справа № 599/68/17
Іменем України
01.02.2017
Зборівський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді Чорної В. Г., при секретарі Біловус С.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Кіт К.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Зборові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Козівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
ОСОБА_1 звернувсь в суд з позовом до Пенсійного фонду з вимогами визнати протиправними дії відповідача щодо відмови провести йому перерахунок пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000року № 865з 1 січня 2017року без встановлення будь якого строку та обмеження у часі у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 9.12.2015року №1013 з розрахунку 81% суми заробітної плати на посаді секретаря Городищенської сільської Ради з 1.01.2017року, включивши як складові заробітної плати, а саме: посадовий оклад 2356 грн., надбавка за ранг-90,00грн., надбавка за вислугу років 20%-489,20грн (стаж державної служби 15 років) на підставі довідки Городищенської сільської ради від 11.01.2017року №11.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та зіслався на обставини викладені в позові.
Представник відповідача позову не визнала та подала відповідні заперечення.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 15 лютого 2010 року призначено пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 81% від суми заробітної плати.
13 січня 2017 року позивач звернувся до Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про перерахунок йому пенсії у зв'язку зі зростанням з 13.01.2017 року посадових окладів державних службовців.
Листом № 2/д-11 від 20 січня 2017 року Пенсійний фонд відмовив позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на те, розділом III «Прикінцевих положень» Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються за Законом України «Про державну службу» №3723. У зв'язку набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-УІІІ, скасовано, зокрема, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону 3723.
Суд вважає, що дії Пенсійного фонду є правомірними з таких підстав:
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії) від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі Закон №3723) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
На час призначення пенсії позивачу ст. 37-1 у Законі №3723 викладена так: у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця був встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року (далі - Постанова №865).
Відповідно до п. 4 Постанови № 865 (в редакції чинній на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Пунктом другим постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09.12.2015 виключено пункт четвертий постанови №865.
Разом з тим, на час звернення позивача за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889).
Згідно п.2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889 визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Отже, на час звернення позивача за перерахунком втратила чинність стаття 37-1 Закону №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців.
Таким чином, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів.
З врахуванням викладеного, суд вважає, що Пенсійний фонд діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, внаслідок чого позовні вимоги про визнання протиправними дій не підлягають задоволенню.
При постановленні даного рішення суд врахував висновки Вищого адміністративного суду, викладені в ухвалі від 11.10.2016 року у справі К/800/26605/16.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.2,11,71,86,160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.19 Конституції України, п.2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державну службу» №889-VІІІ, -
В задоволенні позову про визнання неправомірним рішення Козівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Тернопільської області № 2/Д-11 від 20 січня 2017 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії та зобов'язанні Козівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Тернопільської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення пенсії, та Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000року №865 ( в редакції, чинній на дату призначення пенсії) з 01 січня 2017 року без встановлення будь якого строку та обмеження у часі у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013, з розрахунку 81% суми заробітної плати на посаді секретаря Городищенської сільської Ради з 01.01.2017 року, включивши як складові заробітної плати, а саме: посадовий оклад 2356 грн., надбавка за ранг - 90,00 грн., надбавка за вислугу років 20% - 489,20 грн. (стаж державної служби 15 років) на підставі довідки Городищенської сільської Ради від 11.01.2017 року №11 про заробітну плату , що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та стягнення судових витрат відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження, а у разі подання апеляційної скарги, якщо постанову не скасовано, після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного апеляційного суду через Зборівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення.
Суддя підпис Копія вірно
Суддя Зборівського
районного суду В.Г.Чорна