31 січня 2017 року Житомир справа № 806/2875/16
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Капинос О.В., судді: Нагірняк М.Ф., Романченко Є.Ю.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України треті особи без самостійних вимог на стороні відповідача - Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання відомостей про зміни в грошовому утриманні інформації та довідки про розмір його грошового забезпечення до органів Пенсійного фонду України в Житомирській області, які є підставою для здійснення перерахунку пенсії, як пенсіонера МВС, на підставі внесених змін до законодавства України щодо пенсійного забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей.
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформацію про зміни у грошовому утриманні та довідку про розмір його грошового забезпечення .
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, та отримує пенсію у Головному управлінні ПФУ в Житомирській області. Вказує, що Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, що надає йому право на перерахунок пенсії. Він звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою про направлення до ГУ ПФУ в Житомирській області інформації про зміну його грошового утримання по останній посаді та довідки про розмір грошового забезпечення, з якої він звільнився на пенсію, для необхідності перерахунку пенсії на підставі прийнятих змін до законодавства, згідно з якого його пенсія має обчислюватись та підлягає перерахунку у розмірах встановлених законодавством для поліцейських. МВС України йому було відмовлено.
Позивач до суду прибув, подав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Представник відповідача МВС України у судове засідання не з"явився, повідомлений про розгляд справи належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Представники третіх осіб ПФУ та ГУ УПФУ в Житомирській області в судове засідання не з'явилися. Згідно поданих письмових заперечень ГУ УПФУ в Житомирській області, просить відмовити у позові. Вважає, що Постанова КМ України № 988 від 11.11.2015 року про збільшення грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України не може бути підставою для перерахунку пенсії Позивачу, як пенсіонеру із числа колишніх працівників внутрішніх справ, так як вказана постанова прийнята до внесення змін до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Законом України від 23.12.2015 р. N900-VIII, та не має зворотної дії в часі. Крім того, видача довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії після 29.12.2015 суперечить вимогам чинного законодавства. Просить відмовити у позові за безпідставністю.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).
07.10.2016 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, в якій просив провести перерахунок призначеної пенсії відповідно до постанови КМУ №988 від 11.11.2015 та постанови від 09.03.2006 №268 з 01.01.2016, в чому йому було відмовлено, у зв"язку з тим, що на даний час інформація про підстави проведення перерахунку пенсій не надходила.
У жовтні 2016 позивач звернувся до Департаменту фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України із заявою, у якій просив надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформацію про зміну грошового забезпечення з урахуванням видів грошового забезпечення, установлених законодавством для поліцейських відповідно до Постанови КМУ "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України" від 11.11.2015 №988.
01.11.2016 листом Департаменту фінансово-облікової роботи МВС України позивачу повідомлено, що на даний час підстави для перерахунку пенсії відсутні, стосовно чого Міністерство соціальної політики висловило свою позицію листом від 17.06.2016 №8889/0/14-16/5.
Вважаючи таку бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України протиправною, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступних мотивів.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII (у редакції Закону з 07.11.2015 року), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі- Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 року №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України №900-VIII від 23.12.2015 року статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною наступного змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Враховуючи, що саме Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, колегія суддів вважає, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
При цьому, суд зазначає, що на день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
За приписами пункту 2 Порядку №45, вказане рішення Кабінету Міністрів України зобов'язувало відповідача повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за N135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Системний аналіз зазначених норм права дає підстави для висновку, що Міністерство внутрішніх справ України зобов"язане повідомити у п"ятиденний строк про підстави перерахунку пенсій деяким категоріям військовослужбовців саме Пенсійний фонд України.
Матеріалами справи підтверджено, що Міністерством внутрішніх справ України інформації про підстави перерахунку пенсії позивачу до Пенсійного фонду України направлено не було.
Щодо посилань відповідача на лист Міністерства соціальної політики України від 17.06.2016 № 8889/0/14-16/5, то судом ці доводи до уваги не приймаються, оскільки даний лист не встановлює чи змінює правові норми, а носить виключно рекомендаційний характер.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що відповідач не надсиланням інформації про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 саме до Пенсійного фонду України, допустив протиправну бездіяльність.
З огляду на викладене, враховуючи фактичні обставини справи, а також з метою повного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог і зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати інформацію про зміни у грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії ОСОБА_2 до Пенсійного фонду України, як це передбачено п.2 Порядку.
Водночас, стосовно зобов'язання відповідача надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення суд зазначає наступне.
Відповідно до п.2 та п.3 Порядку №45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - Головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Отже, обов'язок уповноваженого органу для підготовки довідки про розмір грошового забезпечення виникне після надсилання Головному управлінню Пенсійного фонду списків осіб, пенсії, яких підлягають перерахунку.
Зважаючи на те, що необхідні документи для перерахунку пенсії позивачу ні до Пенсійного Фонду України, ні до ГУ ПФУ в Житомирській області, ні до уповноваженого органу для підготовки довідки про розмір грошового забезпечення ще не надходили, суд приходить до висновку, що позовна вимога до відповідача щодо надіслання до ГУ ПФУ у Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення є передчасною та задоволенню не підлягає.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 86,128,158-162,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України ,
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надсилання інформації про зміни у грошовому забезпеченні до Пенсійного фонду України в Житомирській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про зміни у грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії ОСОБА_3.
В решті позовних вимог відмовити
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя О.В. Капинос
Судді: М.Ф.Нагірняк
Є.Ю.Романченко