Постанова від 24.01.2017 по справі 818/1663/16

СУМСЬКИЙОКРУЖНИЙАДМІНІСТРАТИВНИЙСУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2017 р. Справа №818/1663/16

Суддя Сумського окружного адміністративного суду - Шаповал М.М., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ "АВАНТ-БАНК" Ларченко Ірини Миколаївни, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації ПАТ "Авант-Банк" Ларченко І.М. щодо не внесення його в перелік вкладників ПАТ "Авант-Банк", вклади яких гарантовано підлягають відшкодуванню за рахунок фонду гарантування вкладів фізичних осіб та зобов'язати уповноважену особу фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ "Авант-Банк" Ларченко І.М. надати Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо виплати відшкодування за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб йому в сумі 50505,04 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ "Авант-Банк" та Фондом гарантування вкладів фізичних осіб безпідставно, в порушення приписів чинного законодавства, його не включено до переліку вкладників ПАТ "Авант-Банк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Авант-Банк" за рахунок фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

В судове засідання позивач не з'явився, надав до суду заяву, в якій просив розглядати справу без його участі (а.с. 170).

Представник відповідач І - уповноважена особа фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Авант-Банк" в судове засідання не з'явився, у письмових запереченнях (а.с. 43-47) зазначив, що договір № НОМЕР_4 про відкриття рахунку та обслуговування платіжної картки від 11.01.2016 року, укладений між позивачем та ПАТ "Авант-Банк", є нікчемним, оскільки операції із перерахування грошових коштів з поточних рахунків фізичних осіб на вкладні (депозитні) рахунки фізичних осіб, відкриті в Банку, були здійсненні в період дії Постанови Національного банку України № 878/БТ від 10.12.2015 року "Про віднесення ПАТ "Авант-Банк" до категорії проблемних та запровадження особливого режиму контролю за діяльністю банку". Відповідно до зазначеної Постанови було прийнято рішення про віднесення ПАТ "Авант-Банк" до категорії неплатоспроможних на строк 180 днів та запроваджено обмеження в його діяльності.

Представник відповідача ІІ - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у судове засідання не з'явився, надав до суду письмове заперечення (а.с. 37- 39), в якому зазначив, що відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд гарантування вкладів фізичних осіб зобов'язаний провести перевірку правочинів (у тому числі договорів) вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку на предмет виявлення правочинів, що є нікчемними. Уповноважена особа, протягом дії тимчасової адміністрації, а також ліквідації банку, направляє письмове повідомлення про нікчемність правочину. При цьому виконавча дирекція Фонд гарантування вкладів фізичних осіб затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою фонду Переліку вкладників. Інформація щодо позивача у Переліку вкладників відсутня, в зв'язку з чим у Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відсутня можливість включити позивача до Загального реєстру вкладників, а тому позовні вимоги до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб є передчасними.

Вивчивши наявні в матеріалах справи докази та оцінивши їх в сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

30.12.2015 року між ПАТ "Авант-Банк" та ОСОБА_1 було укладено договір № РКО-Ф/15/НОМЕР_1 банківського рахунку фізичної особи (а.с. 12-16). Відповідно до умов вказаного договору, Банк відкрив Клієнту поточний рахунок № НОМЕР_1 на який було перераховано кошти у розмірі 65 800 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 30 від 30.12.2015 року ( а.с.17).

11.01.2016 року між ПАТ "Авант-Банк" та ОСОБА_1 було укладено договір № НОМЕР_4 про відкриття рахунку та обслуговування платіжної картки (а.с. 18-20), відповідно до умов якого з поточного рахунку позивача № НОМЕР_1 були перераховані кошти у розмірі 65 800 грн. на картковий рахунок № НОМЕР_2, що підтверджується платіжним дорученням № 5 від 15.01.2016 року ( а.с. 21).

29.01.2016 року постановою Правління Національного банку України № 44 віднесено ПАТ "Авант-Банк" до категорії неплатоспроможних та відповідно до якої виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення № 96 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "Авант-Банк" та делегуванні повноважень тимчасового адміністратора банка".

25.02.2016 року правлінням Національного банку України прийнято постанову "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "Авант-Банк", відповідно до якої 26.02.2016 року виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення № 262 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Авант-Банк" делегування повноважень ліквідатора банку", згідно з яким розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Авант-Банк" з 26.02.2016 року по 25.02.2018 року включно та призначено Ларченко Ірину Миколаївну уповноваженою особою фонду на ліквідацію ПАТ "Авант-Банк" (а.с.62).

Уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ "Авант-Банк" листом № 82314 від 25.02.2016 (а.с. 11) ОСОБА_1 було повідомлено про нікчемність операції по перерахуванню коштів на поточний рахунок № НОМЕР_1, проведеної 30.12.2015 року на суму 65800 грн., з подальшим перерахуванням цієї суми на картковий рахунок № НОМЕР_2 та договору № НОМЕР_4 від 12.01.2016 року на підставі пункту 7 частини 3 статті 38 Закону України "Про гарантування вкладів фізичних осіб".

23.02.2016 року уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ "Авант-Банк" Ларченко І.М. згідно Наказу № 57 від 23.02.2016 р. були застосовані наслідки нікчемності правочину і з карткового рахунку позивача були частково повернуті грошові кошти в розмірі 50505,04 грн. за операцією від 30.12.2015 року, також позивача не було внесено до переліку вкладників ПАТ "Авант-Банк", вклади яких гарантовано підлягають відшкодуванню за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором № НОМЕР_4 від 12.01.2016 року про відкриття рахунку та обслуговування платіжної картки в розмірі 50505,04 грн.

29.03.2016 року позивач, як вкладник ПАТ "Авант-Банк", у зв'язку з його ліквідацією, звернувся до відповідача із заявою про задоволення кредиторської вимоги із повернення оборотних коштів, які знаходились на поточному рахунку № НОМЕР_3 (а.с.67).

Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" від 23.02.2012 № 4452-VІ (далі - Закон № 4452-VІ) визначено правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом гарантування за вкладами.

Відповідно до ч. 1 ст. 3, ч. 1 ст. 4, ч. 1 ст. 26, ч.ч. 1, 2, 4 ст. 27 Закону № 4452-VІ Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Повноваження уповноваженої особи Фонду передбачені ст. 37 Закону № 4452- VI.

Згідно з ч.ч. 1-2 ст. 37 Закону № 4452- VI уповноважена особа Фонду діє від імені Фонду відповідно до цього Закону і нормативно-правових актів Фонду. Уповноважена особа Фонду має право вчиняти будь-які дії та приймати рішення, що належали до повноважень органів управління і органів контролю банку.

На виконання своїх повноважень уповноважена особа Фонду: 1) діє без довіреності від імені банку, має право підпису будь-яких договорів (правочинів), інших документів від імені банку; 2) видає накази та розпорядження, дає доручення, обов'язкові до виконання працівниками банку; 4) повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів; 6) звертається до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення в разі виявлення фактів шахрайства та інших протиправних дій працівників банку або інших осіб стосовно банку (ч.ч. 2-3 ст. 37 Закону № 4452- VI).

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню. Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

За нормами ч. 5 ст. 27 Закону № 4452-VI протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону (ч. 6 ст. 27 Закону № 4452-VI).

Відповідно до п.п. 3-5 розділу III Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 №14 (далі - Положення №14), уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини 4 статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.

Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.

Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.

Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.

Інформація про вкладника в Переліку повинна забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на СD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Пунктом 6 розділу III Положення передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.

Пунктами 2, 3 розділу IV Положення передбачено Фонд складає на підставі Переліку Загальний реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення. Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.

Таким чином, процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає такі послідовні етапи: складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального реєстру; затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.

Із матеріалів справи вбачається, що позивача як вкладника за договором банківського вкладу не включено до переліку вкладників у зв'язку з визнанням нікчемним договору про відкриття рахунку та обслуговування платіжної картки від 12.01.2016 № НОМЕР_4 на підставі ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону № 4452-VІ протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.

Правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними, зокрема, з таких підстав: 2) банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим; 6) банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку. (ч. 3 ст. 38 Закону № 4452-VІ).

Згідно з ч. 4 ст. 38 Закону № 4452-VІ уповноважена особа Фонду: 1) протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів; 2) вживає заходів до витребування (повернення) майна (коштів) банку, переданого за такими договорами; 3) має право вимагати відшкодування збитків, спричинених їх укладенням.

Відповідно до ч. 5 ст. 38 Закону № 4452-VІ у разі отримання повідомлення уповноваженої особи Фонду про нікчемність правочину на підставах, передбачених частиною третьою цієї статті, кредитор зобов'язаний повернути банку майно (кошти), яке він отримав від такого банку, а у разі неможливості повернути майно в натурі - відшкодувати його вартість у грошових одиницях за ринковими цінами, що існували на момент вчинення правочину.

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб зазначає підставу визнання нікчемною операції по перерахуванню коштів з рахунку юридичної особи на поточний рахунок позивача № НОМЕР_1, проведеної 30.12.2015 року на суму 65800 грн., з подальшим перерахуванням на картковий рахунок № НОМЕР_2 та на нікчемність договору № НОМЕР_4 від 12.01.2016 р. на те, що ці кошти надійшли не від самого позивача, а від третьої особи, були перераховані з рахунку юридичної особи і ці дії були вчинені з метою отримання відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Однак суд визнає ці доводи безпідставними, оскільки в період часу коли кошти були перераховані на поточний рахунок ОСОБА_1, а саме 30.12.2015 р. ніяких заборони на проведення таких операцій не існувало.

Суд вважає, що відповідач не надав доказів наявності підстав, які наведені у ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", а саме те, що банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку, а тому відсутні підстави для визнання нікчемним правочину у даному випадку.

Відповідачем також не надано доказів, які б свідчили, що зазначений правочин порушує публічний порядок, чи спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна держави.

За таких обставин твердження уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Авант-Банк" щодо нікчемності договору банківського вкладу є припущенням, яке не доведено належними доказами у встановленому законом порядку.

Крім того, відповідачами не спростована наявність у позивача платіжного доручення, яке є доказом внесення на рахунок банку грошових коштів у розмірі 65 800 грн.

Оскільки ОСОБА_1 є вкладником ПАТ "Авант-Банк" відповідно до положень Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" він повинен бути включений до переліку вкладників. Не включення позивача до переліку вкладників ПАТ "Авант-Банк", які мають право на відшкодування коштів, порушує його право на визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб при прийнятті рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

На підставі викладеного суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо визнання протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації ПАТ "Авант-Банк" щодо не внесення його в перелік вкладників ПАТ "Авант-Банк", вклади яких гарантовано підлягають відшкодуванню за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Суд також вважає, що права позивача на отримання своїх коштів за вкладом слідує захистити шляхом зобов'язання уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ "Авант-Банк" включити позивача до переліку вкладників ПАТ "Авант-Банк, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ "Авант-Банк" Ларченко Ірини Миколаївни, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації ПАТ "Авант-Банк" Ларченко Ірини Миколаївни щодо не внесення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_5) вкладника ПАТ "Авант-Банк" відповідно до договору № НОМЕР_4 про відкриття рахунку та обслуговування платіжної карти, в перелік вкладників ПАТ "Авант-Банк", вклади яких гарантовано підлягають відшкодуванню за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ "Авант-Банк" Ларченко Ірину Миколаївну включити ОСОБА_1 до переліку вкладників Приватного акціонерного товариства "Авант-Банк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя М.М. Шаповал