27.01.2017 Справа №607/14157/16-а
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської областів складі:
головуючого: Кунцьо С.В.
з участю секретаря: Ліщинського О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до: Управління патрульної поліції у м. Тернополі Департаменту патрульної поліції
про: скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі,-
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області із адміністративним позовом до відповідача Управління патрульної поліції у м. Тернополі Департаменту патрульної поліції, проскасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії АР № 586507 від 05 грудня 2016 року.
Заявлені вимоги позивач мотивує тим, що 05 грудня 2016 року інспектором роти №1 батальйону УПП в м. Тернополі ДПП Ястремським А.А. була винесена постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії АР № 586507, відповідно до якої його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 255 грн. Відповідно до даної постанови 05 грудня 2016 року громадянин ОСОБА_1 керував автомобілем марки «Мерседес Бенз», державний номерний знак НОМЕР_1, по Мазепи, 3 в м. Тернополі, та здійснив зупинку ближче 10-ти метрів від виїзду з прилеглої території будинку, що по вул. Мазепи, 3, чим порушив вимоги п.15.9 «и» Правил дорожнього руху України. Із зазначеною постановою не згідний та вважає її незаконною і необґрунтованою.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі та пояснив, що правил дорожнього руху не порушував, оскільки у момент винесення постанови автомобілем не керував, транспортний засіб був припаркований біля місця його проживання на правій смузі біля бордюру, а у автомобілі перебував його водій, про що він пояснював працівнику поліції, однак останнім не були взяті до уваги його покази, а тому він просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії АР № 586507 від 05 грудня 2016 року, якою на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 255 грн.
Представник відповідача Управління патрульної поліції у м. Тернополі Департаменту патрульної поліції Кондрат Л.Р. в судовому засіданні позовні вимоги заперечує, мотивуючи тим, що ОСОБА_1 правомірно притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення вимог 15.9 «и» Правил дорожнього руху України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи із таких міркувань.
Згідно ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатній і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
В судовому засіданні встановлено наступні обставини:
Як вбачається із постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії АР № 586507, громадянин ОСОБА_1 керував автомобілем марки ««Мерседес Бенз», державний номерний знак НОМЕР_1, по Мазепи, 3 в м. Тернополі, та здійснив зупинку ближче 10-ти метрів від виїзду з прилеглої території будинку, що по вул. Мазепи, 3, чим порушив вимоги п.15.9 «и» Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність згідно ч.1 ст.122 КУпАП.
Згідно постанови серії АР № 586507 від 05 грудня 2016 року, винесеної інспектором роти №1 батальйону УПП в м. Тернополі ДПП Ястремським А.А., на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 255 грн.
Відповідно до 15.9 «и» Правил дорожнього руху України зупинка забороняється, зокрема, ближче10 м від виїздів з прилеглих територій і безпосередньо в місці виїзду.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення у відповідності до ст. 251 КУпАП, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Докази мають бути належними та допустимими. Допустимими є ті докази, які зібрані у відповідності до закону, а належними - якщо вони містять інформацію щодо предмету доказування.
Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23 грудня 2005 року про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті із змінами, внесеними згідно з постановою Пленуму ВСУ № 18 від 19 грудня 2008 року визначено неприпустимість ігнорування прав осіб, яких притягають до адміністративної відповідальності, потерпілих, їх законних представників та захисників. Зокрема, постанова у справі про адміністративне правопорушення повинна відповідати вимогам ст.ст. 283, 284 КУпАП і містити докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення із зазначенням мотивів відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Згідно вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Позивач ОСОБА_1 зазначив, що Правил дорожнього руху України він не порушував, так як за кермом транспортного засобу перебував його водій а не він, а відтак не керував ним, а постанова на нього була складена безпідставно, однак незважаючи на вимоги КУпАП, всупереч ч.2 ст.71 КАС України, відповідачем не представлено суду жодних достатніх належних доказів на підтвердження викладених інспектором патрульної поліції у постанові обставин на спростування заперечень у позові ОСОБА_1 проти цього, зокрема того що позивач керував автомобілем «Мерседес Бенз» та здійснив зупинку порушивши п.15.9 «и» Правил дорожнього руху України.
Окрім цього у постанові серії АР № 586507 від 05 грудня 2016 року, якою на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу, інспектор поліції не зазначив часу вчинення адміністративного правопорушення позивачем, що є порушенням Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд приходить до висновку, що постанова серії АР № 586507 від 05 грудня 2016 рокувинесена без достатніх доказів наявності у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення та без встановлення всіх обставин справи, що виключає її законність. При розгляді справи не були з'ясовані і доведені обставини, які б свідчили, що в діях позивача наявні ознаки проступку, за який законом встановлено адміністративну відповідальність, а тому суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії - скасуванню.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 6, 7, 10, 11, 70, 71, 158, 160-163, 167, 171-2 КАС України, ст. ст. 122, 251, 280, 288, 289 КУпАП, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14, Правилами дорожнього руху України, затверджених постановою КМУ України № 1306 від 10.10.2001 року, суд,-
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії АР №586507 від 05 грудня 2016 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення із накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 гривень.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи
Головуючий суддяС. В. Кунцьо