ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
про відмову у прийнятті заяви
23 лютого 2017 року Справа № 913/1070/16
Провадження № 9/913/1070/16
Суддя господарського суду Луганської області Ворожцов А.Г., розглянувши заяву Управління Державної казначейської служби України у м. Лисичанську Луганської області, м. Лисичанськ Луганської області
про відстрочку виконання рішення суду
у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання», м. Луганськ
до Відділу освіти Лисичанської міської ради, м. Лисичанськ Луганської області
про стягнення 232785 грн. 38 коп.
без виклику представників сторін
Рішенням господарського суду Луганської області від 02.11.2016 у справі №913/1070/16 позовні вимоги ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» до Відділу освіти Лисичанської міської ради Луганської області про стягнення 232785,38 грн. задоволено частково, з відповідача на користь позивача стягнуто 2900,73 грн. за перетоки реактивної електроенергії, 3% річних у сумі 15832,57 грн., інфляційні нарахування в сумі 31198,82 грн., загалом - 49932,12 грн., крім того, витрати зі сплати судового збору в сумі 749,00 грн. В решті позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням господарського суду Луганської області у даній справі позивач, ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання», звернувся до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду № 913/1070/16 від 16.01.2017, рішення господарського суду Луганської області від 02.11.2016 у даній справі частково скасовано, з відповідача на користь позивача стягнуто заборгованість за перетоки реактивної електроенергії в сумі 2900,73 грн., 3 % річних у сумі 15832,57 грн., інфляційні втрати в сумі 31198,82 грн., пеню в сумі 18285,33 грн., витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви в сумі 3491,78 грн., а також витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 3840,86 грн. В іншій частині рішення залишено без змін.
На виконання постанови Донецького апеляційного господарського суду позивачу господарським судом Луганської області 26.01.2017 було видано відповідні накази № 913/1070/16 від 25.01.2017.
23 лютого 2017 року до господарського суду Луганської області звернулося Управління Державної казначейської служби України у м. Лисичанську Луганської області (далі - Управління), із заявою № 02-70/234 від 17.02.2017 про відстрочку виконання постанови Донецького апеляційного господарського суду від 16.01.2017 у справі № 913/1070/16, відповідно до наказів господарського суду Луганської області від 25.01.2017 до прийняття компетентними органами відповідних рішень.
Вказана заява обґрунтована наступним.
На виконанні в Управлінні перебувають накази господарського суду Луганської області № 913/1070/16 від 25.01.2017, видані на примусове виконання постанови Донецького апеляційного господарського суду від 16.01.2017 про стягнення з Відділу освіти Лисичанської міської ради Луганської області на користь ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» заборгованості за перетоки реактивної електроенергії в сумі 2 900,73 грн., 3 % річних у сумі 15832,57 грн., інфляційних втрат у сумі 31198,82 грн., пені в розмірі 18285,33 грн., витрат зі сплати судового збору за подання позовної заяви в сумі 3491,78 грн., а також витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 3840,86 грн.
Управління (відділення) Казначейства підпорядковані Державній казначейській службі України та відповідному Головному Управлінню Державній казначейській службі України.
На сьогодні питання щодо перерахування коштів за реактивну електроенергію, інфляційних нарахувань, пені, річних, судового збору на користь ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання», яке не перереєстроване на територію підконтрольну українській владі, на законодавчому рівні не врегульовано.
Листом Державної казначейської служби України від 09.12.2015 № 19-10/666-31224 зобов'язано проводити розрахунки за спожиту електроенергію з постачальниками за умови перереєстрації підприємства ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» на територію, підконтрольну українській владі.
ОСОБА_1 безпеки України (з грифом «Для службового користування») від 30.12.2015 № 8/1/2-18620 заборонено здійснення платежів на територію непідконтрольну українській владі та зупинено проведення платежів на користь ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання».
Листом від 02.12.2016 № 5-10/1985-20491 Державна казначейська служба України надала інформацію, що постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2016 № 447 «Питання проведення розрахунків за спожиту електричну енергію з постачальником електричної енергії товариством з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання», встановлено, що під час проведення розрахунків за спожиту електричну енергію з ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» бюджетні кошти перераховуються через відкритий товариством небюджетний рахунок в органі Державної казначейської служби на поточний рахунок із спеціальним режимом використання товариства, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого спрямування їх на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ДП «Енергоринок» тобто за активну електроенергію.
При цьому, питання проведення інших платежів на користь ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання», а саме, розрахунків за реактивну електроенергію та/або інфляційних нарахувань, пені, річних, судового збору тощо, вказаною постановою не врегульовано, у зв'язку з чим виникла необхідність щодо відстрочення виконання судового рішення до прийняття компетентними органами відповідних рішень.
Розглянувши матеріали справи, заяву Управління Державної казначейської служби України у м. Лисичанську Луганської області, суд дійшов до висновку, що вказана заява не підлягає розгляду у господарських судах України з наступних підстав.
В силу ст. 115 Господарського процесуального кодексу України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Пунктом 7.8 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" питання про відстрочку виконання постанови апеляційної чи касаційної інстанції за наявності обставин, передбачених частиною першою статті 121 ГПК, вирішує сама апеляційна чи касаційна інстанція, якщо ці обставини стали їй відомі до прийняття постанови за результатами перегляду рішення господарського суду першої інстанції. У цих випадках припис про відстрочку або розстрочку, зміну способу та порядку виконання відповідної постанови має міститися в її резолютивній частині.
В інших випадках, тобто коли відповідну заяву подано стороною після прийняття постанови апеляційною чи касаційною інстанцією, питання про відстрочку або розстрочку, зміну способу та порядку виконання цієї постанови вирішує господарський суд першої інстанції.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 Господарського процесуального кодексу України за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони виконавчого провадження або за власною ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови.
Згідно із ч. 1 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.
Заявник - Управління Державної казначейської служби України у м. Лисичанську Луганської області, не є стороною виконавчого провадження.
Господарським процесуальним кодексом України та Законом України «Про виконавче провадження» визначено вичерпний суб'єктний склад осіб, які можуть звернутися зі заявою про відстрочення виконання судового рішення.
Казначейська служба до кола цих осіб Законом не віднесена.
Оскільки заявник у даному випадку не є ані стороною у справі, та відповідно, ані стороною у виконавчому провадженні, то він не має процесуальної можливості звертатися у такій ситуації до суду із заявою про відстрочення виконання судового рішення в порядку ст. 121 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
З урахуванням викладеного вище у прийнятті заяви Управління Державної казначейської служби України у м. Лисичанську Луганської області про відстрочку виконання постанови Донецького апеляційного господарського суду від 16.01.2017 у справі № 913/1070/16 слід відмовити на підставі ч. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України, що застосовується за аналогією.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 62, 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд
Відмовити у прийнятті заяви Управління Державної казначейської служби України у м. Лисичанську Луганської області № 02-70/234 від 17.02.2017 про відстрочку виконання постанови Донецького апеляційного господарського суду від 16.01.2017 у справі № 913/1070/16.
Додаток (тільки заявнику): заява та додані до неї документи на « 19» аркушах.
Суддя А.Г. Ворожцов