Постанова від 28.07.2009 по справі 14/54

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28.07.2009 р. 12:35 № 14/54

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В при секретарі судового засідання Денисенко Ю.М., за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2

від відповідача: за відсутності відповідно до клопотання

третя особа: не з'явився

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом заступника прокурора Деснянського району міста Києва в інтересах ОСОБА_2

до управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва

третя особа Міністерство праці та соціальної політики

про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 28 липня 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Заступник прокурора Деснянського району міста Києва в інтересах ОСОБА_2 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

Позовні вимоги мотивовано необґрунтованою відмовою управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2.

Під час судового розгляду справи позивач уточнив свої позовні вимоги і просив суд зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі довідок:

- про заробітну плату на шахті «Березовская»з грудня 1959 року по грудень 1961 року;

- про заробітну плату на шахті «Байдаєвская»з травня 1962 року по липень 1963 року;

- про заробітну плату на шахті «Бутовская» з серпня 1963 року по січень 1965 року;

- Департаменту фінансово-економічних питань Міністерства вугільної промисловості України про середньомісячну заробітну плату начальника дільниці з видобування вугілля в 2007 році.

Представник управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва проти позову заперечував з посиланням на те, що позивачу буде здійснено перерахунок пенсії після надання ним довідки про заробітну плату, оформлену відповідно до положень статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За відсутності на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника відповідної професії (посади) заробітна плата визначається, виходячи з розміру середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою) на такому підприємстві, в установі, організації або їх правонаступника.

Під час судового розгляду справи позивачем було подано клопотання про залучення до розгляду справи у якості третьої особи без самостійних вимог Міністерства праці та соціальної політики України. Клопотання обґрунтовано тим, що позивач не має можливості надати довідку про середньомісячну заробітну плату за 11 місяців роботи у зв'язку із незбереженням цих документів на підприємстві. Відповідач проти задоволення клопотання не заперечував. Відповідно до статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.09.2008 залучено до розгляду справи у якості третьої особи без самостійних вимог Міністерство праці та соціальної політики України.

Розглянувши подані сторонами документи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 отримуючи пенсію за віком 16.07.2007 звернувся до управління Пенсійного фонду України у місті Києві із заявою про перерахунок пенсії із розрахунку середньомісячної заробітної плати, яку ОСОБА_2 отримував працюючи на шахті «Березовская»за період з грудня 1959 року по грудень 1961 року, на шатхі «Байдаевская»за період з травня 1962 року по липень 1963 року, на шахті «Бутовская»за період з серпня 1963 року по січень 1965 року. Враховуючи, що відомості по заробітній платі за березень, квітень, травень, червень 1960 року, січень, лютий, березень, червень 1961 року, січень, лютий, березень 1962 року не збереглись внаслідок затоплення архіву підприємства (листи відкритого акціонерного товариства «Шахта Березовская»від 14.02.2006 №60-17-167, від 19.12.2007 №БРЗ-55-1646 та довідка відкритого акціонерного товариства «Шахта Березовская»від 20.02.2008 №БРЗ-14-177 наявні у матеріалах справи), ОСОБА_2 просив відповідача здійснити розрахунок на підставі даних по заробітній платі, що збереглись.

Управлінням Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва було відмовлено позивачу у перерахунку пенсії на підставі відсутності належним чином оформленої довідки про заробітну плату. Разом з тим, управлінням Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва позивачу було запропоновано надати довідку про заробітну плату за відповідною або аналогічною професією відкритого акціонерного товариства «Шахта Березовская», що склалася у кожному місяці роботи, за який документи не збереглись.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені сторонами міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до частини першої статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Статтею 44 зазначеного Закону передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до пункту 3 Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 №919 за період до 1 січня 1998 року та у разі відсутності даних у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається:

1) за наявності підприємства, установи, організації, де працювала особа, або їх правонаступника - виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на такому підприємстві, в установі, організації, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу).

За відсутності на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника відповідної професії (посади) заробітна плата визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою) на такому підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника.

Довідка про середню заробітну плату за відповідною або аналогічною їй професією (посадою) надається підприємством, установою, організацією, де працює (працювала) особа, або їх правонаступником;

2) у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, - виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою) у відповідній галузі (системі), за календарний рік, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію, або виходячи з мінімально гарантованої зазначеної тарифної ставки (посадового окладу), передбаченої галузевою угодою. При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію.

Довідка про заробітну плату виходячи з місячної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою) видається місцевим органом з питань праці та соціального захисту населення, а у разі відсутності в такому органі зазначених відомостей - Мінпраці.

Згідно листів відкритого акціонерного товариства «Шахта Березовская»від 14.02.2006 №60-17-167, від 19.12.2007 №БРЗ-55-1646 та довідки від 20.02.2008 №БРЗ-14-177 в архіві підприємства відсутні документи щодо заробітної плати за період з 1958 по 1978 роки, через затоплення архіву, що унеможливлює надання довідки виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на шахті «Березовська», що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу).

Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_2 у 2007 році також звертався до відкритого акціонерного товариства «Шахта Березовская»з проханням у разі відсутності на підприємстві відповідної професії (посади) повідомити заробітну плату виходячи з розміру середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою) на такому підприємстві.

Листом відкритого акціонерного товариства «Шахта Березовская»від 20.02.2008 №БРЗ-14-179 ОСОБА_2 повідомлено про середню заробітну плату начальника підземної очисної дільниці за 2007 рік.

Після вжитих заходів ОСОБА_2 повторно звертався до відповідача із заявою здійснити перерахунок пенсії, чого зроблено не було.

З листа Міністерства праці та соціальної політики України від 30.12.2008 №14729/0/14-08/13 вбачається, що умови оплати праці працівників вугільної галузі врегульовані Галузевою угодою між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об'єднаннями власників), що діють у вугільної галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості.

Відповідно до листа Департаменту фінансово-економічних питань Міністерства вугільної промисловості України від 06.02.2009 №38/04-01/14-09 надати інформацію щодо розміру тарифних ставок, посадових окладів, середньої заробітної плати, а також коефіцієнтів її підвищення за посадою начальник дільниці: з видобування вугілля, підготовчих робіт, гірничо-капітальних робіт І-ІІІ групи оплати, за період роботи 1960, 1961, 1962 надати немає можливості через відсутність архівів за зазначений період. Разом з тим, було надано розміри середньомісячної заробітної плати за 2007 рік начальника дільниці з видобування вугілля, начальника підготовчої дільниці, гірничо-капітальних робіт.

За таких обставин вбачається, що ОСОБА_2 ужито всіх можливих заходів для надання документів, необхідних для перерахунку пенсії і виконання вимог управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва.

Як зазначено у Рішенні Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання) зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.

Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Відповідно до частини другої статті 3 Конституції України - права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до статті 21 Конституції України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

Згідно із статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідачем на заяву позивача самостійно не здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_2. А тому суд погоджується з позицією позивача щодо порушення його прав на перерахунок пенсії.

Згідно із статтями 71, 72 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги чи заперечення. При цьому обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на суб'єкта владних повноважень. Відповідач не довів суду належними та допустимими доказами обґрунтованість своїх заперечень.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 16.07.2007 із врахуванням стажу роботи ОСОБА_2 на шахті «Березовская»за період з грудня 1959 року по грудень 1961 року, на шатхі «Байдаевская» за період з травня 1962 року по липень 1963 року, на шахті «Бутовская»за період з серпня 1963 року по січень 1965 року.

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Літвінова А.В.

Постанову виготовлено в повному обсязі 04 серпня 2009 року