Постанова від 23.01.2017 по справі 916/3170/14

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" січня 2017 р.Справа № 916/3170/14

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючий суддя: Будішевська Л.О.,

Судді: Мишкіна М.А., Таран С.В.,

при секретарі судового засідання Бєлянкіній Г.Є.

за участю представників сторін:

від прокуратури - ОСОБА_1

від позивача - ОСОБА_2, за довіреністю,

від відповідача-1 - ОСОБА_3, за довіреністю,

від відповідача-2 - ОСОБА_3, за довіреністю,

від третьої особи на стороні позивача - не з'явився,

від третьої особи на стороні відповідача-1 - ОСОБА_4, за довіреністю,

від третьої особи на стороні відповідача-2 - ОСОБА_5, за довіреністю,

від третьої особи на стороні відповідача-3 - не з'явився,

від третьої особи на стороні відповідача-4 - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Заступника прокурора Одеської області

на рішення господарського суду Одеської області від 22 вересня 2016 року

у справі №916/3170/14

за позовом Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської обласної ради

до відповідачів:

1. Одеської міської ради;

2. Виконавчого комітету Одеської міської ради;

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів:

1. Департаменту комунальної власності Одеської міської ради;

2. Управління з питань охорони об'єктів культурної спадщини Одеської міської ради;

3. Державної податкової інспекції в Приморському районі ГУ ДФС Україн6и в Одеській області;

4. Комунального підприємства “Житлово-Комунальний сервіс “Порто-Франківський”

про визнання недійсними рішень, свідоцтва про право власності та визнання права власності,

Встановив:

08.08.2014р. Заступник прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської обласної ради звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Одеської міської ради та Виконавчого комітету Одеської міської ради про:

- визнання недійсним рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради від 29.07.2010р. №410 “Про реєстрацію об'єктів комунальної власності м. Одеси” в частині включення за №10 до затвердженого пунктом 1 переліку об'єктів нерухомого майна, що підлягають реєстрації за територіальною громадою м. Одеси, приміщень першого, другого, третього, четвертого поверхів та антресолей №502, загальною площею 1130,9 кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 15, та пункту 4 в частині доручення КП “Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості” зареєструвати за територіальною громадою м. Одеси право власності на ці приміщення та антресолі;

- визнання недійсним Свідоцтва про право власності від 06.09.2010р. серії САЕ №068436, виданого Виконавчим комітетом Одеської міської ради територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради на нежитлові приміщення першого, другого, третього, четвертого поверхів та антресолей №502, загальною площею 1130,9 кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 15;

- визнання недійсним пункту 1 рішення Одеської міської ради від 17.12.2013р. №4212-VІ “Перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси, що підлягають приватизації та відчуженню, та внесення змін до рішень Одеської міської ради” в частині включення до цього переліку за №5 нежитлового приміщення третього поверху площею 49,2 кв.м. нежитлових приміщень першого, другого, третього, четвертого поверхів та антресолей №502 по вул. Ланжеронівській, 15 у м. Одесі;

- визнання права власності на нежитлові приміщення першого, другого, третього, четвертого поверхів та антресолей №502, загальною площею 1130,9 кв.м., основною площею 733,4 кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 15, за територіальними громадами сіл, селищ, міст Одеської області в особі Одеської обласної ради.

Рішенням господарського суду Одеської області від 23.06.2015р. у справі №916/3170/14 позов задоволено; визнано недійсним рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 29.07.2010 №410 “Про реєстрацію об'єктів комунальної власності м. Одеси” в частині включення за №10 до затвердженого пунктом 1 переліку об'єктів нерухомого майна, що підлягають реєстрації за територіальною громадою м. Одеси, приміщень першого, другого, третього, четвертого поверхів та антресолей №502, загальною площею 1130,9 кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 15, та пункту 4 в частині доручення КП “Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості” зобов'язано зареєструвати за територіальною громадою м. Одеси право власності на ці приміщення та антресолі; визнано недійсним свідоцтво про право власності від 06.09.2010р. серії САЕ №068436, видане виконавчим комітетом Одеської міської ради територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради на нежитлові приміщення першого, другого, третього, четвертого поверхів та антресолей №502, загальною площею 1130,9кв.м., основною площею 733,4 кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 15; визнано недійсним пункт 1 рішення Одеської міської ради від 17.12.2013р. №4212-VІ “Перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси, що підлягають приватизації та відчуженню, та внесення змін до рішень Одеської міської ради” в частині включення до цього переліку за №5 нежитлового приміщення третього поверху площею 49,2 кв.м., що складає 44/1000 нежитлових приміщень першого, другого, третього, четвертого поверхів та антресолей №502 по вул. Ланжеронівській, 15 у м. Одесі; визнано право власності на нежитлові приміщення першого, другого, третього, четвертого поверхів та антресолей №502, загальною площею 1130,9 кв.м., основною площею 733,4 кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 15, за територіальними громадами сіл, селищ, міст Одеської області в особі Одеської обласної ради; стягнуто з Одеської міської ради до Державного бюджету України 2436 грн. судового збору; стягнуто з виконавчого комітету Одеської міської ради до Державного бюджету України 2436 грн. судового збору.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 07.09.2015р. у справі №916/3170/14 рішення господарського суду Одеської області від 23.06.2015р. залишено без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Постановою Вищого господарського суду України від 07.04.2016р. у справі №916/3170/14 рішення господарського суду Одеської області від 23.06.2015р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 07.09.2015р. у справі №916/3170/14 скасовано; справу №916/3170/14 направлено на новий розгляд до господарського суду Одеської області.

Вищий господарський суд України вказав на необхідність при новому розгляді справи дати оцінку рішенню виконкому Одеської міської ради від 25.06.2014р. №4818- IV «Про надання згоди на прийняття до комунальної власності територіальної громади міста ОСОБА_1 нерухомих об'єктів, що знаходяться на території міста ОСОБА_1», з'ясувати результати дій узгоджувальної комісії позивача щодо формування складу комунальної власності різних рівнів та дати належну оцінку рішенню відповідача 1 від 11.01.1992р. №2

Ухвалою господарського суду Одеської області від 06.07.2016р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Управління з питань охорони об'єктів культурної спадщини Одеської міської ради (65026, м. Одеса, вул. Катерининська, буд. 14, код ЄДРПОУ 26343789); залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Державну податкову інспекцію в Приморському районі ГУ ДФС України в Одеській області (65012, м. Одеса, Французький бульвар, буд. 7, код ЄДРПОУ 39565511); залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Комунальне підприємство “Житлово-комунальний сервіс “Порто-Франківський” (65020, м. Одеса, вул. Льва Толстого, буд. 5, код ЄДРПОУ 35303262).

Рішенням господарського суду Одеської області від 22 вересня 2016 року, з урахуванням додаткового рішення від 10 жовтня 2016, у задоволенні позову Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської обласної ради відмовлено, стягнено з Одеської обласної ради (65032, м. Одеса, пр-т Шевченка, буд. 4, код ЄДРПОУ 25042882) на користь Державного бюджету України (УК у м. Одесі/Приморський р-н/ 22030101, код ЄДРПОУ 38016923, ГУ ДКСУ в Одеській області, р/р 31210206783008, МФО 828011, КБК 22030101) 5161 (п'ять тисяч сто шістдесят одну) грн. 50 коп. судового збору.

Зазначене судове рішення обґрунтовано наступним.

Територіальна громада міста ОСОБА_1 правомірно набула внаслідок розмежування державного майна право власності на спірне майно, щодо якого в подальшому винесені оспорювані рішення та на яке в подальшому видано оспорюване свідоцтво.

Одеська міська рада протягом років, наступних за такою передачею, безперешкодно користувалась та розпоряджалась спірним майном, несла відповідні витрати на його утримання, що підтверджується наявними матеріалами справи, спірна будівля знаходиться на балансі Комунального підприємства Одеської міської ради “Житлово-комунальний сервіс “Порто-Франківський” (третя особа), Управління з питань охорони об'єктів культурної спадщини Одеської міської ради контролює збереження спірного майна у складі будівлі в якості пам'ятки культурної спадщини.

Належних доказів утримання будівлі, в якій знаходиться спірне майно, як в якості пам'ятки культурної спадщини Управлінням культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації, так і в якості нерухомого майна Одеською обласною радою - прокурором, позивачем та третьою особою до суду не надано, в матеріалах справи відсутні.

Враховуючи відсутність підстав для задоволення заявлених позовних вимог, у задоволенні позову Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської обласної ради відмовлено саме за недоведеністю позовних вимог, а не за спливом позовної давності, про застосування якої заявлено відповідачем-1.

Не погоджуючись із рішенням господарського суду Одеської області від 22 вересня 2016, до суду від заступника прокурора Одеської області надійшла апеляційна скарга в якій скаржник просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким позовну заяву заступника прокурора Одеської області задовольнити у повному обсязі.

Апеляційна скарга вмотивована наступним.

Висновок про правомірне набуття територіальною громадою м. Одеси внаслідок розмежування державного майна права власності на спірне майно, щодо якого в подальшому винесені оспорювані рішення і на яке в подальшому видано оспорюване свідоцтво, є помилковим, оскільки зазначене спростовано доводами позову, письмовими поясненнями, наведеними в них нормативним обґрунтуванням та доказами, однорідністю судової практики, обставинами, встановленими судовими рішеннями в адміністративних та господарських справах, що набрали законної сили, які відповідно до вимог ч. З ст. 35 Господарського процесуального кодексу (далі - ПІК) України не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи, щодо яких встановлено ці обставини.

Згідно із Законом Української РСР «Про охорону і використання пам'яток історії та культури» виконавчим комітетом Одеської обласної Ради народних депутатів 15.08.1985 прийнято рішення № 480 «Про затвердження додаткового списку пам'яток архітектури місцевого значення та меж заповідної території в місті ОСОБА_1», на підставі якого спірній будівлі було надайсь статус пам'ятки архітектури місцевого значення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 № 311 «Про розмежування майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)» затверджено перелік державного майна України, яке передається у власність областей, міст Києва та Севастополя і зазначено, що подальше розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів міст Києва та Севастополя проводиться облвиконкомами за участі виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів.

Одеською обласною Радою народних депутатів прийнято рішення від 25.11.1991 № 266-ХХІ «Про розмежування державного майна між власністю обласної Ради, міст обласного підпорядкування і районів області», яким затверджено Перелік державного майна, що передається у власність міст обласного підпорядкування, зокрема, у власність міста ОСОБА_1.

При цьому нерухомі пам'ятки історії та культури як окремі об'єкти права власності та об'єкти соціальної сфери до комунальної власності міст обласного підпорядкування не передавалися.

Рішенням Одеської обласної Ради від 12.05.1993 № 449-ХХI «Про заходи для охорони та використання нерухомих пам'яток історії і культури в Одеській області» нерухомі пам'ятки історії та культури в Одеській області, що перебували в державній власності, прийняті в комунальну власність Одеської обласної Ради. Це рішення на теперішній час є чинним.

Рішенням Одеської обласної ради від 24.04.2003 № 154-ХХІУ «Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада» затверджено перелік об'єктів спільної власності територіальних громад області станом на 01.04.2003, до якого увійшла, зокрема, й спірна будівля.

Рішенням Одеської обласної ради від 22.09.2006 № 73-У «Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада» затверджено нову редакцію переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада. Пункт 8 «Об'єкти культурної спадщини» зазначеного переліку діє в редакції п. 11 рішення Одеської обласної ради від 24.04.2003 № 154-ХХІУ. Гак, відповідно до пп. 1 1.1.159 указаного рішення до цього переліку включено спірний об'єкт культурної спадщини.

На думку скаржника, Одеська обласна рада не приймала рішення про передачу спірної будівлі до комунальної власності територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради.

Крім того, факт прийняття нерухомих пам'яток історії та культури місцевого значення, що розташовані на території області, саме до комунальної власності Одеської обласної ради вже було встановлено судами при розгляді інших справ.

Скаржник вважає, що суд безпідставно наділив територіальну громаду м. Одеси в особі її представницького органу -Одеської міської ради - статусом власника спірного об'єкту нерухомості, виходячи з його знаходження на балансі комунального підприємства Одеської міської ради «Житлово-комунальний сервіс «Порто-Франківський», а також витрат Одеської міської ради на утримання будівлі.

Проте, знаходження майна на балансі підприємства (організації) не є безспірною ознакою його права власності.

Твердження суду про правомірність набуття територіальною громадою м. Одеси права власності на спірний об'єкт є помилковим, оскільки Одеська обласна рада зверталась з позовом до виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання нечинним та скасування рішення від 29.06.2005 № 259 «Про реєстрацію об'єктів комунальної власності м. Одеси», зі змінами, внесеними рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 22.08.2006 № 395, в частині включення до додатку до рішення 406 нерухомих пам'яток архітектури і містобудування.

Постановою господарського суду Одеської області від 09.10.2006 у справі № 15/290-06-7734А, залишеною без змін постановою Вищого адміністративного суду України від 10.12.2008, визнано нечинним та скасовано рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 29.06.2005 № 259, зі змінами, внесеними рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 22.08.2006 № 395.

Одеська міська рада не має повноважень щодо розпорядження об'єктами спільної власності територіальних громад області. Згідно з п. 20 ч. 1 ст. 43 та ч. 4 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст належить до виключної компетенції Одеської обласної ради.

06.12.2016 до суду від прокурора відділу прокуратури Одеської області надійшли пояснення до апеляційної скарги в яких зазначено наступне.

Спірні нежитлові приміщення є складовою частиною пам'ятки культурної спадщини місцевого значення - будівлі, розташованої по вул. Ланжеронівська, 15 у м. Одесі.

Зазначена будівля перебуває під охороною держави як пам'ятка архітектури та містобудування місцевого значення та занесена до Переліку пам'яток культурної спадщини відповідно до Державного реєстру нерухомих пам'яток України відповідно до Наказу Міністерства культури і туризму України № 728/0/16-08 від 20.06.2008.

Зазначене також підтверджується листом Управління охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації від 28.11.2014 № 0115/3509.

На момент прийняття спірних рішень Одеської міської ради, виконавчого комітету Одеської міської ради, видачі спірного свідоцтва про право власності у 2010 та 2013 роках, будівля, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 15 була та залишається пам'яткою історії та культури та її внесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.

20.01.2017 до суду від Одеської обласної ради надійшли додаткові пояснення в яких позивач просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким позов заступника прокурора Одеської області задовольнити повністю.

Позивач вважає, що всі будівлі - пам'ятки архітектури і містобудування, яким такий статус надавався рішенням виконавчого комітету Одеської обласної ради народних депутатів, передавались на баланс Головного управління архітектури і містобудування облвиконкому.

Рішенням виконавчого комітету Одеської обласної Ради народних депутатів від 26 січня 1990 року № 22 «Про взяття на баланс Головного управління архітектури і містобудування пам'яток архітектури» (пункт 2 Додатку) будівлю, розташовану за адресою м. Одеса, вул. Ланжеронівська (Ласточкіна), 15 взято на баланс вказаного упраління.

Відповідно до розділу «Майно виконкомів місцевих Рад народних депутатів» додатку 1 до рішення Одеської обласної ради народних депутатів від 25 листопада 1991 року № 266-ХХІ, до переліку державного майна, переданого у власність обласної Ради народних депутатів, був віднесений майновий комплекс виконавчого комітету обласної ради народних депутатів, його відділів, управлінь та комітетів.

Оскільки спірна будівля перебувала на балансі Головного управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Одеської обласної Ради народних депутатів та входила до майнового комплексу зазначеного управління, відповідно, вона теж була передана у власність Одеської обласної Ради народних депутатів.

12 травня 1993 року Одеською обласною радою народних депутатів було прийнято рішення № 449-ХХІ «Про заходи для охорони та використання нерухомих пам'яток історії і культури в Одеській області», відповідного до якого нерухомі пам'ятки історії і культури в Одеській області прийнято до комунальної власності обласної ради.

Відповідно до Додатку до вищевказаного рішення, затверджено перелік постанов та рішень виконкому Одеської обласної Ради народних депутатів, якими було затверджено списки нерухомих пам'яток історії та культури в Одеській області, зокрема рішення виконавчого комітету Одеської Обласної ради народних депутатів від 15 серпня 1985 року № 480 «Про затвердження додаткового переліку пам'яток архітектури місцевого значення та меж заповідної території у м. Одесі».

23.01.2017 у судовому засіданні представником Департаменту комунальної власності Одеської міської ради заявлено клопотання про залучення до матеріалів справи додаткових документів, а саме Договору оренди від 02.01.1995 та копію Розпорядження виконавчого комітету Одеської міської ради народних депутатів від 28.11.1994.

Відзивів на апеляційну скаргу до суду не надходило.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача наполягали на задоволенні вимог апеляційної скарги, просили скасувати рішення суду першої інстанції з прийняттям нового рішення про задоволення позову у повному обсязі.

Представник Відповідачів та треті особи в засіданні суду апеляційної інстанції заперечували проти задоволення апеляційної скарги, вважаючи її безпідставною, а рішення господарського суду законним та обґрунтованим.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги, заслухавши представників сторін, третіх осіб, перевіривши юридичну оцінку встановлених судом першої інстанції фактичних обставин справи і їх повноту, застосування норм матеріального та процесуального права, судова колегія апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Рішенням Одеської обласної Ради народних депутатів від 15.08.1985р. №480 “Про затвердження додаткового переліку пам'яток архітектури місцевого значення та меж заповідної території в м. Одесі” затверджено перелік будівель та споруд, які підлягають взяттю під охорону держави як пам'ятки архітектури місцевого значення згідно з додатком №1.

В пункті 87 Додатку №1 до рішення Одеської обласної Ради народних депутатів від 15.08.1985р. №480 зазначено будівлю за адресою вул. Ласточкіна (нині -Ланжеронівська), буд. 15.

Рішенням Одеської обласної Ради народних депутатів від 17.09.1991р. №323 “Про розмежування державного майна між власністю обласної Ради, міст обласного підпорядкування та районів області” з урахуванням результатів роботи узгоджувальної комісії обласної Ради народних депутатів з розгляду питань віднесення майна до комунальної власності місцевих рад різних рівнів затверджено перелік державного майна, що передається у власність обласної Ради народних депутатів, міст обласного підпорядкування та районів області згідно додатку 1-3.

До вказаного переліку будівля за адресою вул. Ласточкіна (нині -Ланжеронівська), буд. 15, окремо включена не була, так само як взагалі не визначені в якості окремого виду майна, що розмежовувалось, пам'ятки архітектури місцевого значення/пам'ятки історії та культури.

В матеріалах справи відсутні документи узгоджувальної комісії щодо формування складу комунальної власності різних рівнів, на вимогу суду першої інстанції ні прокурором, ні позивачем такі документи не були надані.

05.11.1991р. була прийнята постанова Кабінету Міністрів України №311 “Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)”, якою затверджено перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності), установлено, що розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя і власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів міст Києва та Севастополя провадиться облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами за участю виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів.

Рішенням Одеської обласної Ради народних депутатів від 25.11.1991р. №266-XXI “Про розмежування державного майна між власністю обласної Ради, міст обласного підпорядкування та районів області”, з урахуванням результатів роботи узгоджувальної комісії обласної Ради народних депутатів з розгляду питань віднесення майна до комунальної власності місцевих рад різних рівнів, рішень облвиконкому від 17.08.1991р. №323, від 02.11.1991р. №161 та від 19.11.1991р. затверджено перелік державного майна, що передається у власність обласної Ради народних депутатів, міст обласного підпорядкування та районів області згідно додатку 1-3.

Додатком №1 до рішення Одеської обласної Ради народних депутатів від 25.11.1991р. №266-XXI “Про розмежування державного майна між власністю обласної Ради, міст обласного підпорядкування та районів області” у переліку державного майна, що передається у власність обласної Ради народних депутатів по галузі культури визначено чіткий перелік об'єктів культури, які передані у власність обласної Ради народних депутатів, до якого спірне майно не включено.

Додатком №2 до рішення Одеської обласної Ради народних депутатів від 25.11.1991р. №266-XXI “Про розмежування державного майна між власністю обласної Ради, міст обласного підпорядкування та районів області” у переліку державного майна, що передається у власність міст обласного підпорядкування (м. Одеса) по галузі культури визначено чіткий перелік об'єктів культури, які передані у власність м. Одеси, до якого спірне майно не включено.

Разом з тим, згідно Додатку №2 до рішення Одеської обласної Ради народних депутатів від 25.11.1991р. №266-XXI “Про розмежування державного майна між власністю обласної Ради, міст обласного підпорядкування та районів області” до переліку державного майна, що передається у власність міст обласного підпорядкування (м. Одеса) по галузі житлово-комунального господарства включено житловий та нежитловий фонд місцевих Рад народних депутатів.

Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради народних депутатів рішенням від 11.01.1992р. №2 “Про порядок оформлення та передачі державного майна в комунальну власність міста”, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991р. №311 “Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)” та на підставі рішення Одеської обласної Ради народних депутатів від 25.11.1991р. №266-XXI “Про розмежування державного майна між власністю обласної Ради, міст обласного підпорядкування та районів області” здійснено приймання в комунальну власність міста державного майна у відповідності до додатку №1.

У Додатку 1 до рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради народних депутатів від 11.01.1992р. №2 визначено перелік об'єктів, які приймаються до передачі в комунальну власність міста, серед яких: у п.1 розділу І зазначено державний житловий та нежитловий фонд з матеріально-технічною базою та ремонтними організаціями, які пов'язані з обслуговуванням та експлуатацією вказаних фондів; у п.35 розділу IV зазначено пам'ятки архітектури, історії та культури на території міста без окремого визначення адрес.

У відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.1991р. №311 “Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)” та рішенням Одеської обласної Ради народних депутатів №266-XXI від 25.11.1991р. “Про розмежування державного майна між власністю обласної Ради, міст обласного підпорядкування та районів області” обласне управління житлово-комунального господарства передало, а Управління житлово-комунального господарство за дорученням міськвиконкому без права зміни форми власності прийняло державне майно загальною залишковою балансовою вартістю 1187890 тис.руб. та іншими фінансово-господарськими показниками згідно додатку, що підтверджується відповідним актом приймання-передачі від 18.02.1992р.; сторони підтвердили відсутність претензій одна до одної з передачі-прийняття державного майна, що фактично завершило процедуру розмежування.

Рішенням Одеської обласної Ради народних депутатів від 12.05.1993р. №449-XXI “Про заходи для охорони і використання нерухомих пам'яток історії і культури в Одеській області”, серед іншого:

- до прийняття Верховною Радою та Кабінетом Міністрів України законодавчих та нормативних актів, які розмежовують права власності на нерухомі пам'ятки історії та культури, прийнято в комунальну власність Одеської обласної Ради народних депутатів нерухомі пам'ятки історії та культури в Одеській області, які є державною власністю;

- заявлено прохання до Верховної Ради, Кабінету Міністрів України прийняти відповідні нормативні акти, які забезпечують закріплення права власності на об'єкти національної культурної спадщини за суб'єктами власності, а також акти, які забезпечують створення відповідних державних органів охорони національної культурної спадщини, передбачені Міжнародною конвенцією про охорону культурного та природного спадщини;

- рекомендовано Одеській обласній державній адміністрації, міським, селищним та сільським Радам народних депутатів за участі спеціально уповноважених органів охорони пам'яток сформувати єдину систему державних органів охорони об'єктів національної культурної спадщини, розробити узгоджену концепцію охорони історичної спадщини в Одеській області, а також підготувати обласній Раді народних депутатів пропозиції зі створення ринкових механізмів охорони, відновлення та використання культурної спадщини;

- доручено секретаріату обласної Ради народних депутатів разом з Одеською обласною державною адміністрацією та міськрайвиконкомами до 1 вересня 1993р. здійснити комплексну інвентаризацію нерухомих пам'яток історії та культури в Одеській області з метою визначення суб'єктів власності на ці об'єкти та оформлення відповідних документів, закріплюючих їх права та обов'язки із забезпечення схоронності пам'яток, податковим та адміністративним пільгам,а також підготовки пропозицій з передачі нерухомих пам'яток історії та культури в комунальну власність Ради народних депутатів базового рівня;

Господарським судом Одеської області встановлено, що жодних дій щодо пам'яток історії та культури, в т.ч. і тих, що визначені рішенням Одеської обласної Ради народних депутатів від 12.05.1993р. №449-XXI, державними органами з моменту прийняття цього рішення і до 2003 року здійснено не було; право власності на пам'ятки не оформлено.

02.01.1995р. на виконання рішення виконавчого комітету Одеської міської ради народних депутатів №804-Р від 28.11.1994р. та розпорядження міськвиконкому 878 від 22.12.1994р. між відділом експлуатації нежилого фонду місьвиконкому та Державною податковою інспекцією по Жовтневому району м. Одеси укладений договір оренди нежитлового приміщення 2, 3, 4 поверхів в будинку №15 по вул.Ланжеронівській загальною площею 754,25 кв.м.

02.03.1999р. між Представництвом по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради (нині - Департамент комунальної власності Одеської міської ради, третя особа) та Державною податковою інспекцією Жовтневого району м. Одеси (нині - Державна податкова інспекція в Приморському районі ГУ ДФС України в Одеській області, третя особа) укладений договір оренди нежитлового приміщення №249/2, а саме приміщення загальною площею 1084,71 кв.м., підв., 1, 2, 3, 4 поверху за адресою: вул. Ланжеронівська, 15. Пунктом 1.2 договору передбачено, що цей договір діє з 02.03.1999р. по 02.03.2025р.

24.04.2003р. Одеською обласною радою прийнято рішення №154-XXIУ “Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада”, яким вирішено затвердити нову редакцію переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада, станом на 01.04.2003р. згідно з додатком.

У пункті 11.1.159 переліку вказано і спірну будівлю - прибутковий будинок Григорьєвої, кафе Фанконі, 1912 (вул. Ланжеронівська, 15 ріг вул. Катерининської).

04.05.2005р. рішенням Одеської обласної ради №640-ІУ задоволено протест прокуратури Одеської області та скасовано рішення обласної ради від 24.04.2003р. №154-XXIV “Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада”.

22.09.2006р. рішенням Одеської обласної ради №73-V “Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада” затверджена нова редакція переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада, станом на 01.09.2006р. згідно з додатком 1.

Пунктом 8 додатку 1 до рішення Одеської обласної ради від 22.09.2006р. №73-V вказано об'єкти культурної спадщини в редакції п.11 рішення обласної ради від 24.04.2003р. №154-XXIV “Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада”, а саме прибутковий будинок Григорьєвої, кафе Фанконі, 1912 (вул. Ланжеронівська, 15 ріг вул. Катерининської).

На виконання рішення Одеської обласної ради від 22.09.2006р. №73-V оформлення права власності на зазначене в ньому майно позивачем не здійснено, при цьому цим майном продовжувала розпоряджатись Одеська міська рада.

29.07.2010р. рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради №410 “Про реєстрацію об'єктів комунальної власності м. Одеси” відповідно до рішення Одеської обласної Ради народних депутатів від 25.11.1991р. №266-XXI “Про розмежування державного майна між власністю обласної Ради, міст обласного підпорядкування та районів області”, затверджений перелік об'єктів нерухомого майна, що підлягають реєстрації за територіальною громадою м. Одеси.

У пункті 10 Додатку до рішення вказані спірні приміщення першого, другого, третього, четвертого поверхів та антресолей №502, загальною площею 1130,9 кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 15.

06.09.2010р. Виконавчим комітетом Одеської міської ради на підставі рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради від 29.07.2010р. №410 видано Свідоцтво про право власності серія САЕ №068436, яким посвідчено, що об'єкт, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 15, в цілому, дійсно належить територіальній громаді міста ОСОБА_1, в особі Одеської міської ради, на праві комунальної власності.

17.12.2013р. Одеською міською радою прийнято рішення №4212-VІ “Про перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси, що підлягають приватизації та відчуженню, та внесення змін до рішень Одеської міської ради”, у п.1 якого за №5 вирішено внести до переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси, що підлягають приватизації та відчуженню, нежитлове приміщення третього поверху площею 49,2 кв.м., що складає 44/1000 спірних нежитлових приміщень першого, другого, третього, четвертого поверхів та антресолей №502, по вул. Ланжеронівська, 15, шляхом викупу орендарем за грошові кошти.

У 2014 році Одеською міською радою в тому числі на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991р. №311 “Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)” приймається рішення від 25.06.2014р. №4818-VI “Про надання згоди на прийняття до комунальної власності територіальної громади м. Одеси нерухомих об'єктів, що знаходяться на території міста ОСОБА_1”, пунктом першим якого вирішено надати згоду на прийняття із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює Одеська обласна рада, до комунальної власності територіальної громади міста ОСОБА_1, згідно з додатком, у п.101 Додатку до переліку включено і прибутковий будинок Григорьєвої, кінець ХІХ ст., вул. Ланжеронівська, 15, ріг вул. Катерининської.

Проаналізувавши наявні у матеріалах справи докази, судова колегія приходить до висновку, що відповідно до прийнятого Одеською обласною Радою народних депутатів рішення від 25.11.1991р. №266-XXI “Про розмежування державного майна між власністю обласної Ради, міст обласного підпорядкування та районів області”, яким затверджено відповідні переліки та подальшого складення актів приймання-передачі, було розмежоване комунальне майно між власністю обласної ради та власністю територіальної громади міста ОСОБА_1 і спірне майно згідно Додатку №2 відійшло до комунальної власності територіальної громади міста ОСОБА_1.

Посилання позивача на те, що спірна будівля є частиною майнового комплексу виконавчого комітету обласної ради народних депутатів, його відділів, управлінь та комітетів та згідно додатку №1 до рішення Одеської обласної ради народних депутатів від 25 листопада 1991 року №266-XXI включена до комунальної власності обласної ради не підтверджене належними доказами, а грунтується лише на рішенні Одеської обласної ради народних депутатів від 26 січня 1990 року №22 «Про взяття на баланс Головного управління архітектури і містобудування пам'яток архітектури».

Разом з тим, на час прийняття цього рішення, всі пам'ятки історії і культури, в тому числі і спірний об'єкт , знаходились у державній власності та знаходились у користуванні підприємств, організацій, установ.

Будь-яких доказів того, що у спірному приміщенні було розміщене Головне управління архітектури і містобудування Одеської обласної ради матеріали справи не містять.

Відсутні також докази того, що спірне майно утримувалось за рахунок обласного бюджету, або що обласна рада розпоряджалась цим майном.

За таких обставин, судова колегія вважає, що спірне майно на час розмежування не було частиною майнового комплексу виконавчого комітету Одеської обласної ради народних депутатів, його відділів та управлінь, а являлось нежитловим фондом та у відповідності до Додатку №2 до рішення Одеської обласної ради народних депутатів від 25 листопада 1991 року №266-XXI , було віднесене до комунальної власності територіальної громади міста ОСОБА_1.

За таких обставин позовні вимоги заступника прокурора Одеської області задоволенню не підлягають.

Виходячи з викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції повно та всебічно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, надана їм належна правова оцінка та винесено рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що дає підстави для залишення його без змін.

Доводи апеляційної скарги спростовуються зібраними у справі доказами та не відповідають вимогам законів, що регулюють спірні правовідносини.

Керуючись ст.ст. 99, 101-103, 105

Господарського процесуального кодексу України,

апеляційний господарський суд

постановив:

Рішення господарського суду Одеської області від 22 вересня 2016 року у справі № 916/3170/14 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Повний текст постанови складено та підписано 30.01.2017.

Головуючий суддя: Будішевська Л.О.

Судді: Мишкіна М.А.

ОСОБА_6