08 лютого 2017 р. Справа № 876/7036/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,
суддів Гуляка В.В , Коваля Р.Й.
за участі секретаря судового засідання Малетич М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на постанову Нововолинського міського суду Волинської області від 23.08.2016 року по справі № 165/1243/16-а за позовом ОСОБА_2 до Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій неправомірними, здійснення перерахунку та виплати пенсії,-
У липні 2016 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Позивачка просила визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, та зобов'язати Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату її пенсії у розмірі не нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01 вересня 2015 року, та з урахуванням змін у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01 травня 2016 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Законом України від 17.09.2015 року № 704 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» з 01.09.2015 року збільшено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, до 1074 грн., а Законом України від 26.12.2015 № 928-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» прожитковий мінімум з 01.05.2016 року встановлено в розмірі 1130 грн.. У зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму позивачка звернулася до Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії, однак листом відповідача від 08.06.2016 року їй було відмовлено в такому перерахунку з посиланням на п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 265 від 26.03.2008року.
Ухвалою судді Нововолинського міського суду Волинської області від 04.07.2016 року, яка набрала законної сили, адміністративний позов ОСОБА_2 до Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій неправомірними, здійснення перерахунку та виплати пенсії за період з 01 вересня 2015 року по 31 грудня 2015 року залишено без розгляду.
Постановою Нововолинського міського суду Волинської області від 23 серпня 2016 року, яка прийнята у відкритому судовому засіданні, позов задоволено.
Визнано неправомірними дії Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Зобов'язано Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 у розмірі не нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язано Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 у розмірі не нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у відповідності до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01 січня 2016 року та з урахуванням змін у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01 травня 2016 року.
Постанову суду першої інстанції оскаржило Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України, яке в апеляційній скарзі просить її скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.
В апеляційній скарзі зазначає, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права. Зокрема, суд першої інстанції не взяв до уваги, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 265 від 26 березня 2008 року «Про деякі питання пенсійного забезпечення громадян» (зі змінами) передбачено, що у разі коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та інвалідам, крім осіб, зазначених у п. 1 цієї постанови (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексацій та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 грн., таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру. Враховуючи наведене, перерахунок та визначення розміру пенсії позивачки було здійснено відповідно до вимог чинного пенсійного законодавства.
Сторони в судове засідання апеляційного суду не з'явились, що не перешкоджає розгляду справи за їх відсутності. В силу вимог ч.1 ст.41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У справі встановлено, що з 07 жовтня 2014 року ОСОБА_2 призначено пенсію за віком на підставі п. 72 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
07 жовтня 2014 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Іваничівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України від 08.06.2016 року № 36/Ш-01 позивачці відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 265 від 26 березня 2008 року «Про деякі питання пенсійного забезпечення громадян» (зі змінами).
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії є неправомірними, тому Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України зобов'язане здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачки у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Апеляційний суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції та, надаючи правову оцінку вказаним відносинам, враховує наступне.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 надано тлумачення, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.
Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом (ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Згідно з ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2015 року 949 грн., з 1 вересня 1074 грн..
Відповідно до ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2016 року 1074 грн., з 1 травня 1130 грн., з 1 грудня - 1208 грн..
Згідно з ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
З аналізу норми ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка є імперативною, слід прийти до висновку, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, а перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008року №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» визначено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, крім осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 гривень, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
Як видно з матеріалів справи, відповідач виплачує ОСОБА_2 пенсію в порядку та у розмірі, що передбачений Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року №265 «Про питання пенсійного забезпечення громадян».
Крім того, встановлено, що розмір пенсії, яка виплачується позивачці, є меншим, ніж встановлений Законом розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на пенсійне забезпечення. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Згідно з ст. 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Пунктом 2 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» визначено, що оскільки Конституція України, як зазначено в її статті 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.
Відповідно до ч. 3 ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з ст.2 Закону України «Про прожитковий мінімум» пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Європейський Суд з прав людини в рішенні від 21.06.2016 року в справі Петриченко проти України прийшов до аналогічних висновків.
Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд вважає, що ОСОБА_2 має право на пенсію в розмірі не нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тому дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивачки у зв'язку із збільшенням на законодавчому рівні прожиткового мінімуму є неправомірними. Та обставина, що позивачка вийшла на пенсію за віком достроково, на даний висновок не впливає.
Статтею 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. ст. 41, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області залишити без задоволення, а постанову Нововолинського міського суду Волинської області від 23.08.2016р. по справі № 165/1243/16-а,2-а/165/59/16 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя Н.М. Судова-Хомюк
Судді В.В. Гуляк
Р.Й. Коваль
Повний текст
виготовлено 20.02.2017 року