Суддя першої інстанції Вірченко О.М. справа №2а-1921/09/0554
Суддя-доповідач Дяченко С.П.
Україна
Іменем України
01 жовтня 2009 року м. Донецьк
зал судового засідання №5 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Дяченко С.П.,
суддів: Сіваченко І.В.,
Нікуліна О.А.,
при секретарі судового засідання Даниловій Д.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Шахтарську Донецької області
на постанову Шахтарського міськрайонного суду Донецької області
від 25 червня 2009 року
у справі №2а-1921/09/0554 (суддя Вірченко О.М.)
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України у м. Шахтарську Донецької області
про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та зобов'язання зробити перерахунок та доплату до пенсії «Дітям - війни»,-
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Шахтарську Донецької області про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та зобов'язання зробити перерахунок та доплату до пенсії «Дітям - війни» за період 01 січня 2006 року по 31 грудня 2008 року, мотивуючи свої вимоги тим, що вона є «дитиною війни» та відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на підвищення пенсії за віком. Просить відновити пропущений строк звернення до суду, визнати бездіяльність протиправною та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату доплати у вигляді 30% мінімальної пенсії за віком за 2006 - 2008 роки.
Постановою Шахтарського міськрайонного суду Донецької суду Донецької області від 25 червня 2009 року по справі №2а-1921/09/0554 позов частково задоволений.
Визнано дії Управління Пенсійного фонду України у м. Шахтарську Донецької області по нарахуванню щомісячної державної соціальної доплати до пенсії ОСОБА_1 як дитині війни за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Шахтарську Донецької області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, за період з 22.05.2008 року 31 грудня 2008 року, у розмірі 715 грн. 23 коп.
Відповідач з постановою Шахтарського міськрайонного суду Донецької суду Донецької області не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що судом неправильно застосовані норми матеріального права, не враховано відсутність фінансових можливостей Державного бюджету на зазначені виплати та обчислення пенсії особам, яким встановлено статус «дитина війни», не вирішено у законодавчому порядку. Просив постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Сторони у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку. Відповідно до статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін належним чином повідомлених не є перешкодою для апеляційного розгляду справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне:
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження , належить до соціальної групи «діти війни» та користується правами і пільгами, встановленими Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Позивач звертався до Управління Пенсійного фонду України у м. Шахтарську Донецької області з заявою про перерахунок доплати до пенсії як дитині війни, але отримав відмову у перерахунку та виплаті доплати, оскільки у законодавчому порядку питання визначення величини мінімальної пенсії за віком не вирішено.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За Преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Правовий статус дітей війни, визначає основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки встановлює Закон України “Про соціальний захист дітей війни”.
Відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком .
Статтею 110 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” було встановлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, запроваджуються з 1 січня 2006 року, а статтею 6 - протягом 2006 року поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
У 2006 році урядом не впроваджувався порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Відповідно до п. 12 ст. 71 цього Закону, з метою приведення окремих норм законів у відповідність з цим Законом зупинена на 2007 рік дія ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007р. № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), у тому числі, п. 12 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.08р. визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема п. 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Враховуючи, що положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що у відповідача з 01.01.08р. до 22.05.08р. були відсутні правові підстави для виплати.
Згідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду для захисту прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналося або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно ч.1 ст. 100 КАС України, пропущений строк звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає, правильним висновок суду першої інстанції щодо зобов'язання відповідача з урахуванням вимог ст. 100 КАС України , проводити доплату у вигляді 30% мінімальної пенсії за віком з 22.05. 2008 року по 31 .12 . 2008 року ; рішення прийняте з додержанням норм матеріального і процесуального права; апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Шахтарську Донецької області - залишити без задоволення.
Постанову Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 25 червня 2009 року у справі № 2а-1921/09/0554 за позивом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Шахтарську Донецької області про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та зобов'язання зробити перерахунок та доплату до пенсії «Дітям - війни» - залишити без змін .
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту набрання законної сили.
Головуючий: Дяченко С.П.
Судді: (підписи) Сіваченко І.В.
Нікулін О.А.
З оригіналом згідно
Суддя доповідач Дяченко С.П.