Постанова від 13.10.2009 по справі 2-а-4513/09

Справа № 2-а-4513/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАІНИ

13 жовтня 2009 року м. Суми

Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого - судді Левченко Т.А.

при секретарі - Хіміч А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Гури Романа Олександровича - інспектора ДПС про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач свої вимоги мотивує тим, що 04.08.2009 року інспектором ВДАІ Гурою Р.О. винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення, відповідно до якої його було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 121 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 170 грн. Вважає постанову незаконною в зв'язку з тим, що зазначеного в постанові правопорушення він не скоював та п. 30.2 Правил дорожнього руху не порушував. Так близько 00 год. 15 хв. він здійснив вимушену зупинку на вул. Кооперативній по причині того, що в нього майже закінчилось пальне. Зупинившись, не порушуючи правил дорожнього руху, в дозволеному місці він відкрив бензобак і пішов в салон взяти ключі від багажника. В цей час під'їхав автомобіль з якого вийшов інспектор ДАІ та попросив пред'явити документи. На його прохання пояснити що саме він порушив, інспектор відповів що тут стояти не можна. Оскільки його автомобіль стояв в дозволеному місці, інспектор вказав, що у його автомобіля не видно номерного знаку, в цей час знак був відкинутий так як конструкція автомобіля передбачає відкидання знаку перш ніж відкрити кришку баку. Після чого інспектором йому було запропоновано сісти в автомобіль, для складання протоколу, однак він відмовився і пояснив інспекторові, що номерний знак знаходився у відкинутому положенні тимчасово, що заправити авто не відкидаючи номерний знак неможливо, та що під час руху знак знаходився в нормальному положенні. Не зважаючи на його заперечення інспектор все одно склав протокол про адміністративне правопорушення, в який відмовився внести в графу «свідки» громадян, які були присутні під час складання протоколу. Вважає постанову незаконною, оскільки вона складена без з'ясування усіх обставин справи, а факт скоєння правопорушення підтверджується суперечливими доказами. Просить постанову по справі про адміністративне правопорушення відносно нього скасувати і справу про адміністративне правопорушення закрити.

В судовому засіданні позивач позов підтримав та просить його задовольнити.

Відповідачі в судове засідання не з'явилися. Про час і місце судового засідання повідомлені належним чином. На підставі ч. 4 ст. 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність відповідача - суб'єкта владних повноважень на підставі наявних у справі доказів.

Суд, заслухавши позивача, свідківОСОБА_2 та ОСОБА_3 які підтвердили що ОСОБА_1 зупинився щоб заправити автомобіль та для цього відкинув кришку, на якій знаходився номерний знак автомобіля, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що постановою по справі про адміністративне правопорушення від 04.08.2009 року, винесеної інспектором ВДАІ м. Суми Гурою Р.О., на позивача накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170 гривень за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 121 КУпАП. В постанові зазначено, що 07.08.2009 року о 00-30 годині в м. Суми по вул. Кооперативній водій ОСОБА_1 керував автомобілем ІЖ-412, д. н.НОМЕР_1 номерний знак якого з 20 метрів не можна розрізнити символи, чим порушив пункт 30.2 Правил дорожнього руху України (а. с. 6).

Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності. Ст. 246 КУпАП передбачено, що порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим Кодексом та іншими законами України. Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний, зокрема з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Позивач, не заперечуючи того факту, що він дійсно знаходився в зазначеному в постанові місці та в зазначений в ній час на належному йому автомобілі, факт скоєння ним правопорушення заперечив. Так, в судовому засіданні позивач пояснив, що він зупинився щоб заправити автомобіль та для цього відкинув кришку бензобаку, заправити авто не відкидаючи номерний знак неможливо. При цьому під час руху знак знаходився в нормальному положенні. Такі ж пояснення зазначені позивачем і в протоколі про адміністративне правопорушення. Вказані пояснення позивача також підтвердили допитані судом свідки ОСОБА_2 таОСОБА_3

Як вбачається з постанови про притягнення позивача до адмінвідповідальності його вина в скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 121 КУпАП була встановлена на підставі протоколу про адміністративне правопорушення. Однак за відсутності інших, передбачених ст. 251 КУпАП доказів, вина особи у вчиненні адмінправопорушення не може встановлюватися тільки на підставі протоколу про адміністративне правопорушення.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Яких-небудь належних доказів на підтвердження правомірності своєї постанови відповідач суду не надав.

З матеріалів справи також вбачається, що позовна заява про оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення подана позивачем в строк встановлений ст. 289 КУпАП. Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що постанова винесена інспектором ВДАІ м. Суми Гурою Р.О. по справі про адміністративне правопорушення про накладення на позивача адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 гривень є незаконною та підлягає скасуванню.

Керуючись ст. ст. 245-246, 251, 258, 280, ч. 2 ст. 123 КУпАП, Правилами дорожнього руху України, ст. ст. 7-9, 11, 69-71, 159, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати незаконною та скасувати постанову - ВМ № 010769 від 04.08.2009 року по справі про адміністративне правопорушення про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 гривень, винесену інспектором ДПС Гурою Романом Олександровичем та закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1.

Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми, шляхом подачі в десятиденний строк з дня її складання в повному обсягу заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсягу.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у двадцятиденний строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 16.10.2009 року.

Суддя Т.А.Левченко