Постанова від 13.10.2009 по справі 2а-252/09/0527

Головуючий у І інстанції - суддя Божина Л.І. Доповідач - Г.А. Колеснік

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

13 жовтня 2009 року Справа 2-а-252/09/0527

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Колеснік Г.А.,

суддів: Ляшенка Д.В., Ястребової Л.В.,

при секретарі: Агейченковій К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області, третя особа: Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області - про визнання дій неправомірними та стягнення грошової допомоги до 5-го травня,

за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області на постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 01 липня 2009 року, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області щодо визнання дій неправомірними та стягнення з відповідача на його користь суму недоплаченої щорічної допомоги до 5 травня за 2008 рік в розмірі 2040 грн.

Постановою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 01 липня 2009 року позов ОСОБА_2 було задоволено. Визнано неправомірними дії Управління щодо відмови у виплаті позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2008 рік. Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області недоотриману суму щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2008 рік у розмірі 2040 грн. на користь позивача, за рахунок Державного бюджету.

Управління праці та соціального захисту населення подало апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, в якій просить скасувати постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 01 липня 2009 року, як незаконну та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, з наступних підстав.

Згідно з матеріалами справи, ОСОБА_2 є учасником бойових дій, і користується правами та пільгами, встановленими Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Фактично, відповідачем відповідно до Закону про державний бюджет в 2008 році було виплачено встановлену суму грошової допомоги для учасника бойових дій, а саме: 310 грн.

Відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується грошова допомога до 5 травня у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.

Положення п.п. «б» п.п. 2 пункту 20 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», згідно якого розмір допомоги до 5 травня визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України" визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від № 10-рп від 22.05.2008 р.

Отже, для вирішення цього спору суду першої інстанції необхідно було визначитись, який з цих законів є пріоритетним та підлягав застосуванню у виниклих правовідносинах.

Згідно зі статтею 75 Конституції України Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні.

Конституція України не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.

Водночас, Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив: «Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше».

За змістом частини третьої статті 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України.

Отже, за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.

Відповідач сплатив визначену діючим на час виплат законодавством суму щорічної разової допомоги до Дня Перемоги, доки Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» ще не було визнано неконституційним. Тобто, на час вчинення оскаржуваної дії (сплати певної суми) орган владних повноважень діяв в межах закону, тому його дії не можна вважати неправомірними.

Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, втрачають силу з дня постановлення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Таким чином, Рішення Конституційного суду України зворотної сили не мають.

На підставі вищезазначеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 198, 202 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області - задовольнити.

Постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 01 липня 2009 року про задоволення позовних вимог ОСОБА_2 - скасувати.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області, третя особа: Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області - про визнання дій неправомірними та стягнення грошової допомоги до 5-го травня за 2008 рік - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту проголошення, а в разі складання в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу і проголошення вступної та резолютивної частин постанови, з дня складення постанови в повному обсязі.

Колегія суддів: Г.А. Колеснік Д.В. Ляшенко Л.В. Ястребова

З оригіналом згідно

Суддя: Г.А. Колеснік

Головуючий у І інстанції - суддя Божина Л.І. Доповідач - Г.А. Колеснік

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

(вступна та резолютивна частини)

13 жовтня 2009 року Справа 2-а-252/09/0527

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Колеснік Г.А.,

суддів: Ляшенка Д.В., Ястребової Л.В.,

при секретарі: Агейченковій К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області, третя особа: Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області - про визнання дій неправомірними та стягнення грошової допомоги до 5-го травня,

за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області на постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 01 липня 2009 року, -

Керуючись ст.ст. 198, 202 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області - задовольнити.

Постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 01 липня 2009 року про задоволення позовних вимог ОСОБА_2 - скасувати.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області, третя особа: Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області - про визнання дій неправомірними та стягнення грошової допомоги до 5-го травня за 2008 рік - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту проголошення, а в разі складання в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу і проголошення вступної та резолютивної частин постанови, з дня складення постанови в повному обсязі.

Колегія суддів: Г.А. Колеснік Д.В. Ляшенко Л.В. Ястребова