Галюк О.М., що зафіксовано у протоколі №10 від 11.08.2016р. (з додатками).

Виходячи з аналізу положень ст. 22 Закону та умов документації конкурсних торгів, така невідповідність пропозиції конкурсних торгів умовам документації конкурсних торгів була розцінена замовником як підстава відхилення пропозиції, передбачена п. 3 ч. 1 ст. 29 Закону.

Прокурором не наведено та не надано безспірних та беззаперечних доказів, які би свідчили про порушення відповідачем 1 вимог ст. 29 Закону під час прийняття рішення про відхилення пропозиції ЗАЦ „Карат”, оформленого протоколом №10 від 11.08.2016 р. Також прокурором не доведено порушення вимог ч. 2 ст. 27 Закону, на які останній посилається у позові, оскільки, як свідчать матеріали справи, до розкриття пропозицій конкурсних торгів були допущені усі учасники торгів та їхні представники, що убачається з протоколу №10 від 11.08.2016 р.

Суд звертає увагу на те, що стаття 23 Закону надає право учаснику звернутися до замовника за роз'ясненнями щодо документації конкурсних торгів, ст. 25 Закону - внести зміни до пропозиції конкурсних торгів до закінчення строку її подання, ст. 18 Закону - оскаржити процедуру закупівлі. Однак доказів, які би свідчили про звернення учасників торгів, в тому числі ЗАЦ „Карат”, до замовника за роз'ясненнями положень ДКТ, з приводу внесення змін у подані пропозиції, за роз'ясненням аргументації відхилення пропозицій, оскарження рішень комітету конкурсних торгів про відхилення пропозицій, процедури закупівлі, а також зауваження з приводу закупівлі, суду не подано.

З приводу визнання недійсним рішення тендерного комітету, оформленого протоколом №11 від 11.08.2016 р., в частині відхилення пропозиції ЗАЦ „Карат” суд враховує, що зі змісту вказаного протоколу убачається, що згідно з рішенням конкурсного комітету переможцем торгів визнано ТОВ "Добробут-землевпоряд" як учасника, що запропонував найнижчу ціну, та акцептовано його пропозицію. Рішення ж про відхилення пропозиції ЗАЦ „Карат” прийнято за результатами засідання 11.08.2016 р., оформленого протоколом №10, а у протоколі №11 від 11.08.2016 р. лише констатовано перелік відхилених пропозицій, в чому числі про відхилення пропозиції ЗАЦ „Карат”. З урахуванням наведеного прокурором не доведено підстав для визнання недійсним рішення про оцінку пропозицій конкурсних торгів, оформлене протоколом №11 від 11.08.2016 р., в частині відхилення пропозиції конкурсних торгів ЗАЦ „Карат”.

Розглядаючи позовні вимоги, суд також враховує, що законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень статей 55, 124 Конституції України та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.

Вирішуючи спір, суд повинен надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до господарського суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту реальне відновлення порушеного права позивача.

Спосіб захисту порушеного права обумовлюється нормою матеріального права, яка регулює ті чи інші правовідносини між сторонами спору. Тому позивач, формулюючи позовні вимоги, повинен відштовхуватися від тих наданих йому законом прав, які були об'єктивно порушені відповідачем, і позов повинен бути направлений на припинення цих правопорушень та на реальне відновлення порушеного права за допомогою імперативу державного примусу. При цьому обраний спосіб захисту не лише повинен бути встановлений договором або законом, але і бути ефективним засобом захисту, таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням.

Суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах, і, у разі встановлення порушеного права, з'ясувати, чи буде воно відновлено у заявлений спосіб.

Враховуючи зазначене, принцип ефективності обраного способу захисту, суд доходить висновку, що визнання недійсними рішень тендерного комітету відповідача 1 в частині відхилення пропозиції ЗАЦ „Карат”, які оформлені протоколами № 10 та №11 від 11.08.2016 р., не породжує наслідків у вигляді відновлення чи захисту порушених інтересів держави, з огляду на чинність рішення комітету конкурсних торгів про визначення переможцем торгів ТОВ „Добробут-землевпоряд", оформленого протоколом №11 від 11.08.2016р., та рішення, оформленого протоколом №12 від 25.08.2016 р., яким визначено переможцем відкритих торгів ТОВ „Левтехпроект”.

При цьому суд враховує, що наявність іншого результату оцінки пропозицій за умови допущення до оцінки пропозиції ЗАЦ "Карат" носить лише ймовірний характер з огляду на те, що пропозиція ЗАЦ "Карат" не була найбільш економічно вигідною у порівнянні з пропозиціями інших учасників, які брали участь в оцінці. Так, найнижчу ціну було запропоновано не ЗАЦ "Карат", а ТОВ "Добробут-землевпоряд", який був обраний переможцем торгів відповідно до протоколу №11 від 11.08.2016 р. Обрання переможцем торгів ЗАЦ „Карат” ставиться у ймовірну залежність від подання чи неподання ТОВ „Добробут-землевпоряд" необхідних документів після акцепту пропозиції.

Враховуючи також неоскарження ЗАЦ „Карат” рішення відповідача 1 про відхилення його пропозиції конкурсних торгів, не убачається наміру зазначеного учасника брати участь у подальшій оцінці пропозицій. З огляду на зазначене, а також оцінюючи наслідки, які можуть настати при визнанні оскаржених рішень недійсними, прокурором не доведено належними та допустимими доказами загрози порушення економічних інтересів держави.

Суд також звертає увагу на те, що відповідно до п. 5 р. 3 ДКТ пропозиції конкурсних торгів вважаються дійсними протягом не менше 120 календарних днів з дати розкриття пропозицій конкурсних торгів. За таких обставин, відсутні підстави для відновлення процедури торгів, рішення по яких оскаржуються у цій справі, що унеможливлює ефективність захисту інтересів держави.

Враховуючи вищезазначене, прокурором не наведено суду та не подано переконливих, беззаперечних доказів, які би підтверджували порушення департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації при прийнятті рішень про відхилення пропозицій конкурсних торгів та оцінку пропозицій конкурсних торгів, оформлених протоколами №10 та №11 від 11.08.2016 р., в частині відхилення пропозиції ЗАЦ „Карат”, положень ч. 2 ст. 27, ст. 29 Закону. А тому позовні вимоги про визнання недійсними рішень тендерного комітету департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації про відхилення пропозицій конкурсних торгів та оцінку пропозицій конкурсних торгів, оформлених протоколами №10 та №11 від 11.08.2016 р., в частині відхилення пропозиції конкурсних торгів земельно-аграрного центру "Карат" не підлягають задоволенню.

З приводу позовної вимоги про визнання недійсним договору №2 про закупівлю послуг від 08.09.2016 р., укладеного між департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації та ТОВ "Левтехпроект", суд бере до уваги таке.

Відповідно до ст. 11 ЦК України, ст. 174 ГК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків (господарських зобов'язань) є зокрема договори та інші правочини.

Згідно зі ст. ст. 202, 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

За приписами ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Статтею ст. 203 ЦК України визначені загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, а саме: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, пропозицію конкурсних торгів якого було акцептовано, не пізніше ніж через 30 днів з дня акцепту пропозиції відповідно до вимог документації конкурсних торгів та акцептованої пропозиції. З метою забезпечення права на оскарження рішень замовника договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж через 10 днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів (ст. 31 Закону).

Основні вимоги до договору про закупівлю встановлені ст. 40 Закону. Зокрема, договір про закупівлю укладається в письмовій формі відповідно до положень Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі.

Прокурор просить визнати недійсним договір №2 про закупівлю послуг від 08.09.2016 р., укладений між департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації та ТОВ "Левтехпроект", оскільки, на його думку, в порушення положень ст. ст. 16, 22, 40 Закону до договору не внесено ряд істотних умов, визначених документацією конкурсних торгів та погоджених у подальшому стороною переможця торгів, а також договір укладений в результаті неправомірних торгів.

Однак в матеріалах справи наявна додаткова угода №2 від 30.01.2017 р. до договору про закупівлю послуг №2 від 08.09.2016 р., якою сторони доповнили договір положеннями відповідно до вимог документації конкурсних торгів.

Пунктом 2.4 постанови Пленуму ВГСУ "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними" №11 від 29.05.2013 р. передбачено, що у процесі вирішення спору сторони можуть самі усунути у встановленому порядку порушення, які тягнуть за собою визнання правочину недійсним, зокрема, шляхом: вчинення нового правочину; погодження правочину з відповідним державним органом, якщо це необхідно було для даного правочину, а таке погодження не було раніше здійснено тощо. Сторони також не позбавлені права вчинити правочин про внесення змін до правочину з метою приведення його у відповідність із законом (крім зміни ціни в договорі після його виконання, оскільки згідно з частиною третьою статті 632 ЦК України така зміна не допускається). Якщо згаданий правочин (про внесення змін) не суперечить вимогам закону, господарський суд приймає судове рішення, виходячи з його умов. При цьому господарським судам необхідно мати на увазі, що законом не передбачено заборони стосовно надання правочинові, - в тому числі про внесення змін до іншого правочину, - за згодою сторін зворотної дії в часі.

Враховуючи вищевикладене та те, що оспорений договір укладений за результатами торгів, в ході яких прийнято рішення про визнання переможцем торгів ТОВ „Левтехпроект” (протокол №12 від 25.08.2016 р.), прокурором не доведено підстав визнання недійсним договору №2 про закупівлю послуг від 08.09.2016 р.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

За приписами ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд, у визначеному законом порядку, встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

За таких обставин доводи прокурора, якими обґрунтовані позовні вимоги, спростовуються наведеним вище у сукупності, а тому у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 49, 82, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Повне рішення складено 02.03.2017 р.

Суддя В.В. Виноградова

Віддрук. 7 прим.: 1 - до справи; 2 - прокуратура Хмельницької області (29000, м. Хмельницький, пров. Військоматський 3); 3 - відповідачу 1 (29000, м. Хмельницький, вул. І.Франка 2/2); 4 - відповідачу 2 (79017, м. Львів, Личаківський район, вул. Водогінна, 2), 5 - третій особі Управлінню Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області (м. Хмельницький, пров. Маяковського, 19/1), 6, 7 - третій особі ЗАЦ "Карат" (м. Хмельницький, вул. Пушкіна, 9; 32000, Хмельницька обл., м. Городок, вул. Грушевського, 47). 4, 5, 6, 7 - рек.