25 січня 2017 року справа № 823/2006/16
12 год. 45 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Рідзеля О.А.,
при секретарі судового засідання - Мельниковій О.М.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1 - за довіреністю, представника відповідача ОСОБА_2 - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом приватного підприємства «ЮГ-2000» до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
22.12.2016 до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулося приватне підприємство «ЮГ-2000» (далі-позивач), в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 03.08.2016 № НОМЕР_1 державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області (далі-відповідач).
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що державною податковою інспекцією у м. Черкасах Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області проведена камеральна перевірка даних Єдиного реєстру акцизних накладних за результатами якої складено акт від 14.07.2016 № 2635/23-01-40-00/31078522. Згідно з актом перевірки виявлено порушення платником акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків корегування до акцизних накладних в Єдиному реєстру акцизних накладних. При цьому позивач зазначає, що реєстрація акцизних накладних здійснена з порушенням строків передбачених ст. 231 Податкового кодексу України, у зв'язку з тим, що у позивача не було можливості дізнатися про обставини реєстрації приватного акціонерного товариства «Лебединський насіннєвий завод», як платника акцизного податку, якому була здійснена реалізація пального.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.
Відповідач позов не визнав та надав письмові заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив, що відповідно до бази даних Єдиного реєстру акцизних накладних та зареєстрованих акцизних накладних встановлено порушення позивачем вимог п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України, а саме: недотримання термінів реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Таким чином, приватним підприємством «Юг-2000» порушено вимоги п.1202.1 ст.1202 Податкового кодексу України - порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених ст.231 цього Кодексу, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі: 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів. На підставі вищевикладеного відповідач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 03.08.2016 складено правомірно, з урахуванням всіх вимог діючого законодавства.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає про таке.
Судом встановлено, що державною податковою інспекцією у м. Черкасах Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області проведена камеральна перевірка даних Єдиного реєстру акцизних накладних за результатами якої складено акт від 14.07.2016 № 2635/23-01-40-00/31078522.
Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України, а саме: недотримання термінів реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а саме: № 569 від 04.04.2016 на 30 днів, № 570 від 07.04.2016 на 27 днів та № 571 від 25.04.2016 на 9 днів.
За результатами акту перевірки 03.08.2016 прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 4486 грн. 41 коп.
Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням позивач оскаржив його до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області та до Державної фіскальної служби України.
Рішенням Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області від 06.10.2016 № 19834/23-00-10-0210 за результатами розгляду скарги позивача податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким позивачу нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 4486 грн. 41 коп. залишено без змін.
Крім того, рішенням Державної фіскальної служби України від 12.12.2016 № 26831/6/99-99-11-03-01-25 залишено без рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області від 06.10.2016 № 19834/23-00-10-0210 та повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 03.08.2016 державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області.
Не погоджуючись із вказаними податковим повідомлення-рішення № НОМЕР_1, позивач звернувся за його оскарженням до суду.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (надалі за текстом - Кодекс № 2755).
Пунктом 58 розділу І Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» № 909-VIII від 24.12.2015 Податковий кодекс України доповнено статтею 231 (Акцизна накладна) та статтею 232 (Електронне адміністрування реалізації пального).
Згідно з п.1 розділу II Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» №909-VIII від 24.12.2015, вказані доповнення до Податкового кодексу України набрали чинності з 01.03.2016.
Згідно з п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу № 2755 платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне.
Відповідно до п.231.1 ст.231 Кодексу № 2755 платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального (231.3. ст.231 Кодексу № 2755).
Як зазначено у п.231.5 ст.231 Кодексу № 2755, при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Відповідно до п. 231.6. ст. 231 Кодексу № 2755, реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання акцизної накладної / розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, отримувач пального надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію акцизної накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та акцизну накладну / розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі акцизна накладна / розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманими отримувачем пального.
З метою отримання особою, яка реалізує пальне, зареєстрованого в Єдиному реєстрі акцизних накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального, така особа, що реалізує пальне, надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманим особою, яка реалізує пальне.
Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу.
Якщо обсяг, визначений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, то платник податку зобов'язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального.
У відповідності до п. 231.10 ст. 231 Кодексу № 2755 зазначено, що у разі порушення особою, яка реалізує пальне, порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувач пального має право протягом 60 календарних днів, що настають за днем реалізації пального, подати до контролюючого органу заяву із скаргою на таку особу, яка реалізує пальне. До заяви додаються копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, що підтверджують факт отримання такого пального.
Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеної особи, яка реалізує пальне.
Відповідно до п. 1202.1. ст. 1202 Кодексу № 2755, порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, -тягне за собою накладення штрафу в розмірі:
2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів;
40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.
Як свідчать матеріали справи, позивач після реалізації приватному акціонерному товариству «Лебединський насіннєвий завод» пального, складено та зареєстровано в Єдиному реєстрі акцизних накладних наступні накладні за № 344 від 04.04.2016, № 360 від 07.04.2016 та № 476 від 25.04.2016. За твердженням позивача на момент реєстрації вказаних накладних у нього не було інформації про реєстрацію приватного акціонерного товариства «Лебединський насіннєвий завод», як платника акцизного податку, тому вказані накладні були виписані та зареєстровані, як на кінцевого споживача «неплатника акцизного податку».
13.05.2016 на адресу позивача від приватного акціонерного товариства «Лебединський насіннєвий завод» надійшов лист від 13.05.2016 № 1240, відповідно якого позивачем встановлено, що приватне акціонерного товариства «Лебединський насіннєвий завод» є платником акцизного податку з 21.03.2016.
Після отримання вказаної інформації, позивачем було проведено коригування показників до вищевказаних акцизних накладних, а саме 19.05.2016 зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних наступні акцизні накладні: № 569 від 04.04.2016, № 570 від 07.04.2016 та № 571 від 25.04.2016.
Разом з тим, з акту перевірки судом встановлено, що реєстрація вказаних вище акцизних накладних здійснена з порушенням граничних строків передбачених ст. 231 Податкового кодексу України, а саме реєстрація акцизної накладної № 569 від 04.04.2016 здійснена з порушенням на 30 днів, № 570 від 07.04.2016 здійснена з порушенням на 27 днів та № 571 від 25.04.2016 здійснена з порушенням на 9 днів.
Тобто, позивач не виконав вимоги податкового законодавства України, щодо, реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 113 затверджено «Порядок електронного адміністрування реалізації пального» (далі-Порядок).
Відповідно до розділу ІІ п. 5 вказаного Порядку ДФС веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального (далі - реєстр платників). Включення осіб до реєстру платників, внесення змін до нього, виключення з реєстру платників здійснюється засобами системи електронного адміністрування реалізації пального та контролюючими органами за основним місцем обліку особи як платника податків.
До реєстру платників включаються такі дані про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку з реалізації пального (далі - платники податку):
ідентифікаційні - для юридичних осіб: найменування та код згідно з ЄДРПОУ; для уповноважених юридичних осіб, які ведуть облік діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи та є відповідальними за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договорів: назва договору, найменування уповноваженої особи та податковий номер, наданий такій особі під час взяття на облік договору згідно з пунктом 63.6 статті 63 та пунктом 64.6 статті 64 Кодексу; для фізичних осіб - підприємців: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку у паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта);
реєстраційні - дата реєстрації особи платником податку, дати запису у реєстрі платників про реєстрацію, внесення змін, анулювання реєстрації, дата та причина анулювання реєстрації платника податку;
довідкові - дані про пункти (склади, комплекси, станції, інші об'єкти), в яких реалізується пальне (код, найменування, місцезнаходження та інші дані), відповідні коди адміністративно-територіальних одиниць згідно з Класифікатором об'єктів адміністративно-територіального устрою України.
ДФС щодня оприлюднює на власному офіційному веб-порталі інформацію з реєстру платників із зазначенням ідентифікаційних та реєстраційних даних платників податку.
Крім того, відповідно до розділу ІІ п. 9 вказаного Порядку зазначено, що платник податку може надіслати до ДФС засобами електронного зв'язку в електронному вигляді запит для отримання витягу з реєстру платників.
ДФС не пізніше наступного робочого дня після надходження запиту надсилає особі засобами електронного зв'язку в електронному вигляді витяг з реєстру платників. Витяг є дійсним до внесення відповідних змін до реєстру платників.
Отже, враховуючи наведені норми, суд не бере до уваги твердження позивача, що реєстрація акцизних накладних була здійснена з порушенням строків передбачених ст. 231 Податкового кодексу України, у зв'язку з тим, що у позивача не було можливості дізнатися про обставини реєстрації приватного акціонерного товариства «Лебединський насіннєвий завод», як платника акцизного податку. Оскільки як свідчать матеріали справи, на час реалізації приватному акціонерному товариству «Лебединський насіннєвий завод» пального, у позивача була змога дізнатися про ту обставину, що вказана юридична особа є платником акцизного податку з починаючи з 21.03.2016. Більше того, дана обставина спростовується, вище визначеним Порядком, який надає можливість платнику податку отримати витяг з реєстру платників акцизного податку.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень, обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач довів, що під час вчинення дій з приводу яких подано позов, він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, а тому вимоги позивача є не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.А. Рідзель
Постанова складена у повному обсязі 30.01.2017.