Постанова від 20.02.2017 по справі 461/4978/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2017 року Справа № 876/10407/16

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ільчишин Н.В.,

суддів Пліша М.А., Шинкар Т.І.,

за участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,

представника позивача Станько Т.Р.,

представника відповідача Кохан О.І.,

представника третьої особи ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25» на постанову Галицького районного суду м. Львова від 29.11.2016 року у справі за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25» до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради за участю третьої особи ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування наказу,-

ВСТАНОВИВ:

ОСББ «Дорошенка 25» 01.08.2016 року звернулося до суду з позовом до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ №63 від 02.03.2016 року «Про затвердження висновку міжвідомчої комісії при виконкомі щодо технічної можливості проведення реконструкції нежитлових приміщень (заг.пл. 52,2 кв.м.) в будинку АДРЕСА_1 під дві квартири та офіс».

Постановою Галицького районного суду м. Львова від 29.11.2016 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25» подало апеляційну скаргу. В якій просить постанову скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позов повністю, апеляційну скаргу мотивовано тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення допущено порушення норм процесуального та матеріального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що наказом Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради від 02.03.2016 року № 63 «Про затвердження висновку міжвідомчої комісії при виконкомі щодо технічної можливості проведення реконструкції нежитлових приміщень (заг.пл. 52,2 кв.м.) в будинку АДРЕСА_1 під дві квартири та офіс», розглянувши звернення ОСОБА_4, затверджено висновок Міжвідомчої комісії при виконкомі (витяг з протоколу № 1 пар. 7. від 19.02.16 ) щодо технічної можливості проведення реконструкції нежитлових приміщень (заг.пл. 52,2 кв.м.) в будинку АДРЕСА_1 під дві квартири з надбудовою мансардного поверху та офіс, які відповідно до поданих проектних пропозицій складаються: квартира 1.-3 кухні-вітальні, тамбура, сходів - на першому поверсі, з житлової кімнати, коридору, санвузла, сходів - на мансардному поверсі; квартири 2-з кухні-вітальні, тамбура, сходів - на першому поверсі, з житлової кімнати, коридору, санвузла, сходів - на мансардному поверсі; офіс - офісного приміщення та санвузла - на першому поверсі.

Частиною 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України.

Згідно із частиною 2 статті 6 КАС України, у випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Відповідно до частини 1 статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Отже, згідно з вищенаведеними нормами права, позивач має право звернутись до адміністративного суду з позовом лише у разі, якщо він вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено його права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Частина 2 статті 382 ЦК України передбачає, що усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Згідно із статтею 383 ЦК України власник житлового будинку, квартири має право використовувати помешкання для власного проживання, проживання членів своєї сім'ї, інших осіб і не має права використовувати його для промислового виробництва. Власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Відповідно до статті 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статут

Згідно положень статті 152 ЖК України, переобладнання і перепланування жилого будинку (квартири), що належить громадянинові на праві приватної власності, проводяться з дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів.

Відповідно до пункту 1.4.5. наказу Державного комітету з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005 року «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій» для одержання дозволу на переобладнання або перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень їх власник або уповноважена ним особа, наймач (орендар) приміщення за згодою його власника подають до органу місцевого самоврядування заяву про надання дозволу на переобладнання або перепланування та, у разі необхідності, можуть подаватися такі документи: - копія свідоцтва на право власності або договору найму (оренди) приміщення; - копія поповерхових планів, завірених в установленому порядку; - проект переобладнання або перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, погоджений в установленому порядку; - згода власників, співвласників (наймачів) або уповноважених ними осіб на переобладнання та перепланування приміщень, що перебувають у їх спільній власності.

Згідно із пунктом 5.1.11 Положення про Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, затвердженого рішенням Львівської міської ради №1206 від 27.10.2006 року, до компетенції департаменту відноситься серед іншого забезпечення роботи міжвідомчих комісій при виконавчому комітеті з розгляду питань щодо технічного стану будинків і квартир та з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та затвердження їх висновків.

Рішенням Львівської міської ради №331 від 25.05.2007 року затверджено Положення про міжвідомчу комісію при виконкомі Львівської міської ради (додаток 1); Положення про міжвідомчу комісію при районній адміністрації Львівської міської ради (додаток 3).

Відповідно до Положення про міжвідомчу комісію при виконкомі Львівської міської ради міжвідомча комісія розглядає питання і дає технічні висновки про: 3.1 перепланування (реконструкцію) будинків та окремих квартир і споруд для проведення у них комплексного капітального ремонту згідно з представленою проектно-кошторисною документацією; 3.2 технічну можливість переобладнання нежитлової площі у житлову; 3.3 непридатність для проживання житлових будинків та окремих квартир; 3.4 технічний стан будинків (квартир), віднесення їх до категорії аварійних, що загрожують обвалом, визнання такими, що виведені з аварійного стану; 3.5 погодження питань самочинного будівництва відповідно до вимог Положення про порядок врегулювання питань самочинного будівництва у м.Львові, затвердженим відповідним рішенням виконавчого комітету. Відповідно до пункту 7 висновки міжвідомчої комісії затверджуються наказом директора департаменту житлового господарства та інфраструктури, в якому вказується порядок подальшого вирішення питання.

Згідно Положення про міжвідомчу комісію при районній адміністрації Львівської міської ради міжвідомча комісія розглядає питання і дає технічні висновки про: підпункт 3.1 реконструкцію (перепланування) житлових будинків (квартир), нежитлових приміщень і господарських споруд, у тому числі з їх розширенням за рахунок надбудови (прибудови), будівництво окремо розташованих господарських споруд та індивідуальних гаражів на приватизованих земельних ділянках, виділення в окреме користування господарських приміщень; підпункт 3.8 реконструкцію з переобладнанням житлової площі у нежитлову після отримання дозволу на використання квартир як нежитлових для інших цілей. Перелік потрібних документів для прийняття рішення вказується в додатку до Положення.

А тому апеляційний суд вважає, що оскільки реконструкція, яку має намір провести ОСОБА_4 передбачає реконструкцію нежитлових приміщень з їх розширенням за рахунок надбудови, а тому міжвідомча комісія при виконкомі Львівської міської ради не мала повноважень давати технічні висновки про проведення реконструкції нежитлових приміщень (загальною площею 52,2 кв.м.) в будинку АДРЕСА_1 під дві квартири та офіс з надбудовою мансарди в просторі горища, а тому позовні вимоги підлягаю до задоволення.

Статтею 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» встановлено, що замовник будівництва або попередній власник будинку зобов'язаний передати один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об'єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку. У разі якщо об'єднання співвласників багатоквартирного будинку не створено та уповноважену особу не визначено, примірник технічної документації на будинок передається управителю, якщо його вибрано відповідно до закону.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Статтею 6 вказаного Закон передбачено, що колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передач йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об'єднання відновлює її за власний рахунок.

Прикінцевими та Перехідними положеннями Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» Кабінету Міністрів України доручено розробити порядок списання з балансу міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними підприємствами та органами місцевого самоврядування багатоквартирних будинків, у яких розташовані приміщення приватної та інших форм власності.

Такий порядок було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 року № 301, якою затверджено Порядок списання з балансу багатоквартирних будинків.

Пункт 3 передбачає, що списання з балансу багатоквартирного будинку міністерством, іншим центральним органом виконавчої влади, державним підприємством або органом місцевого самоврядування, на балансі яких перебувають багатоквартирні будинки (далі - балансоутримувач), у яких розташовані приміщення приватної та інших форм власності (далі - багатоквартирні будинки), здійснюється на підставі прийнятого ними рішення про списання багатоквартирного будинку. Списання багатоквартирного будинку з балансу здійснюється його балансоутримувачем на підставі прийнятого ним розпорядчого документа (далі - розпорядчий документ). Інформація про прийняття відповідного розпорядчого документа доводиться до відома співвласників багатоквартирного будинку шляхом розміщення на офіційному веб-сайті балансоутримувача та в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під'їздах будинків та біля них, відповідного оголошення.

Для списання багатоквартирного будинку з балансу утворюється відповідна комісія у складі не менше п'яти осіб (далі - комісія). Склад комісії затверджується балансоутримувачем. Комісію очолює представник балансоутримувача (пункт 4 Порядку). За результатами роботи комісії складається акт про списання багатоквартирного будинку з балансу за формою згідно з додатком (пункт 6). Акт про списання багатоквартирного будинку з балансу підписується всіма членами комісії та затверджується балансоутримувачем (п.7). Після затвердження балансоутримувачем акта про списання багатоквартирного будинку з балансу процедура списання відповідного будинку вважається закінчено (пункт 8). Копія акта про списання багатоквартирного будинку з балансу надається балансоутримувачем співвласнику (співвласникам) багатоквартирного будинку за його (їх) зверненням, що також визначено в пункті 9 вказаного Порядку.

Листом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунальнього господарства України від 08.02.2016 року №8/9-356-16 «Щодо передачі будинку в управління ОСББ», також підтверджується, що після прийняття співвласниками на зборах, проведених відповідно до Закону, рішення про форму управління будинком між колишнім балансоутримувачем та співвласникам в особі їх об'єднання або особою, уповноваженою співвласниками, має бути здійснено приймання-передачу об'єкта в управління (а не «з балансу/на баланс») з підписанням відповідного акта та передачею документації на будинок.

Колегія суддів дійшла висновку, що оскільки при прийнятті наказу №63 від 02.03.2016 року «Про затвердження висновку міжвідомчої комісії при виконкомі щодо технічної можливості проведення реконструкції нежитлових приміщень (заг.пл. 52,2 кв.м.) в будинку АДРЕСА_1 під дві квартири та офіс» Департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради не було дотримано вищенаведених нормативно-правових актів і не досліджено всіх обставин щодо оспорюваного майна та процедури отримання відповідних дозволів, а тому позовні вимоги є обґрунтовані та підлягають до задоволення.

Відповідно до статті 202 КАС України підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25» - задовольнити.

Постанову Галицького районного суду м. Львова від 29.11.2016 року у справі №461/4978/16-а - скасувати та прийняти нову, якою позов Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25» до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради за участю третьої особи ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування наказу - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради №63 від 02.03.2016 року «Про затвердження висновку міжвідомчої комісії при виконкомі щодо технічної можливості проведення реконструкції нежитлових приміщень (заг.пл. 52,2 кв.м.) в будинку АДРЕСА_1 під дві квартири та офіс».

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а в разі складення такої в порядку ч.3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.

Головуючий Н.В. Ільчишин

Судді М.А. Пліш

Т.І. Шинкар

Повний текст постанови виготовлено 24.02.2017 року