Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
03 лютого 2017 р. № 820/6782/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Зінченка А.В.
При секретарі - Абоян І.І.
За участі представників сторін:
позивача - Закаблукова А.С.
відповідача - Забайрачна С.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Харківського обласного комунального підприємства «Дирекція розвитку інфраструктури території» до Салтівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення - рішення, -
Позивач, Харківське обласне комунальне підприємство «Дирекція розвитку інфраструктури території», звернувся до суду з адміністративним позовом до Салтівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд скасувати податкове повідомлення - рішення від 08.04.2016 року № 0000051301 в частині збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб у штрафних санкцій 493260,23 грн.
Позивач вважає рішення відповідача неправомірним, необґрунтованим, безпідставним у зв'язку з відсутністю порушень з боку позивача податкового законодавства.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд їх задовольнити, з посиланням на обставини викладені в позовній заяві.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував та просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини справи.
Харківське обласне комунальне підприємство "Дирекція розвитку інфраструктури території" пройшло процедуру державної реєстрації та зареєстровано як юридична особа 27.12.1993 року, код 03361721, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серія А00 №502084.
Судом встановлено, що З 11.12.2015 р. по 12.01.2016 р., фахівцями Куп'янської (Салтівської) об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області проведена планова виїзна документальна перевірка Філії Харківського обласного комунального підприємства «Дирекція розвитку інфраструктури території» «Шевченківське підприємство житлово - комунального господарства» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2012 р., по 31.12.2014 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2012 р. по 31.12.2014 р., за результатами якої був складений акт від 18.01.2016 р., № 11/20-26-22-07- 34392299.
Перевіркою Філією ХОКП «Дирекція розвитку інфраструктури території» «Шевченківське ПЖКГ» з питань своєчасності та повноти перерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб встановлено, що підприємством податок на доходи фізичних осіб з заробітної плати за період з 01.04.2012 р. по 31.12.2014 р. нараховано, утримано в повному обсязі, але сплачено до бюджету несвоєчасно та не в повному обсязі.
Разом з цим, Філією порушено п.п. 168.1.2, п.п.168.1.5, п.168.1 ст.168, п.п. «а» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ із змінами та доповненнями, а саме податок на доходи фізичних осіб з заробітної плати за квітень 2012р., травень 2012р., червень 2012р., липень 2012р., серпень 2012р., вересень 2012р., жовтень 2012р., грудень 2012р., січень 2013р., березень 2013р., квітень 2013р., травень 2013р., червень 2013р., липень 2013р., серпень 2013р., жовтень 2013р., листопад 2013р., січень 2014р., березень 2014р., травень 2014р., червень 2014р., липень 2014р., серпень 2014р., вересень 2014р., жовтень 2014р.перераховувався до бюджету не своєчасно та не в повному обсязі. Заборгованість по податку з доходів фізичних осіб з заробітної плати станом на 31.12.2014 складає 407 419,44 грн.
За результатами розгляду матеріалів перевірки Куп'янською ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області податковим повідомленням - рішенням від 28.01.2016 року № 00000011701 Філії збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у сумі штрафних санкцій 510 437,91грн.
Не погодившись із прийнятим податковим повідомленням - рішенням, Філія звернулася до Головного Управління ДФС у Харківській області зі скаргою про скасування вищезазначеного рішення.
Згідно рішення Головного Управління ДФС у Харківській області від 28.03.2016 р. 1845/10/20-40-01-14 про результати розгляду податкове повідомлення - рішення Куп'янської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області від 28.01.2016 року 0000011701 скасовано в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у сумі 16 664,82 грн., в іншій частині вказане рішення залишено без змін.
Контролюючий орган виходив з того, що податковою інспекцією при визначенні розміру штрафних санкцій з податку на доходи фізичних осіб не враховано вимоги статті 102 Податкового Кодексу України, в зв'язку з чим застосування штрафних санкцій за жовтень та листопад 2012 року є неправомірним. Таким чином, штрафні санкції повинні складати 493 773,09 грн., замість 510 437,91 грн., як визначено в податковому повідомленні-рішенні від 28.01.2016 р. 00000011701.
На виконання вказаного рішення про результати розгляду скарг Салтівською (Куп'янською) ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області було винесено та направлено до Філії нове податкове повідомлення - рішення від 08.04.2016 р., № 0000051301, згідно якого сума грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб у сумі штрафних санкцій становить 493 773,09 грн.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Підпунктом 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
За змістом підпункту 168.1.2 статті 168.1 статті 168 ПК України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Підпунктом 168.1.5 пункту 168.1 статті 168 ПК України визначено, що якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Відповідно до абз. 1 п. 57.1 ст.57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Аналіз наведених положень ПК України дає підстави для висновку, що податковий агент зобов'язаний перерахувати до бюджету утриманий податок під час виплати доходу, а якщо оподаткований дохід нараховується, але не виплачується платнику податку, то податок підлягає сплаті (перерахуванню) у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Згідно з пп. 126.1 ст. 126 ПК України у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
В той же час, п. 127.1 ст.127 ПК України передбачено, що не нарахування і неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягне за собою накладення штрафу у розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1096 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Положення ст. 126 ПК України щодо застосування штрафної санкції застосовується у випадку, коли має місце несвоєчасність сплати платником податків узгодженої суми грошового зобов'язання. При цьому розмір такої санкції прямо залежить від часу затримки такої сплати.
Тобто, у разі, якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, передбачених ПК України, такий платник податків притягується до відповідальності відповідно до ст. 126 ПК України.
Положення ст. 127 ПК України встановлено як міра відповідальності, яка покладається на платника податків, в тому числі і на податкового агента, саме за несплату (неперерахування) податків, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, при чому відповідність розміру штрафних санкцій за вчинення такого порушення визначається (обчислюється) не з часу затримки такої несплати, як передбачено ст. 126 ПК України, а з кількості разів допущених таких порушень протягом певного періоду часу. Тобто склад порушення передбачає, що нарахування, сплата чи утримання податку не відбулися до чи на момент виплати доходу.
До такого правового висновку прийшов Верховний Суд України у постанові №21-2919а15 від 10.11.2015 року та який за правилами ч.1 ст.244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права та має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Матеріалами справи підтверджено, що згідно розрахунку штрафних санкцій до оскаржуваного податкового повідомлення - рішення від 08.04.2016 року № 0000051301, контролюючим органом за несплату податку за грудень 2012 р. у сумі 2051,45 грн. застосовано до Філії Позивача штрафну санкцію вперше у розмірі 25%, що становить 512,86 грн. Водночас, за несплату податку за січень 2013 р. у сумі 24838,65 грн., Відповідачем застосовано штрафну санкцію у розмірі 50%, що становить -2 419,33 грн. Крім того, за несплату податку за період березень 2013 р. по жовтень 2014 р., Відповідачем застосовано штрафну санкцію у розмірі 75% загальна сума якої становить 480 840,90 грн. Всього сума штрафних санкцій становить 493 773,09 грн. ( 512, 86 + 12419,33 + 480 840,90 = 493 773,09).
Однак, в даному випадку, на думку суду Відповідач передчасно застосував до Філії штрафні санкції у розмірі 50% (12419,33 грн.,), 75% (480 840,90 грн.), оскільки факт повторного, протягом 1095 днів, не утримання та не перерахування до бюджету податку за платежем податок на доходи фізичних осіб жодним актом перевірки встановлено та зафіксовано не було, і як наслідок, податкові повідомлення - рішення, якими Філії були б збільшені суми грошового зобов'язання двічі, тричі протягом 1095 днів, що передували прийняттю оскаржуваного податкового повідомлення - рішення також не приймалися.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Відповідач безпідставно застосував до Філії штрафні санкції в розмірі 50% та 75 % на загальну суму 493 260,23 грн. (12 419,33 + 480 840,90), в зв'язку з чим податкове повідомлення - рішення від 08.04.2016 р. № 0000051301 в частині збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб у сумі штрафних санкцій - 493 260,23 грн., є протиправним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства України.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Вирішуючи спір, суд бере до уваги, що відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем не надано суду докази правомірності своїх дій.
Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є документально та нормативно обґрунтованими, законними, правомірними, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 160-163, 167, 254 КАС України , суд, -
Адміністративний позов Харківського обласного комунального підприємства «Дирекція розвитку інфраструктури території» до Салтівської об»єднаної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення - рішення - задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення - рішення від 08.04.2016 року № 0000051301 в частині збільшення суми грошового зобов»язання за платежем податок на доходи фізичних осіб у штрафних санкцій 493260,23 грн.
Стягнути з Салтівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Харківській області (код 39791428) на користь Харківського обласного комунального підприємства «Дирекція розвитку інфраструктури території» сплачений судовий збір в сумі 7406 (сім тисяч чотириста шість) грн. 60 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Постанову у повному обсязі виготовлено 06 лютого 2017 року.
Суддя А.В. Зінченко