Справа: № 759/6651/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Петренко Н.О.
Суддя-доповідач: Бужак Н.П.
07 лютого 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Бужак Н. П.
Суддів: Костюк Л.О., Троян Н.М.
За участю секретаря: Івченка М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні (без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу) апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Святошинського районного суду м. Києва від 24 листопада 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання рішення щодо відмови здійснити перерахунок у зв'язку з переходом з одного виду пенсії на інший по втраті годувальника на підставі виписок з акта огляду ЛТЕК №2587 серії АОО №234988 від 14.10.1965 року, довідки МСЕК №1155 серії КВ-1 №003309 від 13.11.2009 року та поданої заяви від 02.12.2015 року, затвердженого зразка пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - протиправним; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачці пенсії по втраті годувальника з урахуванням фактично проведених виплат відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 02.12.2015 року.
Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 24 листопада 2016 року позовні вимоги залишено без задоволення.
Не погоджуючись із зазначененим рішенням суду, позивачка ОСОБА_2 апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на пенсійному обліку в Правобережному об'єднаному Управління пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком при повному стажі.
02.12.2015 року позивачка подала заяву про переведення її з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.
Листом від 18.12.2015 року №2724/6-п Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивачку, що в матеріалах пенсійної справи є дані про настання інвалідності 3 групи, причина: інвалідність з дитинства, згідно виписки із актів огляду МСЕК, серія АОО №234988 з 14.101965 року довічно, серія КВ-1 №003309 з 13.11.2009 року довічно, тобто після досягнення позивачкою 18 років. Згідно наданих позивачкою докісментів не надано тих документів, на підставі яких вона визнана інвалідом дитинства до досягнення 18 років або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення 18 років )висновок про час настання інвалідності). Отже, підстав для переведення позивачки з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника немає.
Київський міський центр медико-соціальної експертизи листом повідомив, що в 1965 році довідка до акту огляду МСЕК ф. 157-2/0 не існувала.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Частиною 3.статті 45 Закону визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Порядок подання та перелік документів, визначених Законом № 1058-ІV передбачений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з.твердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 .
Пунктом 3 Порядку передбачено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання (реєстрації), а при необхідності - його законним представником (батьки або опікун (піклувальник)) за місцем проживання (реєстрації) представника.
Згідно з абзацом п'ятим пункту 5 цього Порядку днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Також Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначається перелік документів, що необхідні для переведення з одного виду пенсії на інший.
Відповідно до п.4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
За змістом п. 4.2 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію:1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Згідно п.2.18 Порядку визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров'я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (висновок про час настання інвалідності).
Як вбачається із матеріалів справи, позивачка для переведення її з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника надала довідку серії АОО №234988 від 14.10.1965 року, якою її було визнано інвалідом ІІІ групи безстроково, причина інвалідності - захворювання дитинства.
Проте, відповідно до п. 2.18 вищезазначеного Порядку, якщо особа стала інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (висновок про час настання інвалідності).
Із письмових заперечень відповідача (а.с.114) вбачається, що 17.09.2013 року відповідачем було направлено запит за №1614/6-П до Солом'янської міжрайонної МСЕК щодо висновку про час настання інвалідності позичкою.
Відповідно до листа Солом'янської міжрайонної МСЕК від 28.10.2013 року повідомлено, що висновок про час настання інвалідності у віці до 18 років ОСОБА_2 не може бути наданий у зв'язку з відсутністю будь-яких медичних документів з дитинства.
Таким чином, пенсійний орган не мав правових підстав для прийняття рішення про переведення позивачки на пенсію по витраті годувальника. Отже, відповідач , відмовляючи позивачці у переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, діяв у межах наданих йому повноважень та з урахуванням вимог чинного законодавства України
Згідно зі статтею 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Святошинського районного суду м. Києва від 24 листопада 2016 року є законною і обґрунтованою, ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування не має.
Викладені в апеляційній скарзі апелянтом доводи, висновків суду першої інстанції не спростовують.
Відповідно до ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції має право за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Святошинського районного суду м. Києва від 24 листопада 2016 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подано касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя: Бужак Н.П.
Судді: Костюк Л.О.
Троян Н.М.
Повний текст виготовлено: 08 лютого 2017 року.
Головуючий суддя Бужак Н.П.
Судді: Костюк Л.О.