Постанова від 24.02.2017 по справі 691/878/16-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 691/878/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Черненко В.О.

Суддя-доповідач: Горяйнов А.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2017 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Горяйнова А.М.,

суддів - Желтобрюх І.Л. та Мамчура Я.С.,

розглянувши у порядку письмового провадження у м. Києві апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області на постанову Городищенського районного суду Черкаської області від 12 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу»,

ВСТАНОВИЛА:

У серпні 2016 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом, у якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 року відповідно до ст. 371 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та на підставі довідки Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області від 20 липня 2016 року № 2624/05.

Постановою Городищенського районного суду Черкаської області від 12 січня 2017 року вказаний адміністративний позов був задоволений у частині вимог за період з 01 серпня 2016 року.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову. Свої вимоги обґрунтовує тим, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема апелянт вказує на те, що у зв'язку із змінами до чинного законодавства підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні.

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України справа розглядається у порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області задовольнити, постанову Городищенського районного суду Черкаської області від 12 січня 2017 року - скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Згідно ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

У відповідності до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_2 суд першої інстанції виходив з того, що підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям є підставою для перерахунку пенсії позивача.

Колегія суддів не погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції, оскільки він не знайшов свого підтвердження під час апеляційного розгляду справи.

Суд встановив, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області та з лютого 2014 року отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».

ОСОБА_2 21 липня 2016 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області листом № 2676/03 від 22 липня 2016 року повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії. Вказаний висновок обґрунтований тим, що Кабінет Міністрів України не визначив порядок та умови перерахунку пенсій.

Згідно з ч. 1 ст. 371 Закону України «Про державну службу» у редакції, що діяла з 04 лютого 2003 року, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набув чинності 01 січня 2015 року, положення ст. 371 Закону України «Про державну службу» викладені у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям були визначені у п.п. 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Вказані норми права передбачали, що перерахунок пенсії здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Однак, постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності з 15 грудня 2015 року, однак застосовується з 01 грудня 2015 року, норми і положення, які встановлювали порядок і умови перерахунку пенсії були виключені.

Вказаною постановою були також підвищені розміри посадових окладів працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Після набуття чинності постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013, новий нормативно-правовий акт, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям не приймався.

Вирішуючи питання про наявність підстав для перерахунку пенсії за вказаних обставин, колегія суддів виходить з того, що станом на момент підвищення розмірів посадових окладів працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери ст. 371 Закону України «Про державну службу» передбачала право осіб, яким призначена пенсія згідно з вказаним Законом, на її перерахунок, однак не визначала порядку і умов його здійснення. Відповідно до вказаної норми права умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Ураховуючи, що ст. 371 Закону України «Про державну службу» передбачено здійснення перерахунку призначених пенсій державним службовцям, проте Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію наведеної норми, колегія суддів вважає, що відповідна категорія осіб має право на перерахунок пенсії в порядку та на умовах, які існували до набуття чинності постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013.

Як раніше зазначалося, відповідно до раніше встановленого порядку перерахунок пенсії здійснювався у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Таким чином, з 01 грудня 2015 року у осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» виникли передумови для перерахунку її розміру.

Разом з тим, відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» у редакції, що діяла до набуття чинності постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013, перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Відтак, право на перерахунок пенсії у особи виникає після подачі відповідних заяви та довідки про розмір заробітної плати.

З 01 травня 2016 року із набуттям чинності новим Законом України «Про державну службу» № 889-VIII правове регулювання вказаних правовідносин змінилося.

Відповідно до ст. 90 вказаного Закону пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з пп. 1 п. 2 розділу ХІ Закону України «Про державну службу» № 889-VIII Закон України «Про державну службу» 3723-XII (крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п.п. 10 і 12 цього розділу) був визнаний таким, що втратив чинність.

У свою чергу, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

У рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 зазначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку про те, що до даних правовідносин слід застосовувати той нормативно-правовий акт, який був чинний на час їх виникнення. Часом виникнення спірних правовідносин є дата звернення позивача до Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії разом із довідкою про заробітну плату.

З огляду на те, що ОСОБА_2 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії 21 липня 2016 року (тобто, спірні правовідносини виникли після набуття чинності новим Законом України «Про державну службу» № 889-VIII), колегія суддів вважає, що підстави для задоволення даного адміністративного позову - відсутні.

Таким чином, доводи апеляційної скарги відповідача спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в постанові від 12 січня 2017 року, та є підставами для її скасування.

За таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області задовольнити, постанову Городищенського районного суду Черкаської області від 12 січня 2017 року - скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 1832, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області - задовольнити.

Постанову Городищенського районного суду Черкаської області від 12 січня 2017 року - скасувати.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 - відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.М. Горяйнов

Судді І.Л. Желтобрюх

Я.С. Мамчур

Головуючий суддя Горяйнов А.М.

Судді: Мамчур Я.С

Желтобрюх І.Л.