Постанова від 20.02.2017 по справі 711/10875/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2017 року справа № 711/10875/16-а

16 год. 40 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

суддів Каліновської А.В., Рідзеля О.А.,

секретар судового засідання - Попельнуха Ю.І.,

за участю :

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Торопенка М.В.,

представника третьої особи - Мальованого Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди,

встановив:

ОСОБА_1 подав позов, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо неприйняття у встановлений законом строк рішення про виплату одноразової грошової допомоги;

- зобов'язати Міністерство оборони України прийняти рішення про виплату позивачу одноразової грошової допомоги;

- стягнути з Міністерства оборони України на користь позивача моральну шкоду в розмірі 100000 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням ІІ групи інвалідності, пов'язаної з проходженням військової служби, додавши всі необхідні документи. Однак, листом від 02.11.2016 № 6/8/65/1818 ІНФОРМАЦІЯ_2 відмовлено у призначені одноразової допомоги.

Позивач зазначає, що він є військовослужбовцем, який отримав захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в зоні АТО та зоні проведення бойових дій, має право на отримання одноразової грошової допомоги згідно статті 16 Закону України “Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей” та в порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року.

Також, у зв'язку з отриманням під час проходження військової служби позивач був звільнений з лав Збройних сил України за станом здоров'я та йому встановлена ІІІ група інвалідності внаслідок захворювання, яке пов'язане з проходженням військової служби. Від отримання травми у позивача розвинулися хвороби та погіршився стан здоров'я. У зв'язку з цим, позивач позбавлений можливості вести повноцінний спосіб життя, постійно відчуває страждання, психологічний дискомфорт, багато коштів витрачає на лікування. Позивач вважає, що у зв'язку з отриманням контузії під час захисту Вітчизни та отриманням інвалідності внаслідок захворювання, яке пов'язане з проходженням військової служби, йому завдана моральна шкода в розмірі 100000 грн. Оцінюючи завдану моральну шкоду позивач виходить з тривалості й глибини своїх душевних страждань, чисельності негативних наслідків для нього, що викликані внаслідок травми, а також фізичного та фактичного значного погіршення стану здоров'я.

Позивач в судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив суд його задовольнити.

В письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що позовні вимоги позивача не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому є безпідставними, оскільки комісія з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби при Міністерстві Оборони України, своїм рішенням від 1609.2016 за № 77 обґрунтовано відмовила позивачеві в призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки ІІ групу інвалідності останньому змінено понад дворічний термін.

Представники відповідача та третьої особи в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечили повністю з підстав, викладених в письмових запереченнях.

Заслухавши пояснення позивача, представників відповідача та третьої особи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що відповідно до виписки із акта огляду МСЕК (обласна МСЕК № 2) до довідки серії 10 ААВ № 654715 від 15.05.2013 ОСОБА_1 з 23.04.2013 призначена третя група інвалідності, яка пов'язана з виконанням обов'язків військової служби.

17 червня 2013 року старшого лейтенанта ОСОБА_1 , заступника командира 9 механізованої роботи з озброєння 3 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , відповідно до статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” від 25 березня 1992 року, звільненого наказом Командувача Сухопутних військ Збройних сил України від 16 травня 2016 року № 249, з військової служби у відставку за пунктом “б” частини 6 (за станом здоров'я).

Згідно виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 12 ААА № 203505 ОСОБА_1 призначена ІІ група інвалідності, причиною інвалідності стала травма, яка пов'язання з виконанням обов'язків військової служби.

02 червня 2016 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 з заявою від 31.05.2016, в якій просив виплатити йому одноразову грошову допомогу у зв'язку із зміною групи інвалідності (травма пов'язана з виконанням обов'язків військової служби) з доданням відповідних документів.

06 червня 2016 року Черкаський обласний військовий комісаріат відповідно до пункту 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, до Департаменту фінансів Міністерства оборони України подав висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги в зв'язку зі зміною групи інвалідності старшому лейтенанту у відставці ОСОБА_1 , який 10.05.2016 визнаний інвалідом ІІ групи.

Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби № 77 від 16 вересня 2016 року, розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги старшому лейтенанту у відставці ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), звільненому з військової служби 17.06.2013, оскільки встановлення йому ІІ групи інвалідності відбулося в понад дворічний термін після встановлення попередньої групи інвалідності.

Черкаський обласний військовий комісаріат листом від 02.11.2016 № 6/8/5/1818 повідомив ОСОБА_1 , що комісія з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби (протокол № 77 від 16 вересня 2016 року) дійшла висновку про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку зі зміною групи інвалідності.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що визначення основних засад державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливих умов для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни регулює Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII в редакції, станом на час відмови позивачеві в призначенні допомоги).

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 3 Закону № 2011-XII дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Згідно з частиною 1 статті 16 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Пунктом 4 частини 2 вказаної статті визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Відповідно до частини 2 статті 16-3 Закону № 2011-XII у випадках, передбачених підпунктами 4 - 9 пункту 2 статті 16 цього Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідним військовослужбовцям, військовозобов'язаним або резервістам.

Згідно з частиною 4 вказаної статті якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Частина 6 статті 16-3 Закону № 2011-XII передбачає, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 відповідно до пункту 2 статті 16-2 та пункту 9 статті 16-3 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що додається (далі - Порядок № 975).

Згідно пункту 8 Порядку № 975 якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному та резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Пунктами 13, 15, 16 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку.

Як свідчать матеріали справи, згідно первинного огляду та виписки із акту огляду МСЕК до довідки серії 10 ААВ № 654715 позивачеві встановлено ІІІ групу інвалідності з 23.04.2013, у зв'язку з травмою, пов'язаною з виконанням обов'язків військової служби, а відповідно до повторного огляду та виписки з акту огляду МСЕК до довідки серії 12 ААА № 203505 позивачеві встановлена ІІ група інвалідності з 10.05.2016 довічно.

ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку зі зміною групи інвалідності.

Таким чином, приймаючи рішення про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , оформлене протоколом комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби Міністерства Оборони України № 77 від 16 вересня 2016, відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки зміна групи інвалідності позивача відбулася поза межами встановленого частиною 4 статті 16-3 Закону № 2011-XII та пункту 8 Порядку № 975 строку у зв'язку з чим підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відсутні.

Щодо інших позовних вимог, суд зазначає, що вони є похідними від вимог, які описані вище, а тому підстави для їх задоволення також відсутні.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, в задоволенні яких слід відмовити.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий В.О. Гаврилюк

Судді А.В. Каліновська

О.А. Рідзель

Постанова складена у повному обсязі 22.02.2017.