02 лютого 2017 р.м. ХерсонСправа № 821/1876/16
13 год. 30 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кисильової О.Й.,
при секретарі: Дудар Е.І.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Червоний сиваш" до Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Червоний сиваш" (далі - позивач) звернулось до суду із адміністративним позовом до Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень про визначення суми грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб від 12.07.2016 року № НОМЕР_1, яким визначено суму грошового зобов'язання всього 18712,11 грн., в тому числі основного платежу 13774,17 грн., штрафних санкцій 3443,54 грн., пені 1494,4 грн.; та № НОМЕР_2, яким визначено суму грошового зобов'язання всього 4886,51 грн., у тому числі основного платежу 3909,21 грн., штрафних санкцій 977,30грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, суду пояснив, що спірні податкові повідомлення-рішення прийняті за результатами документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Червоний сиваш", якою встановлено заниження позивачем як податковим агентом податку з доходів фізичних осіб від надання в оренду земельних ділянок (паїв). Позивач не погоджується із таким висновком, стверджуючи, що правильно обрахував суму податку із доходів орендодавців, виходячи із суми орендної плати, вказаної у договорі оренди землі. Із вказаних підстав просить задовольнити позов повністю.
Представник відповідача заперечив проти позову, мотивуючи тим, що під час перевірки ТОВ "Червоний сиваш" податковим органом встановлено, що позивачем проведено утримання податку з доходів фізичних осіб від надання в оренду земельних ділянок (паїв) із суми орендної плати, обрахованої із вартості земельної ділянки без проведення індексації її вартості станом на 01.01.2015 року. Зазначене порушення послугувало підставою донарахування сум податку з доходів фізичних осіб. Просив суд повністю відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Генічеською ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ "Червоний Сиваш" щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2015 р. по 31.12.2015 р., дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 р. по 31.12.2015 р., за результатами якої складений акт перевірки від 30 червня 2016 року № 101/17- 2/32785727 (далі - акт перевірки).
Перевіркою встановлено порушення ТОВ "Червоний Сиваш" пп.168.1.1, п.168.1 ст.168, пп.170.1.1 п.170.1 ст.170 ПК України - донараховано податку з доходів фізичних осіб у сумі 13774,17 грн.; порушення пп.1.4, 1.6 п. 161 Підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень Податкового Кодексу України - донараховано військового збору у сумі 3909,21 грн.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначено статтею 168 ПК України.
Відповідно до пп. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 ПК України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є, зокрема, податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні (п.171.2 ст.171 ПК України).
Відповідно до п. 167.1. ст. 167 ПК України ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.6 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (далі у цьому пункті - мінімальна заробітна плата). Якщо база оподаткування, яка визначена з урахуванням норм пункту 164.6 статті 164 цього розділу щодо доходів, зазначених в абзаці першому цього пункту, в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, до суми такого перевищення застосовується ставка 20 відсотків (ст.167 Кодексу в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пп.170.1.1 п.170.1 ст.170 Податкового кодексу України податковим агентом платника податку - орендодавця щодо його доходу від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю є орендар. При цьому об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу, встановленого законодавством з питань оренди землі.
Відповідно до п.п. 129.1.3 п. 129 ст. 129 ПК України у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента, нараховується пеня. Сума пені за результатами перевірки склала 1494,4 грн.
Перевіркою встановлено, що позивачу були передані в оренду земельні ділянки від фізичних осіб. Відповідно до інформації відділу Держкомзему у Генічеському районі ТОВ "Червоний Сиваш" використовувало 111 земельних ділянок (паїв) на території Новодмитрівської сільської ради.
З 01.01.2012 року грошова оцінка земельної ділянки (паю) по Новодмитрівській сільській раді складала 110746,67 грн. (до нормативної грошової оцінки земельної ділянки 63067,78 грн. застосовано коефіцієнт 1,756 відповідно до п.п.1 п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.10.2011 року № 1185 "Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів").
ТОВ "Червоний Сиваш" згідно розрахунку за 2015 рік нарахувало у грудні 55317,96 грн. податку на доходи фізичних осіб за договорами оренди землі (рахунок 6411). За кожним договором оренди бралась до розрахунку нормативна грошова оцінка землі в розмірі 110746,67 грн.
Відповідно до п. 271.1.1 ст. 271 ПК України базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.
На виконання п. 289.3 ст. 289 ПК України Державне агентство земельних ресурсів України листом від 14.01.2015 року № 6-28-0.22-215/2-15 "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель" повідомило, зокрема, що за інформацією Державної служби статистики України, індекс споживчих цін за 2014 рік становив 124,9%. Враховуючи це, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, розрахований відповідно до пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України, станом на 1 січня 2015 року становить 1,249.
Тобто, станом на 1 січня 2015 нормативну грошову оцінку земель за 2014 рік необхідно індексувати на коефіцієнт індексації, що дорівнює 1,249 (лист Держземагенства України від 14.01.2015 року № 6-28-0.22-215/2-15).
Із 01.01.2015 року нормативна грошова оцінка орендованих позивачем земельних ділянок з урахуванням коефіцієнту індексації становить 138322,59 (110746,67 грн. х 1,249).
Таким чином судом встановлено, що позивач виплатив орендну плату і відповідно утримав податок з доходу орендодавців із суми орендної плати, розрахованої, виходячи із нормативної грошової оцінки землі без урахування останнього коефіцієнта індексації 1,249, станом на 01.01.2015 року.
Суд не бере до уваги посилання позивача на пункт 10 договорів оренди, як на підставу звільнення від застосування індексації при обчисленні розміру доходу орендодавців для утримання податку на доходи фізичних осіб, оскільки умови договору не можуть суперечити нормам податкового законодавства, що регулюють дані правовідносини.
З урахуванням зазначеного, суд погоджується із податковим органом про порушення ТОВ "Червоний Сиваш" вимог п.170.1.1. ст.170 ПК України, що призвело до заниження податку на доходи фізичних осіб у сумі 13774,17 грн.
Щодо правомірності нарахування позивачу податкового зобов'язання з військового збору, суд відмічає наступне.
Відповідно до пп. 1.1 пункту 16і підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України, платниками військового збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 Податкового кодексу України, зокрема, податкові агенти.
Об'єктом оподаткування є доходи, визначені статтею 163 Кодексу, зокрема: для резидента загальний місячний оподатковуваний дохід, доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання) та іноземні доходи отримані з джерел за межами України (пп. 1.2 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX ПК України).
Підпунктами 1.3-1.6 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України визначено, що ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування; нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту; відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу; платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.
Перевіркою правильності визначення бази оподаткування військовим збором встановлено, що ТОВ "Червоний Сиваш" у місяці нарахування орендної плати (грудень 2015 року) військовий збір нарахований не в повному обсязі (внаслідок застосування об'єкту оподаткування - орендної плати без урахування коефіцієнту індексації). У зв'язку із чим позивачу донараховано військового збору у сумі 3909,21 грн.
Оскільки дане порушення є суміжним із порушенням оподаткування податком з доходів фізичних осіб, суд також вважає правомірним визначення ТОВ "Червоний Сиваш" податкового зобов'язання з військового збору за спірним ППР.
Таким чином, Генічеською ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області правомірно визначені грошові зобов'язання ТОВ "Червоний Сиваш" з податку на доходи фізичних осіб та військового збору у податкових повідомленнях-рішеннях від 12.07.2016 року №0004511300, №0004521300, у зв'язку із чим суд відмовляє у задоволенні позову за необґрунтованістю.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Відмовити товариству з обмеженою відповідальністю "Червоний сиваш" у задоволенні позовних вимог до Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 07 лютого 2017 р.
Суддя Кисильова О.Й.
кат. 8.3.2