Головуючий у 1 інстанції - Добінчак О.Л. Суддя-доповідач - Горбенко К.П.
Україна
Іменем України
(письмове провадження)
1 жовтня 2009 року справа № 2а-1822/09/0534
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Горбенко К.П.,
суддів: Лях О.П.
Юрченко В.П..
розглянувши апеляційну скаргу
Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки Донецької області
на постанову Микитівського районного суду м. Горлівки Донецької області
від 13 липня 2009 року
по адміністративній справі № 2а-1822/09/0534 (суддя Добінчак О.Л.)
за позовом ОСОБА_1
до
про Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки Донецької області
визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання зробити перерахунок та виплату доплати до пенсії,-
Позивачка звернулася до Микитівського районного суду м. Горлівки Донецької області с позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки Донецької області про визнання бездіяльності відповідача протиправною, зобов'язання зробити перерахунок та виплату доплати до пенсії за січень-грудень 2006-2008 років у сумі 3411,00 грн. та зобов»язання проводити в подальшому нарахування та виплату щомісячної соціальної допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Постановою Микитівського районного суду м. Горлівки Донецької області від 13 липня 2009 року позовна заява ОСОБА_1 задоволена частково: визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки Донецької області щодо не нарахування ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 19 червня 2008 року по 31 грудня 2008 року, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки Донецької області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як дитині війни за період з 19 червня 2008 року по 31 грудня 2008 року у сумі 626 (шістсот двадцять шість) грн.. 52 копійки.
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким в задоволені позовної заяви відмовити.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка належить до соціальної групи «діти війни» та користується правами і пільгами, встановленими Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За Преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Правовий статус дітей війни, визначає основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки встановлює Закон України “Про соціальний захист дітей війни ”.
Відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни ”, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком .
Статтею 110 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік ” було встановлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України “Про соціальний захист дітей війни ”, запроваджуються з 1 січня 2006 року, а статтею 6 - протягом 2006 року поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
У 2006 році урядом не впроваджувався порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни ”.
Відповідно до п. 12 ст. 71 цього Закону, з метою приведення окремих норм законів у відповідність з цим Законом зупинена на 2007 рік дія ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни ”.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007р. № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), у тому числі, п. 12 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік ”.
Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню з 09 липня 2007 року, а саме з дня прийняття Конституційним Судом України рішення про неконституційність положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», зокрема п. 12 ст. 71, яким зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і апеляційну скаргу розглянув в межах справи.
Керуючись ст. ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки Донецької області - залишити без задоволення.
Постанову Микитівського районного суду м. Горлівки Донецької області від 13 липня 2009 року у справі №2а-1822/09/0534 за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання зробити перерахунок та виплату доплати до пенсії - залишити без змін .
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту набрання законної сили.
Головуючий К.П. Горбенко
Судді О.П. Лях
Юрченко В.П.