Постанова від 31.01.2017 по справі 821/2108/16

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2017 р.м. ХерсонСправа № 821/2108/16

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кузьменко Н.А.

при секретарі - Рябчич А.М.

за участю:

представника позивача - Хворостенка Б.В.

представника відповідача - Довгань О.І.

представники третіх осіб - не прибули

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління ДСНС України в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Пересувна механізована колона №19", треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

23 грудня 2016 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДСНС України в Одеській області (далі - позивач, ГУ ДСНС України в Одеській області) до товариства з обмеженою відповідальністю "Пересувна механізована колона №19" (далі - відповідач, ТОВ «ПМК №19»), треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 з позовними вимогами про зобов'язання вчинити певні дії, а саме:

- зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю "Пересувна механізована колона №19". ЄДРПОУ: 21284591, забезпечити допуск заступника начальника Білгород-Дністровського МРВ ГУ ДСНС України в Одеській області ОСОБА_3, головного інспектору Білгород-Дністровського МРВ ГУ ДСНС України в Одеській області Щьотнікова Р.О., старшого інспектору Білгород-Дністровського МРВ ГУ ДСНС України в Одеській області Ясницького О.О., до здійснення планової перевірки торгівельного центру "ЗЗ квадрата" ТОВ "ПМК №19", розташованого за адресою: Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, вул. Лазо, 2/б щодо дотримання (виконання) законодавства з питань цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не зважаючи на пред'явлення належним чином оформлених документів, що дають право на проведення планової перевірки, та за наявності законних підстав для проведення такої перевірки, ТОВ «ПМК №19» не допустило заступника начальника Білгород-Дністровського МРВ ГУ ДСНС України в Одеській області ОСОБА_3, головного інспектору Білгород-Дністровського МРВ ГУ ДСНС України в Одеській області Щьотнікова Р.О., старшого інспектору Білгород-Дністровського МРВ ГУ ДСНС України в Одеській області Ясницького О.О., до здійснення планової перевірки торгівельного центру "ЗЗ квадрата" ТОВ "ПМК №19", розташованого за адресою: Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, вул. Лазо, 2/б щодо дотримання (виконання) законодавства з питань цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, про що було складено Акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки від 16.11.2016 року. Позивач вважає, що у зв'язку з недопущенням посадових осіб до здійснення планової перевірки, він позбавлений можливості встановити наявність або відсутність порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на об'єкті, що можуть створювати реальну загрозу життю та здоров'ю людей.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини викладені в адміністративному позові.

Представник відповідача в судовому засіданні подав письмові заперечення, в яких позовні вимоги не визнає з таких підстав. ТОВ «ПМУ №19» не є суб'єктом господарювання, який здійснює свою господарську діяльність за адресою: Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, вул. Лазо, 2/б. Відповідно до договору оренди нежитлових приміщень від 01 червня 2016 року укладеного між ТОВ «ПМК №19» (орендодавцем) та ТОВ «Мир Строй-ки» (орендар) пп.2.2.8 п.2 договору передбачено, що орендар несе повну відповідальність за дотримання правил пожежної і техногенної безпеки. Таким чином, на думку відповідача, позивач намагався здійснити перевірку не того суб'єкта господарювання який відповідальний за пожежну безпеку. З посиланням на норми Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», постанови КМ України «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» №408 від 13.08.2014 року мотиву відсутність у позивача правових підстав для проведення перевірок в 2016 році. З викладеного представник відповідача робить висновок про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

ОСОБА_6 06 січня 2017 року подав до суду заяву про проведення судового засідання без його участі.

ОСОБА_4 06 січня 2017 року подав до суду заяву про проведення судового засідання без його участі.

ОСОБА_3 06 січня 2017 року подав до суду заяву про проведення судового засідання без його участі.

Заслухавши представників позивача та відповідача, розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Судом встановлено, що 26.09.2016 Головним управлінням ДСНС України у Одеській області на підставі Кодексу цивільного захисту України, Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого наказом МВС України від 02.11.2015 №1337 видано наказ №446 "Про здійснення державного нагляду (контролю) на об'єктах суб'єктів господарювання у ІV кварталі 2016 року", згідно з яким, зокрема, з 07 по 19 листопада 2016 року визначено здійснити планову перевірку додержання та виконання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної безпеки; виконання вимог приписів, постанов, розпоряджень ДСНС України торгівельного центру «33 м2» ТОВ «ПМК №19», розташованого за адресою: АДРЕСА_1.

Позивач при підготовці до перевірки та при спробі її проведення не досліджував питання хто з суб'єктів господарювання здійснює свою діяльність в торгівельному центрі «33 м2», а тому повідомлення про проведення перевірки надсилались на адресу ТОВ «ПМК №19» також товариство зазначено в посвідченні на проведення перевірки та в додатку до наказу від 26.09.2016 року №446 "Про здійснення державного нагляду (контролю) на об'єктах суб'єктів господарювання у ІV кварталі 2016 року".

21 жовтня 2016 року на адресу ТОВ «ПМК №19» поштовим відправленням №6770702846570 направлено повідомлення про проведення планової перевірки від 21 жовтня 2016 року.

27 жовтня 2016 року ТОВ «ПМК №19» листом №27/10 на адресу Білгород-Дністровського міськрайонного відділу ГУ ДСНС України в Одеській області повідомило, що отримало повідомлення про проведення перевірки №1613 від 21.10.2016 року, а також зазначило про відсутність керівника товариства на території України та просило відкласти проведення перевірки на інший термін.

31 жовтня 2016 року на підставі вищезазначеного наказу видане посвідчення на проведення перевірки №407, відповідно до якого перевірка буде здійснюватись заступником начальника Білгород-Дністровського МРВ ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту ОСОБА_3, головним інспектором Білгород-Дністровського МРВ ГУ ДСНС України в Одеській області капітаном служби цивільного захисту ОСОБА_4, провідним інспектором Білгород-Дністровського МРВ ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту ОСОБА_6

16 листопада 2016 року уповноважені на здійснення перевірки торгівельного центру «33 м2» особи прибули за адресою: АДРЕСА_1, для здійснення планової перевірки додержання та виконання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Однак, посадових осіб Білгород-Дністровського міськрайонного відділу ГУ ДСНС України у Одеській області, яким було доручено провести дану перевірку, було недопущено до об'єкта перевірки, про що складено Акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки від 16.11.2016.

Зі змісту вказаного Акту вбачається, що відмова у допущенні до проведення планової перевірки полягає у тому, що невстановлена особа, яка відмовилась давати свої данні та відмовилась давати пояснення повідомила про відсутність посадових осіб на здійснення перевірки торгівельного центру «33 м2» за адресою: АДРЕСА_1.

Наведене зумовило звернення позивача до суду з даним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.

Статтею 47 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI передбачено, що державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Відповідно до ч. 1 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Такий центральний орган виконавчої влади в силу норми ч. 2 ст. 64 зазначеного Кодексу реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Відповідно до статей 66, 67 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснюється шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

До повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень.

Згідно п. 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 (далі - Положення №1052), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра Внутрішніх Справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Відповідно до п.п.2 п. 3 Положення №1052 основними завданнями ДСНС є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Згідно п.п.39 п. 4 Положення №1052 ДСНС відповідно до покладених на неї завдань організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання.

Пунктом Положення №1052 ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877).

Статтею 1 Закону №877 визначено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Частиною 11 статті 4 Закону №877 передбачено, що плановий чи позаплановий захід має здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

Відповідно до ст. 5 Закону №877 планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

Органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи-підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).

Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.

Стаття 7 Закону №877 передбачає, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.

У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.

Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

Аналогічні норми закріплені також у Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 02.11.2015 №1337 (далі - Порядок №1337).

Пунктом 6 Розділу І Порядку №1337 передбачено, що суб'єкти господарювання зобов'язані безперешкодно допускати посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів для здійснення огляду (обстеження) будівель, приміщень, споруд, устаткування, території, надавати для ознайомлення документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) у зазначеній сфері, а також їх копії у разі необхідності в порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до п. 11 Розділу ІІІ Порядку №1337 у разі якщо суб'єкт господарювання не допускає посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, посадовою особою, яка здійснює перевірку, складається акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки, форму якого наведено в додатку 4 до цього Порядку.

Керівник або уповноважена особа суб'єкта господарювання в акті про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, зазначити мотиви своєї відмови у допущенні до проведення перевірки.

В акті про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки зазначаються дата, час його складання та відомості про посадову особу, яка склала акт, а також посада, прізвище, ім'я, по батькові особи керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання, яку ознайомлено з цим актом та якій вручено його під розпис.

Акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки складається у двох примірниках, один з яких надається керівнику або уповноваженій особі суб'єкта господарювання, а другий з відміткою про ознайомлення зберігається в наглядовій справі.

У разі відмови керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання від підписання акта про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки посадовою особою ДСНС України робиться відповідна відмітка щодо відмови від ознайомлення та отримання цього акта.

У разі відмови керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання отримати зазначений акт такий акт надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Як встановлено судом та підтверджено наявними у матеріалах справи письмовими доказами, Білгород-Дністровським міськрайонним відділом Головного управлінням Державної служби надзвичайних ситуацій України у Одеській області вжито усіх заходів щодо дотримання вимог Закону №877 та Порядку №1337, якими регламентовано здійснення планових перевірок, але вони вжиті не до того суб'єкта господарювання, який здійснює свою діяльність у торгівельному центрі «33 м2» за адресою: АДРЕСА_1.

При цьому суд звертає увагу позивача, що 01 червня 2016 року між товариством з обмеженою відповідальністю «Пересувна механізована колона №19» в особі директора ОСОБА_7 та товариством з обмеженою відповідальністю «Мир Строй-ки» в особі директора ОСОБА_8 укладено договір оренди нежитлових приміщень без номера.

Предметом договору є оренда нежитлового приміщення площею 6159,4 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (п.1.1. договору). Вказане нежитлове приміщення передається в оренду для здійснення торгівельної, виробничої і комерційної діяльності (п. 1.2. договору) з терміном оренди з 01.06.2016 року по 31.12.2017 року.

Серед обов'язків орендаря (ТОВ «Мир Строй-ки») є забезпечення утримання та відповідність об'єкта оренди правилам пожежної і техногенної безпеки; несення повної відповідальності за дотримання правил пожежної і техногенної безпеки.

В силу приписів ст. 11 Закону №877 суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), чого в порушення даної норми відповідачем зроблено не було.

Пунктом 9 Розділу ІІІ Порядку №1337 визначено, що посадові особи ДСНС України або її територіальних органів під час здійснення перевірок мають право звертатися у встановленому законом порядку до суду у випадку недопущення посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, з вимогою щодо зобов'язання суб'єкта господарювання забезпечити допуск до здійснення перевірки в цілому або частини приміщень об'єкта перевірки.

Позивач намагався провести перевірку ТОВ «ПМК №19», який не має жодного відношення до перевіряємого об'єкту, оскільки там з 01.06.2016 року здійснює свою діяльність ТОВ «Мир Строй-ки».

Таким чином, суд не вбачає законних підстав для допущення товариством з обмеженою відповідальністю «Пересувна механізована колона №19» посадових осіб Білгород-Дністровського міськрайонного відділу Головного управлінням Державної служби надзвичайних ситуацій України у Одеській області до проведення планової перевірки на об'єкті іншого суб'єкта господарювання.

Статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи відповідача, позивачем суду не надано.

За таких обставин, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 7, 8, 9, 14, 71, 86, 94, 158 - 163 КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов Головного управління ДСНС України в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Пересувна механізована колона №19", треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги на постанову суду одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею 03.02.2017 року.

Суддя Кузьменко Н.А.

кат. 5.1.2.