Номер провадження 2-а/754/82/17
Справа №754/13244/16-а
Іменем України
22 лютого 2017 року Деснянський районний суд м. Києва в складі
головуючого судді Шевчука О.П.
при секретарі Базік А.В.,
розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
До суду звернувся ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо переведення його на пенсію по інвалідності у відповідності до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.07.2016 року протиправними та зобов'язати відповідача поновити йому виплату пенсії по інвалідності обчислену у відповідності до п. «а» ч. 1 ст. 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 60 % відповідних сум грошового забезпечення (заробітку) з 01.08.2016 року з урахуванням проведених виплат.
Свої вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що він має статс інваліда війни.
З 03.12.2013 року йому призначено пенсію по інвалідності у відповідності положень ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В липні позивач отримав пенсію в розмірі 7121 грн. 35 коп.. а в серпні - в розмірі 3 349 грн. 38 коп.
У зв'язку з отриманням пенсії в меншому розмірі ОСОБА_1 у серпні 2016 року ознайомився з матеріалами своєї пенсійної справи, в якій мститься лист Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Києва, відповідно якого його було переведено на пенсію по інвалідності відповідно положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З метою з'ясування правових підстав переведення позивача з пенсії по інвалідності, встановленої відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пенсію по інвалідності відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 10.08.2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з відповідною заявою.
На своє звернення позивач 26.08.2016 року отримав лист, відповідно якого переведення його на пенсію встановлену ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» здійснено у з тим, що пенсійна справа була переглянута та приведена у відповідність до вимог закону.
08.09.2016 року позивач повторно звернувся до відповідача з заявою про роз'яснення підстав переведення його на іншу пенсію, на що 19.09.2016 року отримав повідомлення про те, що переведення відбулося у зв'язку з відсутністю у відповідача повноважень на виплату пенсії у відповідності ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»».
Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач просить суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, зазначивши, що призначення та виплата пенсії відповідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відноситься до повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві.
Оскільки повноважень на виплату пенсії відповідно зазначеного Закону Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві не має, після отримання пенсійної справи ОСОБА_1 його було переведено на пенсію по інвалідності відповідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
Заслухавши пояснення представників сторін у справі та дослідивши письмові докази в справі суд встановив наступне.
Позивач у справі є інвалідом третьої групи, має статус інваліда війни та перебуває на пенсійному обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві (а.с. 8 - 10, 17).
Пенсія ОСОБА_1 призначена відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та становила 7 121 грн. 35 коп.
Отримавши у серпні 2016 року пенсію в розмірі 3 349 грн. 38 коп. позивач звернувся до Лівобережного об'єднаного управління ПФУ з заявою про роз'яснення зменшення розміру пенсій, на що 26.08.2016 року отримав лист за № 11584/13/14 978, відповідно якого переведення його на пенсію встановлену ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» здійснено у зв'язку з тим, що пенсійна справа була переглянута та приведена у відповідність до вимог закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.13 - 14).
08.09.2016 року позивач повторно звернувся до відповідача з заявою про роз'яснення підстав переведення його на іншу пенсію, на що 19.09.2016 року отримав лист за № 13511/13/21-978 про те, що переведення відбулося у зв'язку з відсутністю у відповідача повноважень на виплату пенсії у відповідності ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 15 - 16).
Переведення позивача з однієї пенсії на іншу та зазначені відповідачем доводи правомірності таких дій не ґрунтується на нормах чинного законодавства, а тому такі дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві є протиправними з наступних підстав.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» встановлено, що Особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Статтею 5 вищезазначеного Закону встановлено, що особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.
Відповідно ст. 7 ЗУ ««Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування » особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Відповідно ст. 6 Закону України «Про пенсійне забезпечення» Особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов'язку.
Аналіз зазначених норм законодавства надає підстави для висновку про те, що одним з принципів призначення пенсій в Україні є їх призначення за вибором особи, яка набула право на призначення пенсії.
За таких обставин суд не може не погодитись з позовними вимогами ОСОБА_1
При цьому суд приймає до уваги ту обставину, що самовільне переведення його на іншу пенсію істотно порушило його права, оскільки внаслідок таких дій розмір його пенсійного забезпечення суттєво зменшився (майже в двічі).
Щодо посилань представника відповідача на неможливість ним виплачувати позивачу пенсію відповідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з відсутністю повноважень, слід зазначити наступне.
Відповідно Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28 -2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485 (п. 4 Положення) встановлено. що Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсії військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах а також про об'єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 року № 28 -2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року № 41/26486 (п. 4), Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.
Призначення та виплата пенсії ОСОБА_1 відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було здійснене УПФУ в Дніпровському районі міста Києва, пенсія з 2013 року виплачувалась позивачу відповідно зазначеного Закону.
Відсутність у Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві повноважень на виплату такої пенсії позивачу не виправдовує порушення відповідачем пенсійного законодавства України, а саме - переведення на іншу пенсію без згоди пенсіонера або відсутності його волевиявлення на такі дії.
На підставі викладено та керуючись ст. ст. 8-13, 18,19, 104 - 106 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду міста Києва щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності у відповідності до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.07.2016 року протиправними.
Зобов'язати лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України міста Києва поновити ОСОБА_1 виплату пенсії по інвалідності обчислену у відповідності до п. «а» ч. 1 ст. 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 60 % відповідних сум грошового забезпечення (заробітку) з 01.08.2016 року з урахуванням проведених виплат.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Суддя