Постанова від 26.01.2017 по справі 825/1766/16

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 825/1766/16 Головуючий у 1-й інстанції: Гнип О.І.

Суддя-доповідач: Бабенко К.А

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 січня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Кузьменка В.В., Степанюка А.Г., секретаря Поправки К.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Голови ліквідаційної комісії по ліквідації Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області - начальника Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Альохіна Едуарда Володимировича на Постанову Семенівського районного суду Чернігівської області від 29 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Голови ліквідаційної комісії по ліквідації Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області - начальника Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Альохіна Едуарда Володимировича про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Семенівського районного суду Чернігівської області від 29 листопада 2016 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, Постанову суду першої інстанції - скасувати, ухвалити нову Постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю з наступних підстав.

31 серпня 2016 року Позивач звернувся до Відповідача з Інформаційним запитом, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с. 68), в якому просив надати інформацію щодо його грошового забезпечення з встановленими додатковими виплатами з урахуванням відповідності посадових окладів поліцейських та посадового окладу працівників органів внутрішніх справ (посади з якої звільнявся на пенсію) після змін у чинному законодавстві України, яка необхідна для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року

Відповідачем за результатами розгляду Заяви Позивача надано відповідь Листом від 06.09.2016 №24/К-361 (а.с. 10), та повідомлено, що не визначено механізм встановлення відповідності посад органів внутрішніх справ посадам у структурі Національної поліції України, у зв'язку з чим надати запитувану інформацію підстав немає.

Відповідно до частини першої ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 року №393/96-ВР (надалі - Закон №393/96-ВР), громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно з частинами першою та третьою ст. 3 Закону №393/96-ВР, під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги; заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Відповідно до частин першої, другої та третьої ст. 7 Закону №393/96-ВР, звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду; забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення; якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.

Згідно з частинами першою, третьою та четвертою ст. 15 Закону №393/96-ВР, органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань); відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки; рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Позивач в адміністративному позові просив визнати відмову Відповідача щодо надання письмової інформації (Довідки) за його Інформаційним запитом протиправною та зобов'язати Відповідача надати письмову Довідку з повною реальною інформацією за зазначеним Запитом Позивача від 31 серпня 2016 року.

Відповідно до пункту 1.3. розділу І Інструкції «Про організацію роботи з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям Національної гвардії України, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, та членам їх сімей», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2013 року №611, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 липня 2013 року за №1213/23745 (надалі - Інструкція №611), до роботи з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг в органах внутрішніх справ України належать: оформлення та подання документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону про пенсійне забезпечення; видача в установленому порядку посвідчень, довідок, листів талонів на встановлені чинним законодавством пільги; підготовка та подання до територіальних органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з чинним законодавством.

Згідно з пунктом 2.1. розділу II Інструкції №611, робота з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям Національної гвардії України, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, та членам їх сімей здійснюється відповідними структурними підрозділами фінансового та кадрового забезпечення головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Уповноваженим структурним підрозділом у Міністерстві внутрішніх справ України з підготовки та подання документів про призначення пенсій до територіальних органів Пенсійного фонду України є відділ соціальних виплат Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку МВС України, відділи, відділення, сектори забезпечення соціальних виплат управлінь, відділів фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - уповноважений структурний підрозділ).

Наказом Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям Національної гвардії України, звільненим зі служби, та членам їх сімей» від 04.05.2016 року № 351, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 травня 2016 року за №774/28904, який набрав чинності 17.06.2016 року, визнано таким, що втратив чинність Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 25 червня 2013 року №611 "Про окремі питання організації роботи із соціальних виплат в органах внутрішніх справ України", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 18 липня 2013 року за №1213/23745 (із змінами).

Таким чином, з 17.06.2016 року уповноважений структурний підрозділ щодо оформлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ України втратив, зокрема, повноваження з підготовки та видачі зазначених Довідок.

Згідно з частиною другою ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, вимоги якої Відповідачем не порушено.

У зв'язку з зазначеним, колегія суддів дійшла висновку щодо відсутності підстав для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.

У зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення справи, тому Постанова Семенівського районного суду Чернігівської області від 29 листопада 2016 року скасовується та ухвалюється нова Постанова, якою у задоволенні адміністративного позову відмовляється повністю.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 202, 205, 207, 244-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Голови ліквідаційної комісії по ліквідації Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області - начальника Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Альохіна Едуарда Володимировича задовольнити, Постанову Семенівського районного суду Чернігівської області від 29 листопада 2016 року скасувати, ухвалити нову Постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.

Постанову складено у повному обсязі 27.01.2017 року.

Головуючий суддя Бабенко К.А.

Судді: Кузьменко В.В.

Степанюк А.Г.

Головуючий суддя Бабенко К.А

Судді: Степанюк А.Г.

Кузьменко В. В.