33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
"26" січня 2017 р. Справа № 924/817/16
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Крейбух О.Г.
судді Демянчук Ю.Г. ,
судді Мамченко Ю.А.
при секретарі Кушнірук Р.В.
за участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2
відповідача: не з'явився
третьої особи ТОВ "Ліміт": ОСОБА_3
третьої особи ПП "Зарічбуд": не з'явився
третьої особи Апеляційного суду Хмельницької області: ОСОБА_4
третьої особи ОСОБА_5: не з'явився
третьої особи ОСОБА_6: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу № б/н від 22.11.2016р. третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача товариства з обмеженою відповідальністю "Ліміт" та апеляційну скаргу № 01.14-312 від 23.11.2016р. третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Апеляційного суду Хмельницької області на рішення господарського суду Хмельницької області від 14.11.2016 р. у справі № 924/817/16
за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Гречани"
до Хмельницької міської ради
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача
приватне підприємство "Зарічбуд", м.Хмельницький,
товариство з обмеженою відповідальністю "Ліміт", м.Хмельницький,
Апеляційний суд Хмельницької області, м.Хмельницький,
ОСОБА_5, м.Хмельницький,
ОСОБА_6, м. Хмельницький,
про визнання незаконним рішення
В серпні 2016 року Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Гречани» звернулось до господарського суду Хмельницької області із позовом до Хмельницької міської ради про визнання незаконним та скасування рішення двадцять сьомої сесії Хмельницької міської ради № 70 від 28.08.2013 року «Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року № 532» /т.1, а.с.2-5/.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 14.09.2016 року залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Приватне підприємство «Зарічбуд» та Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліміт» /т.1 а.с.78/.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 05.10.2016 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Апеляційний суд Хмельницької області /т.1, а.с.163/.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 19.10.2016 року залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_5 та ОСОБА_6 Анатоліївіну /т.1, а.с.190/.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 14.11.2016 року у справі № 924/817/16, позов Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Гречани» до Хмельницької міської ради за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_7 підприємства «Зарічбуд», Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліміт», Апеляційного суду Хмельницької області, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання незаконним рішення - задоволено.
Визнано незаконним рішення двадцять сьомої сесії Хмельницької міської ради № 70 від 28.08.2013 року «Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року № 532» та скасовано його.
Стягнуто з Хмельницької міської ради на користь сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Гречани» 1378,00 грн. витрат по оплаті судового збору /т.1, а.с.219-222/.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ТОВ «Ліміт», не погоджуючись з прийнятим рішенням, звернулася до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою № б/н від 22.11.2016 року (вх.№ 3614/16 від 30.11.2016 року), в якій просить рішення господарського суду Хмельницької області від 14.11.2016 року у справі № 924/817/16 скасувати повністю та прийняти нове про відмову в позові.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає:
- чинним законодавством України передбачено, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади щодо регулювання земельних відносин, є прийняття рішення сесії;
- частиною 4 ст. 7 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» встановлено, що із площі земельних ділянок, що підлягають розподілу, виключаються: деградовані, малопродуктивні, а також техногенно забруднені сільськогосподарські угіддя, що підлягають консервації, заболочені землі, отже Хмільницька міська рада з метою впорядкування земель та з врахуванням проведеного розпаювання земель між громадянами, прийняла рішення про внесення змін у раніше прийняте рішення про передачу земельних ділянок у власність;
- позивачем при зверненні з позовом до суду не обґрунтовано та не доведено обставини, за якими спірне рішення ради не відповідає нормам діючого законодавства, або прийнято не у межах повноважень та не у спосіб, передбачений законом;
- звертаючись до суду з даним позовом, позивач всупереч ст. ст.1, 33 ГПК України не навів в чому полягає порушення прав та охоронюваних законом інтересів Товариства, для захисту яких він звернувся до суду.
Таким чином, на думку скаржника ТОВ «Ліміт», наявні усі правові підстави для відмови в задоволені позову СТОВ «Агрофірма Гречани» /т.1 а.с.231-236/.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 05.12.2016 року апеляційну скаргу № б/н від 22.11.2016 року ТОВ «Ліміт» прийнято до провадження та призначено її розгляд на 12.01.2017 року.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Апеляційний суд Хмельницької області, звернувся до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою № 01.14-312 від 23.11.2016 року (вх.№ 3654/16 від 01.12.2016р.), в якій просить рішення господарського суду Хмельницької області від 14.11.2016 року у даній справі скасувати та в позові СТОВ «Агрофірма Гречани» відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає наступне:
- місцевим господарським судом не взято до уваги, що позивачем не доведено порушення його прав та інтересів оспорюванним рішенням Хмельницької міської ради;
- позивачем не надано суду належних та допустимих доказів, які достовірно підтверджували, що земельна ділянка, площею 2,1 га по вул.Нижня Берегова у м.Хмельницькому, яка була рішенням Хмельницької міської ради № 70 від 28.08.2013 року передана в запас міста, та яка на даний час перебуває у постійному користуванні Апеляційного суду Хмельницької області входила чи входить у склад земельної ділянки, яка була передана в колективну власність АТЗТ «Гречани, та є складовою не розпайованих земель»;
- земельна ділянка, площею 2,1 га по вул.Нижня Берегова у м.Хмельницькому, право постійного користування на яку має Апеляційний суд Хмельницької області (відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права) передана ТОВ «Житлоплюс» для здійснення будівництва за договором про спільну забудову земельної ділянки від 03.11.2015 року, яке не було залучено до участі у справі, тому таке порушення норм процесуального права є підставою для скасування рішення місцевого господарського суду відповідно до п.3 ч.3 ст.105 ЦПК України.
Таким чином, скаржник Апеляційний суд Хмельницької області вважає, що рішення місцевого господарського суду від 14.11.2016 року прийнято із неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для даної справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому відповідно до норми ст.104 ГПК України підлягає скасуванню /т.1, а.с.251-252/.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 05.12.2016 року апеляційну скаргу Апеляційного суду Хмельницької області прийнято до спільного розгляду з раніше поданою і прийнятою до провадження апеляційною скаргою ТОВ «Ліміт» та призначено до розгляду на 12.01.2017 року /т.1 а.с.248-249/.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 20.12.2016 року призначено розгляд справи в режимі відеоконференції /т.2 а.с.25-26/.
06.01.2017 року на електрону адресу Рівненського апеляційного господарського суду від Апеляційного суду Хмельницької області надійшла заява № 01.11/6-17 від 06.01.2017 року про відмову від апеляційної скарги № 01.14-312 від 23.11.2016 року /т.2 а.с.49-50/.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 12.01.2017 року, розгляд справи відкладено та призначено в режимі відеоконференції на 26.01.2017 року /т.2 а.с.90-92/.
23.01.2017 року на електрону адресу Рівненського апеляційного господарського суду від Апеляційного суду Хмельницької області надійшла заява № 01.11/13 від 23.01.2017 року, згідно якої скаржник просить суд не розглядати подану ним раніше заяву про відмову від апеляційної скарги /т.2 а.с.106-107/.
До початку судового засідання 26.01.2017 року ТОВ «Ліміт» надано до суду додаткові письмові пояснення від 26.01.2017 року щодо обставин встановлених рішенням господарського суду Хмельницької області у справі № 924/345/14, окрім цього, подано клопотання про залишення позову СТОВ «Агрофірма Гречани» без розгляду в порядку п.1 ч.1 ст.81 ГПК України /т.2 а.с.111, 113/.
В обґрунтування вказаного клопотання ТОВ «Ліміт» зазначає, що наказом Міністерства юстиції України «Про скасування реєстраційних дій у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» № 3393/5 від 28.11.2016 року було скасовано реєстраційні дії у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.08.2016 року № 16731050031010278 «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» та № 16731070032010278 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах», проведені державним реєстратором виконавчого комітету Хмельницької міської ради ОСОБА_8, та від 31.08.2016 року № 16731050033010278 «державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи», проведену державним реєстратором виконавчого комітету Хмельницької міської ради ОСОБА_9, щодо СТОВ «Агрофірма «Гречани» (код ЄДРПОУ 05529646). Таким чином, вказаними наказами, зокрема, було скасовано реєстраційну дію від 25.08.2016 року, якою було призначено керівником СТОВ «Агрофірма «Гречани» - ОСОБА_2, отже позов СТОВ «Агрофірма «Гречани» від 26.08.2016 року є таким, що підписаний особою, яка не мала права його підписувати.
Скаржник ТОВ «Ліміт» в якості доказів скасування реєстраційної дії від 25.08.2016 року про призначення ОСОБА_2 керівником СТОВ «Агрофірма «Гречани» та відсутності належних доказів її повноважень на момент підписання позову надано копії документів:
- наказ Міністерства юстиції України від 28.11.2016 року № 3393/5 «Про скасування реєстраційних дій у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»;
- наказ Міністерства юстиції України від 09.08.2016 року № 2439/5 «Про скасування реєстраційних дій у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»;
- витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 26.01.2017 року, в якому містяться відомості щодо реєстраційних дій, окрім цього, ОСОБА_10, 24.11.2016- керівник, ОСОБА_2 - підписант.
Розглянувши клопотання ТОВ «Ліміт» про залишення позову СТОВ «Агрофірма Гречани» без розгляду, колегія суддів зазначає наступне.
29.08.2016 року до господарського суду Хмельницької області від СТОВ «Агрофірма Гречани» надійшла позовна заява від 26.08.2016 року про визнання незаконним та скасування рішення двадцять сьомої сесії Хмельницької міської ради № 70 від 28.08.2013 року «Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року № 532», яка підписана директором ОСОБА_2
На підтвердження посадового становища ОСОБА_2 до позовної заяви додано витяг з Єдиного держаного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 26.08.2016 року, згідно якого керівником СТОВ «Агрофірма Гречани» є ОСОБА_11 з 25.08.2016 року.
Наказом Міністерства юстиції України «Про скасування реєстраційних дій у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» № 3393/5 від 28.11.2016 року було скасовано реєстраційні дії у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.08.2016 року № 16731050031010278 «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» та № 16731070032010278 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах», проведені державним реєстратором виконавчого комітету Хмельницької міської ради ОСОБА_8, та від 31.08.2016 року № 16731050033010278 «державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи», проведену державним реєстратором виконавчого комітету Хмельницької міської ради ОСОБА_9, щодо СТОВ «Агрофірма «Гречани» (код ЄДРПОУ 05529646).
З огляду на скасування реєстраційної дії від 25.08.2016 про призначення ОСОБА_2 керівником СТОВ «Агрофірма «Гречани» та відсутності належних доказів її повноважень на момент підписання позову, скаржник ТОВ «Ліміт» вважає, що позов СТОВ «Агрофірма «Гречани» від 26.08.2016 року підписано особою, яка не мала права його підписувати, а тому у відповідності до приписів п.1 ч.1 ст. 81 ГПК України останній підлягає залишенню без розгляду
Статтею 28 ГПК України передбачено, що справи юридичних осіб в господарському суді ведуть їх органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника. Керівники підприємств та організацій, інші особи, повноваження яких визначені законодавством або установчими документами, подають господарському суду документи, що посвідчують їх посадове становище.
Позовна заява подається до господарського суду в письмовій формі і підписується повноважною посадовою особою позивача або його представником, прокурором, громадянином - суб'єктом підприємницької діяльності або його представником (ч.1 ст.54 ГПК України).
Відповідно до ч.3 ст.57 ГПК України до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.
Керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами (ч.5 ст.65 Господарського кодексу України).
Судом встановлено, що позовна заява підписана директором СТОВ «Агрофірма Гречани» ОСОБА_2, повноваження якої підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 26.08.2016 року, у якому зазначено, що ОСОБА_2 є керівником підприємства з 25.08.2016 року.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що позивачем на виконання вимог чинного законодавства України при зверненні з позовом до господарського суду Хмельницької області надано належні та допустимі докази наявності повноважень у ОСОБА_2 підписувати позовну заяву від імені СТОВ «Агрофірма Гречани».
Доводи ТОВ «Ліміт» про те, що скасування реєстраційної дії від 25.08.2016 року про призначення ОСОБА_2 керівником СТОВ «Агрофірма «Гречани» відбулося на підставі наказу Міністерства юстиції України № 3393/5 «Про скасування реєстраційних дій у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» не заслуговують на увагу, оскільки зазначений наказ виданий лише 28.11.2016 року, окрім цього, будь-яких інших доказів протиправного внесення реєстраційної дії скаржником не надано.
Крім того, станом на час апеляційного провадження, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 26.01.2017 року ОСОБА_2 є підписантом СТОВ «Агрофірма Гречани».
Судова колегія враховує, що залишення позову без розгляду - це форма закінчення розгляду господарським судом справи без прийняття рішення суду в зв'язку з виявленням обставин, які перешкоджають розглядові справи, але можуть бути усунуті в майбутньому.
Згідно з приписами п.1 ч.1 ст.81 ГПК України господарський суд залишає позов без розгляду, зокрема, якщо позовну заяву підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано.
З огляду на вищевикладене та враховуючи, що за наслідками розгляду даної справи місцевим господарським судом прийняте оскаржуване рішення від 14.11.2016 року, яке переглядається в апеляційному порядку, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що підстави для залишення позову відсутні, а тому клопотання ТОВ «Ліміт» від 26.01.2017 року відхиляється за безпідставністю.
В судовому засіданні 26.01.2017 року представник ТОВ «Ліміт» підтримав доводи та вимоги апеляційної скарги, вважає, що оспорюванне рішення місцевого господарського суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Представник третьої особи Апеляційного суд Хмельницької області також підтримав доводи та вимоги поданої апеляційної скарги, просить рішення суду першої інстанції від 14.11.2016 року скасувати, а в позові СТОВ «Агрофірма Гречани» відмовити.
Представники позивача СТОВ «Агрофірма Гречани», заперечили проти доводів та вимог апеляційної скарги з підстав, викладених у письмовому відзиві, вважають, що рішення господарського суду Хмельницької області від 14.11.2016 року у даній справі прийняте у повній відповідності до норм матеріального та процесуального права.
Відповідач та треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, ПП «Зарічбуд», ОСОБА_5 та ОСОБА_6, участі уповноважених представників в судовому засіданні не забезпечили, про причини неявки в суд не повідомили.
Враховуючи, що сторони по справі належним чином повідомленні про дату, час і місце розгляду справи, а також те, що ухвалою суду від 12.01.2017 року явка представників сторін в судове засідання 26.01.2017 року обов'язковою не визнавалась, колегія суддів визнала за можливе здійснювати розгляд справи за відсутності представників третіх осіб, що не з'явились.
Статтею 101 ГПК України встановлено, що у процесі перегляду справи, апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, апеляційний господарський суд
Відповідно до Статуту Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Гречани», затвердженого установчими зборами учасників 20.04.2007 року та зареєстрованого 04.09.2007 року за № 16681070008000446, СТОВ «Агрофірма «Гречани» є підприємством, заснованим на базі КСП «Гречани», що реорганізується і утворене на засадах угоди громадянами, шляхом об'єднання їх підприємницької діяльності, Цивільного та Господарського кодексів України, Законів України «Про господарські товариства», «Про власність», «Про зовнішньоекономічну діяльність» та іншого чинного законодавства України для здійснення підприємницької діяльності та отримання прибутку на основі повного господарського розрахунку, самофінансування та самоокупності.
Пунктом 1.4. Статуту визначено, що Товариство є правонаступником реорганізованого КСП «Гречани».
Згідно листа державного реєстратора Хмельницької районної державної адміністрації № 37/13-1557/12 від 08.06.2012 року, 29.12.1995 року Хмельницькою районною державною адміністрацією зареєстровано акціонерне сільськогосподарське підприємство «Гречани» (код ЄДРПОУ 05529646), яке було створене внаслідок реорганізації акціонерного сільськогосподарського товариства закритого типу «Гречани» (код ЄДРПОУ 05529646) та стало правонаступником усіх його майнових та немайнових прав та обов'язків. 01.06.1999 року Хмельницькою РДА зареєстровано Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Гречани» код (ЄДРПОУ 05529646), яке створено внаслідок реорганізації колективного сільськогосподарського підприємства «Гречани» (код ЄДРПОУ 05529646) та стало правонаступником усіх майнових та немайнових прав та обов'язків останнього. Отже, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Гречани» (код ЄДРПОУ 05529646) є правонаступником колективного Сільськогосподарського підприємства «Гречани» та Акціонерного сільськогосподарського товариства закритого типу «Гречани».
29.09.1998 року рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 532 «Про передачу земель у колективну власність АТЗТ «Гречани», передано у колективну власність АТЗТ «Гречани» земельну ділянку загальною площею 160,0 га.; видачу державного акта на право колективної власності на землю покладено на відділ земельних ресурсів та земельної реформи /т.1 а.с.106/.
29.10.1998 року АТЗТ «Гречани» видано держаний акт на право колективної власності на землю ХМ № 854, згідно якого зазначеному Товариству передано у колективну власність 160,0 га землі в межах згідно з планом для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Додатком № 1 до державного акту визначено список громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства. Вказаний акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за ХМ № 851 /т.1 а.с.119-122/.
28.08.2013 року Хмельницькою міською радою прийнято рішення № 70 "Про внесення зміни та доповнення до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року № 532 «Про передачу земель у колективну власність АТЗТ «Гречани», а саме:
викладено п.1 в наступній редакції:
« 1. Передати у власність Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Гречани» (ідентифікаційний код 05529646), що є правонаступником АСТЗТ «Гречани», земельні ділянки: по вул.Вокзальній, 138, площею 3,1800 га, цільове призначення - несільськогосподарські угіддя (господарський двір); по вул.Лезневській, площею 0,1266 га, цільове призначення - несільськогосподарські угіддя (господарський двір); по вул.Західно-Окружній, площею 37,3102 га, цільове призначення - несільськогосподарські угіддя, землі тимчасової консервації, залуження»;
доповнено п.1 підпунктом наступного змісту:
« 1.1. передати в запас міста земельні ділянки: по вул. Західно-Окружній площею 17,0 га; по вул.Нижній Береговій площею 2,1 га» /т.1 а.с.123-124/.
Відповідно до висновків до проекту рішення міської ради «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року № 532», підписаних завідуючою юридичним відділом Хмельницької міської ради, за результатами правової експертизи вказаного проекту встановлено, що у аналізованому рішенні визначено цільове призначення земельних ділянок - несільськогосподарські угіддя, проте, Земельним кодексом України не передбаченого такого виду цільового призначення земель. Окрім того, на земельні ділянки площею 3,18 га по вул.Вокзальній, 138, площею 0,1266 га по вул.Лезневській та площею 37,3102 га по вул.Західно-Окружній відсутня документація на підтвердження перебування вказаних земельних ділянок у комунальній власності, при цьому, на даний час є чинним акт на право колективної власності акціонерного сільськогосподарського товариства закритого типу «Гречани» № 854 від 29.10.1998 року на земельну ділянку площею 160 га. Таким чином, фактично Хмельницька міська рада вчинить дії по розпорядженню земельною ділянкою, яка їй не належить. В той же час, не надано доказів припинення права власності попереднього власника на земельні ділянки, які пропонується передати в запас міста та не зменшено розмір земельної ділянки площею 160 га, наданого рішенням від 1998 року /т.1 а.с.125-126/.
09.04.2014 року між Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Гречани» в особі керівника ОСОБА_12 (продавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «Ліміт» (покупець) укладено Договір купівлі-продажу, згідно п.1.1 якого продавець продав, а покупець купив земельну ділянку площею 3,18 га, цільове призначення - для іншого сільськогосподарського призначення, вид використання земельної ділянки - несільськогосподарські угіддя (господарський двір). Мета придбання - реалізація статутної діяльності в сфері будівництва.
Відповідно до п.1.2 вказаного Договору, за даними витягу з ДЗК (НВ-68001107542014 виданий Управлінням Держземагенства у Хмельницькому районі 03.04.3014 року): кадастровий номер земельної ділянки - 6810100000:14:004:0182; загальна площа згідно із правовстановлюючим документом, гектарів: 3,18; обмеження - охоронна зона навколо (вздовж) об'єкта енергетичної системи, виникло на підставі Постанови КМУ №209 від 04.03.1997 року; місце розташування земельної ділянки: Хмельницька область, м.Хмельницький, вул.Вокзальна, 138; цільове призначення - для іншого несільськогосподарського призначення; вид використання земельної ділянки - несільськогосподарські угіддя (господарський двір); код цільового використання - 01.13 /т.1 а.с.92/.
Право власності на зазначену земельну ділянку підтверджується витягом № 20267717 від 09.04.2014 року з Державного реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності /т.1 а.с.93/.
17.09.2014 року Хмельницькою міською радою прийнято рішення № 79 «Про припинення права користування земельною ділянкою шляхом розірвання Договору оренди землі, затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання земельних ділянок у постійне користування, оренду юридичним особам, громадянам, поновлення договорів оренди земельних ділянок шляхом укладання додаткових угод та внесення змін у рішення сесій міської ради», яким затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передано їх у постійне користування юридичним особам, зокрема, апеляційному суду Хмельницької області на земельну ділянку за адресою: м. Хмельницький, вул. Нижня Берегова, 2/2-В, кадастровий номер 6810100000:33:006:0118, цільове використання, підстава та категорія земель - для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку (рішення тридцять дев'ятої сесії міської ради від 25.06.2014 року № 89), категорія земель: землі громадської та житлової забудови; площа ділянки - 2,1001 га /т.1 а.с.112/.
19.12.2014 року між Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Гречани», в особі директора ОСОБА_12 (продавець) та ОСОБА_5 (покупець) укладено договори купівлі-продажу, згідно яких продавцем передано у власність покупця, а покупцем прийнято у власність земельні ділянки: площею 1,6 га, яка знаходиться за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Західно-Окружна, із наступною характеристикою земельної ділянки: площа - 1,60000 га, цільове призначення - землі консервації, залуження, кадастровий номер земельної ділянки 6810100000:33:001:0072; площею 1,2 га, яка знаходиться за адресою: Хмельницька область, вул. Західно-Окружна, із характеристикою: площа - 1,20000 га, цільове призначення - землі сільськогосподарського призначення, несільськогосподарські угіддя, землі тимчасової консервації, залуження; кадастровий номер земельної ділянки - 6810100000:33:001:0073 /т.1 а.с. 153, 157/.
19.12.2014 року між Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Гречани», в особі директора ОСОБА_12 (продавець) та ОСОБА_6 (покупець) укладено договори купівлі-продажу, згідно яких продавець передав у власність, а покупець прийняв у власність земельні ділянки: площею 3 га, що знаходиться за адресою: Хмельницька область, м.Хмельницький, вул.Західно-Окружна, цільове призначення - землі сільськогосподарського призначення, несільськогосподарські угіддя, землі тимчасової консервації, залуження, кадастровий номер земельної ділянки 6810100000:33:001:0069; та 3 га, що знаходить за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Західно-Окружна, цільове призначення - землі сільськогосподарського призначення, несільськогосподарські угіддя, землі тимчасової консервації, залуження, кадастровий номер земельної ділянки 6810100000:33:001:0070 /т.1 а.с.154-155/.
22.12.2014 між Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Гречани», в особі директора ОСОБА_12 (продавець) та ТОВ «Ліміт» (покупець) укладено договори купівлі-продажу, згідно яких продавець передав у власність покупця, а покупець прийняв у власність земельні ділянки: площею 6 га, яка знаходиться за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Західно-Окружна. Характеристика ділянки: площа - 6,0000 га, цільове призначення - землі несільськогосподарського призначення, несільськогосподарські угіддя, землі тимчасової консервації, залуження; кадастровий номер земельної ділянки 6810100000:33:001:0067; земельна ділянка належить продавцю на праві приватної власності на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, індексний номер 29570698, виданого реєстраційною службою Хмельницького міськрайонного управління юстиції Хмельницької області від 17.11.2014 року; площею 13,2351 га, яка знаходиться за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Західно-Окружна. Характеристика ділянки: площа - 13,2351 га; цільове призначення - землі сільськогосподарського призначення, несільськогосподарські угіддя, землі тимчасової консервації, залуження; кадастровий номер земельної ділянки 6810100000:33:001:0066; земельна ділянка належить продавцю на праві приватної власності на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, індексний номер 29573361, виданого реєстраційною службою Хмельницького міськрайонного управління юстиції Хмельницької області від 17.11.2014 року; площею 3,2751 га, яка знаходиться за адресою: Хмельницька область. м. Хмельницький, вул. Західно-Окружна, цільове призначення - землі сільськогосподарського призначення, несільськогосподарські угіддя, землі тимчасової консервації, залуження; кадастровий номер земельної ділянки 6810100000:33:001:0071. Право власності за покупцем на земельні ділянки зареєстровано 22.12.2014 року у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно /т.1 а.с. 95-100/.
22.12.2014 року Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Гречани» в особі директора ОСОБА_12 (продавець) та Приватне підприємство «Зарічбуд» (покупець) уклали Договір купівлі-продажу, згідно якого продавець передав у власність покупця, а покупець прийняв у власність земельну ділянку площею 6,0000 га, яка знаходиться за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Західно-Окружна, та має таку характеристику: площа - 6,0000 га, цільове призначення - землі сільськогосподарського призначення, несільськогосподарські угіддя, землі тимчасової консервації, залуження; кадастровий номер земельної ділянки 6810100000:33:001:0068 /т.1 а.с.152/.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 22.03.2016 року у справі № 924/182/15, залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 08.06.2016 року та постановою Вищого господарського суду України від 10.08.2016 року, визнано недійсним рішення зборів учасників СТОВ «Агрофірма «Гречани» від 20.04.2007 року, оформлене протоколом № 3 від 20.04.2007 року, яким вирішено, зокрема, прийняти до складу засновників СТОВ «Агрофірма «Гречани» ОСОБА_13 і ОСОБА_12 з пайовими внесками 43 і 42 відсотки відповідно /т.1 а.с.11-53/.
Враховуючи наведене, СТОВ «Агрофірма «Гречани» просить суд визнати незаконним та скасувати рішення двадцять сьомої сесії Хмельницької міської ради № 70 від 28.08.2013 року «Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року № 532», як таке, що суперечить чинному законодавству та порушує його права та законні інтереси.
Розглянувши матеріали справи, апеляційні скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом при винесенні рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що в задоволенні апеляційних скарг слід відмовити, а оскаржуване рішення залишити без змін, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної ОСОБА_3 і ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно ч.1 та ч.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до ст.23 ГК України, органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження щодо суб'єктів господарювання виключно в межах, визначених Конституцією України, законами про місцеве самоврядування та іншими законами, що передбачають особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі, іншими законами. Органи місцевого самоврядування можуть здійснювати щодо суб'єктів господарювання також окремі повноваження органів виконавчої влади, надані їм законом.
Відносини органів місцевого самоврядування з суб'єктами господарювання у випадках, передбачених законом, можуть здійснюватися також на договірних засадах.
Спори про поновлення порушених прав суб'єктів господарювання та відшкодування завданої їм шкоди внаслідок рішень, дій чи бездіяльності органів, посадових або службових осіб місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень вирішуються в судовому порядку.
Згідно ч.1 ст.16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Згідно п.10 ч.2 ст.16 ЦК України, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до п.2 роз'яснень президії Вищого арбітражного суду України «Про деякі питання практики вирішення спорів пов'язаних з визнанням недійсним актів державних чи інших органів» від 26 січня 2000 року № 02-5/35, підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Згідно ст.4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», здійснення місцевого самоврядування в Україні на принципі, зокрема, законності.
Судом встановлено, рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року № 532 передано у колективну власність АТЗТ «Гречани» (правонаступником якого є СТОВ «Агрофірма «Гречани») земельну ділянку загальною площею 160.0 га, на виконання якого 29.10.1998 року виконавчим комітетом Хмельницької міської ради видано АТЗТ «Гречани» державний акт на право колективної власності на землю серія ХМ №854 із додатком - списком громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства.
Разом з цим, Хмельницька міська рада рішенням двадцять сьомої сесії № 70 від 28.08.2013 року внесла зміни та доповнення до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 532 від 29.09.1998 року, яким виклала п.1.1. рішення виконавчого комітету в наступній редакції: «передати у власність СТОВ «Агрофірма «Гречани», що є правонаступником АСТЗТ «Гречани», земельні ділянки: по вул.Вокзальній, 138 площею 3,1800 га, цільове призначення - несільськогосподарські угіддя (господарський двір); по вул.Лезневській, площею 0,1266 га, цільове призначення - несільськогосподарські угіддя (господарський двір); по вул.Західно-Окружній, площею 37,3102 га, цільове призначення - несільськогосподарські угіддя, землі тимчасової консервації, залуження". А також доповнила п.1 рішення підпунктом наступного змісту "1.1. передати в запас міста земельні ділянки: по вул.Західно-Окружній площею 17,0 га; по вул.Нижній Береговій площею 2, 1 га».
Відповідно до пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 року № 7-рп/2009 у справі № 1-9/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування), Конституційний Суд України зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є «гарантією стабільності суспільних відносин» між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Як правильно встановлено місцевим господарським судом, рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року № 532 «Про передачу земель у колективну власність АТЗТ «Гречани» є актом ненормативного характеру (індивідуальним актом), оскільки адресоване АТЗТ «Гречани» та породжує права і обов'язки лише АТЗТ «Гречани» (правонаступником якого є СТОВ «Агрофірма «Гречани»). Ненормативний характер вказаного рішення також виражається у його одноразовому застосуванні, що полягає у видачі державного акту на право колективної власності на землю серії ХМ № 854 від 29.10.1998 року.
Отже, рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року № 532 «Про передачу земель у колективну власність АТЗТ «Гречани» вичерпало свою дію фактом його виконання, а саме шляхом видачі виконавчим комітетом Хмельницької міської ради державного акту на право колективної власності на землю серія ХМ № 854 для АТЗТ «Гречани».
З огляду на викладене із врахуванням роз'яснень, наданих Конституційним судом України у справі № 1-9/2009, рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року № 532 «Про передачу земель у колективну власність АТЗТ «Гречани» не може бути скасовано чи змінено органом місцевого самоврядування після його виконання.
За таких обставин, рішення Хмельницької міської ради від 28.08.2013 року № 70 «Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року № 532» не відповідає вищенаведеним вимогам чинного законодавства, адже спрямоване на припинення права колективної власності СТОВ «Агрофірма «Гречани», оскільки замість надання у колективну власність земельної ділянки площею 160 га СТОВ «Агрофірма «Гречани» надано земельні ділянки: по вул.Вокзальній, 138 площею 3,1800 га, цільове призначення - несільськогосподарські угіддя (господарський двір); по вул.Лезневській, площею 0,1266 га, цільове призначення - несільськогосподарські угіддя (господарський двір); по вул. Західно-Окружній, площею 37,3102 га, цільове призначення - несільськогосподарські угіддя, землі тимчасової консервації, залуження. Окрім того, оскаржуваним рішенням від 28.08.2013 року додатково вирішено питання про передання в запас міста земельних ділянок по вул.Західно-Окружній площею 17,0 га та по вул.Нижній Береговій площею 2,1 га, що в свою чергу дає усі підстави вважати про порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача на землеволодіння.
Також, судова колегія погоджується із висновком суду першої інстанції, що оскаржуване рішення Хмельницької міської ради прийняте всупереч положенням земельного законодавства, оскільки згідно державного акту на право колективної власності на землю серії ХМ № 854 від 29.10.1998 року, землі площею 160 га, надані СТОВ «Агрофірма «Гречани» як правонаступнику АСПЗ «Гречани», призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а землі, надані СТОВ «Агрофірма «Гречани» рішенням № 70 від 28.08.2013 року, є землями несільськогосподарського призначення. Разом з тим, відсутні докази перебування земельних ділянок, якими розпорядилась Хмельницька міська рада у оскаржуваному рішенні, у комунальній власності, про що зауважено у відповідних висновках за результатами правової експертизи проекту рішення міської ради «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року № 532», проведеної юридичним відділом Хмельницької міської ради.
З огляду на викладене, позовні вимоги СТОВ «Агрофірма «Гречани» є обґрунтованими та таким, що вірно задоволені судом першої інстанції
Твердження скаржника ТОВ «Ліміт» про не порушення прав СТОВ «Агрофірма «Гречани» прийняттям оскаржуваного рішення Хмельницькою міською радою, оскільки таке прийняття відбулось на підставі відповідної заяви директора позивача - ОСОБА_12, судом апеляційної інстанції також оцінюється критично, оскільки рішенням господарського суду Хмельницької області від 22.03.2016 року у справі № 924/182/15, яке набрало законної сили, визнано недійсним рішення зборів учасників СТОВ «Агрофірма «Гречани» від 20.04.2007 року, оформлене протоколом № 3 від 20.04.2007 року, яким вирішено, зокрема, прийняти до складу засновників СТОВ «Агрофірма «Гречани» ОСОБА_12 Тобто, вказаним судовим рішенням фактично визнано незаконним включення ОСОБА_12 до складу засновників позивача, а в подальшому директора СТОВ «Агрофірма «Гречани», на підставі заяви якого було прийнято оскаржуване рішення Хмельницької міської ради.
Слід зазначити, що як на момент звернення з позовом у даній справі, так і на час апеляційного провадження в матеріалах справи відсутні докази скасування (визнання недійсним) державного акту на право колективної власності на землю серії ХМ № 854 від 29.10.1998 року, яким посвідчується право колективної власності СТОВ «Агрофірма «Гречани», як правонаступника АТЗТ «Гречани», на земельну ділянку площею 160 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Таким чином, твердження ТОВ «Ліміт» про не доведення позивачем порушення прав та охоронюваних законом інтересів товариства оскарженим рішенням, за захистом яких останній звернувся до суду, судова колегія вважає безпідставними та такими, що не заслуговують на увагу.
Окрім цього, колегія суддів не приймає посилання апелянта на рішення господарського суду Хмельницької області від 16.05.2014р. у справі № 924/345/14 за позовом прокурора м.Хмельницького про визнання недійсним рішення Хмельницької міської ради № 70 від 28.08.2013 року «Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року № 532», зважаючи на таке.
Зі змісту рішення господарського суду Хмельницької області від 16.05.2014р. у справі № 924/345/14 вбачається, що прокурор м.Хмельницького в обґрунтування позову вказує, що оскаржуваним рішенням Хмельницької міської ради № 70 від 28.08.2013 року порушено законодавчо встановлену процедуру порядку набуття права власності на земельні ділянки, оскільки законодавством не передбачено безоплатне отримання юридичними особами у власність земель для здійснення підприємницької діяльності. Зазначає також, що рішення щодо відведення земельних ділянок, перед прийняттям рішення про надання їх у власність, міською радою не приймалось.
Натомість у даній справі позивачем СТОВ «Агрофірма «Гречани» заявлено позовні вимоги з інших підстав неправомірності прийнятого Хмельницької міської ради рішення № 70 від 28.08.2013 року «Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року № 532», які у справі № 924/345/14 судом не досліджувались та не були встановлені.
Таким чином, факти встановленні у рішенні господарського суду Хмельницької області від 16.05.2014 року у справі № 924/345/14 про те, що рішення Хмельницької міської ради від 28.08.2013 року № 70, прийняте відповідачем у межах власної компетенції та у повній відповідності до вимог законодавства України, судом апеляційної інстанції не беруться до уваги.
Рівненський апеляційний господарський суд також не приймає твердження скаржника Апеляційного суду Хмельницької області, викладені в апеляційній скарзі, на які він посилався як на підставу своїх вимог та заперечень, оскільки останні не спростовують висновків господарського суду та обставин справи, а тому відхиляються за безпідставністю.
Судова колегія зауважує, що при здійсненні господарського судочинства, господарські суди керуються, зокрема, нормами Господарського процесуального кодексу України, а тому твердження скаржника, щодо порушення місцевим господарським судом приписів п.3 ч.3 ст.105 Цивільного процесуального кодексу України, апеляційним судом до уваги не береться.
Відповідно до ст.ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи все вищевикладене, апеляційний господарський суд вважає, що скаржники не довели тих обставин, на які вони посилались, як на підставу своїх вимог та заперечень. Рішення господарського суду Хмельницької області ґрунтується на матеріалах і обставинах справи, відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому відсутні правові підстави для його скасування.
Керуючись ст.ст.99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, суд
Рішення господарського суду Хмельницької області від 14.11.2016 р. у справі № 924/817/16 залишити без змін, апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Ліміт" та апеляційну скаргу Апеляційного суду Хмельницької області - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Справу № 924/817/16 повернути господарському суду Хмельницької області.
Головуючий суддя Крейбух О.Г.
Суддя Демянчук Ю.Г.
Суддя Мамченко Ю.А.