ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
03.09.2009 р. 09:53 № 12/113-09
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого -судді Цвіркуна Ю.І.,
при секретарі Рудик Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс мобільного зв'язку»про стягнення коштів,
встановив:
Позивач звернувся в Окружний адміністративний суд міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс мобільного зв'язку»про стягнення коштів у розмірі 10951 грн. 26 коп.
Представник позивача позов підтримав, посилаючись на те, що відповідач має заборгованість у розмірі 10951 грн. 26 коп., що складається з платежів у розмірі 7300 грн. 84 коп. та штрафних санкцій у розмірі 3650 грн. 42 коп.
Позивачем у позовній заяві зазначено фактичну та юридичну адреси відповідача, так судом на фактичну адресу відповідача (04070, м. Київ, вул. Братська, 3) було направлено лист із судовою повісткою на 18.06.2009 р., однак зазначений лист із судовою повісткою повернувся на адресу суду без вручення адресату, з відміткою «за зазначеною адресою не проживає».
Враховуючи вищезазначене, судове засідання, що призначене на 18.06.2009 року було відкладено на 03.09.2009 року.
З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців вбачається, що місцезнаходження відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс мобільного зв'язку»є: 01103, м. Київ, Печерський район, вул. Кіквідзе, б. 11. На зазначену адресу судом був надісланий лист із судовою повісткою на 03.09.2009 року, однак зазначений лист із судовою повісткою повернувся на адресу суду без вручення адресату, з відміткою «не числиться».
Згідно ч. 8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, знаходження), роботи, служби. У разі неповідомлення про зміну адреси повістка надсилається їм за останньою адресою і вважається врученою.
З огляду на положення ст. ст. 35, 40, 128 КАС України та відповідні обставини, адміністративна справа розглядалася і вирішувалася без участі даної особи.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача та дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Сервіс мобільного зв'язку»було зареєстровано як платник страхових внесків в Центральній міжрайонній виконавчий дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Органи Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у своїй діяльності керуються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Відповідно до ч.1 ст. 9 вищезазначеного Закону Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
В статті 2 зазначеного Закону визначено поняття страховик - Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» визначені права та обов'язки страховика, зокрема страховик має право: - здійснювати перевірку обгрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам; - одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від державних податкових органів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності відомості, щодо сплати страхових внесків та використання страхових коштів; - здійснювати перевірку правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; - одержувати необхідні пояснення (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час перевірок; - накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства; - порушувати відповідно до законодавства питання про притягнення посадових осіб до відповідальності за порушення законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, вимагати надання інформації про вжиті заходи.
Відповідно до п. 3.3. Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що затверджена постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19 вересня 2001 р. N 38, під час комплексної ревізії в обов'язковому порядку проводяться зустрічні перевірки на підприємствах, в установах і організаціях з питань нарахування і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, витрачання коштів Фонду, в тому числі коштів цільового призначення.
Згідно п. 3.4 зазначеної Інструкції у разі виявлення нецільового або незаконного витрачання коштів Фонду фахівець, який проводить ревізію, з'ясовує розмір грошового (матеріального) збитку, завданого Фонду, та за чиїм розпорядженням вони витрачались.
В пункті 13.1 Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності зазначено, що результати комплексної ревізії оформляються актом, в якому факти порушень викладаються із посиланням на відповідні нормативні документи, постанови правління Фонду, інструкції і положення, вимоги яких порушено. Кінцевою датою написання акта, як правило, є останній день проведення ревізії.
Відповідно до п.15.1 Інструкції ревізія (перевірка) страхувальників повинна сприяти забезпеченню виконання ними норм чинного законодавства з питань загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, щодо надходження коштів до бюджету Фонду, ефективного та цільового їх використання.
Посадовою особою Центральної міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності була проведена ревізія по коштах ФСС з ТВП за 2005, 2006р. та 1 кв. 2007 р. страхувальника - Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс мобільного зв'язку», на підставі якої складено акт ревізії по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №301 від 16.05.2007 року.
У відповідному акті зазначено, що в ході ревізії виявлено порушення на загальну суму 7300 грн. 84 коп., за яке відповідно до ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» передбачено штраф 50%.
Відповідно до п. 15.14.4 зазначеної Інструкції при наявності заперечень або зауважень до акта ревізії (перевірки) керівник, головний бухгалтер чи інші особи, які підписують акт, в день його передачі роблять про це застереження перед своїми підписами із зазначенням дати та роблять запис "з вимогами розділу 15 Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001 p. N 38 ознайомлений" і не пізніше ніж через п'ять календарних днів з дня підписання із зауваженнями подають до нього письмові пояснення чи заперечення. У цей же термін страхувальник має право заперечення або пояснення по акту ревізії надіслати поштовим відправленням з повідомленням про вручення. Оформлення зазначеного поштового відправлення здійснюється згідно з Порядком оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.97 p. N 799. Якщо протягом зазначеного терміну пояснення чи зауваження стосовно акта не надійшли або поштове відправлення здійснене з порушенням зазначеного терміну, то акт ревізії вважається узгодженим. У виняткових випадках, за письмовим зверненням керівника об'єкта контролю, термін подання пояснення чи зауваження може бути продовжений керівником, за дорученням якого проводилася ревізія. Акт ревізії (перевірки), в якому зазначені порушення по коштах Фонду передається органами Фонду на розгляд у виконавчу дирекцію відділення Фонду протягом 10 днів з дня його підписання. Керівник Виконавчої дирекції відділення Фонду зобов'язаний не пізніше 20 календарних днів з наступного дня після закінчення ревізії з урахуванням заперечень або зауважень за їх наявності щодо правомірності дій перевіряючих розглянути їх та прийняти мотивоване рішення, яке вручається заявнику під розписку або надсилається об'єкту перевірки поштою з повідомленням про вручення.
Відповідачем подано до Директора Київського міського відділення центральної міжрайонної виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в Печерському районі міста Києва заперечення від 21.05.2007 року щодо акта ревізії по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №301 від 16.05.2007 року.
Листом Директора від 01.06.2007 року №769-07 відповідача повідомлено, що висновки зазначені у акті ревізії №301 від 16.05.2007 року зроблені вірно та заперечення при прийнятті рішення про застосування фінансових (штрафних) санкцій не можуть бути прийняті до уваги в зв'язку з тим, що даним актом ревізії було виявлено саме факти порушення порядку витрачання страхових коштів.
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»за порушення порядку витрачання страхових коштів накладається штраф у розмірі 50 відсотків належної до сплати суми страхових внесків.
Згідно п. 15.14.5 Інструкції за матеріалами акта ревізії протягом 20 календарних днів керівники виконавчої дирекції Фонду або його відділень, їх заступники приймають рішення про застосування фінансових та штрафних санкцій до страхувальника. Рішення приймається за встановленою формою (додаток 1) відповідно до ст. 28, 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". У рішенні вказуються суми фінансових санкцій, які належить зарахувати до бюджету Фонду, шляхом відображення у звіті страхувальника по коштах Фонду (за формою Ф4-ФСС з ТВП).
За результатами ревізії Виконавчою дирекцією Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності винесено рішення про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФССзТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 05.06.2007 року №115 на загальну суму 10951, 26 грн., з яких 7300, 84 грн. витрати не прийняті до зарахування, 3650, 42 грн. -штрафні санкції.
Абзац 1 п. 16.1 Інструкції встановлює, що обов'язок доведення того, що будь-яке нарахування сум фінансових та штрафних санкцій за матеріалами ревізій, здійснене робочим органом Фонду, є помилковим, покладається на платника страхових внесків.
Відповідно до абз. 2 зазначеного пункту Інструкції у разі коли платник страхових внесків вважає, що орган Фонду невірно визначив суму фінансових та штрафних санкцій або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, або виходить за межі його компетенції, встановленої законодавством, такий страхувальник має право звернутися до органу Фонду із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які страхувальник вважає за потрібне надати.
Так, відповідач звернувся до Директора Виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності зі скаргою від 27.06.2007 року на рішення про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФССзТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 05.06.2007 року №115.
Рішенням Директора Виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності по результатах розгляду скарги від 12.07.2007 року №1043-05 відповідачу було відмовлено в задоволенні вищезазначеної скарги.
Таким чином, позивач вчинив всі можливі дії для врегулювання даного спору в порядку досудового провадження.
Судом враховуються положення п. 4 ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», відповідно до яких страхувальник зобов'язаний вести облік коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, і своєчасно надавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів.
Станом на час розгляду справи зазначений борг відповідачем не сплачено.
Тож в суді знайшов підтвердження факт наявності заборгованості відповідача на загальну суму 10951 грн. 26 коп.
Відповідно до п. 1.5 положення про Київське міське відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Виконавчу дирекцію Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що затверджено постановою правління Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 11.09.2001 року №2-3азі змінами, що внесені постановою правління Київського міського відділення Фонду від 29.06.2005 року №67 виконавча дирекція відділення є юридичною особою, має свій бюджет, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, розрахунки в установах банків, використовує символіку Фонду.
Пункт 1.6 зазначеного положення передбачає, що робочими органами Виконавчої дирекції працюють за дорученням Виконавчої дирекції відділення, мають печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, рахунки в установах банків та в межах своїх повноважень приймають накази, організовують і контролюють їх виконання.
Центральна міжрайонна виконавча дирекція Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не є юридичною особою, однак має власний рахунок, тому в інтересах робочого органу із даним позовом звернулась до суду Виконавча дирекція Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, яка є юридичною особою.
Також судом береться до уваги, що відповідач зареєстрований як платник страхових внесків в Центральній міжрайонній виконавчий дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Згідно із ч. 1 статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Вимоги позивача за цим позовом суд вважає такими, які ґрунтуються на законі.
У свою чергу відповідач у жодне судове засідання не з'явився, своїх заперечень до суду не надав.
Таким чином, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про задоволення позову.
На основі встановленого, керуючись ст.ст.86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов Виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності задовольнити повністю.
Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс мобільного зв'язку»кошти у розмірі 10951 (десять тисяч дев'ятсот п'ятдесят один) грн. 26 коп. на користь Центральної міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (р/р №25602512023336 в КРД ВАТ «Райффайзен Банк Аваль», МФО 322904, ЄДРПОУ 26079358).
Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України -з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява і скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції у порядку, що передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Цвіркун Ю.І.