17 лютого 2017 р. м. ХерсонСправа № 821/2232/16
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Вітічак О.Р.,
за участю:
представника позивача - Дурненко Т.В.,
представників третьої особи - Пробачай В.П., Курта П.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Генічеської міської ради до державного реєстратора сектору державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Генічеського районного управління юстиції Херсонської області Ладики Олени Михайлівни, треті особи: Приватна багатогалузева фірма "Експрес", державний реєстратор Генічеської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно,
встановив:
Генічеська міська рада звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просить скасувати рішення державного реєстратора сектору державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Генічеського районного управління юстиції Херсонської області Ладики Олени Михайлівни № 10907329 від 14.02.2014 р. про державну реєстрації речових прав на нерухоме майно - кафе "Какаду", розташоване за адресою: Херсонська область, Генічеський район, м.Генічеськ, вул.Свердлова (Набережна), 40, за Приватною багатогалузевою фірмою "Експрес".
В судовому засіданні судом поставлено на обговорення питання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з тим, що її від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.
Представник позивача заперечувала проти залишення позовної заяви без розгляду, оскільки її повноваження визначено довіреністю.
Представники третьої особи вважали за необхідне залишити позовну заяву без розгляду, оскільки відсутнє рішення Генічеської міської ради про делегування Дурненко Т.В. повноважень на звернення до суду.
З матеріалів справи слідує, що позовну заяву подано Генічеською міською радою, яка є органом місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Статтею 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Статтею 18-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
Відповідно до пп.4 п."а" ст.38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить звернення до суду про визнання незаконними актів органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальної громади, а також повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Згідно п.15 ч.4 ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голови звертаються до суду з позовом щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів.
Частиною 1 ст.48 КАС України передбачено, що здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам) (ч.3 ст.48 КАС України).
Згідно ч.1, 3 ст.56 КАС України сторона, а також третя особа в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника. Представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону.
Законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом (ч.7 ст.56 КАС України).
Відповідно до ч.3 ст.58 КАС України довіреності від імені органу, підприємства, установи, організації видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої на те законом, положенням, статутом особи і засвідчуються печаткою цього органу, підприємства, установи, організації (за наявності).
Позовна заява Генічеської міської ради до державного реєстратора сектору державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Генічеського районного управління юстиції Херсонської області Ладики Олени Михайлівни, треті особи: Приватна багатогалузева фірма "Експрес", державний реєстратор Генічеської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно підписана представником за довіреністю Дурненко Т.М.
До позовної заяви долучено довіреність голови Генічеської міської ради від 28.10.2016 р., відповідно до якої Генічеська міська рада в особі міського голови Тулупова О.В. уповноважує начальника відділу з питань правовідносин та звернень громадян міськвиконкому Дурненко Т.В. представляти інтереси міської ради, її виконавчого комітету, міського голови у судових органах будь-якої юрисдикції, приймати участь при розгляді цивільних, господарських, адміністративних та кримінальних справ у місцевих і апеляційних судах, вищих спеціалізованих судах, Верховному Суді України, включаючи перегляд рішень, ухвал, постанов суду за нововиявленими обставинами, з усіма правами і обов'язками, передбаченими діючим законодавством України для позивача, відповідача або третьої особи. При цьому представник має право знайомитися з матеріалами справ, робити з них витяги та знімати копії, одержувати копії рішень, ухвал, постанов суду та інших документів, що маються у справі, приймати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь у їх дослідженні, заявляти клопотання та відводи, давати усні та письмові пояснення судові, подавати свої доводи, міркування та заперечення, змінювати підстави та предмет позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від позову, визнавати позовні вимоги повністю або частково, закінчувати справу мировою угодою, знайомитися з протоколом, технічним записом та журналом судового засідання і подавати до них свої зауваження, приймати участь в судовому засіданні при розгляді зауважень, а також знайомитися з текстом, який зафіксовано технічними засобами в ході судового процесу, отримувати копії з будь-яких носіїв інформації, оскаржувати в апеляційному і касаційному порядку судові рішення, ухвали і постанови, а також підписувати всі документи, які пов'язані з виконанням даної довіреності.
Зі змісту вищевказаної довіреності слідує, що Дурненко Т.В. не наділена правом звертатися з позовом до суду від імені Генічеської міської ради та підписувати позовну заяву, а тому позовну заяву подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.
Згідно п.2 ч.1 ст.155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.
Керуючись ч.1 ст.155 КАС України, суд -
ухвалив:
Позовну заяву Генічеської міської ради до державного реєстратора сектору державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Генічеського районного управління юстиції Херсонської області Ладики Олени Михайлівни, треті особи: Приватна багатогалузева фірма "Експрес", державний реєстратор Генічеської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно залишити без розгляду.
Ухвалу надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 22.02.2017 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 6.3