Ухвала від 21.02.2017 по справі 600/42/16а,2а/600/2/16

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2017 р. Справа № 876/7660/16

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Ніколіна В.В.,

суддів Гінди О.М., Качмара В.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на постанову Козівського районного суду Тернопільської області від 20.05.2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій не правомірними та здійснення перерахунку пенсії,

ВСТАНОВИЛА :

ОСОБА_115 січня 2016 року звернулася в суд із адміністративним позовом до Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій незаконними та протиправними, в якому вказує, що з 12 вересня 2013 року вона отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу в органах місцевого самоврядування». Однак, при розрахунку пенсії не брались до уваги кошти, які виплачувались їй як матеріальна допомога та індексація заробітної плати.

Позивачка звернулась до Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з проханням здійснити перерахунок пенсії з урахуванням коштів, які виплачувались їй як матеріальна допомога та індексація заробітної плати.

Листом від 12 січня 2016 року № 1/В-11 Козівське ОУПФУ в Тернопільській області їй відмовлено в проведенні перерахунку пенсії. Відповідач мотивував відмову тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та грошова винагорода за стаж роботи не входять до інших надбавок, які виплачуються державним службовцям, тому не має підстав для включення вказаних видів оплат до розміру заробітної плати для призначення пенсії.

З таким твердженням відповідача позивачка не згідна, просить визнати дії Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» незаконними та протиправними.

Зобов'язати Козівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок її пенсії з 12 вересня 2013 року, з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за період з 01 вересня 2011 року по 31 серпня 2013 року згідно довідки Яструбівської сільської ради Козівського району № 788 від 25 грудня 2015 року до складової заробітної плати, що враховується для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80%.

Оскаржуваною постановою Козівського районного суду Тернопільської області від 20.05.2016 року позовну заяву - задоволено.

У поданій апеляційній скарзі Козівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову про відмову в позові, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати не входять до інших надбавок, які виплачуються державним службовцям, тому підстав для включення вказаних видів оплати праці до розміру плати для призначення пенсії відповідно до «Про державну службу» немає. Просить в позові відмовити.

Сторони по справі належним чином судом були повідомлені, однак з невідомих для суду причин не з'явилися в зал судового засідання, а тому відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися, внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Як вбачається з довідок Яструбівської сільської ради Козівського району Тернопільської області № 788 від 25 грудня 2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи, або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 01 вересня 2011 року до 31 серпня 2013 року, ОСОБА_1 надавалась матеріальна допомога та сплачено суми індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. (а.с.4-6).

Приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає, що матеріальна допомога та суми індексації заробітної плати, були складовою заробітної плати позивачки.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права.

Судом встановлено, що з 12 вересня 2013 року позивачці призначено пенсію згідно Закону України «Про державну службу». (а.с.3).

Згідно ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій,доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загально обов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» Пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу. Пенсія в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Посадовим особам місцевого самоврядування, які працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування 8 років і більше, або протягом повних двох і більше скликань, починаючи зі скликання 1990 року, за винятком припинення повноважень з причин, визначених статтею 78, пунктами 2, 3, 4 частини першої, частиною другою статті 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пунктами 1, 2, 6 частини першої і пунктом 1 частини другої статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" за наявності страхового стажу необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається пенсія відповідно до цього Закону незалежно від того, де вони працювали перед призначенням пенсії У цих випадках пенсія обчислюється у порядку, передбаченому для державних службовців, із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, за останньою займаною виборною посадою на день призначення пенсії.

Посадовим особам органів місцевого самоврядування, які в період перебування на службі в цих органах визнані інвалідами І та II груп, незалежно від причини інвалідності пенсії по інвалідності призначаються в розмірах, передбачених законодавством України про державну службу, після припинення ними служби в органах місцевого самоврядування, за наявності стажу служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років та стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно абз. 1 ч. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1, затверджено форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В формі вказаної довідки в абз. 5 зазначено, що форма довідки про розмір інших виплат, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», та з яких сплачено страхові внески, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року за № 210/18948.

В формі довідки, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1, передбачено графу «інші виплати».

Згідно положень постанови Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 р. № 15-1, в розмір інших виплат включаються, зокрема, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачені страхові внески, з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Крім того, ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» до структури заробітної плати, входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно п. 2.2.7 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, до фонду додаткової заробітної плати входять суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників.

Згідно з п. 2.3.3 до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються суми матеріальної допомоги, що має. систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися, внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Як вбачається з довідок Яструбівської сільської ради Козівського району Тернопільської області № 788 від 25 грудня 2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи, або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 01 вересня 2011 року до 31 серпня 2013 року, ОСОБА_1 надавалась матеріальна допомога та сплачено суми індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. (а.с.4-6).

Приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає, що матеріальна допомога та суми індексації заробітної плати, були складовою заробітної плати позивачки.

Відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивачці відповідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати за період з 01 вересня 2011 року по 31 серпня 2013 року є протиправною.

На підставі наведеного, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій не правомірними та здійснення перерахунку пенсії підлягають задоволенню.

А тому висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права.

На підставі наведеного колегія судів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 205, 206, 254 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області - залишити без задоволення.

постанову Козівського районного суду Тернопільської області від 20.05.2016 року у справі № 600/42/16-а - залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду у порядку адміністративного судочинства протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий В.В. Ніколін

Судді О.М. Гінда

В.Я. Качмар