Постанова від 08.02.2017 по справі 414/1864/16-а

Головуючий у 1 інстанції - Харченко Г.А.

Суддя-доповідач - Міронова Г. М.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2017 року справа №414/1864/16-а

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., секретаря судового засідання Челахової О.О., за участю позивача особисто, розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Кремінського районного суду Луганської області від 19 грудня 2016 року у справі № 414/1864/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 12.10.2016 року звернувся до суду з адміністративним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що в квітні 2016 року він звернувся до відповідача для оформлення пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки має право на отримання зазначеної пенсії згідно з чинним законодавством України. Наприкінці квітня 2016 року він отримав рішення № 12 від 14.04.2016 року, відповідно до якого згідно наданих ним документів загальний стаж роботи складає 11 років 1 місяць 3 дні, що не дає йому права на призначення пенсії на пільгових умовах. Вважає таке рішення пенсійного органу неправомірним та таким, що порушує його право на отримання пенсії.

Просив суд: визнати неправомірним та скасувати рішення № 12 від 14.04.2016 року за № 2103/02-10 Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області щодо відмови про призначення йому пенсії на пільгових умовах; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області зарахувати йому у пільговий стаж за списком № 1 період роботи з 01.07.1983 року по 18.04.1991 року на шахті Максимівська (загалом 7 років 9 місяців 18 днів), зарахувати у його загальний стаж періоди зайняття підприємницької діяльності з 05.07.1993 року по 01.01.2000 року (загалом 6 років 5 місяців 26 днів) та з 16.05.2005 років по 20.06.2007 року (загалом 2 роки 1 місяць 4 дні), зарахувати у його загальний стаж період навчання в міському професійному училищі ВТУ № 61 міста Стаханова з 01.09.1978 року по 16.04.1980 року (загалом 1 рік 7 місяців 16 днів) та розглянути його заяву про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Постановою Кремінського районного суду Луганської області від 19 грудня 2016 року у справі № 414/1864/16-а у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовлено за необґрунтованістю.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що постанова суду першої інстанції прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, невідповідністю висновків суду обставинам справи, порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Апелянт вважає, що ним було надано всі необхідні документи для призначення йому пільгової пенсії, а тому суд неправомірно відмовив у задоволенні позовних вимог.

Позивач в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, та просив скасувати рішення суду першої інстанції. Пояснив, що йому відмовили у прийнятті додаткових документів, ніяких роз'яснень щодо наявності комісії по підтвердженню стажу не надали.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином. На адресу суду надіслав письмові заперечення.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, наданих заперечень, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції скасувати, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 30.03.2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 13 а Закону України «Про пенсійне забезпечення». До вказаної заяви позивачем надано довідку про заробіток, документи про стаж, повідомлення УСЗН, військовий квиток, атестат (а.с. 83, 84).

Рішенням № 12 від 14.04.2016 року Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області відмовлено в призначенні пенсії ОСОБА_2 через відсутність необхідного загального та пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. В обґрунтування зазначеного рішення пенсійний орган послався на те, що позивачем було надано для призначення пенсії довідки про пільговий характер роботи, видані ДП «Луганськвугілля», так як згідно заяви ОСОБА_2 трудова книжка втрачена в результаті проведення на території Луганської області антитерористичної операції. ДП «Луганськвугілля» на підставі наказу від 03.08.2006 року № 422 Міністерства вугільної промисловості є зберігачем архівних документів шахти «Максимівська», а не правонаступником прав та обов'язків підприємства. У даному випадку зарахувати період пільгової роботи за Списком № 1 неможливо. Підтвердження періодів роботи, що зараховуються, до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється Комісією Головного управління з питань підтвердження стажу роботи лише у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника. Документи про ліквідацію шахти без визначення правонаступника (наказ про ліквідацію шахти, довідка з Єдиного державного реєстру з відомостями про припинення юридичної особи) не надані. Відповідно до листа ГУ ПФУ в Луганській області від 06.02.2015 року № 620/02-10 в м. Стаханові, де територіально знаходиться архів, органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Згідно наданих документів загальний стаж роботи ОСОБА_2 складає 11 років 1 місяць 3 дні. До загального стажу роботи ОСОБА_2 не зараховано період з 05.07.1993 року по 01.01.2000 року, оскільки відповідно до листа ГУ ПФУ в Луганській області від 04.02.2015 року № 553/03-1, неможливо підтвердити факт реєстрації ОСОБА_2 як фізичної особи-підприємця, оскільки підвідомче управління розташоване на території не підконтрольній українській владі. Крім того, зазначено, що управління не має можливості зарахувати до загального стажу роботи період навчання, згідно атестату № 8993, так як є виправлення в даті строку закінчення навчання (а.с. 9).

Колегія суддів вважає хибним висновок суду першої інстанції про відмову у задоволені позовних вимог огляду на наступне.

Спірними питанням у даній справі є правомірність відмови відповідача у призначені пенсії ОСОБА_2

Згідно з абзацом 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058, в редакції що діяла на момент виникнення спірних відносин), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Відповідно до підпункту 3 пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 особам, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці та мали або матимуть право на пенсію відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії призначаються за нормами цього Закону, виходячи з вимог віку та стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788 (далі - Закон № 1788) особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з

вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції, що діяла на момент звернення позивача за призначенням пенсії) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Відмовляючи у призначенні пенсії ОСОБА_2, пенсійний орган виходив з того, що у позивача відсутній необхідний загальний та пільговий стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Статтею 44 Закону № 1058 визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Пунктом 3.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1) визначено, що орган, що призначає пенсію, надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.

Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви (пункт 1.7).

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви (пункт 1.7).

Відповідно до пункту 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Додатком 2 Порядку № 22-1 затверджено форму заяви, з якою необхідно звертатися за призначенням (перерахунком) пенсії.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Частиною 5 статті 45 Закону № 1058 визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

В спірному рішенні пенсійного органу від 14.04.2016 року № 12 зазначено, що при вирішенні питання про призначення позивачу пенсії на пільгових умовах управлінням було використано військовий квиток НУ № 7303815, пільгові довідки від 01.07.2015 року № 121, атестат № 8993.

Колегія суддів зазначає, що при дослідженні спірного рішення пенсійного органу встановлено, що відповідач в своєму рішенні посилався, як на доказ на документи, які не були визначені в установчій частині рішення. Також, вказане рішення взагалі не містить в собі відомостей щодо періодів, які були і які не були враховані пенсійним органом при вирішення питання щодо призначення пенсії та законодавчі підстави їх неврахування.

Крім того, під час судового розгляду позивач повідомив суд про те, що ним до пенсійного органу подавалися і інші документи на підтвердження його права на призначення пенсії на пільгових умовах, але такі документи були повернені пенсійним органом без надання їм належної оцінки.

Як було зазначено вище, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію, а також надавати допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу I цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії.

Наведені обставини свідчать про недбале ставлення пенсійного органу до вирішення такого важливого питання як пенсійне забезпечення особи, яке гарантується ст. 46 Конституції України і визначено законодавцем як джерело існування громадянина держави.

За таких умов колегія суддів вважає рішення пенсійного органу таким, що не відповідає діючому законодавству України, а тому підлягає скасуванню. В рішенні повинно бути чітко визначено який період зараховується до загального і спеціального стажу, який не зараховується; яких документів бракує для вирішення питання і чому вони не були витребувані, які законодавчі підстави обґрунтовують рішення пенсійного органу.

Спірне рішення неможливо проаналізувати на відповідність вимогам законодавця.

Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (ч. 2 ст. 5 КАС України).

Тобто, до вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи застосовується той закон, під час чинності якого вони здійснюються.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Колегія суддів з метою повного захисту прав та інтересів позивача вважає вийти за межі позовних вимог.

Виходячи з дискреційних повноважень Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області, колегія суддів вважає необхідним зобов'язати відповідача розглянути заяву ОСОБА_2 щодо призначення йому пенсії на пільгових умовах у відповідності до необхідного за законодавством пакету документів з урахуванням вимог діючого законодавства України.

Зазначений спосіб судового захисту узгоджується з повноваженнями суду при вирішенні справи відповідно до абзаців 10, 11 частини 2 статті 162 КАС України та дискреційними функціями відповідача.

Суд першої інстанції зовсім не приділив уваги наведеним вище обставинам та підставам, зазначеним відповідачем у рішенні про відмову у перерахунку пенсії. А предметом спору у даній справі було саме рішення пенсійного органу і суд повинен був піддати це рішення аналізу на відповідність його діючому законодавству України.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення допустив часткове порушення норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим постанова підлягає скасуванню із прийняттям нового рішення.

Керуючись ч. 2 ст. 11, ст.ст. 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Постанову Кремінського районного суду Луганської області від 19грудня 2016 року у справі № 414/1864/16-а - скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позовні вимоги ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області № 12 від 14.04.2016 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області розглянути заяву ОСОБА_2 щодо призначення йому пенсії на пільгових умовах у відповідності до необхідного за законодавством пакету документів з урахуванням вимог діючого законодавства України.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до ч. 3 статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Повний текст виготовлено 13 лютого 2017 року.

Головуючий суддя Г.М. Міронова

Судді Т.Г. Арабей

І.В.Геращенко