Постанова від 20.02.2017 по справі 819/142/17

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/142/17

20 лютого 2017 р.м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

секретарі судового засідання Хоменко Л.В.

за участю: представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Тернопільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про внесення змін до актового запису цивільного стану, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Тернопільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, в якій просить зобов'язати відповідача внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_3 № 3 від 31 січня 1975 року, складений Великогаївською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області, змінивши у відомостях про дитину дату народження з "ІНФОРМАЦІЯ_1" на "ІНФОРМАЦІЯ_2".

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Великі Гаї Тернопільського району Тернопільської області. Разом з тим, у актовому записі про її народження № 3, складеному 31 січня 1975 року Великогаївською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області неправильно зазначено дату народження: замість "ІНФОРМАЦІЯ_2" - "ІНФОРМАЦІЯ_1". У зв'язку з цією помилкою позивач звернулася до Тернопільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області із заявою про внесення відповідних змін у вищевказаний актовий запис про народження, однак їй було відмовлено у задоволенні заяви, що і стало причиною звернення до суду із даним позовом.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю з мотивів, викладених у позовній заяві, просила позов задовольнити.

Представник відповідача в суд не прибув, направив до суду клопотання від 07.02.2017 року № 282/21-04-01 про розгляд справи у його відсутності.

Згідно із частиною четвертою статті 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Відтак, враховуючи положення частини четвертої статті 128 КАС України, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи у відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача та свідка, оцінивши подані докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.

Згідно з відомостями повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження № 00017649670 від 10 лютого 2017 року, 31 січня 1975 року Великогаївською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області складено актовий запис про народження ОСОБА_3 № 3 із зазначенням у відомостях про дитину дати народження "ІНФОРМАЦІЯ_1" (а.с.21-22).

Разом з тим, на підставі вказаного актового запису 25 січня 1975 року Великогаївською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_1, у якому дата народження позивача зазначена "ІНФОРМАЦІЯ_2" (а.с.5).

Суд вважає за необхідне зауважити, що основний документ, який підтверджує факт народження дитини та на підставі якого вносяться відомості про народження дитини у актовий запис, а саме довідка про народження ОСОБА_3, видана Тернопільським пологовим будинком не збереглася, про що на запит суду повідомив відповідач у листі від 14.02.2017 року № 328/21-04-01 (а.с.29).

09 листопада 2016 року ОСОБА_3 повторно отримала свідоцтво про народження серії НОМЕР_2, у якому дата народження зазначена "ІНФОРМАЦІЯ_1" (а.с.9).

Однак, у позивача наявні інші документи, якими вона користується протягом життя та у яких її дата народження вказана саме "ІНФОРМАЦІЯ_2".

Так, у паспорті громадянина України серії НОМЕР_3, виданому Тернопільським РВ УМВС України в Тернопільській області 11 червня 2002 року, дата народження ОСОБА_2 - "ІНФОРМАЦІЯ_2" (а.с.7).

Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища № 00017309691 від 10 листопада 2016 року, 31 серпня 1996 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції складено актовий запис про шлюб ОСОБА_5 та ОСОБА_2 № 972 (а.с.13). В подальшому такий шлюб було розірвано, що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу серії НОМЕР_4, що повторно видане 09 листопада 2016 року Тернопільським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області на підставі актового запису про розірвання шлюбу від 25 грудня 1997 року № 116. Такий документ не містить дати народження позивача, проте підтверджує її прізвище після розірвання шлюбу - ОСОБА_2 (а с.12).

Судом також встановлено, що 09 листопада 2016 року позивачу Тернопільським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області повторно видано свідоцтво про зміну імені серії НОМЕР_5 на підставі відповідного актового запису від 06 червня 2003 року № 27. У вказаному свідоцтві дата народження ОСОБА_3 зазначена "ІНФОРМАЦІЯ_2", а її прізвище після державної реєстрації зміни імені вказано "ОСОБА_2" (дівоче прізвище матері позивача) (а.с.6).

Враховуючи вищезазначені розбіжності, а також те, що позивач за дату свого народження завжди вважала саме ІНФОРМАЦІЯ_2, вона звернулась до Тернопільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області із заявою про внесення змін в актовий запис про народження ОСОБА_3 № 3 від 31 січня 1975 року, складений Великогаївською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області, в якій просила змінити у відомостях про дитину дату народження з "ІНФОРМАЦІЯ_1" на "ІНФОРМАЦІЯ_2".

За наслідками розгляду даної заяви 22 грудня 2016 року відповідачем виданий висновок № 129/2.1-05.6-04 про внесення змін до актового запису цивільного стану, яким позивачу відмовлено у задоволенні заяви про внесення змін до актового запису про народження у зв'язку з розбіжностями в основних документах (а.с.10-11).

Не погодившись із таким висновком позивач звернулася до суду за захистом своїх прав.

Згідно з пунктом 7 Розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень КАС України після набрання чинності цим Кодексом заяви і скарги у справах, щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести виправлення в актовий запис цивільного стану (глави 29-32 і 36 Цивільного процесуального кодексу України 1963 року), розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначення засад діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються положеннями Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 року № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VІ).

Відповідно до статті 6 Закону № 2398-VІ відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно зі статтею 22 Закону № 2398-VІ внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться, зокрема, за заявою особи, щодо якої складено актовий запис. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану (частини друга, третя статті 22 Закону № 2398-VІ).

Внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством, відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011 року, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 (далі -Правила).

Відповідно до пункту 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

Пунктом 2.5 Правил передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається особою, щодо якої складено актовий запис.

Відповідно до пункту 2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2, згідно пункту 2.12 Правил.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку (пункт 1.1 Правил).

Відповідно до пункту 2.13.2 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Згідно з пунктом 2.16.7 Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Дослідивши належні та допустимі докази у справі, суд встановив, що у більшості документів, якими протягом життя користується позивач, таких як первинне свідоцтво про народження, паспорт громадянина України зазначено відомості про дату її народження "ІНФОРМАЦІЯ_2", тоді як у актовому записі про народження позивача № 3 від 31 січня 1975 року та у повторному свідоцтві про її народження зазначено дату народження "ІНФОРМАЦІЯ_1".

Крім того, 13 лютого 2017 року у судовому засіданні в якості свідка було допитано матір позивача - ОСОБА_7, яка підтвердила, що її донька - ОСОБА_2 народилася саме ІНФОРМАЦІЯ_2 та пояснила, що кожного року саме цієї дати в родині святкували її день народження, довідку з пологового будинку про народження дитини для реєстрації факту народження доньки надавав чоловік (батько позивача) і можливо тоді трапилася помилка в даті народження при складанні актового запису.

З врахуванням вищевказаних обставин справи, суд не знаходить підстав ставити під сумнів твердження позивача про дійсну дату її народження та вбачає за необхідне внести відповідні зміни до актового запису про народження ОСОБА_3, а саме змінити дату народження з"ІНФОРМАЦІЯ_1" на "ІНФОРМАЦІЯ_2".

Відповідно до статей 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають до задоволення в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.2,6,11,86,122,158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Тернопільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_3 № 3 від 31 січня 1975 року, складений Великогаївською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області, змінивши у відомостях про дитину дату народження з "ІНФОРМАЦІЯ_1" на "ІНФОРМАЦІЯ_2".

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.