ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
17 серпня 2011 року 09:59 № 2а-4955/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А. при секретарі судового засідання Черненко О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Київського міського центру зайнятості
до ОСОБА_1
про стягнення заборгованості у розмірі 4484,20 грн
за участю представника позивача ОСОБА_2 (дов.від 23.03.11 №08-2761)
від відповідача ОСОБА_1 (паспорт серії МЕ063356)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів в сумі 4484,20 грн.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 17.08.2011 року в 09 год. 59 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.
Київський міський центр зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів в сумі 4484,20 грн. В обґрунтування позову позивач зазначив, що ОСОБА_1 12.05.2010 року подано до Дніпровського районного центру зайнятості заяву з проханням надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю згідно чинного законодавства України.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про зайнятість населення»наказом директора Дніпровського районного центру зайнятості № 5306 від 12.05.2010р. надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю відповідно до ст. 22 та ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Однак, до Дніпровським районним центром зайнятості встановлено що під час перебування на обліку та отримання допомоги по безробіттю -відповідач перебував на обліку ДПІ у Дніпровському районі М.Києва як суб'єкт підприємницької діяльності.
За таких підстав позивач просить позовні вимоги задовольнити та стягнути з відповідача суму нарахованої та виплаченої допомоги по безробіттю в сумі 4484,20 грн.
Відповідач в судове засідання прибув, щодо задоволення позовних вимог заперечував, зазначивши що повідомив ДПІ у Дніпровському районі про припинення підприємницької діяльності, подавши необхідні документи. Однак, про те, що не проведена процедура закриття його як фізичної особи -підприємця, йому не було відомо. За таких підстав вважає позовні вимоги не обґрунтованими, та просить суд відмовити в їх задоволенні.
Розглянувши подані стороною документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду про наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 (надалі відповідач), зареєструвався в Дніпровському районному центрі зайнятості (надалі позивач) як такий, що шукає роботу 05.05.2010р.
Відповідно до п. «б» ч. 3 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення»(надалі -Закон України) в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах та працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форми власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном, у фізичних осіб; громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю та іншим.
Згідно п. ”є” статті 4 Закону України держава гарантує виплату безробітним в установленому порядку допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги членам сім'ї, які перебувають на їх утриманні, та інших видів допомоги.
Відповідно до пункту 2 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року №219, зі змінами внесеними з Постановами КМ № 640 від 16.07.2008р., № 144 від 25.02.2009р., №1290 від 02.12.2009р. (далі - Порядок) незайняті громадяни, які звертаються до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, підлягають реєстрації. Під час проведення реєстрації кожна особа самостійно або за допомогою працівника центру зайнятості заповнює із застосуванням автоматизованої системи картку особи, що звернулася до центру зайнятості, засвідчує особистим підписом достовірність внесених до неї даних.
Згідно пункту 12 Порядку для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не займається видами діяльності, що визначені частиною третьою статті 1 Закону України «Про зайнятість населення», - не є найманим працівником, не укладав договір цивільно-правового характеру, не зареєстрований як фізична особа-підприємець, і не отримує пенсії на пільгових умовах, а також копію довідки про його ідентифікаційний номер.
В заяві від 12.05.2010 р. про надання статусу безробітного відповідач зазначив, що він не є підприємцем та трудовою діяльністю не займається. Відповідач був ознайомлений під підпис, з пам'яткою про права та обов'язки безробітного, де зазначено, що безробітні повинні своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Наказом Дніпровського РЦЗ № 5306 від 12.05.2010 р. відповідачу надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю відповідно до ст.2 Закону України «Про занятість населення», та до ст. ст. 22 та ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" надалі Закону) та п. 2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 /о 307.
Відповідно до ст. 12 Закону центри зайнятості проводять розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплати матеріального забезпечення. Згідно Порядку обміну інформацією між Державною податковою адміністрацією України, Пенсійним фондом України та Державним центром зайнятості , Міністерства праці та соціальної політики України, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 26 липня 2006 року за № 876/12750, здійснюється обмін інформацією між ДПАУ, ПФУ , ДЦЗ, Міністерства праці та соціальної політики України про отримані особами, які
перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання роботи за трудовим договором, тому числі за сумісництвом та під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими угодами, ведення особистого селянського господарства, отримання пенсії. Процесі звірки отриманих даних з файлу (в електроному вигляді) ДПІ у Дніпровському районі м. Києва з інформацією щодо розслідування страхових випадків за перший та другий квартали 2010 року виявлено, що під час перебування на обліку в Дніпровському РЦЗ та отримання допомоги по безробіттю - відповідач перебуває на обліку ДПІ у Дніпровському районі м. Києва як суб'єкт підприємницької діяльності.
Позивачем було зроблено запит до Єдиного державного реєстру (надалі ЄДР), щодо стану фізичної особи підприємця (надалі ФОП) ОСОБА_1 і отримано відповідь в якій зазначено дату проведення, номер запису та назва реєстраційних дій: «26.05.2010р. №2 067 005 0001 147883, внесення рішення фізичної особи - підприємця про припинення підприємницької діяльності».
Відповідно до ст. 50 Цивільного Кодексу України фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом. Порядок проведення державної реєстрації ФОП визначено ст. 43 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», у цьому ж Законі у ч.3, ст. 46 зазначено, що ФОП позбавляється статусу підприємця з дати внесення до ЄДР запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП.
Порядок припинення підприємницької діяльності ФОП встановлений статтями 47 - 50 вищезгаданого Закону.
Однак процедура закриття фізичної особи -підприємця не була проведена. Таким чином, за даними ЄДР, з 27.02.1997р. по 26.05.2010р. відповідач перебував в стані припинення підприємницької діяльності, але її не припинив.
Під час проведення судового засідання з ініціативою суду було скеровано на адресу ДПІ у Дніпровському районі листа про надання інформації та документів пов'язаних з припинення діяльності відповідача.
Із отриманої інформації вбачається, що відповідач 03.06.2010р. звернувся із заявою до ДПІ про припинення платника податків, за власним бажанням. Ще раніше, 30.06.04р. відповідач подав заяву про знаття з обліку платника податків. Довідкою ДПІ встановлена відсутність у відповідача заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежів).
Листами ДПІ від 19.02.09. 10.04.09 було запропоновано відповідачу звернутись до Державного реєстратора Дніпровського району м. Києва державної адміністрації для внесення запису про прийняття рішення про припинення підприємницької діяльності, з повторною подачею заяви за формою №8-0ПП, для подальшого зняття з податкового обліку.
Тобто, вищевикладене свідчить про те, що відповідач зобов'язаний був повідомити позивача, що він є фізичною особою -підприємцем.
Згідно статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»виконавча дирекція Фонду та її робочі органи з метою реалізації завдань, покладених на них відповідно до вищевказаного Закону, взаємодіють з органами державної податкової служби, праці та соціального захисту населення, іншими органами виконавчої влади, Державною прикордонною службою України шляхом обміну відповідною інформацією про отримані особами, зареєстрованими в установленому порядку як безробітні, доходи від здійснення підприємницької діяльності, роботи за кордоном, виконання роботи за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими угодами (договорами), ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до п.6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №307 від 20.11.2000р., якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується в судовому порядку.
Наказом № 8904 від 18.08.2010р. відповідачу припинено виплату матеріальної допомоги, та знято з обліку відповідно до пп.. 1 та 2 п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних (надалі Порядку), на підставі абзацу 14 пп.1 п. 20 Порядку (у зв'язку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мав місце під час : держання допомоги по безробіттю) з 18.08.2010 р.
Згідно довідки - розрахунку № 8414 - 07/27/1 від 21.09.2010р. відповідачу нараховано та виплачено допомогу по безробіттю у сумі 4 484, 24 грн. (чотири тисячі чотириста вісімдесят чотири грн.24 коп.)
Відповідно до ст.ст. 7, 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»допомога по безробіттю здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та - знання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
Відповідно до статті 39 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»спори, що виникають із правовідносин за цим Законом вирішуються в судовому порядку.
З огляду на вищевикладене, враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з урахуванням вищевикладеного позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 160-165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (дата народження - 04.12.1962 року), ідентифікаційний номер НОМЕР_1), 02002 м. Київ, вул. Луначарського, 64 п/б, на користь Київського міського центру зайнятості кошти в сумі 4484,20 грн. (чотири тисячі чотириста вісімдесят чотири грн.20 коп.) р/р37179301900001 ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, код 03491091.
3. Постанова може бути оскаржена в порядку ст.ст. 185- 187 КАС України.
Суддя І.А. Качур