про відкриття провадження та закінчення підготовчого провадження
03 лютого 2017 р. м. ХерсонСправа № 821/219/17
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Хом'якова В.В., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комісії з питань вищого корпусу державної служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Національне агентство України з питань державної служби про визнання протиправним рішення та протоколу, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить:
1. Визнати рішення Комісії з питань вищого корпусу державної служби про визначення переможця за конкурсом на зайняття вакантної посади голови Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області від 25,30 листопада 2016 року -неправомірним;
2. Визнати протокол № 21 засідання Комісії з питань вищого корпусу державної служби від 25, 30 листопада 2016 р. в частині визначення індивідуальних оцінок конкурсантів на зайняття вакантної посади голови Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області членами Комісії з питань вищого корпусу державної служби за розв'язання ситуаційного завдання - недійсним;
3. Зобов'язати Комісію з питань вищого корпусу державної служби перевизначити індивідуальні оцінки конкурсантів за розв'язання ситуаційних завдань за конкурсом на зайняття вакантної посади голови Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області.
Окрім того, позивач у своєму позові просить суд зобов'язати Комісію з питань вищого корпусу державної служби надати відомість про результати розв'язання ситуаційних завдань за конкурсом на зайняття вакантної посади голови Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області, яка складена за формою згідно з додатком 6 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, який затверджений Кабінетом Міністрів України від 25.03.2016 р. № 246.
Згідно ч. 2 ст. 68 Кодексу адміністративного судочинства України докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали. Суд може збирати докази з власної ініціативи.
Відповідно до ст. 74 КАС України суд забезпечує докази допитом свідків, призначенням експертизи, витребуванням та оглядом письмових або речових доказів, у тому числі за місцем їх знаходження.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання позивача та витребувати від відповідача необхідні документи.
Зазначений спір згідно із ст. 17 КАС України належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Адміністративний позов подано з додержанням вимог статей 104-106 КАС України.
Підстави для повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі відсутні.
Закінчити підготовче провадження та призначити справу до розгляду у судовому засіданні.
Керуючись статтями 106, 107, 110, 121 КАС України,
ухвалив:
Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Комісії з питань вищого корпусу державної служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Національне агентство України з питань державної служби про визнання протиправним рішення та протоколу, зобов'язання вчинити певні дії.
Закінчити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду в судовому засіданні 22 лютого 2017 р. о 10:30 годині в приміщенні Херсонського окружного адміністративного суду за адресою: м. Херсон, вул. Робоча, 66 (вхід з вул. Філатова).
Зобов'язати Комісію з питань вищого корпусу державної служби надати суду у строк до 21 лютого 2017 року належним чином завірену копію відомості про результати розв'язання ситуаційних завдань за конкурсом на зайняття вакантної посади голови Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області, яка складена за формою згідно з додатком 6 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, який затверджений Кабінетом Міністрів України від 25.03.2016 р. № 246.
Справа буде розглядатися судом у складі судді Хом'якової В.В.
В судове засідання викликати осіб, які беруть участь у справі.
Надіслати особам, які беруть участь у справі, копію ухвали про відкриття провадження та інформацію про їхні процесуальні права та обов'язки.
Відповідачу та третій особі надіслати копію адміністративного позову з доданими до нього документами. Зобов'язати відповідача як суб'єкта владних повноважень у разі заперечення проти позову надати до суду не пізніше як за три дні до судового засідання всі матеріали, що були або мали бути взяті ним до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, допущенні бездіяльності, з приводу яких подано позов.
Ухвала окремо не оскаржується, заперечення проти неї може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду, прийняте за наслідками розгляду справи.
Суддя Хом'якова В.В.
Інформація про процесуальні права осіб, які приймають участь у справі
Ст. 49 КАС України, права та обов'язки осіб, які беруть участь у справі
1.Особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуальні права та обов'язки.
2.Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належним їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
3.Особи, які беруть участь у справі, мають право:
1)знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів;
2)знайомитися з матеріалами справи;
3)заявляти клопотання і відводи;
4)давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення;
5)подавати докази, брати участь у дослідженні доказів;
6)висловлювати свою думку з питань, які виникають під час розгляду справи, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам;
7)подавати заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб;
8)знайомитися з технічним записом, журналом судового засідання, протоколом про вчинення окремої процесуальної дії і подавати письмові зауваження до них;
9)робити із матеріалів справи виписки, знімати копії з матеріалів справи, одержувати копії судових рішень;
10)оскаржувати судові рішення у частині, що стосується їхніх інтересів;
11)користуватися іншими процесуальними правами, наданими їм цим Кодексом.
4.Особи, які беруть участь у справі, можуть за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них.
Ст. 51 КАС України, права та обов'язки сторін
1. Крім прав та обов'язків, визначених у ст. 49 КАС України, позивач має право в будь-який час до закінчення судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову. Позивач має право відмовитися від адміністративного позову у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідного апеляційного чи касаційного розгляду. Позивач має право до початку судового розгляду справи по суті змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
2. Крім прав та обов'язків, визначених у ст. 49 КАС України, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову.
3. Сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії адміністративного процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі.
4. Суд не приймає відмови позивача від адміністративного позову, визнання адміністративного позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.