Справа №-2-а-746/09р.
15 жовтня 2009 року Печерський районний суд м. Києва
в складі : головуючого -судді Цокол Л.І.
при секретарі Бєлоус В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії щодо донарахування призначеної пенсії ,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду і просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Печерському районі м. Києва щодо відмови у перерахунку пенсії неправомірними, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Печерському районі м. Києва здійснити перерахунок призначеної позивачу державної пенсії та виплату пенсії за період з 22 травня 2008 року по даний час в розмірі 14 880гр. та забезпечити виплату призначеної позивачу пенсії без обмежень довічно. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу безпідставно було обмежено виплату призначеної йому державної пенсії розміром 10 000гр., замість нарахованої 14 880гр.
Представник відповідача Ріпа С.І. під час судового розгляду справи визнав частково вимоги позивача, а саме погодився з тим, що позивачу необхідно перерахувати розмір пенсії та здійснювати її виплату в розмірі 14 880гр. починаючи з вересня 2009 року, тобто після ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності положення постанови КМ України №530 від 28.05.2008року, яким було передбачено максимальний розмір пенсії.
Суд вислухавши пояснення позивача ОСОБА_1, його представника ОСОБА_3, представника відповідача Ріпа С.І., дослідивши письмові докази по справі, прийшов до наступного висновку.
Під час судового розгляду встановлено, що позивач ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управління ПФУ в Печерському районі м. Києві. Розрахунок пенсії станом на 01.09.2008р. у позивача склав як основний розмір пенсії від середнього заробітку 14 880гр., а з обмеженням 9 646,70гр.
В даному випадку відповідач обмежуючи розмір пенсії позивачу сумою 10 000грн. керувався положенням частини 9 ст. 61 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», згідно якої максимальний розмір пенсії ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не можуть перевищувати 10 000гривень на місяць. Дані положення були внесені до Закону Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та несення змін до деяких законодавчих актів України», зокрема п. 39 розділу 11 вказаного Закону.
Відповідно до положень частини 4 ст. 60 Закону України «Про державну службу», пенсія державному службовцю виплачується незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу не пенсію. Максимальний розмір пенсії ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцяти мінімальних розмірів пенсій за віком, встановлених абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
У справі "Кечко проти України" Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Суд вважає необхідним зазначити, що посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги, оскільки реалізація особою права, яке пов'язане з отриманням бюджетних коштів і базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлено у залежність від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі й на отримання надбавки до пенсії, яка прямо передбачена законом.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року у справі № 1-28/2008 № 10-рп/2008 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), пункт 39 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", яким зокрема внесено зміни до ст. 61 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» щодо обмеження розмірі пенсії, а також положення частини 4 ст. 60 Закону України «Про державну службу».
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Як зазначено у Рішенні Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання) зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.
Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Частиною 3 ст. 46 Конституції України встановлено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Іншими словами, пенсії та інші види соціальних виплат що є єдиним джерелом існування не можуть бути нижче від прожиткового мінімуму, який встановлюється законом.
21 травня 2008 року набрав чинності Закон України «Про Кабінет Міністрів України», відповідно до ст. 60 якого , пенсійне забезпечення колишніх членів КМ України здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу».
Посилання представника відповідача на здійснення перерахунку з вересня поточного року суд до уваги не бере враховуючи наступне. Як вже було зазначено , конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Про дотримання вказаних положень неодноразово наголошував у своїх рішеннях Конституційний Суд України .
Суд в даному випадку керується положеннями частини четвертої ст. 9 КАС України, відповідно до якої у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України , закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт , який має вищу юридичну силу.
В даному випадку суд вбачає невідповідність постанови КМ України №530 від 28.05.2008р. Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та Конституції України.
За таких обставин, відповідач повинен здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії з 22 травня 2008 року та забезпечити її виплату без обмежень довічно.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 19, 22, 46 Конституції України, Закону України «Про Кабінет Міністрів України», Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року у справі № 1-28/2008 № 10-рп/2008, ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 100, 158-163 КАС України, суд -
Позов задовольнити .
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 державної пенсії та виплату пенсії за період з 22 травня 2008 року в розмірі 14 880 гривень та забезпечити виплату призначеної пенсії без обмежень довічно.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти діб з дня складання постанови в повному обсязі та подальшої подачі апеляційної скарги протягом двадцяти діб.
Головуючий-суддя