ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
23.09.2009 р. 10:54 № 16/172
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кишинському М.І. при секретарі судового засідання Попадин О.Б. вирішив адміністративну справу
за позовом Державна інспекція з контролю за цінами в м.Києві
до Комунальне підприємство Міжнародний аеропорт "Київ"
про стягнення економічних санкцій в розмірі 108324,00грн.
На підставі ч.3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 23.09.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 108 324,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в порушення вимог наказу Мінтрансу від 03.07.1995 р. № 253 «Про затвердження аеропортових зборів за обслуговування повітряних суден в Міжнародному аеропорту «Київ»(Жуляни)» Комунальне підприємство міжнародний аеропорт «Київ»(Жуляни) стягував завищений збір за комерційне обслуговування в аеропорту одного пасажира. Завищення становить 5 грн. без ПДВ на одного пасажира. Всього за період з 1 січня 2008 року по 30 червня 2008 року сума необґрунтовано одержаної виручки міжнародним аеропортом «Київ»(Жуляни) внаслідок застосування вільних зборів за комерційне обслуговування в аеропорту одного пасажира становить 36123,16 грн. з ПДВ, яка відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення»підлягає вилученню в доход бюджету із застосуванням штрафних санкцій у двократному розмірі необґрунтовано одержаної виручки.
Відповідач позов не визнав. В своїх запереченнях проти позовних вимог посилався на те, що додатковий збір 5 грн. на одного пасажира за комерційне обслуговування в аеропорту не є регульованим і не відноситься до Наказу Мінтрансу № 253 «Про затвердження аеропортових зборів за обслуговування повітряних суден в Міжнародному аеропорту «Київ»(Жуляни)» та стягується не з пасажира, а з авіакомпанії, відповідно до укладених угод.
Просить в задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд -
встановив:
Державною інспекцією з контролю за цінами в місті Києві проведена планова перевірка Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт «Київ»щодо правильності стягнення зборів за аеронавігаційне обслуговування та аеропортові збори за обслуговування повітряних суден і пасажирів в аеропортах України, про що складено Акт № 163 від 6 серпня 2008 року.
Перевіркою встановлено порушення вимог наказу Міністерства транспорту України «Про затвердження аеропортових зборів за обслуговування повітряних суден в Міжнародному аеропорту «Київ»(Жуляни)», а саме, порушення в частині застосування вільних цін (зборів) на комерційне обслуговування в аеропорту одного пасажира за умови запровадження для них режиму державного регулювання.
На підставі матеріалів перевірки Державна інспекція з контролю за цінами в м. Києві винесла рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 50 від 13 серпня 2008 року. Інспекція вирішила вилучити у Комунального підприємства Міжнародний аеропорт «Київ»(Жуляни) в доход державного бюджету суму 36108,00 грн. та суму 72216,00 грн., як штрафну санкцію.
Оцінивши надані сторонами докази та заслухавши пояснення сторін, суд дійшов наступних висновків.
Комунальне підприємство Міжнародний аеропорт «Київ»(Жуляни) надає послуги у відповідності до укладених з авіаперевізниками стандартних угод ІАТА про наземне обслуговування, що розроблені відповідно до Стандартної Угоди про наземне обслуговування (СУНО) 1998 р. відповідно до документу ІАТА АНМ 810 або Керівництва по аеропортовому обслуговуванню в редакції від квітня 1998 року та стягує збори відповідно до наказу Міністерства транспорту України від 03.07.1995 року № 253 «Про затвердження аеропортових зборів за обслуговування повітряних суден в Міжнародному аеропорту «Київ»(Жуляни), наказу Міністерства транспорту України від 13.05.1997 року № 169 «Про внесення змін до наказів Міністерства транспорту України від 03.07.1995 року № 253, наказу Міністерства транспорту України від 20.06.2002 року № 415 «Про внесення змін до наказів Міністерства транспорту України щодо затвердження аеропортових зборів за обслуговування повітряних суден у аеропортах України»та інших.
В судовому засіданні відповідачем було зазначено, що у стандартних угодах з перевізниками включаються дані про те, що аеропортові збори: за зліт-посадку, комерційне обслуговування пасажирів, забезпечення авіаційної безпеки та наднормативну стоянку ПС не входять до вартості наземного обслуговування і встановлюються відповідним наказом уповноваженого органу державної влади України.
Як приклад, матеріали справи містять Додаток В до Стандартної угоди ІАТА про наземне обслуговування, укладеної між Комунальним підприємством Міжнародний аеропорт «Київ»(Жуляни) та Відкритим акціонерного товариства «Маріупольський металургійний комбінат ім.. Ілліча»(Авіакомпанія «Ілліч-Авіа») , реєстраційний № 10-2008/767/1 від 01.01.2008 р.
Так, в п. 3 Примітки зазначено, що аеропортові збори: за зліт - посадку, комерційне обслуговування пасажирів, забезпечення авіаційної безпеки та наднормативну стоянку ПС не входять до вартості наземного обслуговування і встановлюються відповідним наказом уповноваженого органу державної виконавчої влади України і зазначені у Довідковому матеріалі № 1, який є невід'ємною частиною Додатку В.
Методичними рекомендаціями формування ставок аеропортових зборів за обслуговування повітряних суден і пасажирів в аеропортах України, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 01.07.2003 року № 472, вартісна основа збору за пасажирське обслуговування визначається як збір за обслуговування пасажирів в аеровокзалі (терміналі), що компенсує витрати, пов'язані з використанням та утриманням пасажирського терміналу для обслуговування пасажирів до початку реєстрації та осіб, які їх зустрічають і проводжають, за винятком витрат на наземне обслуговування та збір за користування пасажирським терміналом до початку реєстрації пасажирів.
Виходячи з системного аналізу наведених Методичних рекомендацій та наказів Мінтрансу, суд погоджується з відповідачем, що додатковий збір в сумі 5 грн. з одного пасажира за комерційне обслуговування в аеропорту не є збором в розумінні наказу № 253 і є платою, яка стягується з перевізників, а не з пасажирів, та пов'язана з використанням пасажирського терміналу для обслуговування пасажирів до початку реєстрації та осіб, які їх зустрічають.
За таких обставин, суд вважає висновки перевірки необґрунтованими, а позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
У позові Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві до Комунального підприємства міжнародний аеропорт «Київ»(Жуляни) про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 108 324,00 грн. відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кишинський М.І.
Повний текст постанови складено та підписано 25.09.2009 р. .