Постанова від 04.02.2015 по справі 804/19997/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2015 р. Справа № 804/19997/14

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Турової О.М.

за участю секретаря судового засідання: Шабанова Д.В.

представника позивача: ОСОБА_12

представника відповідача-1: Зайцевої О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську адміністративну справу

за позовом ОСОБА_3

до Ленінського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Погребищенського районного управління юстиції Вінницької області

про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Ленінського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції (відповідач-1), Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Погребищенського районного управління юстиції Вінницької області (відповідач-2), в якому просила:

- зобов'язати відповідача-2 внести зміни в актовий запис про народження №4 від 08.03.1952р., складений Малинківським сільським ЗАГСом Погребищенського району в графі відомості про національність батька, змінивши національність батька з «українець» на «поляк», в графі відомості про національність матері, змінивши національність матері з «українка» на «полька»;

- зобов'язати відповідача-1 внести зміни в актовий запис про шлюб №1307 від 24.07.1971р., складений Ленінським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції, в графі відомості про національність нареченої, змінивши національність нареченої з «українка» на «полька».

В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що в свідоцтві про народження ОСОБА_3 помилково зазначено, що її батьки - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 - українці, оскільки вони за національністю є поляками, про що зазначено у свідоцтві про народження її рідної сестри ОСОБА_6 Оскільки національність дітей вказується по національності батьків, то, зважаючи на те, що батьки позивача є поляками, позивач вправі змінити національність відповідно до національності батьків. Архівні данні про народження батьків ОСОБА_3 не збереглися, так як були знищені під час війни. Водночас, в сім'ї позивача завжди дотримувалися польських культурних та релігійних традицій, етнічних особливостей поляків, польська культура є домінуючою в їх сім'ї. З метою відновлення етнічного походження свого роду позивач зверталася до відповідачів з відповідними заявами про внесення змін в актові записи, проте, відповідачі безпідставно відмовилися це зробити, вказавши на необхідність звернення з цього приводу до відділу РАЦСу за місцем проживання, а той, в свою чергу, відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_3 через відсутність у неї свідоцтва про народження її батьків, або свідоцтва про їх шлюб та рекомендував звернутися до суду. При цьому відповідно до п.1.7 та п.1.16 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011р. №96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011р. за №55/18793, зміни до актового запису цивільного стану повинні бути внесені саме відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, а не за місцем проживання заявника. Водночас, відповідно до ч.2 ст.300 ЦК України фізична особа має право на збереження своє національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своє індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав адміністративний позов у повному обсязі та, посилаючись на викладені у ньому доводи, просив задовольнити позовні вимоги.

Відповідач-1 правом на подання письмових заперечень на позов не скористався.

Представник відповідача-1 у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що відповідно до п.2.1 розділу 2 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011р. №96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011р. за №55/18793, заява встановленої форми про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання (реєстрації) заявника, тому листом від 15.10.2014р. за вих.№2448/10.7-29 ОСОБА_3 було правомірно відмовлено у задоволенні її заяви про внесення змін до актового запису про шлюб з роз'ясненням вищевказаної норми Правил.

Відповідач-2 також не скористався правом на подання письмових заперечень на позов.

Представник відповідача-2 у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-1, дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 09.10.2014р. ОСОБА_3 звернулася до Ленінського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції з заявою, в якій просила внести зміни в актовий запис про шлюб №1307 від 24.07.1971р., складений Ленінським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції, в графі відомості про національність нареченої, змінивши національність нареченої з «українка» на «полька».

Також ОСОБА_3 звернулася до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Погребищенського районного управління юстиції Вінницької області з заявою, в якій просила внести зміни в актовий запис про народження №4 від 08.03.1952р., складений Малинківським сільським ЗАГСом Погребищенського району в графі відомості про національність батька, змінивши національність батька з «українець» на «поляк», в графі відомості про національність матері, змінивши національність матері з «українка» на «полька».

Означені заяви обґрунтовані тим, що в свідоцтві про народження ОСОБА_3 помилково зазначено, що її батьки - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 - українці, оскільки вони за національністю є поляками. Оскільки національність дітей вказується по національності батьків, то, зважаючи на те, що батьки позивача є поляками, позивач вправі змінити національність відповідно до національності батьків. Архівні данні про народження батьків ОСОБА_3 не збереглися, так як були знищені під час війни. Водночас, в сім'ї позивача завжди дотримувалися польських культурних та релігійних традицій, етнічних особливостей поляків, польська культура є домінуючою в їх сім'ї.

Листом від 15.10.2014р. за вих.№2448/10.7-29 Ленінський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції роз'яснив ОСОБА_3, що відповідно до п.2.1 розділу 2 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011р. №96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011р. за №55/18793, заява встановленої форми про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання (реєстрації) заявника, тому ОСОБА_3 слід звернутися з заявою до Бабушкінського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції, маючи при собі паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження дітей, свідоцтво про шлюб батьків, свідоцтва про народження батька і матері.

Листом від 11.11.2014р. за вих.№3133-3.1-63 Відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Погребищенського районного управління юстиції Вінницької області надав аналогічну відповідь на заяву ОСОБА_3 щодо внесення змін в актовий запис про народження №4 від 08.03.1952р.

Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану, відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначає Закон України від 01 липня 2010 року № 2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон № 2398-VI).

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 4 Закону № 2398-VI, органами державної реєстрації актів цивільного стану є відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану).

Частиною 1 статті 6 Закону № 2398-VI визначено, що компетенція органів державної реєстрації актів цивільного стану, відповідно до якої відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Відповідно до статті 8 Закону № 2398-VI, діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержання таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведеної державної реєстрації.

Тобто, відповідачі у справі - органи владних повноважень, які виконують владні управлінські функції, надані їм чинним законодавством у сфері проведення державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до статті 9 Закону № 2398-VI, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку. Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.

Відповідно до частини 2 статті 22 Закону № 2398-VI, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Згідно з частиною 3 зазначеної норми Закону № 2398-VI, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Аналогічні положення про необхідність подачі заінтересованою особою заяви про внесення змін до актового запису містяться у Правилах внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Мінюсту від 12 січня 2011 року № 96/5 (далі - Правила).

При цьому відповідно до п.1.7 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил. У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Зі змісту п. 2.7 згаданих вище Правил убачається, що на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.

Пунктом п.2.13.12 Правил передбачено, що внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.

Виходячи з аналізу наведених правових норм, у разі, якщо під час реєстрації актів громадянського стану були допущені помилки або вказані неправильні відомості, зміни до актового запису відділами державної реєстрації актів цивільного стану вносяться за заявою особи, щодо якої складено актовий запис, і на підставі наданих нею документів.

При цьому, як зазначалося вище, і частиною 3 статті 22 Закону № 2398-VI, і п.1.7 Правил передбачена можливість звернення заявника з питання внесення змін до актових записів цивільного стану саме до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, що свідчить про помилковість позиції відповідачів, викладеної в листах від 15.10.2014р. за вих.№2448/10.7-29 та від 11.11.2014р. за вих.№3133-3.1-63, водночас, слід зазначити, що позивач вимог про скасування відмови, викладеної в цих листах, не заявляв.

Щодо заявлених позовних вимог про зобов'язання відповідачів внести зміни до актових записів цивільного стану, про які просить позивач, то суд не знаходить підстав для їх задоволення, зважаючи на таке.

Дійсно, відповідно до ст. 300 Цивільного кодексу України фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

За змістом ст.ст. 11, 18 Закону України "Про національні меншини в Україні" громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається. Будь-яке пряме чи непряме обмеження прав і свобод громадян за національною ознакою забороняється й карається законом.

Частиною 1 статті 22 Закону № 2398-VI визначено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_3, звертаючись до відповідачів з заявами, додала до кожної з них на підтвердження викладених в них обставин, копії свідоцтва про народження,свідоцтва про шлюб та відповіді державного архіву Вінницької області.

Так, відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1., виданого Малинківським сель ЗАГС Погребищенського району 03.03.1952р., батьками позивача є: ОСОБА_4, національність - українець, ОСОБА_7, національність - українка.

Зі свідоцтва про шлюб ОСОБА_3 та ОСОБА_8, виданого 20.12.2005р., Серії НОМЕР_1, слідує, що національність нареченої взагалі не зазначалася.

Згідно з відповіддю державного архіву Вінницької області, наданою на запит ОСОБА_3 від 22.08.2014р. листом від 28.08.2014р. за вих.№06-1799/7, позивачу повідомлялося, що в частково збережених книгах актових записів про народження громадян по с. Малинки Погребищенського району Вінницької області за 1923 рік (записи січень-квітень, листопад-грудень 1923р.) актового запису про народження ОСОБА_9 (матері позивача) не виявлено.

За наведених обставин, достатні підстави для прийняття відповідного рішення та/або вчинення відповідних дій щодо внесення відповідачами змін в актові записи, про які просить позивач, фактично відсутні.

Також суд зауважує, що в своїх позовних вимогах позивач фактично просить суд змінити національність її померлих батьків, водночас, останні за життя до суду з подібним позовом не зверталися, волевиявлення щодо внесення змін відносно своєї національності у відповідних документах не виявляли, інших осіб на такі дії також не уповноважували, у зв'язку із чим у суду немає підстав для вирішення заявлених позовних вимог.

Щодо додатково наданих суду доказів, а саме свідоцтва про народження сестри позивача ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_2, виданого Райбюро ЗАГС Погребище 09.11.1966р., в якому вказано, що її батьками є: ОСОБА_4, національність - поляк, ОСОБА_11, національність - полька, суд зазначає, що, по-перше, ці докази не надавалися позивачем до його заяв, наданих відповідачам, та ОСОБА_3 взагалі не вказувалося про ці обставини у поданих заявах, а, по-друге, адміністративний суд не уповноважений встановлювати факт достовірності обставин, засвідчених цими документами, чи іншим способом встановлювати юридичні факти, що засвідчують зміну актів цивільного стану певної особи, оскільки такі справи належать до цивільної юрисдикції і повинні вирішуватися в порядку окремого провадження за нормами ЦПК України.

Таким чином, підстави для задоволення позовних вимог - відсутні.

Керуючись ст. ст. 122, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Ленінського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Погребищенського районного управління юстиції Вінницької області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 цього Кодексу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.М. Турова