Справа № 2-а-561/2009
31 серпня 2009 року Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі: головуючої - судді: Майбороди С.М.
при секретарі: Головач О.М.,
з участю
представників відповідача ОСОБА_1, ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання провести перерахунок та виплату пенсії учасника ліквідації на ЧАЕС,-
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області (далі - УПФУ в Чернігівському районі) про визнання дій неправомірними та зобов'язання проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2008 року як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Свої вимоги мотивує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інвалідом ІІ групи та згідно зі статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому призначено пенсію та відповідно до статей 49, 50 вказаного Закону йому також призначена щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю. Однак виплати проводяться в розмірах менших ніж встановлено Законом.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, подавши заперечення проти позову, в яких зазначили, що діяли в рамках наданих ним повноважень, в період з 01.01.2008 року по 30.06.2008 року позивач отримував пенсію у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а тому дані вимоги позивача є безпідставними. З 01.07.2008 року його на підставі заяви переведено на пенсію по інвалідності як інваліда 2 групи та учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1989 році. Зазначали , що пенсія призначалась та виплачувалась відповідно по постанов Кабінету Міністрів України № 530 та № 654 та наполягали на пропущення позивачем строків позовної давності звернення до суду.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
ОСОБА_3 являється інвалідом ІІ групи та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, що підтверджується посвідченням серії А № 100192 від 30.01.2002 року, довідкою МСЕК серії МСЕ-ЧНВ № 166506 та не заперечується відповідачем.
Як вбачається з заперечень УПФУ в Чернігівському районі позивач перебуває на обліку в управлінні та з 01.01.2008 року по 30.06.2008 року отримував пенсію по інвалідності, з 01.07.2008 року ОСОБА_3 переведено на пенсію по 2 групі інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закону) в редакції, що діяла до 01.01.2008 року пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ст. 50 Закону в редакції, що діяла до 01.01.2008 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1 виплачується у розмірах: інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно ст. 54 Закону в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів II групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно статті 50 Закону із змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року о собам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам II групи у розмірі - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 54 Закону встановлено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження по II групі інвалідності - 150 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Зміни, внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р., визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008.
Згідно частини 2 статті 152 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: 1) тим, що належать до категорії 1, інвалідам II групи - 20 відсотків.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» установлено, що починаючи з 1 липня 2008 р. доплату окремим категоріям осіб з тим, щоб їх пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством) досягали таких розмірів: в інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи": в учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 - 1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження: інвалідів II групи - 820 грн.
За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при призначенні розміру пенсії позивачеві та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю застосуванню підлягають статті 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не постанов Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» та № 530 від 28.05.2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» є неправомірними, оскільки Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Таким чином, нарахування та виплати позивачу пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю після 22.05.2008 року повинно зійснюватись не на підставі постанов Кабінету Мінісрів України № 654 від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» та № 530 від 28.05.2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», а згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки він має вищу юридчну силу ніж постанови Кабінету Міністрів України.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Суд не бере до уваги положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої вбачається, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 ч. 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії в розмірі, що не може бути меншим ніж 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам II групи у меншому розмірі ніж це втсановлено ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У задоволенні вимог позивача про визнання дій управління Пенсійногофонду України в Чернігівському районі Чернігівської області та зобов»язання зробити виплати необхідно відмовити, оскільки відповідач є органом виконавчої влади, а згідно ст. 117 Конституції України потанови Кабінету Міністрів України є обов'язковими для виконання, крім того управління Пенсійного фонду фінансується за рахунок коштів державного бюджету і нараховує та виплачує пенсії в межах бюджетних асигнувань для їх виплат, нецільове використання коштів законодавством заборонено.
Суд вважає, що ненарахована позивачу пенсія та додаткова пенсія у відповідності до вимог ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не залежить від розміру доходів одержувача чи наявності фінансування з бюджету, а має безумовний характер, тому підлягають задоволенню вимоги позивача щодо зобов»язання провести перерахунок недоплаченої пенсії з 03 серпня 2008 року по 31 грудня 2008 року, враховуючи те, що строк позовної давності в один рік відраховується від дня звернення до суду і на його застосуванні наполягає відповідач, а позивач не просить поновити цей строк, посилаючись на поважні причини пропуску. Позовні вимоги щодо перерахування та виплати пенсії за період з 01.01.2008 року по 30.06.2008 року задоволенню не підлягають, оскільки нарахування та виплата пенсії позивачу проводилась за іншою правовою підставою.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області необхідно задовольнити частково, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області провести ОСОБА_3 перерахунок пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам II групи з 03.08.2008 року по 31.12.2008 року у розмірі встановленому ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, що діяла до 01.01.2008 року з урахуванням виплачених сум за вказаний період. В задоволенні решти позовних вимог необхідно відмовити за необґрунтованістю.
Керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 72, 86, 99, 100, 158-164 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання провести перерахунок та виплату пенсії учасника ліквідації на ЧАЕС задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області провести ОСОБА_3 перерахунок пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам II групи з 03.08.2008 року по 31.12.2008 року у розмірі встановленому ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, що діяла до 01.01.2008 року з урахуванням виплачених сум за вказаний період.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Чернігівський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Чернігівський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.М.Майборода
Справа № 2а-561/2009
( вступна та резолютивна частини)
31 серпня 2009 року Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі: головуючої - судді: Майбороди С.М.
при секретарі: Головач О.М.,
з участю
представників відповідача ОСОБА_1, ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання провести перерахунок та виплату пенсії учасника ліквідації на ЧАЕС,-
Зважаючи на складність у викладенні повного рішення суду, пов'язаного з потребою у обґрунтуванні доводів сторін, на що може бути витрачений значний час, суд вважає за необхідне проголосити його вступну та резолютивну частини. У відповідності до вимог ст.. 160 КАС України складання постанови у повному обсязі відкладається до 04 вересня 2009 року.
Керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 72, 86, 99, 100, 158-164 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання провести перерахунок та виплату пенсії учасника ліквідації на ЧАЕС задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області провести ОСОБА_3 перерахунок пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам II групи з 03.08.2008 року по 31.12.2008 року у розмірі встановленому ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, що діяла до 01.01.2008 року з урахуванням виплачених сум за вказаний період.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Чернігівський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Чернігівський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.М.Майборода