09 лютого 2017 року Справа № 876/9142/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Макарика В.Я.
суддів - Большакової О.О., Глушка І.В.
за участю секретаря судового засідання - Гнідець Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Івано-Франківської міської ради на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 01 листопада 2016 року у адміністративній справі №344/10412/16-а за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним рішення №219-6 від 08.07.2016 року, зобов'язання розглянути на черговій сесії питання затвердження проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,0639 га з влаштування спортивного майданчика на будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1,-
17 серпня 2016 року позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача - Івано-Франківської міської ради в якому просив визнати протиправним рішення №219-6 від 08.07.2016 року шостої сесії, сьомого демократичного скликання Івано-Франківської міської ради щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється з влаштування спортивного майданчика (мініфутболу, волейболу, баскетболу) на будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,0639 га за адресою АДРЕСА_1, яка належить приватному підприємцю ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_2, код платника податків НОМЕР_1). Зобов'язати Івано-Франківську міську раду розглянути на черговій сесії питання затвердження проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,0639 га з влаштування спортивного майданчика на будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою АДРЕСА_1, яка належить приватному підприємцю ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_2, код платника податків НОМЕР_1).
Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 01 листопада 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним рішення №219-6 від 08.07.2016 року, зобов'язання розглянути на черговій сесії питання затвердження проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,0639 га з влаштування спортивного майданчика на будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1, стягнення судових витрат - задоволено частково.
Визнано неправомірним п.50 рішення №219-6 від 08.07.2016 року шостої сесії, сьомого демократичного скликання Івано-Франківської міської ради "Про розгляд звернень громадян щодо оформлення права власності на земельні ділянки" щодо відмови підприємцю ОСОБА_1 в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється з влаштування спортивного майданчика (міні футбол, волейбол, баскетбол) на будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею, 0,0639 га на АДРЕСА_1.
Зобов'язано Івано-Франківську міську раду, код ЄДРПОУ 33644700, м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 21, винести на розгляд чергової сесії питання затвердження проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,0639 га з влаштування спортивного майданчика на будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1, яка належить приватному підприємцю ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жителю АДРЕСА_2.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жителя АДРЕСА_2 - 551,20 грн. витрат по оплаті судового збору.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності згідно із ч.4 ст. 196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 0,0639 га, що розташована по АДРЕСА_1. Цільове призначення земельної ділянки для влаштування спортивного майданчика(мініфутболу, волейбол, баскетбол), що підтверджується копією державного акту на право власності на земельну ділянку Серія НОМЕР_3 від 29.05.2007 року.
05.08.2014 року позивач звернувся із заявою до ТзОВ "Науково-виробниче підприємство "ГІС" для виготовлення Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що розташована за адресою в АДРЕСА_1, цільове призначення якої змінюється з влаштування спортивного майданчика (мініфутболу, волейбол, баскетбол) на будівництво і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (а.с.12). Та в подальшому отримав даний Проек (а.с.8-11, 13).
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Згідно ч. 1 ст. 20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Частиною 3 цього кодексу передбачено, що зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок. Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності провадиться щодо земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, - сільською, селищною, міською радою. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування на його розроблення.
Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч.1 ст. 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до висновку відділу Держземагенства у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області від 23.10.2014 року №500/03-07/ІФ клопотання та представлену документацію із землеустрою відділ Держземагенства у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області погоджує ПП ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільового призначення якої змінюється з влаштування спортивного майданчика (мініфутболу, волейбол, баскетбол) на будівництво і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,0639 га, яка знаходиться за адресою в АДРЕСА_1.
Перелік обмежень прав на земельну ділянку і наявні земельні сервітути щодо земельної ділянки, яка знаходиться за адресою в АДРЕСА_1, що надається ПП ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) - відсутні.
Відповідно до ч. 2 ст. 186-1 ЗК України, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
12.08.2014 року службою містобудівного кадастру міста Івано-Франківська позивачу було погоджено довідку з містобудівного кадастру.
Висновком департаменту містобудування та архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 12.09.2014 року погоджено документацію із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється площею 0,0639 га ПП ОСОБА_1, яка знаходиться за адресою в АДРЕСА_1, із земель для влаштування спортивного майданчика (мініфутболу, волейбол, баскетбол) на будівництво і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, погодженого в порядку, встановленому статтею 186-1 ЗК України, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення.
Відмова Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у зміні цільового призначення земельної ділянки або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Як вбачається з п.50 витягу з рішення Івано-Франківської міської ради шоста сесія сьомого демократичного скликання від 08.07.2016 року №219-6 про розгляд звернень громадян щодо оформлення права власності на земельні ділянки, вирішено: Відмовити підприємцю ОСОБА_1 в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється з влаштування спортивного майданчика (мініфутболу, волейбол, баскетбол) на будівництво і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,0639 га на АДРЕСА_1.
Стаття 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження. Надане органу право діяти саме таким чином тобто наділені дискреційними повноваженнями при вирішенні питань, що віднесені до їх виключної компетенції.
Наявність дискреційних повноважень є неоднозначним правовим явищем, тому, використовуючи такі повноваження, орган місцевого самоврядування зобов'язаний передусім правильно оцінювати ситуацію, не допускаючи при цьому зловживання владою, дотримуватися мети, для досягнення якої йому було надане такі повноваження. Вчиняючи певну дію чи утримуючись від її вчинення, приймаючи конкретне рішення в межах своєї компетенції, цей орган чи уповноважена ним посадова особа повинні ставити в основу вибору загальні інтереси, спільне благо, виходити лише із необхідності забезпечення захисту майнових чи інших інтересів тієї територіальної громади, яку вони представляють.
З огляду на викладене, суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив частково позовні вимоги, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування оскарженої постанови, суд апеляційної інстанції не вбачає.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 195, 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу Івано-Франківської міської ради залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 01 листопада 2016 року у адміністративній справі №344/10412/16-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: В.Я. Макарик
Судді: О.О. Большакова
І.В. Глушко
Повний текст ухвали складений 09 лютого 2017 року.