Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
Від "16" лютого 2017 р. Справа № 906/1234/16
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Тимошенка О.М.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 (доручення №10 від 16.01.17), ОСОБА_2 (керівник)
від відповідача: ОСОБА_3 (довіреність від 16.01.17); ОСОБА_4 (головний лікар)
розглянув у судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Чуднівського комунального підприємства "Теплокомуненерго"
до Чуднівської центральної районної лікарні
про стягнення 516708,00 грн.
Позивачем пред'явлено позов про стягнення на його користь з відповідача 516708,00грн. шкоди завданої самовільним підключенням до мережі каналізації.
Позовні вимоги грунтуються на тому, що відповідач, використовуючи воду із власної артсвердловини здійснював скид стічних вод до централізованої каналізаційної водомережі, що є самовільним приєдненням до системи водовідведення, оскільки договір на водовідведення видобутої води з власних джерел між сторонами не укладався, ліміт на скид стічних вод не встановлювався.
У відзиві на позовну заяву №53 від 12.01.17(а.с.52) та у запереченнях (а.с.110) відповідач позов не визнав посилаючись на те, що підключення відповідача до мереж водопостачання та водовідведення відбулося при введенні лікарні в експлуатацію у 1977році; скид води у 2016 році видобутої з власної артсвердловини здійснювався на підставі договорів укладених з позивачем №47 від 01.01.16 та №45 від 15.03.16 в межах встановлених лімітів, за наявності опломбованого позивачем лічильника.
У судовому засіданні 16.01.17 оголошувалась перерва до 01.02.17, до 16.02.17, у відповідності до ст.77 ГПК України.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнали з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та запереченнях від 16.02.17.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд,
Послуги з водопостачання Чуднівській ЦРЛ (відповідач) у 2016 році надавалися Чуднівським комунальним підприємством "Теплокомуненерго" (позивач) на підставі договору № 1 від 01.01.2016 р., (термін дії даного договору січень- травень 2016 р., обсяг ліміту 5000 м. куб. води), договору №46 від 15.03.2016 р.(термін дії даного договору червень- грудень 2016 р., обсяг ліміту 7000 м. куб. ). Послуги з водовідведення надавалися на підставі договору №47 від 01.01.2016 р. (обсяг встановленого ліміту на рік становить 12000 м. куб; термін дії договору січень - грудень 2016 року) (а.с.17-22).
19 вересня 2016 року, комісією в складі представника Чуднівської РДА- начальника відділу регіонального розвитку, архітектури, будівництва та житлово - комунального господарства Чуднівської РДА ОСОБА_5, представників ЧКП Теплокомуненерго - директора ОСОБА_2 та слюсаря водопроводу ОСОБА_6, представника ЦРЛ - завідуючого господарством ОСОБА_7 було проведено обстеження артезіанської свердловини Чуднівської ЦРЛ (відповідач). В результаті обстеження встановлено, що Чуднівською ЦРЛ проводиться водозабір води із власної свердловини. На водогоні від артсвердловини, в майстерні тесляра, на трубі діаметром 32 мм встановлений опломбований лічильник обліку води КВМ - У-Х50 №070511, на час перевірки показники лічильника становили 59629 м. куб. Із даної свердловини вода подається на об'єкти районної лікарні, а скид проводиться в централізовану мережу водовідведення ЧКП Теплокомуненерго (позивач). За даними обстеження складено акт, який підписали всі члени комісії (а.с.33).
Відповідно до п. 1.3 Договору №47 обсяг послуг з водовідведення залежить від обсягів послуг з централізованого водопостачання наданих Виконавцем. Відповідно п. 2.4 даного Договору понадлімітне використання послуг оплачується в десятикратному розмірі від вартості встановлених послуг. Скид стічних вод із власних джерел водопостачання вважається понадлімітним і не дозволяється за умовами даного Договору. У зв'язку з тим, що вартість закупівлі послуг з водовідведення перевищує 200,0 тис. грн., відповідно до ст.3 ЗУ "Про здійснення державних закупівель", на придбання послуг з водовідведення Чуднівською ЦРЛ було проведено процедуру закупівлі послуг каналізації, обсягом 12000,0м.куб. на загальну суму 248400,00грн. про що між сторонами підписано договір №45 від 15.03.16. (а.с.23). В даному договорі чітко вказано, що обсяг наданих послуг визначається згідно з показниками лічильників обліку води, яка надається позивачем.
Позивач посилається на те, що Чуднівською ЦРЛ самовільно, без дозволів та узгоджень здійснено підключення до централізованих мереж водопостачання та водовідведення, не повідомлено ЧКП "Теплокомуненерго" про зміни в обсягах споживання, здійснювався понадлімітний та безоплатний скид стічних вод, який не обумовлений жодними договорами, чим наноситься шкода ЧКП Теплокомуненерго.
Пунктом 8.4 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м.Чуднів, передбачено, що при н а в м и с н о м у п р и х о в а н н і підприємством факту обсягу стічних вод понад дозволений або несвоєчасне надання інформації про скидання в міську каналізаційну мережу стічних вод , з підприємства стягується плата в п'ятикратному розмірі встановленого тарифу.
На підставі вказаного пункту Правил, позивачем розраховано вартість заподіяної шкоди за самовільне підключення до мереж водовідведення та самовільний скид стічних вод в міську каналізацію в розмірі 516708,00грн. про стягнення яких заявлено даний позов.
За приписами ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Самовільне водоспоживання (або водовідведення) - це користування питною водою з міського водопроводу ( або здійснення скиду в міську каналізацію) без дозволу Виконавця та/або без оформлення необхідних документів. Самовільне приєднання до систем водопостачання ( або мережі водовідведення) - приєднання до мереж централізованого комунального водопостачання ( або водовідведення), здійснене без письмового дозволу Виконавця.
Відповідно до п. 2.1. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України №190 від 27.06.08 (далі-Правила), відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до ЗаконівУкраїни "Про питну воду та питне водопостачання", "Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору, зокрема, з підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням.
Згідно п.3.2, п.4.3 Правил, водокористування вважається безобліковим, якщо споживач самовільно приєднався до системи централізованого комунального водопотсачання та водовідведення або самовільно користується ними. Забороняється будь-яке самовільне приєднання об'єктів водоспоживання до діючих систем централізованого водопостачання та водовідведення.
Згідно Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України , підприємства скидають стічні води в системи комунальної чи відомчої каналізації та сплачують їм за послуги водовідведення відповідно до договорів з Водоканалами. Договори укладають на підставі місцевих Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації міста (далі - місцеві Правила приймання), Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 01.07.94 N 65.
Рішенням виконкому Чуднівської міської ради №40 від 25.06.14 затверджено Чуднівському комунальному підприємству "Теплокомуненерго" Правила приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м.Чуднів, п.8.4 яких, передбачено, що при навмисному прихованні підприємством факту обсягу стічних вод понад дозволений або несвоєчасне надання інформації про скидання в міську каналізаційну мережу стічних вод , з підприємства стягується плата в п'ятикратному розмірі встановленого тарифу.
Згідно п.2 Інструкції, Підприємства сплачують Водоканалу за скид об'ємів стічних вод, які перевищують указані в договорі, у п'ятикратному розмірі встановленого тарифу відповідно до умов договору. Підприємства, що здійснюють скид та не мають договору (або при закінченні строку його дії), сплачують Водоканалу в п'ятикратному розмірі встановленого тарифу за весь обсяг скинутих за час відсутності договору стічних вод відповідно до місцевих Правил приймання.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем було проведено комплекс робіт по підготовці експлуатації власної артсвердловини, прокладено водогін та встановлено на ньому лічильник обліку води (а.с.80-84).
29 січня 2016 року відповідачем на адресу позивача було направлено лист №107 з проханням направити представника для пломбування кранів внутрішнього водопостачання.
11 лютого 2016 року відповідач звернувся до позивача з листом за №199 в якому просив перевірити та опломбувати лічильник води на водогоні від власної артсвердловини.
Як слідує із акту від 15.02.2016 року, представниками відповідача та позивача було здійснено перевірку та опломбування лічильника води на водогоні від артсвердловини Чуднівської ЦРЛ. Початкові показники становили 59 049 м. куб. (а.с.76,77).
Ліміти на послуги водопостачання та водовідведення встановлені на підставі листа № 210 від 12.02.2016 р., в яких Чуднівська ЦРЛ повідомила, що потреба на 2016 рік в послугах водопостачання становить 12000 м. куб., водовідведення становить 12000 м. куб. Окрім того листом №172 від 08.02.2016 р. у зв'язку з проведенням переговорної процедури закупівлі Чуднівська ЦРЛ пропонувала укласти договори на поставки водопостачання та водовідведення в кількості 12000 м. куб на 2016 рік. (а.с.26,27,70).
Між Чуднівським комунальним підприємством "Теплокомуненерго" (Виконавець) та Чуднівською центральною районною лікарнею (Споживач) на 2016 рік укладено договори на централізоване водопостачання № 1 від 01.01.2016 р., (термін дії даного договору січень- травень 2016 р., обсяг ліміту 5000 м. куб. води), №46 від 15.03.2016 р.(термін дії даного договору червень- грудень 2016 р., обсяг ліміту 7000 м. куб. ), та на водовідведення: №47 від 01.01.2016 р., №45 від 15.03.16 .
Згідно договорів №47 від 01.01.2016 року та №45 від 15.03.16 про надання комунальних послуг з централізованого водовідведення, відповідачу встановлено ліміт на водовідведення у розмірі 12 тис. м. куб. Строк дії договору встановлено по 31.12.2016 р.
01.09.2016 року між сторонами було укладено додаткову угоду № 1 до договору № 45 від 15.03.2016 року про закупівлю комунальних послуг за державні кошти з централізованого водовідведення. Як вказано в п.1.2. Додаткової угоди, обсяг наданих позивачем послуг з 01.09.2016 року має становити 4 000 м.куб. (а.с.34).
Із акту перевірки показників лічильника від 19.09.2016 року вбачається, що показники лічильника на час перевірки становлять 59629 м. куб. Лічильник опломбований, встановлений на трубі діаметром 32 мм. Із даної свердловини вода подається в хім.водоочистку, котельню, пральню. Скид проводиться в централізовану мережу водовідведення позивача.(а.с.75).
Таким чином, станом на 19.09.2016 року, позивачем було зафіксовано, що за період з 15.02.2016 року до 19.09.2016 року відповідачем було спожито 580 м. куб. води із власної артсвердловини.
За даними відповідача, загальний обсяг наданих послуг з централізованого водовідведення станом на 01.09.16 становив 4639 м.куб.
Із врахуванням спожитих 580 м. куб. води із власної артсвердловини обсяг наданих позивачем послуг з централізованого водовідведення , станом на 01.09.16 становить 5219 м. куб., що не перевищує встановлених лімітів.
Крім того, 23 березня 2016 року Чуднівська ЦРЛ звернулась з листом № 374 до ЧКП "Теплокомуненерго" про укладення договору на водовідведення з власних джерел в межах ліміту. Також, в даному листі зазначалось про подальше узгодження Чуднівською ЦРЛ лімітів на квітень - грудень 2016 року. (а.с.31).
У відповідь на вказаний лист ЧКП "Теплокомуненерго" 4 березня 2016 року повідомило Чуднівську ЦРЛ про те, що у зв'язку з тим, що замовлені та виділені Чуднівській ЦРЛ ліміти на 2016 рік в розмірі 12000 м. куб. використовуються лише на 35 відсотків від запланованого, для виділення додаткових лімітів підстав немає (а.с.32).
Таким чином, посилання позивача на те, що відповідач самовільно приєднався до системи централізованого комунального водовідведення, або самовільно користується ним, або навмисно приховує факт скидання стічних вод - не відповідає дійсності.
Не відповідає дійсності і твердження позивача про те, що відповідач не повідомив позивача про зміни в обсягах споживання та здійснював понадлімітний та безоплатний скид стічних вод, чим наніс шкоди позивачу.
Даний скид не є понадлімітним та безоплатним, оскільки скид стічних вод від відповідача обумовлений договором №47 від 01.01.16, який є додатком №1 до договору №45 від 15.03.16, та договором №45 від 15.03.16, якими встановлено ліміт на скид. Факту скиду води понад встановлений ліміт не було виявлено.
Листом від 04.03.16 позивач фактично відмовився укласти договір з відповідачем на водовідведення з власних джерел в межах ліміту.
Визначення обсягів послуг з централізованого водопостачання та водовідведення проводиться на підставі лічильників обліку води, які опломбовані та зареєстровані в ЧКП Теплокомуненерго.
29 січня 2016 року Чуднівська ЦРЛ звернулась листом №107 з проханням направити представника ЧКП "Теплокомуненерго" для пломбування кранів внутрішнього водопостачання. На підставі п.7.3 Правил користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, виробник має право накладати пломби на крани, які розташовані на мережі споживача. У відповіді на даний лист (вих.04.02.2016 №19) ЧКП "Теплокомуненерго" повідомлено Чуднівськку ЦРЛ про те, що для пломбування кранів необхідно укласти договір, провести оплату. Даний договір укладено не було, а тому вказані роботи не виконувались.
Як зазначалось вище, лічильник був встановлений лише на водогоні від артсвердловини.
Судом не встановлено приховування факту скидання стічних вод тим більше понад дозволений ліміт, оскільки відповідач повідомляв позивача про наявність сведловини, а працівниками позивача проводилися роботи по пломбуванню лічильника встановленого на артсведловині , відповідач просив опломбувати лічильник на скид води.
Скид води був не облікований, однак для необлікованих скидів існує порядок визначення їх кількості, зокрема пункт 3.15,3.16,5.29 Правил.
Крім того, позивач посилається на Порядок встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, яким передбачено, що за понадлімітні обсяги скидів і розміщення відходів збір обчислюється в установленому порядку в п'ятикратному розмірі. Однак такий порядок на разі не встановлений.
Відповідно до ст. ст. 43, 33, 34 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
Відмовити в задоволенні позову.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 21.02.17
Суддя Тимошенко О. М.
Віддрукувати:
1- в справу