08 лютого 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/1581/16
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Ясиновського І.Г.,
за участю: секретаря судового засідання - Лисака С.В.,
представника відповідача - Проскурні Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності, -
19 вересня 2016 року ОСОБА_1 (надалі також - позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності посадових осіб управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, що виразились у порушенні Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 в частині подання на розгляд комісії, утвореної Міністерством внутрішніх справ України, документів згідно цього Порядку, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 .
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те, що у період з 17.12.2014 по 21.01.2015 року він приймав участь в антитерористичній операції, що є підставою для надання йому статусу учасника бойових дій відповідно до положень Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (надалі - Порядок № 413). Всупереч приписам пункту 6 Порядку № 413 відповідач несвоєчасно подав на розгляд комісії документи, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій у визначений Порядком № 413 строк. Таким чином, вважає бездіяльність посадових осіб УМВС у Полтавській області, що виразились у порушенні приписів Порядку № 413 у частині неподання на розгляд комісії документів, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій у строк визначений Порядком, протиправною.
Позивач у судове засідання не з'явився, надіслав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебував на службі в органах внутрішніх справ України з 23.09.2002 року до 06.11.2015 року.
Наказом т.в.о.начальника УМВС у Полтавській області від 16.12.2014 року № 592 о/с дск для виконання завдань, визначених Законом України "Про боротьбу з тероризмом", несення служби по охороні громадського порядку в районах проведення АТО та на виконання вимог наказу МВС України від 09.07.2014 №1253 о/с дск, старшого прапорщика міліції ОСОБА_1 , помічника оперативного чергового чергової частини штабу Ленінського районного відділу Полтавського міського управління (М-180435) відряджено з 17 грудня 2014 року по 17 січня 2015 року до м. Краматорськ, Донецької області /а.с. 69/.
Наказом т.в.о.начальника УМВС у Полтавській області від 16.01.2015 року № 17 о/с дск продовжено до 20 січня поточного року перебування у відрядженні, зокрема, ОСОБА_1 /а.с. 70/.
Згідно довідки від 06.11.2015 року № 5793/Бх ОСОБА_1 дійсно в період з 17.12.2014 по 21.01.2015 року брав участь у антитерористичній операції забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції /а.с. 62/.
Супровідним листом від 06.11.2015 № 1/12-46/дск документи, які відповідно до Порядку № 413 є підставою для надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 направлено начальнику Департаменту кадрового забезпечення МВС України /а.с. 23/.
Позивач вважає протиправною бездіяльність посадових осіб УМВС у Полтавській області, що виразились у порушенні приписів Порядку № 413 у частині неподання на розгляд комісії документів, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій у строк визначений Порядком, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди зобов'язані перевірити оскаржені рішення, дії на предмет того, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо; добросовісно; розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів осіб і цілями, на яке спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.
Отже, під час розгляду спорів щодо оскарження рішень (дій) суб'єктів владних повноважень, суд зобов'язаний незалежно від підстав, наведених у позові, перевіряти оскаржувані рішення (дії) на їх відповідність усім зазначеним вимогам.
Відповідно до пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції.
Процедура надання статусу учасника бойових дій особам даної категорії визначена Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і приймали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413.
Так, пунктом 6 Порядку передбачено, що для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками установ, закладів подаються на розгляд комісії у місячний строк після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу чи призначення їх на відповідні посади.
Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та у місячний строк з дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання.
З аналізу наведених приписів Порядку слідує, що документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій, на розгляд комісії подаються у місячний строк після завершення такими особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
Як вбачається з матеріалів справи, наказом УМВС у Полтавській області від 16.12.2014 року № 592 о/с дск для виконання завдань, визначених Законом України "Про боротьбу з тероризмом", несення служби по охороні громадського порядку в районах проведення АТО та на виконання вимог наказу МВС України від 09.07.2014 №1253 о/с дск, старшого прапорщика міліції ОСОБА_1 , помічника оперативного чергового чергової частини штабу Ленінського районного відділу Полтавського міського управління (М-180435) відряджено з 17 грудня 2014 року по 17 січня 2015 року до м. Краматорськ, Донецької області /а.с. 69/.
Наказом т.в.о.начальника УМВС у Полтавській області від 16.01.2015 року № 17 о/с дск продовжено до 20 січня поточного року перебування у відрядженні, зокрема, ОСОБА_1 /а.с. 70/.
Довідкою від 06.11.2015 року № 5793/Бх підтверджено, що ОСОБА_1 дійсно в період з 17.12.2014 по 21.01.2015 року брав участь у антитерористичній операції забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції /а.с. 62/.
Документи, які відповідно до Порядку № 413 є підставою для надання статусу учасника бойових дій стосовно ОСОБА_1 було направлено на розгляд комісії МВС України лише 06.11.2015 року, що підтверджується супровідним листом від 06.11.2015 № 1/12-46/дск /а.с. 23/, тобто з пропуском місячного строку передбаченого Порядком № 413.
Таким чином, відповідачем з порушенням строків, визначених у Порядку № 413 подано на розгляд комісії документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання позивачу статусу учасника бойових дій.
Оскільки законодавством передбачено певні строки подання документів на розгляд комісії, які управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області порушені, суд прийшов до висновку про порушення права позивача на своєчасне отримання статусу учасника бойових дій.
Посилання представника відповідача на утворення лише у квітні 2015 року відомчої комісії МВС України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій працівників органів внутрішніх справ України та суттєве накопичення матеріалів, які необхідно було опрацювати, направити на розгляд вищевказаної комісії МВС України, а тому відповідачем надсилалися матеріали на співробітників ОВС у хронологічній послідовності, обумовленої періодом їх перебування у зоні АТО, є безпідставними, оскільки відповідачем не надано і у матеріалах справи відсутні належні та допустимі у розумінні ст. 70 КАС України на підтвердження вчинення дій на своєчасне, у місячний термін після повернення з відрядження ОСОБА_1 , надіслання на розгляд комісії матеріалів, необхідних для надання йому статусу учасника бойових дій.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи те, що управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання позивачу статусу учасника бойових дій подано на розгляд комісії з порушенням строків, визначених у Порядку № 413, то суд прийшов до висновку, що управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області допущено протиправну бездіяльність щодо вчасного подання необхідних документів для надання позивачу статусу учасника бойових дій, а тому позовні вимоги щодо визнання такої бездіяльності протиправною є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо не направлення у місячний строк на розгляд комісії, утвореної Міністерством внутрішніх справ України, документів для надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 , що передбачені Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд.
Повний текст постанови складено 10 лютого 2017 року.
Суддя І.Г. Ясиновський