Постанова від 04.11.2010 по справі 2а-5200/10/2570

Справа № 2а-5200/10/2570

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2010 р. м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі :

Головуючої судді Баргаміної Н.М.

при секретарі Хоботні Є. А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Акціонерного товариства фірми «Укргазбуд» до Управління містобудування та архітектури Чернігівської облдержадміністрації, Інспекції державного архітектурного-будівельного контролю у Чернігівській області, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю «Агрікор» про визнання дій протиправними та дозволу недійсним,-

ВСТАНОВИВ:

12.10.2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління містобудування та архітектури Чернігівської облдержадміністрації, Інспекції державного архітектурного-будівельного контролю у Чернігівській області, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю «Агрікор» (далі ТОВ «Агрікор»), в якому просив суд визнати протиправними дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Управління містобудування та архітектури Чернігівської облдержадміністрації по видачі дозволу на виконання будівельних робіт № 181-07 від 16.11.2007 року та визнати недійсним з моменту видачі дозвіл на виконання будівельних робіт № 181-07 від 16.11.2007 року, який виданий ТОВ «Агрікор» Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Управління містобудування та архітектури Чернігівської облдержадміністрації та подовжений Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Чернігівській області.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що в безпосередній близькості від території товариства ведеться будівництво зерносховища на 100000 тон зберігання зернових. Незважаючи на пожежо- і вибухонебезпечність об'єкта, що будується, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю видала дозвіл на виконання будівельних робіт із порушенням норм містобудівного законодавства, жодним чином не відреагувала на те, що у компанії, яка виконує проектні роботи та здійснює авторський нагляд відсутня ліцензія, а отже і право виконувати подібні роботи. На думку позивача, при видачі дозволу порушено вимоги ст.ст.23, 29 Закону України «Про планування і забудову територій», оскільки на момент його видачі було відсутнє рішення Івковецької сільської ради Прилуцького району Чернігівської області. Отже, враховуючи наведені вище обставини, дозвіл на будівництво поруч із територію позивача вказаного об'єкта, безпосередньо порушує права і законні інтереси позивача на пожежну та іншу безпеку щодо майна позивача, розташованого поруч із будівництвом вказаного об'єкту.

В судовому засіданні представник позивача позов та його мотиви підтримав, посилаючись на обставини, які викладені в позовній заяві, просив позов задовольнити повністю.

Представник Управління містобудування та архітектури Чернігівської обласної державної адміністрації в судовому засіданні зазначив, що дозвіл на будівельні роботи зі спорудження зерносховища на 100 тис. тон зберігання зернових біля м. Прилуки виданий без порушення встановленого порядку. В даному випадку дозволом на будівництво є розпорядження голови Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області (далі - Прилуцька РДА Чернігівської області) про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки для розміщення зерносховища від 12.02.2007 року № 48. Всі необхідні дані та технічні умови на підключення до інженерних мереж даного об'єкта були отримані. Рішення Івковецької сільської ради від 28.12.2007 року «Про дозвіл на будівництво» прийнято відповідно до порядку, який здійснюється в деяких районах або населених пунктах області для остаточного закріплення всіх прийнятих рішень щодо будівництва об'єкту містобудування, однак чинним законодавством не вимагається, тому не є обов'язковим. Крім того, при видачі дозволу на будівельні роботи ліцензія проектувальника не вимагається.

Представник Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Чернігівській області в судове засідання не з'явився, заперечення на позов не надав. Оскільки всі судові документи направлялися відповідачу рекомендованим листом, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. Відповідно до ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Суд вважає, що неявка відповідача у судове засідання, вдруге, без повідомлення причин, свідчить про умисне затягування розгляду справи, що може потягнути за собою порушення строків розгляду справи. За таких обставин суд вирішив за можливе розглянути справу без участі представника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Чернігівській області.

Третя сторона в судовому засіданні позовні вимоги визнала в повному обсязі та вказала, що оскаржуваний дозвіл був виданий в порушення Закону України «Про планування і забудову територій».

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню на слідуючих підставах.

Позивачу з листа № 116 від 05.08.2010 року, стало відомо, що будівельні роботи зерносховища проводяться на підставі Дозволу на виконання будівельних робіт від 16.11.2007 року № 181-07 , виданого ТОВ «Агрікор» Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Управління містобудування та архітектури Чернігівської облдержадміністрації, який був продовжений Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Чернігівській області.

Відповідно до статті 124 Порядку передачі земельних ділянок в оренду, Земельного кодексу України, розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Агрікор» під будівництво та обслуговування господарських будівель та споруд та враховуючи рекомендації комісії по визначенню орендної плати і землі сільськогосподарського та не сільськогосподарського призначення при райдержадміністрації було надано ТОВ «Агрікор» в оренду земельну ділянку загальною площею 6,48 га земель терміном на 10 років для будівництва та обслуговування господарських будівель і споруд (елеватора) за рахунок земель запасу Івковецької сільської ради, про що свідчить розпорядження Прилуцької РДА Чернігівської області № 143 від 12.04.2007 року, копія якого міститься в матеріалах справи.

17.04.2007 року на підставі Закону України «Про місцеві державні адміністрації» Прилуцька РДА Чернігівської області уклала з ТОВ «Агрікор» договір оренди землі, відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 6,48 га , яка знаходиться на території Івковецької сільської ради Прилуцького району Чернігівської області (а/с 19-22) .

16.11.2007 року Чернігівською обласною службою Української державної інвестиційної експертизи було надано позитивний висновок № 145/120 комплексної державної експертизи по проекту зерносховища на 100 тис. тонн зберігання зернових біля м. Прилуки, копія якого міститься в матеріалах справи.

Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Управління містобудування та архітектури Чернігівської облдержадміністрації 16.11.2007 року було надано дозвіл ТОВ «Агрікор» на виконання будівельних робіт з будівництва зерносховища на 100000 тони зберігання зернових біля м. Прилуки Чернігівської області строком дії до 30.12.2008 року, який було подовжено до 30.12.2009 року.

Розглянувши подання ТОВ «Агрікор» № 1419 від 19.12.2007 року «Про надання дозволу на виконання будівельних робіт з будівництва зерносховища на 100 тис. тонн зберігання зерна», висновок № 145/120 від 16.11.2007 року Української державної інвестиційної експертизи, дозвіл на виконання будівельних робіт № 60-07 від 13.06.2007 року , наданого Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Управління містобудування та архітектури Чернігівської облдержадміністрації, керуючись ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про основи містобудування», Закону України «Про архітектурну діяльність», ст. 12, ст. 66 Земельного кодексу України, Івковецька сільська рада вирішила надати ТОВ «Агрікор» дозвіл на виконання будівельних робіт з будівництва зерносховища на 100 тис. тонн на землях запасу Івковецької сільської ради Прилуцької району Чернігівської області, про що свідчить рішення ХІІ сесії V скликання від 28.12.2007 року (а. с. 30).

Закон України «Про планування і забудову територій» від 20.04.2000 р. 1699-III встановлює правові та організаційні основи планування, забудови та іншого використання територій і спрямований на забезпечення сталого розвитку населених пунктів .

В статті 23 Закону України «Про планування і забудову територій» від 20.04.2000 р. 1699-III вказано, що забудова територій передбачає здійснення нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств. Будівництво об'єктів містобудування здійснюється згідно з законодавством, державними стандартами, нормами та правилами, регіональними і місцевими правилами забудови, містобудівною та проектною документацією.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій», фізичні та юридичні особи, які мають намір здійснити будівництво об'єктів містобудування на земельних ділянках, що належать їм на праві власності чи користування, зобов'язані отримати від виконавчих органів відповідних рад, Київської та Севастопольської міської державної адміністрацій, у разі делегування їм таких повноважень відповідними радами, дозвіл на будівництво об'єкта містобудування .

Відповідно до ст. 28 зазначеного Закону , проектна документація на будівництво об'єктів містобудування розробляється згідно з вихідними даними на проектування з дотриманням вимог державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови та затверджується замовником в установленому законом порядку. Порядок розроблення і затвердження проектної документації на будівництво об'єктів містобудування встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань архітектури та містобудування.

Згідно із ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій», що діяла в редакції на час виникнення спірних правовідносин, дозвіл на виконання будівельних робіт - це документ, що засвідчує право забудовника та підрядника на виконання будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт.

Дозвіл на виконання будівельних робіт надається Інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які ведуть реєстр наданих дозволів.

Дозвіл на виконання будівельних робіт надається на підставі:

проектної документації, погодженої та затвердженої в порядку, визначеному законодавством;

документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, а у разі, якщо замовник (забудовник) не є власником чи користувачем земельної ділянки, також подається нотаріально засвідчена згода власника земельної ділянки на забудову цієї ділянки, а якщо ділянка перебуває у користуванні, - нотаріально засвідчені згоди власника та користувача земельної ділянки на її забудову;

рішення виконавчого органу відповідної ради або місцевої державної адміністрації про дозвіл на будівництво об'єкта містобудування;

документа про призначення відповідальних виконавців робіт та відомостей про здійснення авторського та технічного нагляду.

Відповідачем не було надано суду рішення виконавчого органу відповідної ради або місцевої державної адміністрації про дозвіл на будівництво об'єкта містобудування на час видачі дозволу ТОВ «Агрікор», що дає підстави суду дійти висновку про порушення процедури надання дозволу на виконання будівельних робіт, встановленої чинним законодавством.

Твердження представника Управління містобудування та архітектури Чернігівської обласної державної адміністрації про наявність такого дозволу, оформленого розпорядженням Прилуцької РДА Чернігівської області від 12.04.2007 року №143, судом не може бути прийняте до уваги, оскільки дане розпорядження стосується надання ТОВ «Агрікор» в оренду земельної ділянки та не є дозволом на будівництво об'єкта містобудування в розумінні ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій».

Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів правомірність своїх дій.

Таким чином, виходячи з фактичних обставин справи та вищенаведених положень чинного законодавства, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог акціонерного товариства фірми «Укргазбуд».

Керуючись ст. ст. 17, 18, 104, 122, 160-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Управління містобудування та архітектури Чернігівської облдержадміністрації по видачі дозволу на виконання будівельних робіт № 181-07 від 16.11.2007 року.

Визнати недійсним з моменту видачі дозвіл на виконання будівельних робіт № 181-07 від 16.11.2007 року, який виданий товариству з обмеженою відповідальністю «Агрікор» Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Управління містобудування та архітектури Чернігівської облдержадміністрації та подовжений Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Чернігівській області.

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Баргаміна Н.М.