25 січня 2017 року м. Чернігів Справа № 825/135/17
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.
за участі секретаря - Гайдука С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Апеляційного суду Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - Національне агентство України з питань державної служби про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1П.) 12.01.2017 звернувся до суду з адміністративним позовом до Апеляційного суду Чернігівської області (далі - АС Чернігівської області) та просить:
визнати дії відповідача щодо не включення у його вислугу років на державній службі періоду навчання у Вищій слідчій школі МВС СРСР з 01.09.1982 по 28.07.1986 - неправомірними;
зобов'язати відповідача зробити йому перерахунок надбавки за вислугу років з урахуванням стажу державної службі з 01.09.1982 по 28.07.1986.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що час його навчання у Вищій слідчій школі МВС СРСР має бути зарахований до стажу державної служби відповідно до вимог ст. 35 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» та Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283. Позивач зазначає, що в період з 01.09.1982 по 28.07.1986 він проходив навчання Вищої слідчої школи МВС СРСР і йому було присвоєно спеціальне звання - старший сержант міліції. Тому, з огляду на положення вищевказаних нормативно-правових актів, зазначений період служби має бути включений до стажу державної служби, що дає право на отримання надбавки за вислугу років.
Враховуючи наведене вважає, що відмова АС Чернігівської області зарахувати стаж навчання у Вищій слідчій школі МВС СРСР до його стажу державної служби та здійснювати виплату щомісячної доплати за вислугу років є протиправною.
Ухвалою суду від 16.01.2017 ОСОБА_1 поновлено строк на звернення до суду з адміністративним позовом.
Позивач в судове засідання не прибув, в адміністративному позові просив розглянути справу без його участі.
Представник АС Чернігівської області в судове засідання не прибув, в письмовому клопотанні просив розглянути справу за його відсутності, відповідно до норм чинного законодавства.
Представник третьої особи - Національного агентства України з питань державної служби в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, пояснень по справі не надав.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги мають бути задоволені, виходячи з такого:
Судом встановлено, що 01.09.1982 ОСОБА_1 був зарахований слухачем до Вищої слідчої школи МВС СРСР, відповідно до наказу начальника школи від 01.09.1982 № 530 п/с, та закінчив її 28.07.1986. Під час навчання у вищевказаному закладі йому було присвоєно спеціальне звання - старший сержант міліції. Станом на 01.10.1986 стаж служби позивача в органах внутрішніх справ становив 04 роки 01 місяць 00 днів.
Протягом 1986 - 1996 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ на різних посадах.
З 31.05.1996, на підставі листа Управління юстиції в Чернігівській області від 17.05.1996 № 02-18/366, ОСОБА_1 був звільнений зі служби в органах внутрішніх справ за ст. 64 п. «з» (у зв'язку з переходом у встановленому порядку в інші міністерства і відомства) відповідно до наказу УМВС України в Чернігівській області від 31.05.1996 № 199 о/с (зі змінами внесеними наказом УМВС України в Чернігівській області від 19.06.1996 № 218 о/с).
Вищевказане підтверджується копією послужного списку позивача серії Н-704801 (а.с. 14-18).
На підставі Указу Президента України від 08.05.1996 № 327/96 ОСОБА_1 з 04.06.1996 був призначений на посаду судді Деснянського районного суду м. Чернігова.
Відповідно до Указу Президента України від 14.11.2000 № 1228/2000 позивач із 19.12.2000 зарахований на посаду судді Чернігівського обласного суду в межах п'ятирічного терміну, який було реорганізовано в Апеляційний суд Чернігівської області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2001 ОСОБА_1 зарахований на посаду судді АС Чернігівської області безстроково.
Наведене підтверджується записами в трудовій книжці ОСОБА_1 серії БТ-І № 2802953 (а.с. 10-13).
01.07.2016 ОСОБА_1 звернувся до голови АС Чернігівської області із заявою, в якій просив зарахувати до стажу його державної служби період навчання у Вищій слідчій школі МВС СРСР з 01.09.1982 по 28.07.1986 та провести перерахунок надбавки за вислугу років починаючи з 01.09.1982 (а.с. 19).
Судом встановлено, що в подальшому заява позивача була скерована до Державної судової адміністрації, від якої надійшов лист від 04.08.2016 № 10-5557/16, в якому зазначено, що постанова Верховного суду України від 09.06.2015 № 21-207а15 не є підставою здійснювати перерахунок стажу державної служби судді Баглаю І.П.
Листом від 02.09.2016 за № 94/670-16, у відповідь на лист АС Чернігівської області від 25.07.2016 № 6-08/48, Національне агентство України з питань державної служби повідомило, що період навчання ОСОБА_1 у Вищій слідчій школі МВС СРСР не може бути зарахований до стажу державної служби (а.с. 22-23).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Згідно із п. 15 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу», державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів.
01 травня 2016 року вступив у силу Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889), згідно якого, крім іншого, в пункті 7 частини 2 статті 46 визначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.
Відповідно до пункту 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229 до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання, а пунктом 6 даного Порядку передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про державну службу.
Пунктом 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 визначено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Частиною другою статті 35 Закону України від 17.11.2011 № 4050-VI «Про державну службу», що втратив чинність у зв'язку із набранням сили Законом № 889, було передбачено, що до стажу державної служби зараховується, зокрема, час служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, органах внутрішніх справ та інших органах, під час проходження служби в яких присвоюються спеціальні звання (пункт 8).
Порядок обчислення стажу державної служби визначається Кабінетом Міністрів України (частини третя статті 35 Закону України від 17.11.2011 № 4050-VI «Про державну службу»).
На виконання вищевказаної норми Кабінет Міністрів України постановою від 03.05.1994 № 283 затвердив Порядок обчислення стажу державної служби.
Відповідно до абзацу двадцять другого п. 3 вищевказаного Порядку встановлено, що до стажу державної служби зараховується також час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ.
Згідно із пункту 9 розділу І Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114, яке діяло на час навчання позивача в Чернігівському училищі внутрішніх справ МВС України, військовозобов'язані, зараховані в кадри Міністерства внутрішніх справ на посади рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, включаючи курсантів і слухачів навчальних закладів у встановленому порядку знімаються з військового обліку і перебувають на спеціальному обліку Міністерства внутрішніх справ.
Судом встановлено, що з 01 вересня 1982 року по 28 липня 1986 року ОСОБА_1 був слухачем Вищої слідчої школи МВС СРСР. Протягом навчання позивачу було присвоєно спеціальне звання старший сержант міліції.
Таким чином, з 01.09.1989 по 28.07.1986 позивач перебував в кадрах Міністерства внутрішніх справ СРСР і проходив службу в органах внутрішніх справ з присвоєнням спеціального звання (старший сержант міліції). Тому, з огляду на положення статті 35 Закону № 4050-VI та абзацу 22 пункту 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283, зазначений період служби, а саме навчання у Вищій слідчій школі МВС СРСР, має бути включений до стажу державної служби, що дає право на отримання надбавки за вислугу років.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 09.06.2015 № 21-207а15, яка в силу вимог ч. 2 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковою для врахування судом при винесенні рішення.
Крім того, за правилами підпункту 3.2 пункту 3 Методики щодо зарахування (включення) до стажу державної служби періодів роботи (служби) колишніх працівників і осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Головного управління державної служби України та Міністерством праці та соціальної політики України від 12.10.2007 № 270/551, до стажу державної служби включається час служби осіб, які перебували в кадрах Міністерства внутрішніх справ на посадах рядового чи начальницького складу і яким відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114, присвоєно спеціальні звання, установлені законодавством (як спеціальні звання міліції, так і внутрішньої служби), за умови, що фінансування заробітної плати за вказаними вище посадами рядового та начальницького складу здійснювалося за рахунок коштів державного або місцевого бюджету.
Відповідно до ч. 5 ст. 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддям виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі: за наявності стажу роботи більше 3 років - 15 відсотків, більше 5 років - 20 відсотків, більше 10 років - 30 відсотків, більше 15 років - 40 відсотків, більше 20 років - 50 відсотків, більше 25 років - 60 відсотків, більше 30 років - 70 відсотків, більше 35 років - 80 відсотків посадового окладу.
Таким чином, за наявності у позивача стажу державної служби у відповідності до зазначеної вище статті Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ОСОБА_1 має бути нараховано та виплачено щомісячну доплату за вислугу років у відповідному розмірі.
Згідно із частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що Апеляційним судом Чернігівської області протиправно не зараховано до стажу державної служби ОСОБА_1 час навчання в Вищій слідчій школі МВС СРСР та не здійснено нарахування позивачу щомісячної доплати за вислугу років у відповідності до повного стажу перебування на державній службі.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та їх необхідно задовольнити в повному обсязі.
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Апеляційного суду Чернігівської області щодо не включення у вислугу років на державній службі періоду навчання ОСОБА_1 у Вищій слідчій школі МВС СРСР з 01.09.1982 по 28.07.1986.
Зобов'язати Апеляційний суд Чернігівської області провести ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) перерахунок надбавки за вислугу років з урахуванням стажу державної служби за період з 01.09.1982 по 28.07.1986.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя С.В. Бородавкіна