Справа № 766/2294/17
н/п 2-о/766/248/17
09 лютого 2017 року
Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого - судді Ігнатенко О.Й.,
при секретарі - Матієнко А. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні цивільну справу за заявою ОСОБА_1, зацікавлені особи - ОСОБА_2, Міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану, про встановлення факту народження, -
Заявниця звернулася до суду з вказаною заявою посилаючись на те, що з 2010 року заявниця перебуває в громадянському шлюбі з ОСОБА_2 Від цих стосунків у них народилася дитина - ОСОБА_3, внаслідок чого відділом запису актів цивільного стану Гагарінського району м. Севастополя Управління запису актів цивільного стану м. Севастополя видано свідоцтво про народження, яке не недійсним, оскільки територія АР Крим є тимчасово окупованою. У зв'язку з цим, заявниця просила встановити факт народження дитини жіночої статі, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у м. Севастополі АР Крим, батьками якої є ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянка України, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянин України.
Заявниця в судове засідання не з'явилася, про час та місце слухання справи належним чином повідомлена, в порядку ст. ст. 74,76 ЦПК України, подала на адресу суду заяву про розгляд справи за її відсутності.
Представник Міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання сплави належним повідомлений, подав на адресу суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи належним чином повідомлений, в порядку ст. ст. 74,76 ЦПК України, подав на адресу суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню, оскільки відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 234 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 7 ч.1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ОСОБА_4 Крим - тимчасово окупована територія є невідємною частиною України з 20 лютого 2014 року та на територію якої, відповідно до ст. 4 вказаного Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 вказаного Закону, Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
З свідоцтва про встановлення батьківства вбачається, що 16.03.2016 року ОСОБА_2 було признано батьком ОСОБА_1, з присвоєнням дитині прізвища ОСОБА_3
16.03.2015 року відділом запису актів цивільного стану Гагарінського району м. Севастополя Управління запису актів цивільного стану м. Севастополя видано свідоцтво про народження ОСОБА_3, яка народилася 09.03.2016 року у м. Сімферополі у батьків - ОСОБА_2 та ОСОБА_1
Згідно ч.3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Таким чином, свідоцтво про народження ОСОБА_3, яка народилася 09.03.2016 року у м. Сімферополі у батьків - ОСОБА_2 та ОСОБА_1, що видане 16.03.2016 року відділом запису актів цивільного стану Гагарінського району м. Севастополя Управління запису актів цивільного стану м. Севастополя є недійсним та не створює правових наслідків.
Відповідно до п.1 Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Згідно п.2 розділу ІІІ вищевказаних Правил, підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є, зокрема, медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. Ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
Таким чином, законодавством визначено процедуру державної реєстрації народження дитини у даному випадку шляхом звернення до суду. Заявницею доведено, що встановлення юридичного факту необхідне для реалізації нею батьківських прав відносно народженої дитини, а відтак підстав для відмови в задоволенні заяви суд не вбачає.
При цьому, суд враховує принцип 3 Декларації прав дитини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, згідно якого дитині повинно належати з її народження право на ім'я та громадянство та статтю 7 Конвенції про права дитини, прийнятої Генеральної Асамблеєю ООН 20 листопада 1989 року, відповідно до якої дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 60, 209, 212, 215, 234, 256, 257-1, 259 ЦПК України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Правилами державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, суд -
ОСОБА_5 Ігорівни, зацікавлені особи - ОСОБА_2, Міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану, про встановлення факту народження - задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_3, яка народилася 09.03.2016 року на тимчасово окупованій території АР Крим, а саме: у м. Сімферополі АР Крим, у батьків: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, громадянка України, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянин України.
Підставою для внесення до актового запису про народження відомостей про батька дитини є актовий запис про встановлення батьківства зроблений 16.03.2016 року відділом запису актів цивільного стану Гагарінського району м. Севастополя Управління запису актів цивільного стану м. Севастополя.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Херсонської області через Херсонський міський суд Херсонської області.
Суддя: О.Й. Ігнатенко