24 січня 2017 р. Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду м. Києва в складі:
головуючого - Усика Г.І.
суддів - Невідомої Т.О., Ратнікової В.М.
при секретарі - Пузиковій В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на ухвалу Шевченківського районного суду м. Києва від 26 жовтня 2016 р. у справі за скаргою ОСОБА_1 на дії Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України,
У жовтні 2016 р. ОСОБА_1 звернулася до суду з скаргою на дії Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо неналежного розгляду її скарги від 10.08.2016 р.
Зазначала, що 10.08.2016 р. вона направила скаргу на адресу Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (надалі Департамент ДВС МЮ України) щодо ініціювання проведення перевірки наведених нею фактів бездіяльності начальника управління ДВС Головного територіального управління юстиції у м. Києві (начальник Управління ДВС ГУ юстиції у м. Києві) Воробйова О.В. щодо його неналежного керівництва та відсутності контролю за діяльністю Шевченківського районного відділу ДВС м. Києва ГУ юстиції у м. Києві з приводу виконання судових рішень у рамках виконавчого провадження № 22676216 та постанови про закінчення даного виконавчого провадження.
29.09.2016 р. від Міністерства юстиції України на її адресу надійшли відповіді від 15.09.2016 р. та 22.09.2016 р. щодо результатів розгляду її скарги, яка на її думку свідчить про бездіяльність Департаменту ДВС Міністерства юстиції України та порушення порядку перевірки законності виконавчого провадження, що передбачений ст.ст. 82-86 Закону України «Про виконавче провадження».
Посилаючись на наведене, просила визнати неправомірною бездіяльність Департаменту ДВС Міністерства юстиції України, що полягає у неналежному розгляді скарги від 10.08.2016 р., зобов'язати Департамент ДВС Міністерства юстиції України належним чином розглянути її скаргу від 10.08.2016 р.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 26.10.2016 р. скаргу ОСОБА_1 задоволено.
Справа № 761/34887/16-ц
№ апеляційного провадження: 22-ц/796/1960/2017
Головуючий у суді першої інстанції: Савицький О.А.
Доповідач у суді апеляційної інстанції: Усик Г.І.
Визнано неправомірною бездіяльність Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо неналежного розгляду скарги ОСОБА_1 від 10.08.2016 р. на дії начальника управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві Воробйова О.В.
Зобов'язано Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України розглянути скаргу ОСОБА_1 від 10.08.2016 р. на дії начальника управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві Воробйова О.В., відповідно до вимог статей 82-86 Закону України «про виконавче провадження».
В апеляційній скарзі представник Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України просив зазначену ухвалу скасувати, та постановити нову ухвалу про відмову у задоволенні скарги ОСОБА_1, посилаючись на неповне з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Зазначав, що задовольняючи скаргу ОСОБА_1 суд не урахував, що Департамент ДВС Міністерства юстиції України зобов'язаний здійснити перевірку законності виконавчого провадження лише у випадку розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність начальників управлінь ДВС Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АРК, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, яка може бути подана в 10-денний строк, передбачений ч. 5 ст. 82 Закону України «Про виконавче провадження», проте скарга на постанову заступника начальника головного територіального управління юстиції з питань державної виконавчої служби - начальника Управління державної виконавчої служби Воробйова О.В. від 08.04.2016 р. за результатами перевірки матеріалів виконавчого провадження № 22676216 ОСОБА_1 подана не була, а тому її скаргу було розглянуто у порядку передбаченому Законом України «Про звернення громадян».
Крім того вказував на те, що суд в порушення вимог ст. 386 ЦПК України при розгляді скарги не залучив боржника за виконавчим провадженням ВАТ КБ «Надра».
В судовому засіданні представник Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України просив задовольнити апеляційну скаргу з наведених у ній підстав.
Представник ОСОБА_1 просив апеляційну скаргу відхилити, а оскаржувану ухвалу залишити без змін.
Заслухавши доповідь судді пояснення осіб, які приймали участь в судовому засіданні, перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.
Задовольняючи скаргу ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що Департамент ДВС Міністерства юстиції України при перевірці скарги ОСОБА_1 від 10.08.2016 р. щодо ініціювання проведення перевірки наведених фактів бездіяльності начальника УДВС ГТУЮ у м. Києві Воробйова О.В. з приводу неналежного ним керівництва та відсутності контролю за діяльністю Шевченківського РВДВС м. Києва ГТУЮ у м. Києві щодо виконання судових рішень у рамках виконавчого провадження № 22676216 та постанови про закінчення даного виконавчого провадження., порушив порядок перевірки, передбачений Законом України «Про виконавче провадження».
Такий висновок суду грунтується на матеріалах справи та вимогах закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Частиною 4 ст. 82 Закону передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ст. 83 Закону контроль за своєчасністю, правильністю і повнотою виконання рішень державним виконавцем здійснюють начальник відділу , якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, а також керівник вищестоящого органу державної виконавчої служби.
Контроль за законністю виконавчого провадження здійснюють Міністерство юстиції України через Департамент ДВС МЮ України, а головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києва та Севастополя - через відповідні управління державної виконавчої служби.
За змістом ст.ст. 84, 85 Закону перевірку законності виконавчого провадження має право, у тому числі директор департаменту державної виконавчої служби міністерства юстиції України та його заступники - щодо виконавчого провадження, яке перебуває на виконанні у будь-якому структурному підрозділі органів державної виконавчої служби.
Про проведення перевірки виконавчого провадження та витребування його матеріалів відповідною посадовою особою виноситься постанова.
Статтею 86 Закону передбачено, що посадові особи, зазначені у статті 84 цього закону, можуть проводити перевірку законності виконавчого провадження за дорученням вищої посадової особи, з власної ініціативи або під час поданої відповідно до частини сьомої статті 82 цього Закону скарги на постанову начальника підпорядкованого органу державної виконавчої служби, винесену за результатами розгляду скарги на рішення, дії (бездіяльність) державного виконавця, інших посадових осіб державної виконавчої служби.
Перевірка законності виконавчого провадження має бути проведена протягом десяти днів, а зведеного виконавчого провадження - протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня надходження витребуваного виконавчого провадження.
Про результати перевірки законності виконавчого провадження посадовою особою, яка його витребувала, виноситься постанова, яка є обов'язковою для виконання державним виконавцем та підлеглими посадовими особами державної виконавчої служби.
29.09.2016 р. від Міністерства юстиції України за підписом директора Департамент ДВС МЮ України на адресу заявника надійшли відповіді від 15.09.2016 р. та 22.09.2016 р. щодо результатів розгляду її скарги від 10.08.2016 р. зі змісту яких убачається перелік дій, що були вчинені судами та учасниками виконавчого провадження в рамках виконавчого провадження №22676216, що не відповідає порядку перевірки законності цього виконавчого провадження, передбаченого ст.ст. 82-86 Закону України «Про виконавче провадження», а тому суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив скаргу ОСОБА_1
Доводи апеляційної скарги правильність висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому вона не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст.303, 307, 310, 313-315 ЦПК України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України відхилити, а ухвалу Шевченківського районного суду м. Києва від 26 жовтня 2016 р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий: Судді: