14 лютого 2017 р. Справа № 573/2476/16-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Кононенко З.О.
Суддів: Калиновського В.А. , Калитки О. М.
за участю секретаря судового засідання Цибуковської А.П.
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Білопільському районі Сумської області на постанову Білопільського районного суду Сумської області від 21.12.2016р. по справі № 573/2476/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Білопільському районі Сумської області
про визнання дій незаконними, зобов'язання перерахувати пенсію,
07 грудня 2016 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до Білопільського районного суду Сумської області з адміністративним позовом до УПФ України в Білопільському районі, в якому просив суд:
- визнати незаконними дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії за вислугою років з розрахунку 60% середньомісячної заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Сумської області від 14 березня 2016 року №28-зп-16 про заробітну плату;
- скасувати рішення відповідача від 05 травня 2016 року №361 щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років і зобов'язати останнього провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Сумської області від 14 березня 2016 року №28-зп-16 в розмірі 60% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії з 01 грудня 2016 року.
В обгрунтування позовних вимог, позивач зазначав, що вважає рішення відповідача від 05 травня 2016 року №361 щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років протиправним, безпідставним таким, що порушує права, свободи та інтереси позивача.
Постановою Білопільського районного суду Сумської області від 21.12.2016 року позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Білопільському районі Сумської області задоволено частково.
Визнано дії управління Пенсійного фонду України в Білопільському районі Сумської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії протиправними.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Білопільському районі Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою прокуратури Сумської області від 14 березня 2016 року №28-зп-16 про заробітну плату відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 60% від середнього заробітку, починаючи з 01 грудня 2016 року без обмеження її максимального розміру.
В іншій частині позовних вимог відмовлено за безпідставністю.
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник відповідача не з'явився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином.
В судовому засіданні апеляційної інстанції позивач, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просив залишити без задоволення апеляційну скаргу, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, позивача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України Білопільського району та з 05 квітня 2006 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року.
01 липня 2012 року на підставі особистої заяви позивача йому був проведений перерахунок, виходячи із заробітної плати згідно з довідкою прокуратури Сумської області від 24 липня 2012 року №18-58-зп.
16 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернувся до УПФ України в Білопільському районі із заявою про здійснення йому перерахунку пенсії з 01 грудня 2016 року на підставі довідки прокуратури Сумської області від 14 березня 2016 року №28-зп-16 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09 грудня 2015 року (а. с. 8).
Листом УПФ України в Білопільському районі від 29 листопада 2016 року №12/К-1 позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, з посиланням на те, що підстав для відповідного перерахунку немає (а. с. 9-10).
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач зобов'язаний провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі її заяви та довідки прокуратури Сумської області від 14.03.2016 р. № 28-зп-16 у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії, з розрахунку 60% від середнього заробітку, починаючи з 01 грудня 2016 року без обмеження її максимального розміру.
Колегія суддів частково не погоджується з рішенням суду першої інстанції з таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991р. №1789-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (№ 21-348а13) та від 06.10.2015р. (№21-2432/15).
Таким чином, аналізуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання дій управління Пенсійного фонду України в Білопільському районі Сумської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії протиправними.
Проте, колегія суддів зауважує, що ухвалення рішення про зобов'язання здійснення перерахуноку пенсії ОСОБА_1, законодавцем віднесено до виключної компетенції Управління Пенсійного фонду України в Білопільському районі Сумської області.
Частиною 1 ст. 44 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон № 1058-IV в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до п. 4.1 розділу IV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин) орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Судом установлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України Білопільського району та з 05 квітня 2006 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року.
16 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернувся до УПФ України в Білопільському районі із заявою про здійснення йому перерахунку пенсії з 01 грудня 2016 року на підставі довідки прокуратури Сумської області від 14 березня 2016 року №28-зп-16 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 09 грудня 2015 року (а.с. 8).
Листом від 29 листопада 2016 року №12/К-1, скерованим на адресу позивача відповідач повідомив останнього про відсутність підстав для проведення перерахунку його пенсії (а.с. 9-10).
Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 5 ст. 45 Закону 1058-IV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно з п. 12 Прикінцевих положень Закону № 1058-1У у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію (ст. 58 зазначеного Закону) він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону та Положення про Пенсійний фонду України, яке затверджує Кабінет Міністрів України.
Відповідно до абзацу 3 ч. 2 ст. 63 Закону № 1058-1У, п.п. 1, п. 10 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 року за № 41/26486, начальник управління керує діяльністю управління, персонально відповідає за виконання покладених на управління завдань. Таким чином від імені територіального органу Пенсійного фонду приймає рішення його начальник.
Згідно п. 4.3 Порядку рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.
Таким чином, дана норма регламентує порядок підписання рішень пенсійного органу про призначення, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що прийняття рішення начальником управління в межах спірних відносин є способом реалізації владних повноважень в розумінні вищенаведених конституційних принципів.
Судам першої та апеляційної інстанцій відповідачем не надано доказів розгляду заяви позивача від 16.11.2016 року про перерахунок пенсії та прийняття рішення, у відповідності до ч. 5 ст. 45 Закону 1058-IV.
З матеріалів справи убачається, що позивач 16.11.2016 року звернувся до пенсійного органу з належною заявою, додавши до заяви документ, який, на його думку, свідчить про наявність підстав для проведення перерахунку його пенсії (а.с. 7-8).
Зазначені обставини залишені судом поза увагою та цим обставинам не надана належна правова оцінка, що є підставою для скасування постанови Білопільського районного суду Сумської області від 21.12.2016 року в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Білопільському районі Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою прокуратури Сумської області від 14 березня 2016 року №28-зп-16 про заробітну плату відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 60% від середнього заробітку, починаючи з 01 грудня 2016 року без обмеження її максимального розміру, а з урахуванням положень ч. 2 ст. 11 КАС України (для повного захисту прав позивача про захист яких він просить) прийняти в цій частині нову постанову, якою зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Білопільському районі Сумської області розгянути заяву ОСОБА_1 про проведення перерахунку пенсії згідно з довідкою прокуратури Сумської області від 14 березня 2016 року №28-зп-16 та прийняти відповідне рішення.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовним вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Керуючись ч. 2 ст. 11 КАС України, з огляду на приписи п. 1, п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України, оскільки це необхідно для повного захисту прав позивача, колегія суддів вважає за можливе вийти за межі позовних вимог ОСОБА_1 та прийняти зазначене рішення.
Також колегія суддів зазначає, що здійснюючи свою діяльність на основі законодавства, пенсійні органи послуговуються тими формами, які визначає законодавець. Дискреційні повноваження відповідача, як встановлене право вибору варіанта рішення, в даному випадку про перерахунок пенсії або про відмову в перерахунку пенсії, визначені Законом № 1058-1У, зокрема ч. 5 ст. 45 № 1058-1У.
При цьому, п. 4.7 Порядку встановлено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Враховуючи наведене, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Білопільському районі Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою прокуратури Сумської області від 14 березня 2016 року №28-зп-16 про заробітну плату відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 60% від середнього заробітку, починаючи з 01 грудня 2016 року без обмеження її максимального розміру, оскільки прийняття такого рішення або прийняття рішення про відмову в перерахунку пенсії Законом № 1058-1У віднесено до компетенції пенсійних органів.
Інші доводи та заперечення на висновки колегії суддів не впливають.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Білопільському районі Сумської області задовольнити частково.
Постанову Білопільського районного суду Сумської області від 21.12.2016р. по справі № 573/2476/16-а скасувати в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Білопільському районі Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою прокуратури Сумської області від 14 березня 2016 року №28-зп-16 про заробітну плату відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 60% від середнього заробітку, починаючи з 01 грудня 2016 року без обмеження її максимального розміру.
В цій частині прийняти нову постанову, якою зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Білопільському районі Сумської області розгянути заяву ОСОБА_1 про проведення перерахунку пенсії згідно з довідкою прокуратури Сумської області від 14 березня 2016 року №28-зп-16 та прийняти відповідне рішення.
В іншій частині постанову Білопільського районного суду Сумської області від 21.12.2016 року по справі № 573/2476/16-а залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Кононенко З.О.
Судді(підпис) (підпис) Калиновський В.А. Калитка О.М.
Повний текст постанови виготовлений 20.02.2017 р.