Ухвала від 14.02.2017 по справі 805/11/17-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про забезпечення адміністративного позову

14 лютого 2017 р. Справа № 805/11/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аляб'єва І.Г., при секретарі судового засідання Филиппенко М.С.,

за участі позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Лутковської Валерії Володимирівни, третя особа Національне агентство України з питань державної служби про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У січні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Лутковської Валерії Володимирівни (далі - Уповноважений ВР з прав людини), у якому просила, з урахуванням заяви про уточнення:

- визнати бездіяльність Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Лутковської Валерії Володимирівни щодо прийняття рішення про призначення або про відмову у призначенні на посаду головного спеціаліста Відділу забезпечення діяльності регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого ВР України з прав людини з місцем роботи у м. Краматорську Донецької області ОСОБА_1;

- зобов'язати Уповноваженого ВР з прав людини Лутковську Валерію Володимирівну прийняти рішення про призначення на посаду головного спеціаліста Відділу забезпечення діяльності регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого ВР України з прав людини з місцем роботи у м. Краматорську Донецької області ОСОБА_1

Ухвалою суду від 14 лютого 2017 року відкрито провадження у справі.

03 лютого 2017 року позивач заявила клопотання про забезпечення адміністративного позову шляхом:

зупинення виконання наказу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Лутковської Валерії Володимирівни № 24-к від 24 січня 2017 року "Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад державної служби в Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" в частині пункту 48 Додатку № 1 "Перелік посад державної служби Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, на які оголошується конкурс";

видалення з офіційного сайту Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Лутковської Валерії Володимирівни повідомлення про оголошення конкурсу на вакантну посаду головного спеціаліста Відділу забезпечення діяльності регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого ВР України з прав людини з місцем роботи у м. Краматорську Донецької області відповідно до наказу № 24-к від 24 січня 2017 року "Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад державної служби в Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини".

В обґрунтування клопотання зазначила, що позивач пройшла конкурсний відбір на посаду головного спеціаліста Відділу забезпечення діяльності регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого ВР України з прав людини з місцем роботи у м. Краматорську Донецької області та 08 квітня 2016 року визнана переможцем конкурсу. У зв'язку з протиправною бездіяльністю відповідача щодо не прийняття рішення про призначення її на зазначену посаду, вважає, що наказ № 24-к від 24 січня 2017 року "Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад державної служби в Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" порушує її конституційні права доступу до державної служби. Просила задовольнити заяву.

Під час судового засідання надала суду пояснення, аналогічні тим, що викладені у заяві.

Розглянувши подане позивачем клопотання про забезпечення позову, суд приходить до висновку, що воно є обґрунтованим та підлягає задоволенню, при цьому суд виходить з такого.

Під час вирішення заявленого клопотання суд виходить з того, що інститут забезпечення позову покликаний гарантувати виконання постанови адміністративного суду і спрямований на забезпечення принципу обов'язковості судових рішень.

За приписами частини першої статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до частини третьої статті 117 КАС України подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання.

Згідно з пункту 17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06 березня 2008 року № 2 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

При цьому, відповідно до положень частин третьої, четвертої статті 117 КАС України забезпечення позову в адміністративних справах допускається лише у двох формах: 1) зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються; 2) заборони вчиняти певні дії. Наведений перелік способів забезпечення позову є вичерпним.

Як вбачається з матеріалів справи, наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Лутковської Валерії Володимирівни № 24-к від 24 січня 2017 року "Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад державної служби в Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" в частині пункту 48 Додатку № 1 "Перелік посад державної служби Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, на які оголошується конкурс" оголошено конкурс на заміщення вакантної посади головного спеціаліста Відділу забезпечення діяльності регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого ВР України з прав людини з місцем роботи у м. Краматорську Донецької області.

Як з'ясовано судом, позивач, 08 квітня 2016 року пройшла конкурсний відбір на посаду головного спеціаліста Відділу забезпечення діяльності регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого ВР України з прав людини з місцем роботи у м. Краматорську Донецької області та визнана переможцем конкурсу. На момент розгляду справи рішення про призначення її на зазначену посаду не прийнято.

Відповідно до статті 21 Конституції України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах.

Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Згідно з статтею 38 Конституції України кожен має право рівного доступу до державної служби.

Викладені вище обставини зумовлюють висновок про наявність передбачених частиною першою, третьою статті 117 КАС України підстав для забезпечення позову.

Суд вважає, що наявні підстави для забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення виконання наказу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Лутковської Валерії Володимирівни № 24-к від 24 січня 2017 року "Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад державної служби в Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" в частині пункту 48 Додатку № 1 "Перелік посад державної служби Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, на які оголошується конкурс".

Суд зауважує, що зупинення виконання наказу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Лутковської Валерії Володимирівни № 24-к від 24 січня 2017 року в частині пункту 48 Додатку № 1 "Перелік посад державної служби Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, на які оголошується конкурс" є достатнім способом захисту прав заявника, а відтак відсутні підстави для задоволення клопотання про забезпечення адміністративного позову в частині видалення з офіційного сайту Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Лутковської Валерії Володимирівни повідомлення про оголошення конкурсу на вакантну посаду головного спеціаліста Відділу забезпечення діяльності регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого ВР України з прав людини з місцем роботи у м. Краматорську Донецької області відповідно до наказу № 24-к від 24 січня 2017 року "Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад державної служби в Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини".

Така форма забезпечення позову узгоджується з положеннями частини четвертої статті 117 КАС України, та не суперечить частині п'яті цієї статті, не є втручанням у діяльність суб'єктів владних повноважень або суб'єктів господарювання, за своїми правовими наслідками нетотожна вирішенню справи до її судового розгляду і спрямована на збереження існуючого становища до прийняття рішення у справі по суті позовних вимог.

Керуючись ст.ст.49, 51, 71, 117, 118, 133, 160, 165, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову - задовольнити частково.

Зупинити виконання наказу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Лутковської Валерії Володимирівни № 24-к від 24 січня 2017 року "Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад державної служби в Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" в частині пункту 48 Додатку № 1 "Перелік посад державної служби Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, на які оголошується конкурс"

У задоволенні решти вимог - відмовити.

Виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили ухвалою за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Повний текст виготовлено протягом п"яти днів.

Суддя Аляб'єв І.Г.