Головуючий в 1 інстанції - Бєломєстнов О.Ю.
Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.
Україна
Іменем України
20 жовтня 2009 року справа № 2а-10878/09
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Сіваченка І.В.
суддів
при секретарі
за участі
представника позивача
представника відповідача Дяченко С.П., Нікуліна О.А.
Кондрашовій Н.М.
Зеленської О.О.
Громаковської М.О.
розглянувши у відкритому
апеляційну скаргу судовому засіданні
Управління пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 13.07.2009 року
по справі №2а-10878/09
за позовом Управління пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька
до
третя особа ВДВС Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку
ДП «Донецька вугільна енергетична компанія»
про про визнання дій неправомірними, та скасування постанови, -
Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька звернулося до суду з адміністративним позовом до відділу Державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку про визнання незаконними дій державного виконавця цього відділу із зупинення виконавчого провадження по виконанню в примусовому порядку виконавчого листа Донецького окружного адміністративного суду №2-а-656/09 від 27.04.2009 р. на суму 15969,18 грн.; скасування постанови від 28.05.2009 р. про зупинення виконавчого провадження по виконанню в примусовому порядку виконавчого листа Донецького окружного адміністративного суду №2-а-656/09 від 27.04.2009 р. на суму 15969,18 грн.; зобов'язання відділу Державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку відновити виконавче провадження по виконанню в примусовому порядку виконавчого листа Донецького окружного адміністративного суду №2-а-656/09 від 27.04.2009 р. на суму 15969,18 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13.07.2009 року в задоволенні позову було відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду, Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька подало апеляційну скаргу, якою просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13.07.2009 року і постановити нове рішення, якою задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що зупинення виконавчого провадження залежить від того, розповсюджується дія Закону «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» на заборгованість, яка стягується за цим виконавчим провадженням, чи ні.
В письмових запереченнях на апеляційну скаргу відділ Державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку проти задоволення позову заперечував на тих підставах, що ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» внесене до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу". Це є підставою для зупинення виконавчого провадження згідно з п. 15 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження». Строк проведення заходів, передбачених зазначеним вище Законом, закінчується 01.01.2011 року, тому виконавче провадження не може бути поновлене до цього часу. Крім того, відповідач вважає, що відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд України є державним цільовим фондом. Тому він вважається учасником розрахунків, що проводяться відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу". Заборгованість перед ПФУ відповідач вважає податковим зобов'язанням, яке може бути погашене за процедурами, встановленими зазначеним Законом.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити, проти чого заперечував представник відповідача.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу обґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає скасуванню, з наступних підстав.
Судом апеляційної інстанції встановлено наступне.
27.04.2009 року Донецький окружний адміністративний суд видав виконавчий лист по адміністративній справі №2-а-656/09/0570 про стягнення з ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» на користь управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька заборгованості у сумі 15969,18 грн.
Постановою від 21.05.2009 року державний виконавець відділу Державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку відкрив виконавче провадження з виконання зазначеного вище виконавчого листа.
28.05.2009 р. той самий державний виконавець зупинив виконавче зазначене провадження, про що прийняв відповідну постанову. Підставою для зупинення за змістом цієї постанови визначений п. 15 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження», а саме: внесення боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Згідно виписок, сформованих Розрахунковим центром ДП «Енергоринок» станом на 14.05.2008 р. та 17.02.2009 р., третя особа є у Реєстрі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (надалі - Реєстр) з 28.11.2005 р. згідно з наказом Мінпаливенерго України №568 від 10.11.2005. Ця обставина не заперечується особами, що беруть участь в справі.
Суд першої інстанції вважав, що доводи позивача ґрунтуються на хибному розумінні приписів законодавства та є помилковими виходячи з наступного.
Закон України «Про виконавче провадження» визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку. Він є спеціальним законом, який визначає підстави та спосіб виконання рішень судів (ст. 1 Закону).
Статтею 34 цього Закону встановлено, що виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у випадку (п. 15) внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Ця норма не містить вказівок на характер заборгованості, на стягнення якої виданий виконавчий лист, за яким відкрите виконавче провадження. Згідно з нею єдиною підставою для виникнення обов'язку із зупинення виконавчого провадження є внесення підприємства до Реєстру.
Аналогічно, ч.б п. 3.7 ст. З Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" передбачено, що на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Отже, для зупинення виконавчого провадження відповідно до п. 15 ст. 34 Закону «Про виконавче провадження» достатнім є внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру. Інших вимог цей закон для зупинення виконавчого провадження не встановлює.
Основним напрямком діяльності ДП «ДУЕК» згідно з п. 2.2.1 його Статуту (зареєстрований державним реєстратором 06.05.06) є підземне видобування кам'яного вугілля. Тому воно відповідає визначенню підприємства паливно-енергетичного комплексу, яке наведене у п. 1.1 ст. 1 Закону "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
П. 3.2.6 ст. З Закону "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" встановлює, що підприємство паливно-енергетичного комплексу вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу Міністерством палива та енергетики України про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості. Документом, що підтверджує участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, є виписка з Реєстру.
Таким чином, ДП «ДУЕК» є підприємством паливно-енергетичного комплексу, яке внесене до Реєстру, у зв'язку з чим відповідач мав зупинити виконавче провадження стосовно стягнення з нього заборгованості, у тому числі на користь позивача.
Суд першої інстанції не прийняв до уваги посилання позивача на те, що Закон "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" не розповсюджується на заборгованість перед ним, оскільки характер заборгованості, що передбачений п. 1.4 ст. 1 Закону в силу ст. 2, 7 Закону має значення лише для провадження розрахунків за встановленими цим Законом та ПКМУ №192 від 22.11.2006р. процедурами.
Однак, з такими висновками місцевого суду не може погодитись судова колегія.
При відмові позовних вимог Донецький окружний адміністративний суд навів як підставу внесення ДП “ДУЕК” до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, яке бере участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Дана позиція суду є помилковою і не відповідає наведеному Закону, зокрема, його сфері діяльності.
Відповідач має заборгованість по несплаті страхових внесках, вказаних у вимогах позивача, що сторонами не заперечується.
Відповідно до Закону України від 09.07.03р. №1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що набрав чинності з 01.01.2004 р., кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є страховими внесками, які не відносяться до податків і страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду, а гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Згідно ст.2 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Пункт 1.3. ст.1 вказаного Закону до учасників розрахунків відносяться підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
Згідно п. 1.4. ст.1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів. Наведеною нормою встановлений вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», на які поширюється п.15 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження» щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження.
Аналізуючи вищенаведені норми Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», дія цього Закону поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності, перераховані в 1.3. ст.1 наведеного Закону щодо заборгованості, що виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії. Згідно наведених норм Закону позивач не відноситься до учасників розрахунків, борг відповідача не відноситься до боргу у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за несплату електроенергії або податкового боргу, спірний борг виник внаслідок несплати обов'язкових страхових внесків, на які не поширюється податкове законодавство та Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Відповідно до ч.4 ст.18 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески не включаються до податків та інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування, на ці внески не поширюється податкове законодавство. Виключно вказаним Законом визначається порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечать цьому Закону.
Виходячи з наведеного, спірні правовідносини щодо стягнення страхових внесків не поширюються на вимоги ст.34 Закону України «Про виконавче провадження», тому дії державного виконавця та оскаржувана постанова відповідача про зупинення виконавчого провадження, прийнята з підстав внесення ДП “ДУЕК” до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, яке бере участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», є незаконною та підлягає скасуванню.
При встановленні наведених фактів судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права, які призвели до необґрунтованого прийняття рішення, а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.
Колегія суддів прийшла до висновку, що обставини справи встановлені повно і правильно, але суд попередньої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення, яке необхідно скасувати та ухвалити нове судове рішення про часткове задоволення позову Управління пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька.
При цьому позовні вимоги щодо зобов'язання відділу Державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку відновити виконавче провадження по виконанню в примусовому порядку виконавчого листа Донецького окружного адміністративного суду №2-а-656/09 від 27.04.2009 р. на суму 15969,18 грн. є зайвими, оскільки скасування постанови про зупинення виконавчого провадження має наслідком відновлення виконавчих дій, тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.
Така правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 29.01.2009 року в аналогічній за суттю справі № К-17254/07 за позовом Управління пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області до Державної виконавчої служби в м. Димитрові про визнання дій неправомірними та скасування постанов.
В повному обсязі постанова виготовлена 26.10.2009 року.
Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 202 ч.2 п.4, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька - задовольнити частково.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13.07.2009 року в справі №2а-10878/09 - скасувати.
Позов Управління пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька до відділення ДВС Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку «про визнання дій незаконними та скасування постанови про зупинення виконавчого провадження» - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії державного виконавця відділу Державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку щодо зупинення виконавчого провадження по виконанню в примусовому порядку виконавчого листа Донецького окружного адміністративного суду №2-а-656/09 від 27.04.2009 р. на суму 15969,18 грн.
Скасувати постанову державного виконавця відділу Державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку від 28.05.2009 р. про зупинення виконавчого провадження по виконанню в примусовому порядку виконавчого листа Донецького окружного адміністративного суду №2-а-656/09 від 27.04.2009 р. на суму 15969,18 грн.
В решті позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення її в повному обсязі.
Головуючий: І.В.Сіваченко
Судді С.П.Дяченко
О.А.Нікулін